Çizgi Roman Okulu - 1 - Claudio Villa

Başlatan tamerozcan, 07 Eylül, 2010, 13:35:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tamerozcan

1001 Roman Yayincilik olarak, bir ilke daha imza atmaktan gurur duyuyoruz...
Dünyanin en büyük çizgi roman ustalarindan çizgi roman ve çizim teknikleri hakkinda bilgiler ve tüyolar...
Hiç bir yerde yayinlanmamis sayfalar, bir çok meshur kapak ve karenin
eskiz çalismalari, bu ustalarin hayatlari ve çalisma tarzlari hakkinda bilgiler...
Gerek çizer adaylari, gerekse çizgi roman sevdalilari için essiz bir hazine olan
"Çizgi Roman Okulu" serimize ünlü Italyan çizer Claudio Villa ile basliyoruz...

[I]Büyük bir çizerden ders...Sirlarini, çalisma yöntemini, esinlenmelerini ve kullandigi teknikleri ögrenmeyi
kim istemez? Bir kitap ve bir ders...Bu kitap, büyük Italyan ve uluslararasi çizgi roman çizeri ile yapilan
uzun bir söylesi içeriyor. Bu söyleside ünlü çizer, çizim sanatina yaklasimini, yaptigi ilk okumalari, ilk çalismalari,
meslege nasil basladigini ve basariya nasil ulastigini anlatiyor. Ayrica çalisma yöntemini, kendi tarzini arastirmasini,
sanatin hiçbir zaman salt teknigin pesinde olmadigini, ayni zamanda bir düsünme süreci ve onun sonucunda yapilan
bir seçim oldugunu, bir hikayeye baslamasini, kendi gelismesinin asamalarini anlatiyor.

Bu kitapta Claudio Villa, kendisini Martin Mystère'den Dylan Dog'a ve efsanevi Tex'e kadar serilerde Bonelli
yayinevinin en önemli çizerlerinden birisi haline getiren tarziyla ilgili arayislarini ve çizgi roman tutkusunu anlatiyor.
Ayni zamanda okyanusun öte yakasina, Amerika'ya ve oradaki süper kahramanlara göz atarak kendi tarzini ortaya
koyan güçlü ve gerçekçi yanlarini ortaya koyuyor.[/I]

hanac

Hayirli olsun.

Biraz daha bilgi alabilir miyiz ?

Kaç sayfa, baski kalitesi, fiyati gibi.

Tesekkürler.

rumar80

Bu tür eserleri ben de çok beğeniyorum. Amatörce karakalem çizen biri için bu tür kitaplar çok güzel. Ancak özellikle Ferri'yi bekliyorum. Ustanın çizim bilgileri ilgimi çekmiyor desem yalan olur.

tommikser

Bu tarz kitaplar yemekhanenin nasil çalistigiyla ilgilil oldugundan oldukça yararli.Eskisehir animasyonda okuyan arkadaslara ulasmak lazim.Onlar gelecegin çizerleri zaten bir avuçlar.Okuyup analiz edip kendi tarzimizi yaratmamiz  lazim.Kopya ederek bir yere varamiyoruz.Dünya çizerlerinin nasil yaptigini iyi analiz etmemiz lazim.Çizimleri basit(yildiray çinar ve ondan sonra gelen ekolü baska bir yere almak gerekiyor),konulari ayni yerde takilmis kendini ekolünü yaratmakta basarisiz olan ülkemiz çizgi romanin ilerlemesi için bunun gibi eserlere oldukça ihtiyacimiz var.Daha uzun bir yolumuz var.Yorulacak ancak durmayacagiz...

tamerozcan

Alıntı yapılan: hanac - 07 Eylül, 2010, 13:42:21
Hayirli olsun.

Biraz daha bilgi alabilir miyiz ?

Kaç sayfa, baski kalitesi, fiyati gibi.

Tesekkürler.

Bu serideki kitaplar 80 sayfa olacaklar...
64 sayfa siyah-beyaz + 16 sayfa renkli, siyah-beyaz kisimlar 1.hamur kagida
renkli olan kisimlar ise kuseye basilmis olacak.Orjinal kitaplarda bazi fotokopiler
ve eskizler oldugu gibi kullanilmis, herhangi bir temizleme islemine tabi tutulmamislar
biz de kitaplara ayri bir hava veren bu durumui bozmayacagiz tabii ki...

Bu seri için belirledigimiz etiket fiyati ise 8 TL.dir.

Bu serinin birçok sürprize gebe oldugunu da belirtmekte fayda var.
Hayirli olmasi dileklerimizle...

tamerozcan

Bizim kitaplarimiz aslinda biraz daha farkli bir formatta olacak.
Italya'daki "Çizgi Roman Okulu" için ders niteliginde
hazirlanmis kitaplar bunlar. Ve ustalarla, özellikle çizim teknikleri
üzerine yapilmis röportajlar ve dökümanlar içeriyorlar...

tamerozcan

Bu kitap Kadiköy'de Kaan Comics ve 1001 Roman'da satisa sunuldu...
Birkaç güne kadar da Türkiye'ye dagitilacaktir...

s.b

Çizgi Roman Okulu No:1 Claudio Villa

Kitabin Yazarlari: Laura Scarpa ve Alessio Trabacchini

Kitap, Çizgi romanda Yeni realizmin ustasi : Tex'den Süper Kahramanlara, basligiyla Villa'nin çizgi roman serüvenini anlatmaya basliyor.

Iste kitaptan birkaç satir:

19-20 yasindaydim. Sanat Lisesi'nden sonra çizgi roman anlatimiyla uyumlu olmak için kendimi çizgimi "netlestirme" ihtiyaci içinde buldum. Franco Bignotti'nin ögrettikleri, büyük sanatçilarin çalismalarini kopyalamaya ugrasmak, anatomi, arka plan, mekanik vb. benim için iyi bir temel olusturdu... Bana söyle demisti:"bundan çok hoslanmasam da , çizgi roman her seyi bilmeyi gerektiriyor".

Bignotti çizgi romanda süsleme ayrintilarinin gerçek olmadigini ama gerçekçi bir teknik yarattigini bana sürekli yinelerdi.Yillar geçip sürekli çizim yaptikça her seyi anliyor ve çizim yaparak konusabiliyorsunuz.

Bu sekilde Villa'yla yapilan röportaj devam ediyor. Kitapta ayrica Villa'nin bazi çalismalarindan karakalem ve kapak resimleri yeraliyor. Özellikle Dylan Dog ve Martin Mystere kapak çalismalari muhtesem.

Kisaca diyebilirim ki; bu kitabi alin." Yaa benim ne isim olur çizgi roman okulu kitabiyla" diyorsaniz, bilinki yanlis düsünüyorsunuz. Kitabin içerigini görünce böyle düsünmeyeceksiniz.
En azindan bir çizgi roman ressami olan Villa hakkinda elinizin altinda harika bir kitap olacak.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN