Basılmasını İstediğiniz Mangalar?

Başlatan Blindman, 19 Ağustos, 2010, 10:20:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yalcinerol345

Alıntı yapılan: Ralph - 27 Eylül, 2015, 05:04:11
Monster'ı biraz izlemiştim. Çok ağır ilerlese de gayet güzeldi. Basılsa alırım.

Liar Game, internetten okumuştum muhteşemdi.

Ama ben Japonya'dan şöyle Creepy tarzı korku hikayeleri barındıran, korkunçlu bir manga serisi isterdim. :)
Aynen katılıyorum.Korku mangası istiyoruz.

nikopol

Yayinevi kurup manga basacak olsam, ilk sececegim manga Naoki Urasawa'nin Monster'i olurdu. Birincisi, cok basarili bir gerilim oykusu. Ikincisi, gordugum kadariyla Turkiye'de bilinen bir eser, bu yuzden satislari da nispeten iyi olacaktir. Ucuncusu, manganin en sohretli isimlerinden Urasawa'yi ilk kez Turkceye kazandirmis oluyorsunuz; adamin bizim okura en rahat ulasacak eseri de bu. Hem memleketteki manga kulturunun gelismesine, hem de yayincisina faydasi olur. Tabii bunun seinen tabir edilen turde bir eser oldugunu (yani yetiskinlere yonelik oldugunu) belirtmek gerek. O yuzden ulkemizde One Piece, Naruto alan kesim Monster almayabilir. Urasawa'nin Pluto'su, 20th Century Boys'u da cok iyi, ama Monster satmazsa digerleri hic satmaz.

Miyazaki'nin Nausicaa'si ya da Katsuhiro Otomo'nun Akira'si; klasik statusunde eserler. Turkcede olmalari gerek. Bu biraz, yeni kurulmus ve roman basan bir yayinevi, Dostoyevskiy bassin mi, basmasin mi diye tartismaya benziyor. Uzun vadede, kesin satar; ama insanlar dort gozle bunlarin basilmasini bekliyor degiller.

Yakin donemde animelerini izledigim, ancak mangalarini okumadigim cok basarili iki seri Parasyte (gerilim - biraz bk), Knights of Sidonia (bilimkurgu). Ilki aslinda eski bir manga, ikincisi ise halen yayinlanmakta.

Son olarak nicholaihel'in bahsettigi Showa mangalarinin ilk iki cildini okumustum. Japonya tarihi uzerine, guzel bir eser. Bunun hedef kitlesi ulkemizdeki cizgi roman okuru degil (hele ulkedeki manga okuru hic degil). Yani Joe Sacco yahut Guy Delisle kitaplarini nasil ekolden bagimsiz dusunuyorsak, Showa'yi da bunlarla bir tutmak gerek bence.

Naruto-One Piece belli bir kitleye hitap ediyor ve ulkemizde satiyor. Ayni kitleye hitap edecek, mesela Tokyo Ghoul gibi eserler de muhtemelen tutacaktir. Ancak farkli turlerin tutup tutmayacagini anlamak icin yayincilarin bir sekilde okurun nabzini tutmasi lazim. One Piece'ciler, Nausicaa'yi duymuslar mi, ciksa alirlar mi? Yahut normalde cizgi roman almayan, ama Miyazaki'yi bilen sinefiller Nausicaa'ya teveccuh ederler mi, gibi.

Nightrain

Satoshi Kon ve Junji Ito gibi babaların mangalarını basmak için neyi bekliyor yayınevleri?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Animvader

Ben animesi ülkemizde popüler olmamış shounen( bu tanımın doğruluğundan emin değilim) dışındaki mangaların yayınevlerini tatmin edecek satışlara ulaşacağını zannetmiyorum.Misal; Yalnız Kurt ve Yavrusu

Nightrain

Bu ülkenin sanatsal yönden en büyük sorunu o zaten. Popüler olmayan bir şeye burun kıvırma.

ercoktay

Alıntı yapılan: Animvader - 29 Eylül, 2015, 14:00:54
Ben animesi ülkemizde popüler olmamış shounen( bu tanımın doğruluğundan emin değilim) dışındaki mangaların yayınevlerini tatmin edecek satışlara ulaşacağını zannetmiyorum.Misal; Yalnız Kurt ve Yavrusu

Lone wolf'un kötü bir satış grafiği yok duyduğum kadarıyla.Ha çok çok daha iyi olmalı o ayrı :)

nicholaihel

Grafik roman incelemeleri bulunan bir sitede tesadüfen karşılaştım; "Town of Evening Calm, Country of Cherry Blossoms", Fumiyo Kouno. Konusu, kapağı, çizgisi... Hepsine bayıldım. Savaş sonrası atmosferi fonuna alan, atom bombası sonrası 1955 yılı Hiroşima'sında sıradan bir kadının hayatı.

Amazon'a şöyle bir baktım sıfır durumda olanları 260 dolardan başlıyor. Herhalde ingilizce tek baskı yaptı, tükendi.

Biri el atsa, Türkçe ve ciltli yayınlasa, bende dua etsem fena mı olur?  :)

Hem bu "kawaii" çizgiler kadın okura da mutlaka hitap edecektir.

Grafik roman hususunda yayıncılar Altın Madalyon'u referans kabul etseler keşke. Şahane öneriler var bekleyen.

Nightrain

Gyo
Uzumaki
Akira
Oldboy
Tropic of The Sea
Satoshi Kon's: Opus

Kesinlikle basılmalı. Shounen zehirlenmesi yaşadığımız şu günlerde farklı mangalar da basılmalı.

Animvader

Ben de isteyeyim bir manga madem.FMA'nın mangakası Hiromu Arakawa'nın son işi olan Heroic Legend of Arslan.Animesinin ilk sezonunu yeni bitirdim.Yine FMA gibi tarihi öğeleri kurguyla harmanlayarak çok güzel bir iş ortaya çıkarmışlar, tabii aslan payı Legend of Galactic Heroes'un da yazarı olan Yoshiki Tanaka'ya ait.

roy

Green Blood! 5 Cilt zaten  8) Bunun yanına bir de Vinland Saga olsa çok iyi olur. Ama bunların animesi yok basmazlar  :'(

Nightrain

Daha önce de söylemiştim, şimdi de söylüyorum: DRAGON BALL!

One Piece, Naruto gibi shounen okuyan kitle, Dragon Ball'ı kapışır. Yayınevleri bu işe el atmalı artık!

Harun Ça

Alıntı yapılan: Nightrain - 12 Mart, 2016, 12:35:17
Daha önce de söylemiştim, şimdi de söylüyorum: DRAGON BALL!

Kitaplığımda bunu görmek istiyorum.

Sonra da neden bu olmasın.

pizagor

16 ciltlik DragonBall serisi kendime aldığım 2010 yılının doğumgünü hediyesidir. Çok keyifle başladığım, ara ara tekrara düşse de keyifle tamamladığım bir seridir. İyi bir tercih olacağını düşünüyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Ralph

Street Fighter. Buyuk eksiklik. Dun cikan Witcherin bile cizgi romani varken...

Harun Ça

Alıntı yapılan: Ralph - 17 Mart, 2016, 13:48:17
Street Fighter. Buyuk eksiklik. Dun cikan Witcherin bile cizgi romani varken...

Street Fighter'ın mangadan ziyade comicleri daha popüler. Son zamanlarda IDW etiketi altında G.I. Joe ile crossover yapıyor.