The Dark Tower - Kara Kule

Başlatan tommikser, 16 Eylül, 2010, 13:54:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Universal yaptigi açiklamada Stephen King'in "Dark Tower" serisinin film haklarini aldigini bildirdi. Yapilan açiklamaya göre 7 kitap, kisa hikayeler ve çizgi romanlardan olusan seri 3 film ve dizi olarak hayata geçirilicek.
Melekler ve Seytanlar", "Da Vinci'nin Sifresi" ve " Akil Oyunlari" gibi filmlerden tanidigimiz yönetmen Ron Howard serinin ilk filmi ve dizinin ilk sezonunu yönetecek. Ron Howard basarali bir öz geçmise sahip olsa da bilim kurgu dalinda ne kadar iyi is çikaracagi tartisma konusu.
Akiva Goldsman seriyi filme uyarlayacak olan yazar. Kendisi "Fringe" , "I,Robot" ,"I am The Legend" gibi bir çok dizi ve filmin yazari.

rumar80

Sevgili günes,
   Desene sövalye Roland'in kara kuleye yolculugunda yeni bir sayfa açiliyor.

emre ozdamarlar

Filmdeki öykuyu kitaba sadik bir sekilde aynen bitirsinler, ellerinden öperim o dakikada :)

tommikser

Evet riza abi umarim iyi bir yolculuk olur bu sefer ki.

Gerçekten birebir bi uygulama olsa çok güzel olur. Bizi hayal kirikligina ugratmazlar.

dean

Filmin baş rolü için Viggo Mortensen ve Javier Bardem in adı geçiyor. Şahsi görüşüm Viggo Mortensen in role çok uyduğu fakat yaşı dolayısıyla (53) rolü alamıyacağı şeklinde.

hanac

Alıntı yapılan: dean - 17 Ocak, 2011, 22:34:32
Filmin baş rolü için Viggo Mortensen ve Javier Bardem in adı geçiyor.

Listeye 3. bir aday daha katıldı hem de ne aday, "Christian Bale".

Roland'ı kimin oynayacağı kararının 1 hafta içinde açıklanması bekleniyor.

dean

The Dark Tower başrolüne yakın. Idris Elba yarışı önde götürüyormuş. Kısa süre içinde resmi olarak açıklanabilir.

hanac

Alıntı yapılan: dean - 10 Aralık, 2015, 10:57:43
  The Dark Tower başrolüne yakın. Idris Elba yarışı önde götürüyormuş. Kısa süre içinde resmi olarak açıklanabilir.

Ama ama Roland beyaz tenli bir arkadaşımız  :)

Bence buna hakları olmaması lazım, Stephen King müsade eder mi acaba ?

emre ozdamarlar

Stephen King irkcilik karsiti ve progresiv/liberal bir cizgide oldugu icin buna ekstra musade eder bence.

Animvader

Valla beyaz, siyah bilmem ama Idris Elba müthiş bir oyuncudur, güzel seçim olur bence.

dean

Kadro şekilleniyor. Idris Elba'yı Roland Deschain rolünde izleyeceğiz. Villain olarak ise filmde Man in Black rolünde Matthew McConaughey olacak. Filmin bayan başrolü ise Tirana rolüyle Abbey Lee'ye gidiyor.

Ben serinin büyük bir hayranıyım. Lise 1'e giderken başlamıştım seriye, 7 kitabı okumam 1 yıl sürmüştü. Araya başka kitaplarda koyarak 1 yıllık bir zaman dilimine yaymıştım okumayı. Bana Stephen King'i tanıtmasının yanında kitap okumayı sevmemi sağlayan Harry Potter'dan sonraki en önemli kitaplardı. Okurken hep olası filmini hayal etmiştim. Bir çok film serisi müthiş başarılar kazanırken The Dark Tower gibi bir eserin uyarlanması muhteşem bi'şey olabilirdi. Bir çok kere film için harekete geçildi ama hiç bu kadar netleşmemişti iş.

Idris Elba'nın Roland olarak seçilmesi ile birlikte açıkçası filme ait hiç bir merakım kalmadı. Çünkü şunu gördüm ve eminim ki bu filmin arkasındaki isimler The Dark Tower'ın hikayesini pek anlayamamış isimler. Bu kişiler fanların yarısı kadar hikayeye saygı duymuyor belli ki. Filmin başrol seçiminde böylesine bir hata yapan insanların bütün serinin ruhuna yakalayabileceklerini kesinlikle düşünmüyorum.

Idris Elba yerine gelebilecek alternatifleri boşverin seriye Matthew McConaughey'i katabiliyorsanız ve McConaughey'i Roland yapmıyorsanız ben daha ne diyeyim.

kalidor

Rollerin yeri değişse çok daha iyi olurdu. Sadece ilk kitabı okudum ama Matthew McConaughey, Roland rolüne iyi giderdi.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Stephen King su sekilde konusmus:
"To me, the color of the gunslinger doesn't matter. What I care about is how fast he can draw...and that he takes care of the ka-tet."
(Benim icin silahsörun ten rengi önemli degil, umrumda olan tek sey silahini ne kadar hizli cekebildigi ve ka-tet'e sahip cikabilmesidir)

Filmin yapimcisi Akiva Goldsman ise lafi fazla uzatmayip Idris Elba'yi begenmeyenlere net konusmus:
" The racist assholes should go fuck themselves."

dean

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 19 Şubat, 2016, 21:39:37
Filmin yapimcisi Akiva Goldsman ise lafi fazla uzatmayip Idris Elba'yi begenmeyenlere net konusmus:
" The racist assholes should go fuck themselves."

Akiva Goldsman bu sözleriyle ancak kendi kalitesini göstermiş olur o kadar. Aynı zamanda benim daha önce dediğim "Çünkü şunu gördüm ve eminim ki bu filmin arkasındaki isimler The Dark Tower'ın hikayesini pek anlayamamış isimler. Bu kişiler fanların yarısı kadar hikayeye saygı duymuyor belli ki" lafımı kanıtlamış oluyor.

Dikkat edilirse Idris Elba casting'i başka yapımlardaki ırk değişimlerine oranla daha sert karşılandı. Bu tepki uydurma bir tepki değil. Bu tepkinin bir sebebi var. Evet diversity çağında yaşıyoruz. Kendi adıma konuşursam diversity savunucu bir insanım. Ayrımcılığın karşısındayım. Ama buradaki casting'in samimi bir casting olduğuna inanmıyorum.

Irksal ya da cinsiyetler arası değişimde aslında bir kaç tane ince nokta var. O ince noktaları anlayamayan ya da daha kibar bir tabirle fark edemeyenler hemen milleti ırkçı diye damgalamaya çalışıyor diğerlerini. Akiva'dan gidersek Elba'yı beğenmeyen ırkçı demek. Ben beğenmiyorum yani onun gözünde ırkçı oluyorum. Ben böyle bir yaftayı asla kabul etmiyorum. Aksine son derece diversity destekçisi bir insanım. Lakin Diversity desteklemek demek ya da ayrımcılığa karşı olmak demek her türlü uyarlamada ırkların ya da cinsiyetlerin değişime eyvallah demek değil ki.

Yukarıda ince nokta demiştim. Onu da açıklayayım. Bu değişimlerde temel olan şey değişimin karakterin kişiliğini ve hikayenin dokusunu değiştirip değiştirmeyeceği. Mesela Man of Steel'de Perry White karakteri Laurence Fishburne tarafından canlandırılıyor. Peki oyuncunun siyahi olması Perry White'ın karakterizasyonunu etkiliyor mu ? Hayır. O zaman benim için sorun yok demektir. Daredevil dizisinde Ben Urich, siyahi bir aktör olan Vondie Curtis-Hall tarafından canlandırılıyor peki bu Ben Urich'in karakterizasyonunu etkiliyor mu Hayır. Benim için yine sorun yok demektir.

Lakin Idris Elba ve Roland durumu biraz farklı. The Dark Tower kitapları seri içerisinde ırksal farklılıkları sorgulayan kitaplar. Roland'ın geçmişinde beyaz olmasının bir yeri var. Roland ile serinin kendisinden sonraki en önemli karakteri olan Detta/Odetta dinamiği ikilinin ırksal farklılığını sonuna kadar kullanan bir dinamik. Bu durumda biz serinin en önemli iki karakterinin arasındaki dinamiğe asla şahit olamayacağız. Ya da dinamik için Detta/Odetta beyaz olacak. İyi de bu da kabul edilemez bi'şey. Stephen King Ka-Tet diyor ama Ka-Tet'in dinamiği çoktan bozuldu. Seri ırk konularına hiç girmez. Böyle bir değişim olur o zaman anlarım. Ama seri ırksal mevzulara giriyor ve karakterlerinin ırklarının üzerinden sorgulama yapıyor.

İşte ırksal farklılıklara tepki gösteren insanları asıl tepki sebebi bu. Irksal farklılığın karakterizasyonu etkileyip etkilememesi. Nasıl ki Martin Luther King'i bir beyazın oynaması saçma olacaksa Roland'ı da Idris Elba'nın oynaması bence saçma.

ferzan

Yapımcının 12 yaşında olduğunu da öğrenmiş olduk bu dangalakça beyan üzerine... >:(

Dean az bile demiş...Bu nasıl bir mantıktır arkadaş?..Kara Kule'yi 5. kitapta bırakmıştım, Stephen King ile yıldızımızın barışmayacağını düşündüm, yegane King deneyimim Kara Kule ilk 4 kitaptan ibarettir...Kara Kule'ye duyduğum saygı ise 1. ve 3. kitaplar dolayısıyladır ama böyle bir eserin filminin daha casting aşamasında fiyaskolara gebe oluşu benim dahi canımı sıktı...

40 sene önce falan, şu meşhur Hollywood film ve popüler kültür unsurlarının zenci versiyonlarının yapıldığı furya vardı yanlış bilmiyorsam...Drakula'nın falan Blackula diye siyahi versiyonları kasılıyor, adeta bir Bollywood mantığıyla siyahlık saçma bir şekilde ihya edilmeye çalışılıyordu...Siyahlar ihya edilsin elbet, en sevdiğim oyuncuların, müzisyenlerin yarısı siyahtır...Ama bu şekilde yersiz yakıştırmalar gülünçlükten öteye gidilmiyor...Siyahi karakterin başrolde olduğu, Book of Eli gibi başka post apokaliptik yapımlar görelim elbet ama Roland ne halt etmeye siyah oluyor onu kavrayamıyorum...12 yaş bunalımındaki dangalak bir yapımcı da kalkıp işi ırkçılığa vurduruyor...Alsınlar filmlerini başlarına çalsınlar...Küfrüm İdris Elba ve siyah olunmasına değil, ''Abisi, Mithat neden sizle oynamıyor, Mithat'ı da oyuna alsanıza..'' mantığına...Oysa Mithat zaten oyunda, Mithat oyundan hiç çıkmadı ki...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com