Tolga - Çizgi Düşler

Başlatan rumar80, 16 Ekim, 2010, 11:32:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Tolga'nin 2. sayisi bir aksilik olmazsa haftaya çikiyor.

Ilk macerasinda Tolga'nin maske takip ,elinde kirbaçla

kötü beyin adamlarina haddini bildirerek,zulum altinda ezilen halka

isyan için cesaret vermesi büyük usta Abdullah Turhan'in,bir diger

büyük usta Alex  Toth'un Zorro'suna bir saygi durusu gibi geldi bana. :)
"İstemem,eksik olsun.."

Lami Tiryaki

Ilk sayinin açilisinin Tolga'nin dogusu maceralariyla yapilmasi çok iyi fikir. Ancak kötü tarama, kötü basim, kötü kapak seçimi pek tat vermedi. Tolga gibi türk çizgi roman tarihinin  dönüm noktasi eserlerinden biri bu kadar kötü ve ruhsuz basilmamaliydi. Macera aralarina konacak belgesel bir seyler olabilirdi. Eski kapaklardan örnekler konabilirdi. Abdulah Turhan'la ilgili bir seyler konabilirdi. Bu kondüsyonda bir kitabin etiketindeki fiyatini haketmedigini düsünüyorum. Bundan sonraki sayilar da böyle basilirsa korkarim Tolga'nin yayin macerasi pek te uzun ömürlü olmayacak.

Selamlar
Lami 

rumar80

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 11 Aralık, 2010, 23:03:25
Bundan sonraki sayilar da böyle basilirsa korkarim Tolga'nin yayin macerasi pek te uzun ömürlü olmayacak.

Sevgili Lami zaten Ilker de 6 sayi basip satisa göre karar verecegini söylemisti... O da emin degildi herhalde

Lami Tiryaki

Adam ne yaptiginin farkinda yani. Bu da iyi. Bir baska tartismada çizgi romanin bir gün tükenecek olup olmamasinin yayinci tercihlerine bagli oldugundan bahsetmistim. Iste güzel bir örnek. Umarim Ilker sonraki sayilarinin editoryal tasarimini Tolga'yi uzun süre yasatmak üzere tasarlar. Tolga düzenli bir seriyi en çok hakeden kahramanlarimizdan biri.

Selamlar
Lami

rumar80

Çocuklugumda bir ya da iki kere okuyabildigim, o nedenle de okumayi çok istedigim bir dergidir Tolga. O nedenle ben de düzgün ve düzenli yayinlanmasini can-i gönülden istemekteyim.

haysat

Ahmet Bey'in söyledigi tüm sözlere katiliyorum.Biz hala Tarkan'in, Tolga'nin ve benzer yayinlarin tekrar baskilari için seviniyoruz.Düzenli ve devamlligi olan tek bir çizgi roman yayinimiz yok.Gerçekten üzücü bence, bunun üzerinde durulup nedenleri konusulmali.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

s.b

Sabirsizlikla 2. sayiyi bekliyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Tarkan Kurt

Kalinlik zannederim maceralarin uzunluguyla ilgili olsa gerek, Tarkan'da da sayfa kalinliklari ayni degil, düzenli olarak iyi bir baski kalitesiyle yayinlansin da kalinliklarin esit olmasi bence çok önemli degil.

darkwood

Evet.. Sanirim kitap kalinligi tam macera olacak sekilde ayarlanmis. Bu yüzden bu sekilde düsünülmüs.
Darkwood Sakinleri..

V

2. sayı "Kerayit Güzeli" isimli macerayı içeriyor.Bu macera Tolga'nın yayınlanan ilk macerası aslında.İlk sayıda
Tolga'nın çocukluğu ve ailesinin intikamını alış öyküsü "Aykutluğ"un Oğlu" ile başlamıştık.Çizgili Düşler bu sayıyla
yayın krolonojisini takip etmeye başladı.2. sayıyı henüz okuyamadım ama şöyle bir inceledim.Herşey'den önce ilk
sayının o komik kapağının aksine şık bir kapağa sahip bu sayı.Baskısı gayet iyi görünüyor.Fragman sayfası,sunuş yazısı
var.Arka iç kapakta Solomon Kane'nin reklamı yapılmış."Püritan İntikamcı" diye.. :)

"İstemem,eksik olsun.."

yalcinerol345

s.b

Öncelikle yazdıklarımızı (malesef bir kısım yazılar forumdan silinmiş durumda) dikkate alan yayıncıya, Tolga'nın ikinci sayısını kaliteli bir baskıyla yayınladığı için teşekkür ediyorum.

Tolga 2. sayı kapağıyla al beni diye bağırıyor zaten. 160 sayfalık Kerayit Güzeli adlı kitabı satın almamak mümkün değil. 1. sayıdaki o solgun baskıdan eser yok. Sanki resimler yeniden elden geçirilmiş gibi pırıl pırıl basılmış. Gerçi birkaç sayfa var üzerinde çalışılması gereken ama, onlar da fena değil. Ben her çr okuruna Tolga'yı tavsiye ediyorum. Alın okuyun ve okutturun.

Günümüzün çr yazar ve çizerlerine de diyorum ki "bırakın baldır bacak çizmeyide şu 40 yıl önce yayınlanmış çr ler gibi eserler meydana getirmeye çalışın".
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

guantanamo

Sevgili Arkadaşlar, inşallah bu yazıyı okur cevap verirseniz sevinirim.
Tolga'nın 2nci sayısı olan "Kerayit Güzeli" macerasını bir çogumuz aldık okuduk.
Şimdi arkadaşlar bilmem biliyormusunuz bu macera daha önce şok gazetesinde günlük ve renkli olarak yayınlandı.
Ben hergün tek tek sabırla biriktirerek sayfaları yapıştırarak cilt halinde çr yaptım.
Şimdi söylemek istedim, bu biriktirmiş oldugum Tolga'da ve bizim bu ay almış oldugumuz renksiz olan tolgada bazı sayfalar eksik
Ya da bilmiyorum ama bende bulunan renkli tolgada sanki sayfayı başka birisi çizmiş gibime geldi, en az altı yada sekiz sayfa böyle.
Bilen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: guantanamo - 17 Ocak, 2011, 20:01:28
Sevgili Arkadaşlar, inşallah bu yazıyı okur cevap verirseniz sevinirim.
Tolga'nın 2nci sayısı olan "Kerayit Güzeli" macerasını bir çogumuz aldık okuduk.
Şimdi arkadaşlar bilmem biliyormusunuz bu macera daha önce şok gazetesinde günlük ve renkli olarak yayınlandı.
Ben hergün tek tek sabırla biriktirerek sayfaları yapıştırarak cilt halinde çr yaptım.
Şimdi söylemek istedim, bu biriktirmiş oldugum Tolga'da ve bizim bu ay almış oldugumuz renksiz olan tolgada bazı sayfalar eksik
Ya da bilmiyorum ama bende bulunan renkli tolgada sanki sayfayı başka birisi çizmiş gibime geldi, en az altı yada sekiz sayfa böyle.
Bilen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Tolga'nın 2 nci sayısı olan 160 sayfalık Kerayit Güzeli adlı macerayı ben de aldım. Bu maceranın 1984 yılında basılan bir kitabı bende var. Bendeki kitap 96 sayfa yani maceranın tamamı yok, bir sonraki sayı ise elimde yok. Yeni aldığım Tolga şu an arabamda olduğu için karşılaştıramıyorum ama bu gece ya da yarın 1984 basımlı Tolga ile karşılaştırırım. Bununla birlikte şok gazetesinde bu maceranın renkli olarak yayınlandığı konusunda bir bilgim yoktu. Doğal olarak renkli Tolga'daki sayfaları başkasının çizmiş olup olmadığını da bilmiyorum. Yalnız Tolga'nın 2 nci sayısını aldığım yerde şöyle bir inceledim, ilk sayıya göre müthiş bir iş çıkarmışlar. Taramayı çok iyi yapmışlar, baskı kalitesi de çok iyi.

V

Bugün bir solukta okuyup,bitirdim.Bir kaç sayfadaki tarama sorunları hariç gayet iyi olmuş baskı.
Macerada kendisini okutturuyor.Çıkan 2 sayıyı yanyana koyunca gayet iyi durdu hani.Devamını
kesinlikle istiyoruz.
"İstemem,eksik olsun.."