Greystorm - 1001 Roman

Başlatan V, 28 Ekim, 2010, 21:59:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Altan'dan aldığım bilgiye göre 10 Ocak haftasında ikinci kitap piyasada olacakmış.

tunaorhun

Tek kelimeyle mükemmel bir yapıt. Bu arada bu serinin İtalya'da neden sona erdiğini anlayamadım ? Ya da neden yeterince satmadı?

rumar80

Mesele bu serinin yeteri kadar satamaması değil. Yıllardır ABD çizgi roman sektöründe "limited series" denen bir kavram vardır. Bir macera 2, 3, bazen 12 sayı bazen de daha fazla (örneğin 52 adı gibi 52 bölümdü haftada bir çıkıyordu) yayınlanır, konu sonuca ulaşır ve biter.
   Fumettilerde bu pek yoktu, ama Volto Nascosto, Greystorm, Caravan bunlara örnek. Bu nedenle bu kadar sürmüştür.

kahramanlarsinemada

"Okunacak çizgi romanlar" arasında bekleyen Greystorm'u sonunda okudum. Genel olarak hikayeyi ve çizimleri beğendim. Akıcı ve merak uyandıran yapısı ile tüm çizgi roman severlerin beğenerek okuyacağını düşünüyorum. Hatta çizgi roman okumayan kişilere bile çizgi romanı sevdirecek altyapısı var. Bakalım hikaye nereye doğru ilerleyecek?

siyahderikoltuk

Greystorm'u nihayet bende bitirdim. Öncelikle bu türe pek aşina değilim, tamamen buradaki yorumlar üzerine alıp okudum. Ama nedendir bilmem açıkçası pek haz alamadım. Daha doğrusu bazı yerleri zorlama gibi geldi.. Tamam bu bir sinema filmi değil bazı yerler hızlı geçilmeli ama 10000 sene önce olmuş bir savaşın nedenlerini ne yapacaksın, nereden bulacaksın kanıtlarını be adam, olağanüstü bir keşif yapmışsın sürsene keyfini... Bu açıdan yine sizin tavsiyelerinizle alıp Greystorm'un hemen ardından başladığım Volto Nascasto çok daha sağlam, çok daha merak uyandırıcı geldi bana.. Onunda kapağı bir felaket ( hem ön hemde arka kapağı maalesef), keşke Greystorm'un kapağı gibi biraz daha uğraşılsaymış..

darkwood

Alıntı yapılan: rumar80 - 08 Ocak, 2011, 19:54:51
   Altan'dan aldığım bilgiye göre 10 Ocak haftasında ikinci kitap piyasada olacakmış.
Sevgili Altan, 2.sayı çıktımı? bugün 25 Ocak ;D
Darkwood Sakinleri..

labirent

2. sayı çıktı ve raflarda yerini aldı. ben 2. sayıyı bizzat Fuat beyden aldım. kapak bir harika ve macera soluksuz bir şekilde devam ediyor.

Almayanlar ve almak isteyenler 1. ve 2. sayıyı kaçırmasınlar. Son yıllarda yayınlanmış geleneksel çizgi romanların dışında çok güzel bir çizgi roman. Çocukluğumuzda hayranı olduğumuz Jules Vern 'in romanları gibi.

Tarkan Kurt

İkinci sayıyı bugün ben de aldım. Kapak baskı yine harika.

rumar80

Bonelli limitli seriler ile akıllılık ediyor. Süper dizi bence.

hanac

Bu sayida göremedigimiz 5. ve 6. sayilarin kapaklarini da bir görelim.

hanac

Greystorm'un 2.sayısını okudum.

Tempo ilk sayıya göre biraz düştü.

Daha çok psikolojik konulara girildi.

Çok da detaya giremiyorum ipucu vermemek için.

Biraz zaman geçsin daha detaylı yazarız.  :)

Lami Tiryaki

Greystorm'un ikinci cildini okumaya başladım. Henüz başlarda olduğum için içerikten çok edisyon özellikleri gözüme çarpıyor. Eksik kapakların verilmemiş olmasının verdiği keyifsizliği daha önce de yazmıştım. Kapaksız cilt, donsuz kenar mahalle bebesine benziyor. Ancak yayıncıların bu konuyu en son düşündüklerini-veya hiç düşünmediklerini-artık biliyoruz.

Kapak dışında sayı jenerik sayfalarında da hatalar var. 5 ve 6. sayıların jenerik sayfalarında önceki ciltteki 2 ve 3. sayıların macera isimleri duruyor. Jenerik sayfalarındaki resimler yenilenmiş yazar çizer isimleri yenilenmiş, 5 ve 6. sayı numaraları da yazılmış, ancak macera isimlerinin yenilenmesi unutulmuş >:(

2. ciltteki jenerik sayfası arkalarında da Sergio Bonelli'inin 1. cilt sayılarına yazdığı sunuş yazıları olduğu gibi duruyor. Ya atlandı ya da çeviri meviri filan yetişmedi önceki yazılar olduğu gibi yeniden kullanıldı. Ancak bu yazıları hiç olmazsa kaldırın oraya bir resim flian koyup geçiştirin yahu. 5 ve 6. sayı yazılarında 2 ve 3. sayılara ait macera özetleri sanki o sayının macerasıymış gibi sunuluyor, komik duruyor.

Yayınların editörlük kısmı daha çok ciddiyet istiyor, lütfen dikkat. Biz bunu algılarız yorumlarız geçeriz filan ama bu yayınları ilk kez okuyacaklar, çizgi romana ilk kez başlayacaklar için bu hatalar gelecekte negatif tesir bırakacaktır. Unutulmamalıdırki yayınlanan her çizgi romanın neredeyse tamamı birer koleksiyon sayısı olarak satılıyor. Kapak, sunuş yazıları, edisyon işin vitrini. Ya Maceraperest gibi bu kısımların tamamını uçurup "size bu yeter" diyerek okurları aşağılamak, ya da daha ciddi editörlük yapmak lazım. Tercih yayıncınındır. 

Macera nasıl gidiyor derseniz 3. sayıda mükemmel bir konu yakaladılar. Maceranın martin Mystere havasında gideceğini umuyordum ama sanırım öyle gitmeyecek. Okumaya devam edelim bakalım.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Güzel bir inceleme olmuş, zaten Lami'nin gerek toplu çizgi roman alımlarında yeni çıkan sayılarla ilgili yaptığı genel değerlendirme ve gerekse bu tür inceleme yazılarını okumak apayrı bir keyif.
Bu arada "Kapaksız cilt, donsuz kenar mahalle bebesine benziyor" benzetmesi de iyiydi ;D Bu benzetmeyi biz de kullansak Lami telif ister mi acaba ??? ;D ;D

Lami Tiryaki

Teşekkürler dostum. Yok, benim laflarım için telif istemez :D. Ama İzmir seyahatlerim sırasında çaylı kahveli bir muhabbete hayır demem :)

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 04 Şubat, 2011, 11:59:31
Teşekkürler dostum. Yok, benim laflarım için telif istemez :D. Ama İzmir seyahatlerim sırasında çaylı kahveli bir muhabbete hayır demem :)

Selamlar
Lami

Çay kahve ne demek dostum, İzmir'e gel, beraber bir yemek yeriz.  :)