Tex Almanak Serisi - 1001 Roman

Başlatan rumar80, 18 Ekim, 2010, 16:19:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Madem 1001 roman almanağı fuarda çıkartıyor, fuara kadar daha önce gören ve beklentileri olan dostlar için, fuar sonrası da genel kanı için bu konuyu açtım. Kolay gele...
  Özellikle dosyalar hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

Bu arada 1001 romandaki dostlara uyarı... Ne olur tercüme ederken bu konuda bilgisi olan birileri ile temasta olursanız diğer yayınlarınızdaki o ufak hataları görmeyiz (Ned Topuz, Kral Vidor gibi).  Ama yine de ellerinize sağlık

tamerozcan

Öncelikle çok tesekkürler...
Çevirilerdeki aradiginiz özeni göstermeye çalisiyoruz tabii ki...
Ama ayni anda 9-10 yayin hazirlamaya çalisinca, ister istemez
gözümüzden kaçan seyler oluyor. Su an tek bahanemiz "Fuar telasesi"...
Umuyoruz ki kaliteyi giderek artiracagiz.
Sevgiler ve saygilar...

rumar80

Cevabiniz için tesekkürler.
  Basarilar

s.b

Tex Almanak sabirsizlikla beklediklerimin arasinda basi çekiyor. Belki burasi yeri degil ama Mister No Almanak içinde ayni seyleri hissediyorum. Belki onu da yayinlayiverirsiniz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tamerozcan

Mister No almanak yayin hakkini da istemistik fakat veremiyorlar...
Öncelik yayincisinda oldugundan sanirim...Hayirlisi olsun...
Bizden okuyabileceginiz diger Almanak serisi Julia olacaktir...

Lami Tiryaki

Tex Almanak bizde basilmayan tek Teks serisidir. Eger belgeselleriyle birlikte basilmissa o açidan da ilk olacaktir. 1001 Roman'i tebrik ederim bir kez daha. Bu albüm benim için saf çizgi roman içeren digerlerinden çok daha kiymetli olacak. Bu arada Mister No Almanak'larin telifinin Lal'de olmasina üzüldüm. Almanaklari nasil bastiklari malum. Umarim basmayi düsünmezler. Umarim 1001 Roman'a birakirlar.

Selamlar
Lami

alan ford

Tex, her okudugumda ben bu diziyi neden düzenli olarak takip etmiyorum diye sorduran ama nedense bir türlü düzenli takip etmedigim bir dizi(idi). Maceraperest Tex'ler için artik çok geç. Maddi durum uzun bir süre eksikleri toplamaya elvermez. Ama almanak'i okuduktan sonra kararliyim bu diziyi takip edecegim.
  Almanak'larin Lal kitap tarafindan kusa çevrildigi söylenir dururdu da ben pek önemsemezdim. Gideni 3- 4 sayfalik bir editör yazisi sanirdim. Meger adamlar üsenmemis bir de kitap yazmis yahu. 1001 Roman'a bu güzel edisyon için tesekkürler.Yalniz Labirent'in dedigi gibi belgeseller kisminin türkçesi sorunlu. Bir süre sonra dilinden yoruldum ve biraktim belgeseli geçtim çizgi romana. Sanirim fuara yetistirmek için biraz acele edilmis. Umarim ikinci sayida daha özenli olurlar.
Birde özellikle kitaplardan bahsedildigi bölümlerde keske bir dip not seklinde Türkiye'de yayinlananlar da verilseymis. Misal 6. sayfada adi geçen Dee Brown'un " Yarali Dizi Kalbime Gömün" kitabi "E yayinlari" tarafindan " Kalbimi Vatanima Gömün " adiyla yayinlanmisti. Keza 137. sayfada bahsedilen Dashiell Hammet kitabi "Red Harvest" da Metis yayinlarindan ""Kizil Hasat" adiyla yayinlandi. Bu tip fuzuli bilgileri ben çok seviyorum. Benim gibi meraklilari için bu tip notlar çok faydalidir. Umarim ikinci sayida ve diger almanaklarda bu tip bir uygulamayla karsilasiriz.
Maceraya gelirsek. Dedim ya çok sevdim. Özellikle maceraya adini veren Zeke'nin hikayesi çok güzel.  Ama ben en çok Zeke'nin esi Topal Ördek'i sevdim. Benim gibi dil ögrenme macerasi küfürlerle baslayip, orada da kalmis felaket aksi bir ihtiyar.Ikinci sayi umarim çok gecikmez.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Lami Tiryaki

Doga senin de yazdigin gibi Almanak albümlerdeki belgesel kisimlar 80-100 sayfa arasi son derece eglenceli, doyurucu ve bilgilendirici bölümler. Düsünün Teks'te sadece westernlerle ilgili bilgiler var ve biz bunlara dev albümlerden bir miktar asinayiz.  Birde Martindeki, Nathan'daki, Dylan Dog'daki belgesel kisimlari düsünün nasil tadindan yenmez seylerdir... Bende iki adet Nathan Never Almanak var ve belgesel kisimlarini okumaya kiyamiyor insan. Üstelik bu belgesel kisimlar bir kaç yildir tüm almanaklarda renkli olarak veriliyor. Lal Martin ve Zagor'un Almanaklarini katlettigi gibi simdi de Mister No'ya el atmis. Rahmet okuyup geçmek lazim. Umarim 1001 Roman diger Almanaklari ve Martin ALtrove serisini alirda bizleri mutlu eder.

Selamlar
Lami

alan ford

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 21 Kasım, 2010, 00:19:24
  Birde Martindeki, Nathan'daki, Dylan Dog'daki belgesel kisimlari düsünün nasil tadindan yenmez seylerdir... Bende iki adet Nathan Never Almanak var ve belgesel kisimlarini okumaya kiyamiyor insan. Üstelik bu belgesel kisimlar bir kaç yildir tüm almanaklarda renkli olarak veriliyor.
Selamlar
Lami

Julia almanak'ta kallavi bir polisye külliyati da bizi bekliyor öyleyse. Gel aralik gel. Sabirsizlandim bak simdi. :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Sevgili Doga,
    Bildigim kadari ile Aralik'ta Julia'nin normal aylik sayisi yayinlanacak, almanak daha sonra saniyorum. Yani biraz daha sabir

s.b

1001 Roman tarafından yayınlanmaya başlanan Teks Almanak serisi ile Teks severlerin yüzü güldü.

Aslı 1994 yılında İtalya'da yayınlanmış olan Vahşi Batı adlı 1. almanak cildinin içinde yeralan Zeke Colter'in Hikayesi adlı macerada Teks, yoğun kar yağışı altında atıyla güçlükle ilerleyerek akşam mola verir. Ateş yakar. Biraz galete yer ve sigara içer. Uykuya daldığında ise maceraya adını veren eski dostu Zeke Colter onu hiç te kibar olmayan bir şekilde uyandırır. Böylece Teks'in başı yeni dertlere yelken açar.

2. Almanak ne zaman geliyor acaba?
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

darkwood

Ülkemizde Tex Almanak kitabının çıkması ve bununla beraber baskı, kitap formatı ve içindeki çizgiroman kısmı ile yüzümüzü güldürdü.
Fakat, fiyatı  ve almanak'ın özelliği olan editörel yazıları ve makaleleri ise kötü çeviriler yüzünden maalesef ilk sayı için tatmin edici değildi.
Bu kötü çevirileri yapan "İtalyan Dili Edebiyatı son sınıf talebesi!!!" maalesef ya çizgiroman hayatında hiç okumamış yada italyancayı google translate de öğrenmiş. Üstelik tercüme için verilen astronomik bedel yüzünden kitapta pahalı olarak satışa çıkmıştı.
Yine 1001 romanda bu konudan rahatsız olup, maliyetide düşürmek amaçlı sadece çizgiroman olarakmı basılım diye okuyuculara bir kaç forumda bilgi paylaşımı yaptı.
Benim fikrim Almanak kitaplarının özelliği olan Editörel yazıların korunması ve orjinaline sadık kalınarak bundan sonraki kitapların basılması yönündedir.
Maliyette düşürülmelidir, fakat kitabın orjinalinden veya baskı kalitesinden taviz verilmeden bu işin halledilmesi herkesin menfaatinedir.
Yılbaşından beri 2.sayının tercümesi için daha ciddi hazırlıklar içine giren 1001 roman, umut ediyoruzki  daha iyi bir tercüme ile bu sayının hakkını verecektir.

Darkwood Sakinleri..

hanac

Tex Almanak'dan epeydir ses yoktu.

Son bilgilere göre Fuat Bey 3 macerayı içeren bir cilt yayınlayacakmış.

Yani Almanak 1995,1996,1997 deki Teks macerası aynı ciltte olacak.

Ama editoryal yazılardan sadece 1 tanesi yer alacakmış.

rumar80

Facebook'da bahsettiği Tex özel cilt 1  bu demek.
  Haziran ayında Julia, Tex, Caravan, Greystorm'u yayınlayacağından bahsetmiş.
  İnşallah olur.

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Mayıs, 2011, 21:38:39
Haziran ayında Julia, Tex, Caravan, Greystorm'u yayınlayacağından bahsetmiş.

Brendon ve Gizli Yüz yok mu listede ?