X-Men Evreni Hakkinda Bilmek Istedikleriniz

Başlatan rumar80, 03 Kasım, 2010, 20:38:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili Fatih kronolojik olarak House of M onslaught'tan sonradır, ama senin kastettiğin return of onslaught adlı seri ise onu seriden sayma.
   Onslaught sonrası heme Zero tolerance başlar ki yayınlandı. Sonrasında belki ilgini çekebilecek bir ages of apocalypse var bence o kadar.
    Ardından Grant Morrison'ın X-men'leri başlar kimi sever kimi de sevmez. Sonra da yavaş yavaş house of M'e varılır, ama bu dönem benim de çok beğendiğim bir dönem değildir.

Carnage

Hımm,iyi o zaman. Çok fazla şey okumama gerek yok. Bu arada Magneto insanlar ile savaşmayı Avengers Disassembled'da olan olaylar yüzünden mi bırakıyor?

rumar80

Magneto Chris Claremont'un yazdığı yeni versiyon excalibur'da prof. X ile birlikte Genosha'ya göçüp savaşmayı bırakıp kurtulan mutantlara yardım etmeyi planlıyor.
    Kurtulan mı dedim? Evet.
    Grant Morrison'ın X-men'i yazmaya başladığında ilk yaptığı çılgınlık Charles Xavier'in bir tek yumurta ikizinin olduğu ancak Charles'ın embryo iken onu yok etmeye çalıştığını ortaya atması idi. Bu ikiz daha sonra Cassandra Nova adı ile ortaya çıkıp mega bir sentineli yöneterek Genosha'daki mutant popülasyonun tamama yakınını yok eder.
     Genosha'yı bilmeyen yoktur diye umarak yazımı bitiriyorum, bilmeyen varsa yazsın onu da yazarım. Aslında birgün şu X-men'i yazmaya başlasam fena olmayacak gibi.....
    Kimbilir.....

Carnage

Uzun zamandır aklıma takılan bir soru var ki:

Charles Xavier neden güçlerini kullanmaktan çekiniyor? Mesela New York defalarca süper kötülerden oluşan ordular tarafından viraneye çevrilme tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Diyelim ki Tv'de haberleri izlemiyor,telepatik güçleri ile etrafta neler oluyor diye de mi kontrol etmiyor? Bu durum aslında Marvel evrenindeki en büyük mantık hatalarından birisi. Spiderman'in birçok macerasında görürsünüz:Sinister Six,Morlun,Carnage ve çetesi, hatta Carnage Cosmic gibi çok sakat süper kötüler ile dövüşeceği zaman ortada ne Avengers ne Fantastic Four ne X-men ortalıkta görünür. Sadece Spiderman için geçerli değil bu durum,tüm ülke canlı yayında dünyayı ele geçirmek isteyen  süper kötünün tehditlerini dinler fakat genelde tek bir kahraman/takım olay yerine gelir.İyi de Charles evinde tembel tembel oturan bir adam, sorumluluk duygusu gereği olaylara müdahale etmesi gerekmez mi. Bu durum New Avengers 25'te derinlemesine işleniyor. Tony Stark çok öncesinde tüm kahramanların birleşmesini önermiş meğerse. Ama süper kahramanların egoları birlikte çalışmalarını engelliyor. Asıl soruma geri döneyim: Charles Xavier'ın güçlerini kullanmasının bazı riskleri mi var?

rumar80

Nedense (?) MArvel evreninde bir süper kahraman bir süper kötü ile dövüşürken diğerleri ya başka dünyalarda olur ya da kendileri de bir savaşın içindedir. Örümcek adamın bazı maceralarında Fantastik dörtlüyü aradığı, ama evde bulamadığı gibi. Ya da hemen aklıma gelen bir team-up macerasında Valkyrie ile savaşan örümcek adam yardım için Dr Strange'in evinin kapısını çalar. Kapıyı Wong açar ve Dr Strange'in evde olmadığını söyledikten sonra örümceği çay içmek için davet eder. Yani her aradığında sana yardım edecek bir süper kahraman bulmak Marvel evreninde zordur.
    Profesör X'e gelince...
    Yanlış hatırlamıyorsam Uncanny X-men'in 308. sayısında Xavier'in geçmişinden bir anıya rastlarız. Lucifer'ın saldırısından sonra sakat kalarak uyanan Xavier'e Amelia Vought adında bir hemşire bakmaktadır. Kısa zamanda birbirlerine aşık olurlar ve Xavier de Vought'un bir mutant olduğunu fark eder. (Duman haline gelip teleportasyon yapmaktadır) Birlikte ABD'ne dönerler. Bu öyküye göre Xavier Magneto ile birlikte genç mutantları bulmaktadır, ancak ikisinin dünya görüşü farklılıklarının yarattığı karışıklıktan sıkılan Vought Xavier'i terk etmeye karar verir. Buna sinirlenen Xavier tam Vought evi terk etmek üzere iken güçlerini kullanıp onu durdurur. Yaptığının yanlışlığının farkına varan Xavier geri adım atar ama Vought durumu fark eder ve ebediyen onu terk eder. Yıllar sonra da Magneto'nun müritlerinden biri olarak Xavier'in karşısına çıkar. Bu olay nedeni ile Xavier güçlerini her yerde kullanmadığını Jean'e anlatır.
   Bir de Fatal attractions macerasında Wolverine'in vücudundan adamantium iskeletini ayıran Magneto'yu engellemek için Xavier onun beyin fonksiyonlarını durdurur. Bu olay sırasında ikisinin bilinç altları birleşerek Onslaught adlı yaratığın oluşmasına sebep olur.
   Bunlar senin için yeterli mi bilemeyeceğim ama ilk aklıma gelenler bunlar.

hennessy

Sevgili rumar müsait olduğun zaman  Magneto'yu enine boyuna bir anlatırsan sevinirim ne yer ne içer güçlerini nasıl aldı bildiklerini bizle paylaşırsan çok iyi olur en sevdiğin macerası ne mesela gibi
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Sevgili Murat, çok zor bir istekte bulundun. Bunun için biraz zaman istiyeceğim

Carnage

Teşekkür ederim Umar abi. Son zamanlarda X-men çizgi romanlarından başka bir şey okumuyorum ve bunun sebebi X-men:First Class değil House of M. X-men çizgiromanlarında pek çok önemli olay olmuş fakat Türkçe basılanların sayısı çok az. En son New X-men 150'deki Jean Grey'in ölümüne biraz baktım. Yazarlara göre bu sefer gerçekten ölmüş. Charles Xavier'ın Onslaught'u gibi Jean Grey'in Phoenix'i de aynı ölçüde tehlikeli. Sayının sonunda Phoneix Egg diye şeye rastladım,acaba Jean gene mi dirilecek diyor insan.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Haziran, 2011, 11:25:42
  Sevgili Murat, çok zor bir istekte bulundun. Bunun için biraz zaman istiyeceğim

abi kazık yerdem sordum galiba :) şaka bir yana müsait olduğun birgün yazarsan çok makbul geçer

hennessy

Umar abi unutturmayayım dedim bizim Magneto yazısını unutma unutturma :)

rumar80

O yazıya biraz zaman var. Şu anda essential spider man'ler bitmek üzere. Bitince Thor'lara başlayacağım. İşte o zaman niyetim elimdekilerden size bir Thor özeti hazırlamak. Ardından X-men'lere dönüş başlayacak o zaman sadece Magneto değil wolverine dışı tüm x-men'ler ile ilgili dosyalarla karşınıza çıkmayı planlıyorum, ama bunlar için ZAMAN şart.

dorukgs

benim de bir kaç sorum var. öncelikle bir marvel hayranı olarak avengers için okumaya secret war dan başladım. X-men için de marmara çizginin astonishing x-men in den başladım.
-peki sizce uncanny x-men the new age vol 1 den başlayarak o seriyi de  okumalı mıyım?
-Marmara Çizgi nin astonishing x-men i hangi crossoverlarda yer alıyor (çünkü ayrı bir hikaye)?
-Sizce yayın evlerine the mighty avengers ı türkçe yayımlamaları için baskı yapma zamanımız gelmedi mi?(çünkü zaten the new avengers su an civil war civarlarında ve the mighty avengers ciwil war dan sonra kuruluyor ancak çevirisini yaparlar)
-Young avengers ı türkçemize kazandırmadan geçmek ne kadar doğru? :)
-Artık biraz x-men zamanı gelmedi mi marmara çizgi,gerekli şeyler size soruyorum?( x-men deadly genesis,uncanny x-men rise and fall of the shi ar empire..gibi?)

rumar80

1) X-men'i gerçekten seviyorsan okumam gerekir
  2) Astonishing X-men kendi özgün dünyasında ilerliyor diyebiliriz
  3) Gerekli şeylerin niyeti de başlangıçta o yönde idi, ama şimdi ne yaparlar bilemiyorum.
  4) Young Avengers bence bizde çok tutmayabilir.
  5) X-men yayınlamak cesaret istiyor. Mutant evreni o kadar derin ve büyük ki nereden başlarsan başla birşeyler eksik kalıyor. Bu nedenle de insanlar neler oluyor demeye başlıyor. Keşke olsa ama bence zor

dorukgs

Aslında House of M den sonra yani  artık mutant olmasın dan sonrası anlatılabilir deadly genesis ten başlanır endangered species, messiah complex,uncanny x-men divided we stand,uncanny x-men manifest destiny,secret invaison x-men,uncanny x-men lovelorn,uncanny x-men sisterhood,avengers/x-men utopia,,x-men nation x,second coming,x-men second coming revelations ve uncanny x-men birth of generaiton hope şeklinde yayınlanabilir. ama nerde...?hem böyle yayınlanırsa avengers vs x-men e bile yol gözükebilir.umarım bir gün.. :)

rumar80

Araya bir yerlere Rise and fall of Shiar empire, Emperor Vulcan, War of Kings ve Necrosha da sıkıştırılsa....
Sen de tüm seriyi istedin Doruk kardeş.
Gönlüne sağlık