Basılmasını İstediğiniz Mangalar?

Başlatan Blindman, 19 Ağustos, 2010, 10:20:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Alıntı yapılan: nikopol - 03 Temmuz, 2016, 19:33:12
Yakin zamanda Turkcede basilacagini dusunmuyorum. Manga basan yayinevleri yetiskinlere yonelik eserlere yer vermiyor (istisnasi Lone Wolf, ama onu da zaten Marmara basiyor).

İngilizce alın, ümit yok diyorsunuz herhalde nikopol :)

Açıkçası benim de ümidim yok. Hem yetişkinlere yönelik eserler basmaya niyetlenseler/başlasalar dahi çok daha öncelikli eserler mevcut. Bu her halükarda "butik" kalıyor. Tüm bu realiteye rağmen umut fakirin ekmeği işte :)

nikopol

Alıntı yapılan: nicholaihel - 04 Temmuz, 2016, 00:17:37
İngilizce alın, ümit yok diyorsunuz herhalde nikopol :)

Açıkçası benim de ümidim yok. Hem yetişkinlere yönelik eserler basmaya niyetlenseler/başlasalar dahi çok daha öncelikli eserler mevcut. Bu her halükarda "butik" kalıyor. Tüm bu realiteye rağmen umut fakirin ekmeği işte :)

Ingilizce ilk cildi alip bir bakin bence. Showa uzerine Resimliroman'da kisaca konusmustuk, ilginizi cekebilir.

nicholaihel

Basılmasını istediğim mangalardan Urasawa'nın Monster'ını 9 cilt, İngilizce perfect edition olarak bitirdim. Urasawa'yı çok sevdim. Şu an şiddetle tüm eserlerini koleksiyonuma katma arzusu içindeyim  ;D Bu serinin finali ile ilgili de bir tatmin problemim yok değil :/ Lost, Y: The Last Man şimdide de Monster finali. Sanırım sorun eserlerde değil de bende  :)

Nightrain

Alıntı yapılan: Nightrain - 23 Kasım, 2015, 10:04:27
Gyo
Uzumaki
Akira
Oldboy
Tropic of The Sea
Satoshi Kon's: Opus

Kesinlikle basılmalı. Shounen zehirlenmesi yaşadığımız şu günlerde farklı mangalar da basılmalı.

+ Showa: A History of Japan serisi ve Yoshihiro Tatsumi'nin mangaları
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

Arkadaşlar, Akira için İthaki'ye baskı yapsak? ;D Ben kendilerine Facebook'tan mesaj attım. Sizde atarsanız belki bir hareketlenme olur. Şuan Akira'yı basabilecek tek yayın evi İthaki olarak görüyorum.

memospinoz

Alıntı yapılan: Nightrain - 15 Kasım, 2016, 12:23:59
Arkadaşlar, Akira için İthaki'ye baskı yapsak? ;D Ben kendilerine Facebook'tan mesaj attım. Sizde atarsanız belki bir hareketlenme olur. Şuan Akira'yı basabilecek tek yayın evi İthaki olarak görüyorum.

İthaki'ye Facebook üzerinden mesaj gönderilebiliyor mu ki? Ben girdiğimde ne mesaj ne de beğenme paylaşma butonu hiçbir şey görünmüyor. Doğru düzgün bir siteleri bile yok. Sosyal medyada okurla alakaları sıfır. Zamanında Tolkien'in 12 kitaplık Orta Dünya Tarihi serisini basın diyenler vardı hepsini sayfadan engelliyorlardı mesaj atmasınlar diye, ben hiç öyle bir şey de dememiştim halbuki ama arada kaynadım ben de herhalde. Olsun, ne yapalım. Zaten okura hiç saygıları yok.

Ayrıca bence bu işi hakkıyla yerine getiren yayınevleri var zaten. Gerekli Şeyler veya Akılçelen Kitaplar gayet iyi bir şekilde yayımlayabilirler. Japonlar her işte olduğu gibi bu işte de tecrübeye bakıyor, o yüzden daha önce manga işine girmiş birinin yapması onlar için daha mantıklı. Hiç olmadı Alfa basabilir. İthaki'nin dosyası kötü ve çizgi roman işinde kredisi sıfır, birçok çizgi romanı yarım bıraktılar. (Hellboy, Incal, Torpedo vb.) Bastıkları da beş para etmez. (Hobbit çizgi romanının yeni baskısı) Ayrıca yayıncılık anlayışları da beş para etmez, nerede para eden bir şey var, nerede popüler olmuş bir yayın, hemen oraya balıklama atlar. Ben bu işin hakkını verebilir miyim diye hiç düşünmez. Koca koca serilere girer satmayınca yarım bırakır. (Diskdünya vb.) Okura hiç saygıları yok demiş miydim?

Nightrain

Mesaj atılabiliyor. Ben attım mesela.

dean

İthakinin Facebook sayfası neredeyse hiç geri dönüş yapmıyor. Lakin İthaki'ye mesaj atılacaksa İthaki Günlükleri sayfasına atılırsa geri dönüş alınabilir. İthaki Günlükleri sayfası çoğu soruya geri dönüş yapıyor.

Manga konusuna gelirsek. Akira ve Dragon Ball gibi efsane seriler için biraz daha bekleyeceğiz gibi duruyor. Duyduğuma göre basılı manga kültürünün daha fazla yaygınlaşmasını bekliyorlarmış Japonlar. Daha fazla yayın çeşitliliği daha güçlü bir manga kültürü bize Akira ve Dragon Ball'u getirecek ve yine duyduğuma göre Japonlar bir başka yayınevi istemeyebilir. memospinoz'un da belirttiği gibi, bana da isteklerimizi Gerekli Şeyler ve Akılçelen'e odaklamak daha iyi görünüyor.

Nightrain

Ben ne zaman mesaj atsam dönüyorlar. İthaki dememin sebebi; orjinal boy çizgi roman basıyorlar. Bu benim için önemli bir şey. Çevirileri de iyi. Akira'nın boyu normal mangalara göre daha büyük. En azından bölüp mundar etmezler. Yoksa Akılçelen bassın, benim için farketmez. Basacak yayın evi hakkını versin yeter.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 15 Kasım, 2016, 16:24:34
Ben ne zaman mesaj atsam dönüyorlar.

Dönüyorlarsa iyi. Bundan sonra İthaki'ye bi'şey soracağım zaman bunu söylediğini hatırlayacağım ;) Şaka bi' yana. Bir kere Shannara serisinin ilk kitabı Shannara'nın Kılıcı'nı yayınlayacaklar mı sorayım dedim. (devamı olan iki kitap diziye denk gelen kısımlar olduğu için dizi coverlarıyla yayınlanmıştı.) Facebook'dan mesaj attım. Cevap yok. Aradan bir hafta geçti bir daha attım. Yine cevap yok. Altta görünüyor diye çıkıyor ama cevap yok. E-Mail göndereyim dedim. E tabi yine cevap yok. İki hafta geçti Facebook'dan "sizin okur ile ilişkileriniz zayıf" temalı bir mesaj attım. Saatler içinde "kusura bakmayın" temalı mesaj geldi. Bende dedim kendi kendime bundan sonra İthaki'ye bir şey sormam. Mesajda atmam.

memospinoz

Alıntı yapılan: Nightrain - 15 Kasım, 2016, 16:08:59
Mesaj atılabiliyor. Ben attım mesela.

Demek istediğim İthaki'nin Facebook sayfasına girince ben hiçbir şey görmüyorum. Beğenme butonu yok, mesaj butonu yok. Engellemişler -banlamışlar- sanırım nedenini bilmesem de. Birkaç kere twitter üzerinden sordum ne iştir bu diye cevap yok. Kardeş yayınevi olan Yabancı'ya sordum cevap yok, ilknoktaya da sordum yine cevap yok. Ben de sevsinler yayınevinizi dedim geçtim bunun üzerine. Aradan onca zaman geçti hala aynı bu durum. Başka hiçbir sayfada böyle bir şey yok. Ha bu arada iletilerine yorum da yazamıyorum veya beğenemiyorum.

memospinoz

Alıntı yapılan: Nightrain - 15 Kasım, 2016, 16:24:34
Ben ne zaman mesaj atsam dönüyorlar. İthaki dememin sebebi; orjinal boy çizgi roman basıyorlar. Bu benim için önemli bir şey. Çevirileri de iyi. Akira'nın boyu normal mangalara göre daha büyük. En azından bölüp mundar etmezler. Yoksa Akılçelen bassın, benim için farketmez. Basacak yayın evi hakkını versin yeter.

İthaki bugüne kadar ne yayımlamış ki çizgi roman olarak doğru düzgün. Devamını getirmedikleri onlarca kitap serisi var demiştim, aynı şekilde yarım kalan çizgi romanları da saymıştım yukarıda. Ayrıca manga olarak "Gon" bastılar ki zamanında 7 albüm olmasına rağmen o bile yarım kalmıştı. Sadece orijinal boyutta basınca olay bitse amenna ama yarım kalacaksa hiç başlamasınlar daha iyi. Şimdi Sandman'de gazlayıp iki tane çıkardılar, bakalım 3. ne zaman gelecek. Bekleyip göreceğiz. Ha satışlar iyi olursa her halükarda çıkarırlar. İthaki'de bir yayının baskısı bitmişse ve iyi satmamışsa asla bir daha dönüp bakmazlar bile. Joe Sacco basıyorlar bir tek hakkını vererek gördüğüm kadarıyla, onda da zorlasak bir sürü hatası çıkar. Son zamanlarda ikisi yazarları Neil Gaiman ile ilgili olmak üzere 3 çizgi roman bastılar. Kredilerini düzeltmeleri için çok çalışmaları lazım. Yine zamanında Gerekli Şeyler ciltli olarak da basmıştı Watchmen'i İthaki'nin mali gücü yok mu limitli olarak bassa bir miktar. Var ama basmaz, vizyonu o kadar çünkü.

İthaki özelinde genel oiarak söylemeye çalıştığım şey bazı yayınevleri -yayınevi görünümlü şirketler- hiç girmeseler bu çizgi roman işine daha güzel olacak. Sadece çizgi roman yayımlayan, işi bu olan yayınevleri bana daha sıcak ve daha çekici geliyor. Diğerleri ya bu işte para var havasıyla giriyor, umduğunu bulamazsa çıkıp gidiyor veya telifleri alıp basamayıp yahut yarım bırakıp güzelim çizgi romanları mahvediyor.

Ayrıca çeviri konusu çevirmene bağlı genellikle. Birçok fecaat denilebilecek çevirileri de var. Editörlük zaten saçmasapan, son okuma diye bir şey yok. Varsa da düzenlenmedikten sonra ne işe yarar ki. Ciddiyetlerini şu linkteki haberi okuyarak da görebilirsiniz:
https://onedio.com/haber/ithaki-yayinevi-nin-virginia-woolf-biyografisinde-kullandigi-dil-sosyal-medyanin-gundeminde-690447

memospinoz

Bir ara bunların çıkarttığı bir Neil Gaiman kitabının kapak görselini alıp Neil Gaiman'a "Bakın, Türkiye'de de böyle basıldı kitabınızın kapağı. Nasıl olmuş?" deyip göndermiştim de adam cevap yazıp bir de beğenince bu durumu İthaki'ye belirtmiştim. Sonra kendileri uğraşmış gibi yayınlamışlardı. En azından bir kuru teşekkür edebilirlerdi. Sonraları zaten malumunuz ne mesaj atabilir olduk ne bir yorum hatta beğenme. Kütüphanemde de yüzlerce kitabı vardır baksanız. Yerden yere vurduğuma bakmayın. Sosyal medya ekibi çok yetersiz, ilgisiz ve bilgisiz, benim gibi bir okurları bir daha özür dileseler bile dönüp de facebook sayfalarını açıp da bakmam bir daha. Zaten ben de onları engelledim. :)  ;D  >:(

ghostrider

Golden Boy'un basılmasını isterdim ama sansürlü olacağı için pek basılmasını beklemiyorum.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

darbove

Şuan piyasaya girmek manganın ekmeğini yemek isteyenler fairy tail basmalı. Çünkü satacak seri kalmamaya başladı ve küçük yaşlı kardeşlerimiz çok hypelıyor seriyi. Ama bana sorarsanız hangi seriler basılmalı diye? vagabond,terra formars,d.gray man,hunter x hunter,noragami,blame,crows,worst vsvs uzar gider. Saydıklarım piyasa geliştikten sonra banko satar. Bu sene manga altın çağını yaşadı diyebilirim. Ama piyasada 3 tane manga yayıncısı varken yeni seriler pek gözükmüyor. Marmaranın lone wolf başlaması bazı kesimlere güzel gelebilir fakat başlamak için bana sorarsanız kötü bi seriydi. Bir de üstüne düzensiz yayınlanması eklenince "eh satıyor işte" kıvamına geldi seri. Saydıklarımdan bi tane shounen seriyi seçip sonra yavaş yavaş seinen girilebilirdi. Dolarda bu kadar yükselmişken. 2018e kadar gene mangaya girmeye cesaret edecek firma göremiyorum. Gerekli şeyler ve akılçelenin hangi serilere gireceğine bakacağız.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.