Nick Raider - Presstij

Başlatan rumar80, 02 Kasım, 2010, 19:45:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sunu isterim, bunu isterim kösesinde bazi arkadaslarimizin bahsettigi, ülkemizde kisa bir süre Aksoy Yayincilik tarafindan yayimlanan bir kahramandir Nick Raider. Nizzi tarafindan yaratilan, efsanevi aktör Robert Mitchum'dan esinlenilen Nick Raider New York cinayet masasinda çalisan bir dedektiftir. Art Rayan'in emrinde çalismaktadir. Daha ilk macerada ortagi öldürülmüs ve bu nedenle yeni bir ortagi olmustur. Onu sik sik espirilari ile rahatsiz eden Eddie Murphy taklidi Marvin.
   Her macerasinda degisik cinayetleri çözmeye çalisan kahramanimizin ilk macerasi Haziran 1988 tarihinde yayinlanmistir. O tarihten itibaren 200 aylik sayi, 10 speciale ve 12 almanak yayinlanmistir.
   Bu konuda fikri olan katkisi olacak tüm dostlarin fikirlerini bekleriz.
   Sevgilerimle

sefik

Benim cok sevdigim bi roman,Nizzi'nin elinden cikmasi sevmek icin önemli sebeplerden biri bence.bizde 15 sayi cikti,orijinal ilk 13 sayi sonra sanirim 18 ve 23. sayilar.
Gördügüm kadariyla cok tercih edilmiyo ama tam macerali kitaplar ve polisiye bi cr olmasi sebebiyle benim cok severek okudugum bu kahraman umarim kaldigi yerden devam eder ve biz de yeniden okuma sansi buluruz

hanac

Bende de Aksoy'un bütün sayilari var.

Açikçasi aklimda kalan hiçbir ayrinti yok, demek ki iz birakmamis bende.

Bir ara yeniden okuyayim, belki fikrim degisir.

rumar80

Açikçasi olay örgüsü, arastirilmasi ve sonuçlar çabucak elden geçiriliyor gibi gelmisti bana da. Sanki bazi maceralar ikiser sayilik olsa daha iyi olurdu. Mesela Julia hem sayfa olarak daha fazla hem de daha ilk macerasi üç kitap sürüyordu. Diger maceralarida sayfa çoklugu ile daha iyi anlatilabiliyordu.

sefik

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Kasım, 2010, 20:59:26
   Açikçasi olay örgüsü, arastirilmasi ve sonuçlar çabucak elden geçiriliyor gibi gelmisti bana da. Sanki bazi maceralar ikiser sayilik olsa daha iyi olurdu. Mesela Julia hem sayfa olarak daha fazla hem de daha ilk macerasi üç kitap sürüyordu. Diger maceralarida sayfa çoklugu ile daha iyi anlatilabiliyordu.
Tabi o sekilde düsünebiliriz ama Italya'da 200 sayi yayinlanmis,maxileri,almanaclari cikmis bi seriye belki biraz daha sans vermeliydik,belki ilerde bu söylemis oldugunuz sorunlardan kurtulup oturuyodur maceralar.

rumar80

Bu konuda hakli olabilirsin, elimizdeki veri bu olunca yorum da biraz eksik olabiliyor

s.b

Nick'in Aksoydan çıkan bütün sayılarını okumuştum. Ben pek beğenmemiştim bu seriyi. Belki az satan çizgiromanlardan olan Nick'i de bir yayınlayan olur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Nick Raider'ın şimdiye kadar çıkan sayıları şöyle bir hatırlayalım.Bu arada 12 deyil 15 sayı çıkmış Aksoydan.. :-X :D :-*

AKSOY YAYINCILIK

Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 01 - Geronimo Davası
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 02 - Bir Suçun Anatomisi
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 03 - Beklenmeyen Final
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 04 - İsimsiz Kurban
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 05 - Kesik Elin Sırrı
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 06 - Manhattan'da Cinayet
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 07 - Çin Mahallesi
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 08 - Central Parkta Cinayet
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 09 - Kırmızı Işıkta Sorgulama
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 10 - Kanlı Çanta
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 11 - İnsan Avı
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 12 - Bir Yıldızın Ölümü
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 13 - Bomba Gibi Bir Kaset
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 14 - Örümcek Ağı
Bay Fırtına(Dedektif Nick Raider) Aksoy Yayıncılık Sayı 15 - Geçmişteki Tehdit
Tatil Özel Sayısı 01 - Kaptan Swing / Ken Parker / Kadın Dedektif Julia / Bay Fırtına' nın Maceraları Bir Arada
Tatil Özel Sayısı 02 - Beklenmeyen Final 3. Bölüm / Kadın Dedektif Julia Canavarın Zihninde 3. Bölüm

hanac

Alıntı yapılan: Gölge Adam - 31 Ocak, 2013, 10:29:17
Nick Raider'ın şimdiye kadar çıkan sayıları şöyle bir hatırlayalım.Bu arada 12 deyil 15 sayı çıkmış Aksoydan.. :-X :D :-*

Bence bunların yanına orijinal sayı no'sunu da yazmak lazım.

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2013, 10:56:27
Bence bunların yanına orijinal sayı no'sunu da yazmak lazım.
İsimsiz Kurban adlı macerasını sayı 0 diye yayınladıklarını hatırlıyorum.çıkan (orjinal ilk sayıydı çünkü) Beklenmeyen final adlı öykünün Hasan orjinal 23.sayı olduğunu söyledi Hasan.Diğerlerini hatırlamıyorum... ??? :o :D

DAMPYR

Nick Raider Kimdir tanımıyanlar için bir hatırlatma.... 8) ::) :D

Vikipedi, özgür ansiklopedi

New York'lu bir cinayet masası polisinin maceralarını konu alan, İtalyan ürünü çizgi roman. Sergio Bonelli Editore tarafından 1988'den 2005'e kadar yayınlanmıştır.

Yıllardır Teks ekibinde olan Claudio Nizzi'nin imzasını taşıyan, Bonelli'den çıkan ilk dedektif çizgiromanı özelliğine sahip Nick Raider, Haziran 1988'de tanışır okurlarıyla. Nizzi, kahramanını yaratırken Ed McBain'in 87. bölgedeki olayları konu alan romanlarından yola çıkar: bu romanlar, yazara, metropol polislerinin soruşturmalarını sürdürürken başvurduğu yöntemleri içeren, hareketlerini kısıtlayacak kesin kuralları belirten bir tür "polisin el kitabı" görevi görür.

Kimdir?

Nick Raider'ın başvurduğu yöntemlere bakarak, Nizzi sayesinde Teks'ten etkilendiği rahatça görülmektedir: Nick; cesur, yorulmak nedir bilmeyen, becerikli ve yeterince şanslı, gerçek bir kahramandır. Ne kadar tehlikeli olursa olsun hiçbir suçluyu elinden kaçırmaz, ne kadar karmaşık olursa olsun bir olayı yarım bırakmaz. Genç Robert Mitchum'un yüz hatları, üstünden eksik etmediği ceketi ve kemerine sıkıştırdığı tabancasıyla New York ağır suçlar masası dedektifi Nick Raider, aslen İtalyan olmasıyla övünür (büyükbabasının adı Raidero'dur) ve gerektiğinde Büyük Elma'nın acımasız şehir cangılına gözü kapalı dalar.

Dostları kimdir?

Sürekli beraber dolaştığı arkadaşı, yüzündeki kocaman gülümsemesi ve her an maceraya atılmaya hazır haliyle Eddie Murphy'yi çağrıştıran Marvin Brown'dur. Marvin'den sonra gözlüklü "masabaşı" dedektifi Jimmy Garnet gelir: bilgisayar araştırmalarında başarılı, çekingen, biraz sakar bir tiptir Garnet, ama eline silahı aldığında nasıl kullanacağını da iyi bilir. Görmüş geçirmiş, yaşlı komiser Art Rayan genç meslektaşlarına baba gibi yakınlık gösteren, grubu organize eden kişidir. Nick'e muhbirlik yapan cüce Alf, becerikli bir bilgi toplayıcı ve sarsılmaz ahlaki kurallara göre hareket eden bir profesyoneldir. Nick'in bir de nişanlısı vardır artık: sevimli ve cesur gazeteci Violet McGraw.

Düşmanları kimdir?

Nick Raider, her ay amansız New York yeraltı dünyasıyla mücadele etmek zorundadır. Sürekli karşılaşılan kötü karakterlerin sayısı fazla değildir. Bunların arasında, çok sevdiği golf kulübünden bir türlü kopamayan, aşırı şişman patron Louise Clementi ve mültecileri ülkeye sokan "Kara Haç" örgütü sayılabilir.
İlk dönem maceraları Aksoy Yayıncılık tarafından Türkçe olarak basılmış, fakat seri kısa sürmüştür.
Daha sonra Rodeo Strip dergisinin 7. sayısında kendisi, 8. sayısında ise arkadaşı Teğmen Art, kısa maceralarla yer almıştır.

hanac

Alıntı yapılan: Gölge Adam - 31 Ocak, 2013, 11:05:36
İsimsiz Kurban adlı macerasını sayı 0 diye yayınladıklarını hatırlıyorum.çıkan (orjinal ilk sayıydı çünkü) Beklenmeyen final adlı öykünün Hasan orjinal 23.sayı olduğunu söyledi Hasan.Diğerlerini hatırlamıyorum... ??? :o :D

Kapak içinde orijinal sayıları yazıyor.

Sende yoksa yarın bakar ve yazarım.

Mister NO

1980-90'ların polisiye dizileri benzeri maceraları olan bir seriydi.

Türkiye'de orijinal sırasına göre yayınlanmadı.

Ayrıca Julia'nın başına gelen Nick Raider'ın da başına gelmiş çıkan sayılar farklı boyutlarda yayınlanmıştı.

Yeniden çıkacaksa orijinal sıralamasında çıksın takıntısında değilim. Neden?

Çünkü 200 sayı çıkacak mı emin değilim. Elimdeki maceralara tekrar tekrar para ödemekten sıkıldım. Türkiye'de çıkmayanlardan başlayarak sıralı gitsinler bence çok daha iyi.

Eski sayıların tamamını piyasada çok ucuza halen bulmak mümkün bu arada.

rumar80

Çok mantıklı bir istek.
Destekliyorum

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 31 Ocak, 2013, 11:17:00
Kapak içinde orijinal sayıları yazıyor.

Sende yoksa yarın bakar ve yazarım.
Bende yok yeniden yayınlanmaya başlarsa seri olarak diğer sayılarını da alacağım... :D :) ;)