AKSOY Yayincilik - Kinova'nin Donusu

Başlatan hanac, 12 Eylül, 2010, 13:30:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

1998 yilinda Yildirim Orer tarafindan yazilip cizilen macerayi okudum.

(Yazarin niye Yildirim Orer oldugunu yazdik ? bkz. http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1805.0.html )

Aksoy bu cildi 2000 yilinda cikarmis.

Aslinda klasik bir macera ama oyku ve macera cok akici.

Yildirim Bey'in cizimleri cok iyi, saloon daki kavga sahnesinde sov yapiyor ustad.

Siddet sahneleri cok fazla, ama Kinova bu. Bol bol kafaderisi yuzuluyor.

Herkese hitap etmeyen bir cizgi roman, severlerine tavsiye ederim.

Not: Gunes senin de bu aralar bu cildi okudugunu biliyorum, yorumunu bekliyorum.

tommikser

Abi kusura bakma yazini yeni gördüm.Bu yaziyi yazarken iki nedenden tarafsiz kalamayabilirim.1.Çocuklugumdan beri Yildirim abinin çizimlerine bayilirim beni oldukça etkilemistir.2.si Kinowaya olan tarafli bakisim.1.ye bakarsak yildiray abi çizimlerde gene oldukça güzel çalismis.Fakat dikkat ettiyseniz gene Italyan ekolünde çalismamis.Amerikan ekoünden etkilenmis birisi olarak-ki kendisi John Buscemadan oldukça etkilendigini açikça diyor-çizimler ve kareler oldukça büyük.Biraz grafik agirlikli çalismis ki Italyan ekolünde pek sik görmedigimiz bir çizim yolu.Böyle bakildiginda klasik Kinowaya göre oldukça güzel bir çalisma.Çizimlerd elestirilecek birsey varsa kadin karakter in çizimi hosuma gitmedi.Çiizimn içinde askida kalmis oraya ait degilmis gibi.Ama ayiyla kavga sahnesini oldukça basarili buldum.Anatomi gerçekten çok hos.Rahatsiz edebilecek seylerden birisi kafa derisinin soyulma sahneleri ki bu beni rahatsiz etmedi hatta bir yönden hosuma gitti biraz Dylan Dog havasi vermis çizimlere.Siddet dozu yüksekti aslinda içinden öfke akan bir öyküydü bakildiginda.Ama bence kendini kurtaran bir çalisma degildi.Klasik argümanlar kullanilmisti.Köyün reisi beyazlarla geçinebilmek ister gençler savas ister kötü beyazlar onlari kiskirtir falan filan.Öykü oldukça zayif.Daha iyi çalisilabilirmis.Western klasiklerinden olmus.Eger yazarlikta yapacaksa Yildiray abinin daha iyi çalismasi gereikiyor.Sally ile ilgili kitaplar çiksin bakalim 10 yilda ne kadar yol almis.Bunun disinda önemsedigim seylerden biri baski.Baski süper olmis.Bez cilt gerçekten kendini gösteriyor.Kagit ve mürekkep beraber dans etmis gibiler.Sanirim uzun zamandir bu kalitede edisyonlar göremiyoruz.En azindan Tarkanlarin bunu hak ettigini düsünüyorum.Koleksiyonerler için yapilabilirmis.

pizagor

Hatali anlasilma olmasin, Kinowa'nin Dönüsü hikayesini Yildiray Çinar degil, Yildirim Örer resimlemistir...

Ya da sabah mahmurluguyla sevgili Günes'in mesajini yanlis algiliyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Kusura bakma sanirim ben hala uyanamadim.Dogrudur Yildiray çinar nerden çikti:)

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Mrtekin

Biraz önce sipariş verdim.

Tanıtım için çok teşekkürler yüce Admin.

Hatırlatma için çok teşekkürler, Sami Bey.
They drew first blood...

aa

Kitap bende var ve okudum, tavsiye de ederim. Ama Esse Gesse çizgilerine göre yavan kalıyor.
Esse Gesse Hayranı...

caretta

Altın Madalyon'da Kinova'ya ilgi duyanların bulunmasından mutlu oldum.En çok Türk çizer üretimi
maceraları bulunan Kinova benim favori çizgi romanlarımdandır.Aksoy'un 6.cildinde yarım kalan macera
Demirbaş'ın geçen yıl çıkardığı 7.ciltte tamamlandı.İlgi duyan olursa yazayım dedim.

Mrtekin

Bu Kinova ırkçı değil miydi?

Açıkçası, Yıldırım Örer'in çizmesinden dolayı aldım? Başka hangi albümler var böyle?
They drew first blood...

rumar80

Alıntı yapılan: Mrtekin - 16 Kasım, 2016, 17:36:47
Bu Kinova ırkçı değil miydi?

Açıkçası, Yıldırım Örer'in çizmesinden dolayı aldım? Başka hangi albümler var böyle?

Aksoy ciltler halinde çıkan maceraları yayınladı yanlış hatırlamıyorsam.  Ama tamamı mıydı yoksa eksik var mıydı emin değilim.  Bir de yeteri kadar korsan Kinowa macerası çıkmış ki zamanında hangisi gerçek hangisi sahte beni aşıyor.

caretta

Kinova ırkçılığın en üst düzeyde canlandırıldığı bir çizgi roman.1950 Mayıs ayında yayınlanmaya başlamış.Eylül ayına kadar da 18 macera yayınlanmış.İlk
10 macera Esse-Gesse;sonraki maceralar Pietro Gamba çizimi.1960-61 çizerleri ise Franco Oneta ve Pietro Gamba.Aksoy'da yarım kalan macera işte
bu 1960-61 tarihli olan seriden.Yanılmıyorsam Kinova'nın tüm külliyatı yayınlandı.Türk baskılarında ara başlıklar tam verilmemiş.
     Türk çizimi maceralara gelince.Türk okuru Kinova'yı yayınlandığı 1960'lı yıllarda çok sevmişti ve macera stoku tükenince Türk çizimi maceralar
üretilmeye başladı.Ceylan Yayınları bu maceraları tekrar tekrar yayınladı.Hatta 1980-81'de bile bu maceralar yayınlandı.Eğer korsan olsalardı nasıl
yayınlanmaya devam ederlerdi?Bu maceralar piyasada çok zor bulunuyor.Özellikle 1960-70'li yıllarda yayınlananlar.Rivayete göre İtalyan koleksiyoncular bu maceraları toplamışlar.
     Kinova Türk çizimi maceralarda artık kızılderili dostu oldu.Oğlu Kızıltüy'ün köyünde yaşıyor ve artık kızılderili kafaderisi yüzmüyor!

Mrtekin

Yıldırım Örer tarafından çizilen Kinowa'yı (Kinowa'nın Dönüşü) okudum. Açıkçası senaryonun zayıflığına ve klişe bolluğuna rağmen Yıldırım Örer çizgileri ile durumu az buçuk toparlamış. Bir şaheser olmasa bile bence ortalamanın çok üzerinde.

Yıldırım Bey'in; vücut çizimleri bana Conan'dan "Barry Windsor Smith" çizgilerini anımsattı. Kızıltüy çizimlerinde bu esinlenme baya belirgin.

Eğer bu kitaptan edindiğim izlenim doğru ise, Kinowa, Esse Gesse'nin "Max"'i olmuş sanırım. Blek ve Tommiks'de tanık olmadığımız şiddet sahnelerini Kinowa'da fazlası ile görebiliyoruz sanki. Türkiye'de zamanında bu kadar tutulmasının sebebi acaba bu muydu diye de düşünmedim değil.

Forumun Kinowa bölümünü de çok beğendim. Gerçekten kahraman ile ilgili çok tatmin edici yanıtlar verilmiş.

Limitli bir seri ise, toplamada sakınca yok gibi. Ama Aksoy'un bazı ciltleri tükenmiş görünüyor. Hayırlısı...

Not: Yaptığı paylaşım için Sami Bey'e teşekkürler...
They drew first blood...

rumar80

Mehmet Roy Thomas çizgileri derken ne demek istedin?

Mrtekin

Alıntı yapılan: rumar80 - 22 Kasım, 2016, 22:48:35
Mehmet Roy Thomas çizgileri derken ne demek istedin?

Pardon, Abi; "Barry Windsor Smith" çizgileri demek istedim? ;D Arada oluyo öyle...
They drew first blood...

rumar80