X-Men Evreni Hakkinda Bilmek Istedikleriniz

Başlatan rumar80, 03 Kasım, 2010, 20:38:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili arkadaslar,
 Burada X-Men evreni ile ilgili (alt grubu olsun olmasin) sorularinizi yazin, birlikte arastirip cevap yazalim

gamlıbaykuş

Riza Abi, bu karisik Marvel Evrenini daha yakindan tanimamiz için faydali olacagina eminim. Bakalim ilk soru kimden gelecek su an aklima bir soru yada tartisma konusu gelmedi...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

pizagor

Siege'daki gibi süper bir özetle mutant aleminde son yillarda yasanan gelismelerden haberdar olsak harika olurdu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Sevgili arkadaslar,
   Son sayilarini tam okumasam da ve her zamanki gibi birden çok mutant dergisi olsa da elimden geldigi kadar bir özet çokarmaya çalisacagim:
  Marvel'in tüm evreni etkilemeye baslayan "Diassembled" serisi sonrasi sinir krizi geçirip ortaligi karistiran Scarlet Witch babasi Magneto tarafindan Genosha'ya götürülmüstü. Orada kardesi Pietro (Quicksilver) tarafindan etkilenerek tüm dünya düzenini degistirip Magneto'nun yönettigi bir ABD yaratmistir. X-men ve avengers'in etkisi ile ortam düzene girerken, Scarlet witch "Artik mutant olmasin" der ve dünyadaki mutantlarin 193'ü disindaki hepsi güçlerini kaybeder ve artik mutant çocuk ta dogmayacaktir.
  X-men'den geride kalanlar hükümetle iliskilerini koruyarak kalan mutantlardan isteyenlerin malikaneye yerlesmesine yardimci olurlar. Bu arada komada yatan Vulkan adli karakter olusan enerji açigi ile uyanir ve ortaliga saldirmaya baslar. Kurbanlarindan biri de Banshee olur. Kisa süre sonra Vulcan'in Cyclops ve Havok'un bilmedikleri kardesleri oldugu ve Prof. X'in ilk siniftan önce baska bir grup X-men olusturdugu ve bunlarin tamamina yakininin öldügü ortaya çikar (Deadly genesis serisi) Vulcan babasi Corsair'i bulmak ve yaptiklarini ödetmek üzere uzaya gider. Cyclops'tan kendilerinden gizli hareket ettigi ortaya çikan Prof. X'i malikaneden kovar.
     Vulcan'in ve onu durdurmaya çalisan Havok ve arkadaslarinin maceralari arka arkaya "rise and fall of Shiar empire, Emperor Vulcan, Kingbreaker ve War of the kings serilerinde sürer. Burada önemli olarak Vulcan babasi Corsair'i öldürür, Shiar imparatorlugunun basina geçer. Babasi ölen Havok dünyaya dönmez ve babasinin yerine Starjammers grubunun basina geçip kardesine savas açar.
    X-men endangered species macerasinda Beast mutantlarin üreyememe sorununu çözmeye çalisirken (bu dönemin belki de en sikici macerasi) ilk mutant çocuk dünyaya gelir tüm X alesi çocugu korumaya çalisirken Mr sinister ve ekibi Marauders da çocugu ele geçirmeye çalisir. Hope (Umut) adindaki çocugu korumayi basaran mutantlarimiz huzura erdik derken, daha önce gelecekten gelmis ve gelecegin ne kadar berbat bir yer oldugunu gören Bishop Hope'u öldürmeye çalisir (böylece yasadigi gelecek meydana gelmeyecektir) ancak yanlislikla professör X'i vurur. Çocugun tehlikede oldugunu gören Cyclops Hope'u oglu Cable'a emanet eder, Cable çocukla birlikte gelecege gider, Bishop ta pesleirnden (Messiah complex macerasi)
    Durmadan savunmada kaldiklarini fark eden Cyclops artik pis isleri yapacak lüzum halinde düsmanlara saldirip gerekeni yapacak bir grup olusturmaya karar verir. Kendisi disinda kimsenin bilmedigi bu grubu dogal olarak Wolverine yönetmektedir (X-force) Cyclops bu arada mutantlarin gizlice malikaneyi terk ederek San Fransisco'da yasamalarini planlar, San Fransisco halki da onlari kurtaran X-men'e kucaklarini açar.
    Marvel'in Dark reign serisinde ülkenin süper güçlerini yönetmeye baslayan Norman Osborn mutantlari da bir tehdit olarak gördügü için önce kendi Dark X-men'inin kurar, ardindan X-men'e saldirir (Utopia-Nation X) Saldiriyi savusturan X-men Magneto'nun okyanusa düsen astroidini Namor'un da yardimi ile yüzeye çikarir ve orayi bagimsiz bir mutant devleti ilan ederler.
    Cable ve Hope tekrar dünyamiza dönmüstür. Hope artik genç bir kizdir. Hope'un dönmesi ile birlikte Bastion adindaki sentinel mutantlara ciddi bir saldiri baslatir. Günümüz ve gelecekte süren bu savasta Nightcrawler ölür. Cable da büyük ihtimalle ölür. Hope kurtulmustur.
    Su anda X-men in yeni ana macerasi Mutantlarin laneti (Curse of the mutants) piyasada. Onunla ilgili olarak "Drakula'nin ölümü basliginda yazi yazmistim.
   Son birkaç yilda geçen ana olaylarin kisa bir özetini vardim. Arada baska olaylar olmadi mi? Oldu. Magneto X-men'e katildi vs, artik bir zahmet onlari da okuyun.
   Sevgiler

pizagor

Bu güzel derleme için tesekkürler...

Okudukça aklima bir sürü soru geldi...

Bunlari bir miktar arastirip sizlerle de paylasacagim...

rumar80

Dedigim gibi bunlar ana basliklar, daha çok sey var ama onlari yazmadim. Yine de soran olursa yazmaya çalisirim.

emre ozdamarlar

90li yillarda biraz Marvel okumuslugum var, o zaman da Bishop paso gelecekten gelip birilerini öldurup gelecegi degistirme pesindeydi, hala ayni kafalarda demek :)
Guzel özet olmus yalniz sagolasin, yeniden Marvel okumak icin gaza gelmedim desem yalan olur.

pizagor

Aklima sorular geldi demistim ya...

Soru 1 : Bilka Örümcek Adam'larindan hatirladigim basit büyüler yapan Kizil Cadi o kadar da güçlü bir karakter degildi, nasil 'yeryüzünde sadece 198 mutant birakmak' gibi birsey gerçeklestirebildi?

Yanit 1 : O Wanda Maximoff gitmis, yerine gerçekligi degistirme, farklilastirma gücüne sahip bir mutant gelmis. House of M baslamadan önce bu güçlü ve tehlilkeli Kizil Cadi, Profesör Xavier ve babasi Magneto'nun gözetiminde Genosha'da tutulmakta... Gerçekligi degistirmekten kastettigim Mephisto'nun Peter Parker'a yaptigi gibi bir durum ; Yani tüm Marvel evrenini bizim okuyageldigimizden bambaska bir sekle sokmak... House of M hikayesinin girisinden bahsettim, bir de sonunu, dünya üzerindeki milyonlarca mutanttan sadece 198 mutant kalabildigini de söyliyeyim. Wanda, kardesi Quicksilver'i Magneto neredeyse öldürmek üzereyken, yasadigi sokun etkisiyle 'Biz mutantlar hilkat garibeleriyiz... Bunlari yasamamiz senin seçimindi Baba, bizi perisan ettin!' der ve 'Bundan böyle mutant olmasin' diye mirildanir.

Ondan sonra bir beyazlik... Ve bildigimiz Marvel evrenine geri dönüs... Ancak 198'i hariç mutantlarin güçlerini yitirdigi ve artik hiç bir mutantin dogmadigi bir evrene... Bundan sonra hikayenin devami bayagi bir 'Children Of Men'i andiriyor...

pizagor

House Of M ile ilgili olarak...

Soru 2 : Bu 198 mutant Kizil Cadi'nin 'Bundan böyle mutant olmasin' büyüsünden neden etkilenmedi?

rumar80

Bundan böyle mutant olmasin derken asil istedigi dünyada yeni mutant dogmamasi idi bence, ama onun temel gücü gerçegi etkilemek oldugu için 198 hariç diger mutantlar da etkilendi kanaatindeyim

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Kasım, 2010, 22:32:02
Bundan böyle mutant olmasin derken asil istedigi dünyada yeni mutant dogmamasi idi bence, ama onun temel gücü gerçegi etkilemek oldugu için 198 hariç diger mutantlar da etkilendi kanaatindeyim

Yeni mutant dogmamasi yorumuna katiliyorum ama dünya üzerinde Cerebro'nun tespit ettigi yüzbinlerce 'homo sapiens superior'in güçlerini kaybederken, neden ve nasil sadece 198'inin eskisi gibi kalabildiginin yanitini bulamiyorum.

Sevgili Umar eger yorumunu yanlis anladiysam biraz daha açabilir misin?

rumar80

Sevgili Özgür,
Scarlet witch marvel'in en güçlü karakterlerinden biridir. Hatta vision ile evlendikten sonra çocuk sahibi oldugunu hayal edip iki de çocuk dogurdu. (Vision & Scarlet witch limited series) Bu nedenle mutantlari etkilemeyi basardi. Herhalde (bu konuda bir sey okudugumu hatirlamiyorum) bilinç alti 198 mutanti korudu

pizagor

Takildim bu konuya, aradigim açiklamayi bulamiyorum. Ama yaniti ararken baska baska bilgilere ulasiyorum :

Mesela bu 198 rakami sembolik bir rakam ve M-Day sonrasina aslinda bundan daha fazla sayida mutant güçlerini koruyarak giriyor.

M-Day öncesine dair rakamlar ise su sekilde... Dünya üzerindeki mutant sayisi House of M #8'de belirtilen 1 milyonun üzeriyle New X-Men #115'de verilen 14 milyon arasinda (Genosha'da ölen 16 milyon mutantin, dünya üzerindeki mutantlarin yarisindan fazla olmasindan hareketle küresel mutant sayisi tahmini olarak 30 milyon olarak tahmin ediliyor, 16 milyonu ölünce geriye 14 milyon kaliyor) degisiyor. Görülüyor ki Marvel bile kendi içinde tutarsiz. Bir de M-Day'de güçlerini yitiren mutantlarin oraninin %90 olarak verilmesi isleri daha da karistiriyor. Daha sonra bu güçlerini yitirmis olanlardan güçlerini tekrar kazananlar var, yeniden evrim geçirenler var... Rakamlara boguluyoruz... Iste rakamlari bu yüzden çok seviyorum, bazen herseyi anlatmak için, bazen de önemli olani gizlemek için ne de güzel kullaniyoruz onlari :)

Benimki de bir deli kuyuya tas atmis, kirk akilli çikaramamis misali :), bu konuyu anlamaya daha fazla enerjimi harcamayacagim...

Peki bu kadarcik bilginin bende yarattigi izlenim nedir? Marvel yillar yili mutant evrenini o kadar büyüttü ki ipin ucunu kaçirdi, artik isin içinden çikamaz hale geldi, tutarsizliklar okuyucuyu iyiden iyiye rahatsiz etmeye basladi... Bu durumda kiyim kaçinilmaz hale gelmisti ve Marvel bir nevi kendi 'infinite crisis'ini yaratmaya çalisti... Önemli mutant karakterlerini koruyarak (ki 198 listelerine baktigimda en popüler mutantlarin çok az fireyle saglam kaldigini görüyorum, hatta bunlarin bir bölümü M-Day hikayesini takip eden öykülerde güçlerini geri kazaniyorlar), digerlerinden vazgeçme yolunu seçti...

Peki sevgili Umar, Marvel sence basarili oldu mu bu hikayede?

rumar80

Comicslerde genel bir sorun vardir zaman zaman.
   Yazarlar o kadar açilirlar ki toparlayamazlar. Çok karakater yaratilir, hiçbiri ölmez, tekrar tekrar gelirler. Isin cilki çikar. Sonra bir silkinis bir yeniden baslama denenir. Bazen birden fazla defa denenir. Tutar tutmaz devam ederler. Bu olay da bence bundan kaynaklaniyor. Bir de Brian Michael Bendis diye bir yazar var ayni dönemde Avengers'i da yaziyordu. O kendine göre hikayeleri bir yerlere getirmeye çalisiyor ama bunun için de zaman gerekiyor. Avengers'ta sabir gösterildi, ama esas bayrak gemisi olan X-men'de buna izin verilmedi ve olaylar baska yerlere kaydi.
  Çok basarili oldu mu? Ben o dönemi gerçekten hiç begenmemistim. Uzun bir dönem sikici geçti diyebilirim. Bir okuyucu olarak ben basarili bulmadim Özgür, sonralari toparlamislar gerçekten, hem de o mutant dogumlari olmamasini temel alarak.

Carnage

Benim sormak istediğim bir soru var:

House of M ile Onslaught arasındaki hangi öyküler, X-men devamlılığının çok iyi anlaşılabilmesi açısından "okunmazsa olmaz"denebilecek türden?