Tolga - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 16 Ekim, 2010, 11:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili dostlar, 
  Bildiginiz üzere Tolga tekrar basilacakmis. Geçenlerde Ilker ile görüstüm. Ilk iki sayi tamamlanmak üzere imis ama su an için iki ayda bir yayinlamayi planliyor. Her sayinin sayfalari maceranin büyüklügüne göre degisecekmis. Standart bir sayfa sayisi olmayacakmis. Bir yillik yayin sonrasi (6 sayi sonra) satisa göre devam edip etmemesine karar verilecekmis.
  Burada bu konudaki bilgi ve görüslerimizipaylasabiliriz.
  Sevgiler

hanac

Hayirli olsun.

Ben Tolga'yi hiç okumadim.

Ama Altin Madalyon Itkisi ile onu da aldirirsiniz bana.  :)

rumar80

Çocuklugumda Tolga'nin bazi maceralarini okumustum. Diger Türk kahramanlarina göre biraz daha sert gelmisti. Simdi gene merak ediyorum. Ama bu "itki" bizi batiracak.   ;)

Tarkan Kurt

Tolga okudum, elimde de iki fasikülü var. Bence gerek anlatim gerekse de çizim oldukça kuvvetli. Abdullah TURHAN'in çizimleri çok detayli. Ancak  bu 1 yil yayimlayip tiraja göre yayina devam etme meselesini sevmedim. Yeterli satis olmazsa elimizde yarim kalan bir seri daha olacak. Bu sekilde ya tutarsa mantigi yerine bir eseri basmadan önce satip satmayacagi konusunda yeterli arastirma yapip okuyucuyu yari yolda birakmamak gerekir.

rumar80

Sevgili Tarkan,
   Sana tamamen katiliyorum. Daha önceki yazilarima bakarsan bu çizgi roman çoklugunun getirecegi en önemli sorunun bu oldugunu düsündügümü yazmistim. Bu kadar çok derginin sonucu senin de bahsettigin gibi elinde yari kalmis serilerin olmasidir.
  Daha önce de bu yasandi, gene yasanacak. Çözüm.....
Kaç kere yazdik

BAHADIR

Yeterli sayfa sayisina sahip 6 sayilik bir eser mini seri gibi düsünüldükten sonra kitaplikta iyi duracagi kanaatindeyim...Açikçasi eski Türk kahramanlik öyküleri günümüzde ne kadar popülerlilik saglayip su ortamda istenilen satis grafigini yakalayabilir süpheliyim...

Daha öne hiç Tolga okuma sansim olmadi ama sadece kisa bir arastirma yaptim...1971,73 ve 83 yillarinda Abdullah Turhan kendi imkanlari ile haftalik olarak 3 adet serisi yayinlaimis...Rumar'in söyleminden yola çikarak diger karakterlere göre daha sert olusu ister istemez bir itki yaratti...Bilmiyorum artik...

Yine de gönül 60'larda 70'lerde okunan Türk kahramanlarinin hikayelerini  daha güncel çizgilerle okumak istiyor...Su asamada seri baskilar ve çizimler belki imkansiz ama Hard cover büyük boy elle renklendirilmis yada siyah beyaz (farketmez) 1 hamur baskili bir yeni bir Karaoglan, Tolga yada Kara Murat hikayesini kim istemez...

Ama yapilan herseyin günümüz kosullarinda bir albenisinin olmasi gerekliligini gözardi etmememiz gerekiyor...Biraz gerçekçi olmak lazim...

rumar80

Sevgili Bahadir çok haklisin.
  Gönül eski Türk çizgi roman kahramanlarinin güzel ve düzenli basimlarini okumak istiyor. Bu nedenle Tarkan'i bazi negatifliklere ragmen aliyorum ve büyük olasilikla Tolga'yi da alacagim.
  Bu arada merak etigim bir soru var...
  Malkoçoglu hiç dergi olarak basildi mi? Bilen var mi? Benim aklimda hep Tercüman gazetesinde günlük birer sayfa yayinlandi diye kalmis.

rumar80

Çocukluktan itibaren üstüne bindirilen Bati "mirasi" kendi gerçegini inkar ettirmeye götürüyor seni.  >:(
  Inadina Karaoglan, Kara Murat, Ustura Kemal, Yandim Ali'lere gerekiyor.
  Inadina Ismet Pasa'lar, Fevzi Çakmak'lar  ve tabii ki......
   MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

rumar80

Sunu demeye çalisiyorum:
   Senin de dedigin gibi Türk oldugunu söylemenin disinda Atatürk ve devrimlerinden bahsetmenin bile zorlastigi bir toplumda sadece çizgi romanda degil her alanda ayaga kalkmamiza yardimci olacak, güç verecek kahramanlara, itici güçlere ihtiyacimiz var. Fazla derine ve siyasete girmeden anlatmaya çalismistim ama basaramamisim.
   Kusura bakma

rumar80

Asla tek basina olmayacaksin. Mutlaka yaninda birileri olacaktir.
   Ayrica senin daha kutsal bir misyonun var. Dogrulari gençlere aktarmak. Yolun açik olsun.

gamlıbaykuş

1001 Roman'da Ersin Burak ve Ömer Muz'dan (Suan isimlerini hatirlayamadim) Türk kahramanlar yayinlanacagini okumustuk. Evet Türk kahramanlarimizin sayisi artsin... Ben bu konuda en çok Yüzbasi Volkan yayinlanmasini istiyorum. Umarim bu istegim gerçeklesir...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hakan alpin

türk çizgiroman yayinciligi sonunda "dogruyu" bulmaya basladi galiba.. ah, bir de yeni kahramanlarimiz veya eski kahramanlarimizin yeni maceralari olsa :)

guantanamo

gerçekten güzel bir haber tolga çizim olarak macera olarak
çok beyendiyim bir çr
daha önceleri ilyas ile konusmalarimizda
tolga gibi bir kahramanin neden yayinlanmadigini sormustum
ben yarim kalmasindan yana deyilim
söylediyim gibi tolga macera olarak çizim olarak gercekten çok güzel
bütün arkadaslara burdan sesleniyorum
tolgaya sahip çikalim arkadaslar

tunaorhun

Çok sevindirici bir haber. Kara Murat'in da yayinlanmasi dilegiyle.

darkwood

Tolga'nin 3-4 sayisini daha önce bulup okumus ve begenmistim.
Tolga takip ettigim kadari ile, Tarkan, Karaoglan tarzi çok sevilen bir Türk yapim çizgiroman kahramani.
Gönlümüz bu serinin okuyucu tarafindan tutmasini ve tamaminin basilarak koleksiyonun tamamlanmasindan yana.
Bunun için tabiki sirf kitabi çikarmik olmak tabiki yeterli degil,  orjinal baski sirasi, kapak ve baski kalitesi kadar, içerikte önem arz ediyor.
Yerli çizgiromanlarin tekrar basilmasini ve bunlara yenilerinin eklenmesini destekliyor ve artik görmek istiyoruz.
Darkwood Sakinleri..