Tolga - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 16 Ekim, 2010, 11:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Hangi sayi ve maceralarin yayinlanacagina nasil karar verilmis bilmiyorum ama Tolga'nin duydugum kadari ile çok süper çizgileri ve kurgusu olan hikayelerinin yaninda vasatin altinda çok naif öyküleri de mevcutmus...Basim asamasindan önce sirf basmak için degilde limitlide olsa özel maceralarini bir arada toplamak maksadi ile bu isin tespitinin iyi yapilmasi taraftariyim...

Açikcasi kronolojik olsun, yok orj.kapaklarida olsun diye bir kaygim yok...Bu kadar yayin bollugu olan bir dönemde kapak ve  içerigin yaninda  görsellin de ön planda oldugu haz  alabilecegim ve  bana bir seyler veren maceralarin basilmasi taraftariyim...
Bilmiyorum yanlis mi düsünüyorum ?...

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 16 Ekim, 2010, 21:15:14
Bilmiyorum yanlis mi düsünüyorum ?...

Dogru düsünüyorsun dostum.

Anladigim kadariyla çogumuza çok yabanci bir çr.

Ben de Hakan Alpin'in ÇR Ansiklopedisine bir göz attim.

Çizimler çok övülüyor, Suat Yalaz'in yaninda yetisen Abdullah Turan'in arka detaylara daha çok önem verdigi yazilmis.

Tolga, Karaoglan ile ayni dönemde Orta Asya'da geçiyormus. (Cengiz Han dönemi)

Yerli çr gibisi yok, hep destek tam destek Özer Sahafa.

Ama tabii dönem degisti, yeni yerli kahramanlara da ihtiyacimiz var.

V

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Ekim, 2010, 13:08:57

Bu arada merak etigim bir soru var...
  Malkoçoglu hiç dergi olarak basildi mi? Bilen var mi? Benim aklimda hep Tercüman gazetesinde günlük birer sayfa yayinlandi diye kalmis.

1974 tarihli fasüküllerinin oldugunu görmüstüm.Çok uzun süreli bir dizi olmamis belliki,ortaliklarda pek fasikülleri dolasmiyor.Yanilmiyorsam
fasüküllerden daha kalin,albüm formatinda da basilmis maceralari da mevcut.Elimde olsaydi keske,fotolarini eklerdim..
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

V

Bir sekilde Tolga'yi da okuyacagiz insallah.Ilkokul yillarinda okudugumda,çizimlerine hayran kaldigim bir çizgi romandi.Benim en çok yayinlanmasini istedigim yerli çizgi roman ise Kara Murat'tir.Çizgi romandan ziyade,grafik roman diyebilecegimiz Kara Murat malesef
Tarkan ve Karaoglan çizgi romanlarinin yaninda Tolga ile birlikte üvey evlat kalmis bir eser.Yillarca yilmadan fasüküllerini topladim ama
gönlüm albüm olarak,1. hamur kagida baskilarini da görmek ister..

"İstemem,eksik olsun.."

BAHADIR

Yeniden çizgiroman formatinda çizilecek bir Kara Murat bana sorarsaniz Tolga'dan daha çok is yapar ama bazi seylerin hakkini vererek yapmak kaydi ile...

kedidiro

karaoglan'dan sonra en sevdigim türk kahramandir...bir macerasinda bileginin ne kadar güçlü oldugunu göstermek için tuttugu kilicin üstüne mendil atilir tolga bilegini kimildatmadan mendili keser...hiç unutmadigim çizgi roman sahnelerinden biridir...açikçasi karaoglan'in yanina sarisin kahraman türk tolga yakisir...bekliyoruz

ferzan

Uzun zaman önce Tolga'nin 4-5 adet fasikülü geçmisti elime ve bir solukta okumustum...Tolga'yi okumuslugu olan degerli agabeylerim,yanlisim varsa beni düzeltsinler lütfen...
    Hikaye olarak Karaoglan'i,çizim olarak da Tarkan'i çagiristirmistir hep Tolga bana...Sahsi kanaatimce;karakter de kostüm,yüz ve fizik olarak tam anlamiyla Tarkan-Karaoglan kirmasi...Okudugum birkaç öyküyü baz almam gerekirse,Tolga'da ne Karaoglan öykülerindeki derinligi,ne de (agirlikli olarak Orta Asya'da geçen bir kurgusu olmasina ragmen) Tarkan'daki mitolojik havayi görememistim...Görmem de gerekmiyordu,zira Tolga'nin bu iki önemli eser arasinda ayri bir yere konulmasi gerektigini düsünmeye baslamistim...Nasil desem,Karaoglan'da ve Tarkan'da görmek isteyecegimiz,hani söyle de olsaydi bir macera diyecegimiz bazi ögeleri Tolga'nin fazlasiyla barindirdigini düsünüyorum...Dönem anlatisi,hikayelerde kullanilan dil ve bazi yer ve kisi adlari her ne kadar emanet gibi dursa da,Tolga'nin Akbulut Kaan(Yalaz ustanin Kaan'i degil) ya da Bahadir gibi dönemin modasina uyularak (yari kopya) çirpistirilmis ''türev'' niteligi tasiyan düsük ve kalitesiz eserlerden olmadigina eminim...Hani,bizim Türk çizgiromanlarinda da Marvel ya da Dc evreni gibi bir evren olusmus olsaydi,Tolga kesinlikle tamamlayici bir yer edinirdi bu evrende kendine...En azindan bana öyle geliyor...
    Karaoglan,Tarkan,Kara Murat,Malkoçoglu ve Yüzbasi Volkan ile beraber seri çizgiromanlarimiz arasinda hakettigi iddiasiz ve mütevazi yere gelmesini candan arzuluyorum...Umarim tüm Türk çizgiromani severlere hayirli olur...Bir de ustanin son eseri olan BurakBey'i de farkli bir edisyonla da olsa görebilme sansimiz olsa...Ya da 80lerde,Türkiye Çocuk dergisine hazirlamis oldugu Oguz Kagan'i bütün halde okuma firsatimiz olsa...Kimbilir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hakan alpin

maceralari genelde tekrarlanarak degisik yillarda yayimlanan tolga serileri mevcut.. sonradan ciltlenen fasikül serisi 5 yildan fazla (300 sayiya yakin) araliksiz yayinda kaldi.. üstad kusura bakmasin ama, ben abdullah turhan'in çizim stilini ve teknik becerisini suat yalaz'dan daha çok severim :)
karaoglan kadar çok sayida macerasi olmamasina ragmen, kisacasi tolga iyidir :) hem de bayagi iyidir :)

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: rumar80 - 16 Ekim, 2010, 13:08:57
     Bu arada merak etigim bir soru var...
  Malkoçoglu hiç dergi olarak basildi mi? Bilen var mi? Benim aklimda hep Tercüman gazetesinde günlük birer sayfa yayinlandi diye kalmis.

Dostum Malkoçoglu 70'lerin basinda De-Ha Yayinlari tarafinda basilmis. Bende Intikam Yemini, Kizil Kule ve Cem Sultan isimli albümler mevcut. Albümlerin içinde 8-9 maceranin ismi geçiyor, ancak bendekilerin haricinde sadece bir tek macera gördüm.

Selamlar
Lami

rumar80

Lami sagol.
  Demek hiç rastlamamisim

s.b

Tolga en güzel çizgiromanlarimizdandir. Sabirsizlikla yayinlanacagi günü bekliyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Tolga'yla ilgili bir hata daha var. 24. sayfanin yerinde 25. sayfa, 25. sayfanin yerinde de 24. sayfa olmaliydi. Konunun akisi bunu gerektiriyor diye düsünüyorum. Sizlerde dikkatli okuyun bakalim öyle mi?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Tarkan Kurt

Evet o hatayi okurken ben de farketmistim. Böyle bir hata nasil yapiliyor anlamak mümkün degil.