Martin Mystere & Nathan Never - Gelecek Mahkumu - Başka Yerin Sırrı

Başlatan tamerozcan, 30 Eylül, 2010, 16:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tamerozcan

Marty amcayi sevenlere ve Nathan Never okumayi özleyenlere.
Bonelli'nin iki önemli karakteri bir arada. Tarih, bilim-kurgu ve
fantastik ögeler güzelce harmanlanmis...

Enzo kagida basili, 15.2x21 cm.ebadindaki bu kitap 196
sayfadan olusuyor ve etiket fiyati 16 TL. Firmamizin
toplamda yedinci, Bonelli imzali olarak da ikinci kitabidir.
Iyi okumalar dileriz...

tommikser

En kisa süre de alip okuyup okuyup okuyup paramparça etmeyi planliyorum  ;D

rumar80

Bir zamanlar en sevdigim karakterlerden olan Martin amca ile su siralar tekrar bastan okumaya basladigim Nathan'in bu macerasini merakla bekliyorum.
Darisi ikincinin ve sürekli yayinlarin basina.
   Tesekkürler 1001 roman

haysat

1001 Roman gerçekten kaliteli yayinlar çikarmaya devam ediyor.
Kendilerini kutluyorum.Kisa zamanda okuyucu üzerinde iyi izlenimler birakti.
Çünkü Çizgi Roman okuyucusu için kalite ve devamlilik çok önemli.
Kalitesinin yaninda fiyat olarakta çok cazip olmasi arti avantaj. kendilerini kutluyorum.
Sevgiler....
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

Lami Tiryaki

Gelecek Mahkumu gibi özel albümler Bonelli evrenini daha iyi anlamak için oldukça önemli çalismalar. Aylik ya da diger serilerde anlatilan pek çok olayin referanslari ve detaylari bu tür tek ya da bir kaç sayilik albümlerde veriliyor. 1001 Roman bu tür limitli sayilari yayinlayarak çok önemli bir ise imza atiyor. yayinevlerinin devamli serileri yayinlama rahatliginin disinda, toparlayici bir çalisma yaparak yayinladigi bu albümlerle önemli bir eksigi gideren 1001 Roman'a tesekkür ederiz. Keske Martin&Nathan ikilisinin birlikte oldugu aylik albümlerdeki iki sayilik hikayeyi de okumus olabilseydik. Bonelli evreninde crossover çok fazla görülen bir durum degil ne de olsa.

Bu arada Almanaklarin dokümanter içerigiyle birlikte yayinlanma fikri de harika. Nathan Never Almanaklarda da güzel dokümanlar var umarim onlara da sira gelir. Geçmiste yayinlanip hafizalarda yer etmis pek çok TV dizisi, bilim kurgu romanlari, sinema filmleri vb eserler için enfes dosyalar hazirlamislar. Her ne kadar burada daha çok Italya'da yayinlanmis eserler sözkonusu olsa da hemen tümü bizde de yayinlanmis keyifli eserleri anmak hos olurdu. Üstelik artik bu dokümanter bilgiler renkli olarak veriliyor.

Selamlar
Lami

s.b

MARTİN MYSTERE-NATHAN NEVER 1 - GELECEK MAHKUMU
              YAZAR: ANTONİO SERRA-ALFREDO CASTELLİ      ÇİZER: GİNO VERCELLİ

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

V

Alıntı yapılan: pizagor - 02 Ekim, 2010, 22:44:52

Albümle ilgili olarak gözden kaçan birkaç nokta var :

Birincisi... Nathan Never'in karisini öldüren, kizinin komaya girmesine neden olan Ned Mace bazi karelerde Balyoz olarak geçiyor. Mace kelimesinin gürz, topuz gibi anlamlara gelmesinden hareket ederek böyle isimlendirildi herhalde. Ancak simdiye kadar Türkçe yayinlanan albümerinde hiç böyle bir isimlendirme olmamisti. Çiko'ya Fiko demek gibi, yadirgiyor insan...

Ikincisi... Baginov alistigimizdan çok daha az kekeliyordu insanlarla konusurken. Hatta hiç kekelemeden tamamladigi konusma balonlari var.

Üçüncüsü... Kara adamlar bir karede siyahli adamlar diye geçiyor...

Dostum çeviri ile ilgili o kadar çok sorun var ki bu albümde.152. sayfanin ilk karesinde Martin:

-Çilgin gibi heyecanli konustun..Ama niçin bunlari yapiyorsun ki?Neden?..diyerek devam ediyor.

Bu nasil bir cümledir simdi.Italyanca çeviriyi yapan arkadasimizin türkçeye hakimiyeti bu kadar mi?Bence  sadece çizgi

romanla içiçe yasamis,çizgi romani seven,çevirisini yaptigi kahramani yakindan taniyan,evveliyatini bilen,çeviri yaptigi

dile de,kendi konusma diline de hakim olan kimseler çizgi roman çevirisi yapsinlar.Yillardir çizgi romanlarimizin çevirisini

yapan sevgili bayan çevirmenlerimizin ellerinden öpüyor,firsat bulmusken kendilerine sükranlarimi iletiyorum.

"İstemem,eksik olsun.."

Lami Tiryaki

Bayram tatilinde ilk okudugum albüm Martin&Nathan ortak macerasi oldu. Ee, hem Nathan hem Martin var, baska seçenek birakmiyor insana. Çeviriyle ilgili yorumlari bir kenara birakiyorum. Çizgi roman alemimizin aliskin oldugumuz duayen çevirmenlerimizin biz okuyuculari da egittigi görülüyor aslinda.

Gerek hikayenin Martin tarafinda gerek Nathan tarafinda yeni bir kurgunun içinde ikilinin geçimisi de gözler önüne serilmis. Kisa kisa anekdotlarla ikilinin hayatlarinin dönüm noktalari hikayeye öylesine ustalikla yedirilmiski daha önce Martin ve Nathan okumamis okuyucular da öyküyü rahatlikla izleyebilirler. Castelli'nin o çok bilindik üslubuyla yazdigi Joyeus hikayesi, Nathan evreninde "Baska Bir Yer isimli antik kalintilarin" oldugu yere bagli müthis bir gizem öyküsü haline gelmis. Macera, önceki Martin ve Nathan öykülerini düsününce evrene yeni bir sey katmis gibi görünmüyor. Ancak hikayenin henüz bitmemis olduguna dikkati çekmek isterim. Biz sadece bir olayi okuduk. Konunun detaylari ve çözümü, hikayenin yayildigi yan unsurlara fazla girilmemis ve bir sonraki albümün adi da "Baska Bir Yer'in Sirri". Bu baslik bile çok sey ifade ediyor. Ancak ben yine de hikayenin aylik serideki iki sayilik  Martin&Nathan ortak macerasiyla tamamlanabilecegini tahmin ediyorum. Maalesef o iki sayiyi su an için okuma ihtimalimiz yok. 

Gelecek Mahkumu bana uzun süredir tatmadigim klasik Martin havasinin tadini hissettirdi. Hikayeye bomba gibi bir girisle dahil olan Nathan hasretimi de bir nebze olsun gidermeyi basardi. Bu anlamda enfes bir tatmin duygusu yasadim diyebilirim. Baska Bir Yer'in Sirri'ni sabirsizlikla bekliyorum. Hatta "Clonz" özel albümünü de bekliyorum. Ne de olsa bu iki sevimli yaratik bu hikayeye de dahil olmuslar :)

Selamlar
Lami

darkwood

Kitabi bugün okudum. Gerçekten çok keyif aldim. Nathan in yeni maceralarini özlemistik. Birde Marti amcayla birlikte olmasi daha maceraya daha fazla sey katmis.
Daha önce Oglak Yayinlarinin Efsanevi Dev albümünde bir araya gelen bu kahramanlarin birlikte maceralarini unutmaya baslamistik.
Bize bu güzel kitaplari okuma firsati veren 1001 Roman ailesine tesekkürler. Umarim cazip fiyatlari ile, düzenli olarak bu kitaplarin devami ayni keyif ve kaliteyle devam eder.  :D
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Çok sevdigim bu iki kahramanin hikayelerini de çok sevdim. Ama Judas'in dedigi gibi çeviri biraz sorunlu. Hele maceranin basinda Chris Tower Martin muhabbetinden bir sey anlayan beri gelsin. 1001 Roman bu konularda biraz daha özenli olursa tadindan yenmez.
Kitaba gelirsek: Iki usta senarist maharetlerini konusturmuslar. Macera tek kelimeyle mükemmel. Ama bu konuda Bonelli'nin de hakkini yemeyelim. Uzun zamandir gizem dolu olayin altindan çikan ve artik kabak tadi vermeye baslayan, paralel evrenler, bütün bunlar düs durumlari ve zaman paradokslarini üstad bastan yasaklamis. Iki  senarist de ustaliklarini konusturup  iki kahramani bulusturmanin çok daha iyi bir yolunu bulmuslar. Bir çok eski düsmani da unutmamislar.Ortaya bir solukta okunan nefisbir macera çikmis. Simdi sira "Baska Bir Yer'in Sirri"'da. Merakla ve sabirsizlikla bekliyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Martin ile ilgili unuttuğum ve bilmediğim bir kaç olayı Nathan ın anlatımından duymak çok hoş idi. Nathan ile yollarım ilk defa kesişti çek keyif alarak okudum bu ilk kitabı. Martin klasik tadında bir kitap olmuş gene karşımızda kara adamlar var onlardan kurtulmak imkansız :) Martin hayranı bir Nathan ve zamanda yolculuk yapan bir martin amca ikili gerçekten iyi oturmuş ve ikili bir birlerine uymuş ve 1001 romandan bugün öğrendiğim kadarı ile ilk baskı tükenmiş ve ikinci kitapda çıkacakmış çıksın artık okuyalım arşivimize koyalım......Biirşey daha diyeceğim  kitabın tükenmesi Martin aşkından mı yoksa Nathan a olan açlıktanmı yayın evlerine duyrulur :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Fuat bey ikinci kitap hazırmı ne zaman çıkacak acaba ? ayrıca Greystorm bu hafta sonuna yetişirmi?

1001roman

Günaydın,
MMNN prova baskısı geçen hafta Lami kardeşime gönderildi.Edit faslından sonra basacağız.Sanırım ay sonu gibi çıkmış olur.
Greystorm da dün matbaaya gönderildi.Önümüzdeki hafta çıkmış olur.
Sevgiler
Fuat AKTÜRE

hennessy

Alıntı yapılan: 1001roman - 05 Temmuz, 2011, 08:42:28
Günaydın,
MMNN prova baskısı geçen hafta Lami kardeşime gönderildi.Edit faslından sonra basacağız.Sanırım ay sonu gibi çıkmış olur.
Greystorm da dün matbaaya gönderildi.Önümüzdeki hafta çıkmış olur.
Sevgiler
Fuat AKTÜRE

İşte bu eliniz kolunuz dert görmesin Fuat bey nazar değmesin :)

rumar80