‘Omega Seviye’ ve ‘Alpha Seviye’ mutant...

Başlatan pizagor, 10 Kasım, 2010, 09:58:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Omega ve Alpha mutantlik seviyeleriyle kastedilen net olarak nedir?

Bu ikisinden baska rakamlarla ifade edilen seviyeler de sözkonusu. Yanlis hatirlamiyorsam X-Men filmlerinde Jean Grey 5. seviye mutant olarak nitelendiriliyordu, çizgiromanlarda ise diger birkaç mutantla birlikte Omega seviye olarak gösteriliyor.

Örtüstüklerini düsündügüm bu rakamsal ve diger omega-alpha nitelendirmelerinin arasindaki baginti nedir?

Kaynaklara döndügümde doyurucu bir açiklama göremedim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Bununla ilgili tam bir bilgi ben de bulamadim, ama bildigim kadari ile marvel evrenindeki mutantlar tek bir güç ile yetinmiyorlardi. Bir dönem ikincil mutasyonlarini gerçeklestirmeye baslamislardi. Örnegin angel'in kanatlari disinda kani da transfüze edilen kisinin iyilesmesini sagliyordu.
  Omega mutant terimini bir iki yerde ben de gördüm. Bu mutantlikta gelinen son nokta olarak kabul ediliyor. Çok güçlü, kontrol edilmezse dünyayi tehdit edebilecek mutant olarak tarif ediliyor. (Magneto, Phoenix vs)

siyahderikoltuk

Bildigim kadariyla Magneto, Omega seviyede degil.. Zaten bu güce sahip mutantlar 2 elin parmaklari kadar bile degil, Jean Grey,Elixir, Vulcan, Rachel summers, Legion, (ilginçtir pek göstermesede) Iceman ve Franklin Richards..

rumar80

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 10 Kasım, 2010, 11:27:39
Bildigim kadariyla Magneto, Omega seviyede degil..

Evet haklisin Magneto degil, X-man diye adlandirilan Nate Grey de bir omega mutant

Shevarash

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Kasım, 2010, 09:58:21
Omega ve Alpha mutantlik seviyeleriyle kastedilen net olarak nedir?

Bu ikisinden baska rakamlarla ifade edilen seviyeler de sözkonusu. Yanlis hatirlamiyorsam X-Men filmlerinde Jean Grey 5. seviye mutant olarak nitelendiriliyordu, çizgiromanlarda ise diger birkaç mutantla birlikte Omega seviye olarak gösteriliyor.

Örtüstüklerini düsündügüm bu rakamsal ve diger omega-alpha nitelendirmelerinin arasindaki baginti nedir?

Kaynaklara döndügümde doyurucu bir açiklama göremedim...
Selamlar.

Kendi sitemde önceden yazdigim mesajdan alinti yapayim...

Alpha Mutant
Alpha Mutantlar en güçlü ve en korkulan mutantlardir. Güçlerinde belirgin bir zayiflik yada kusur olmayan türlerdir. Toplam mutant nüfusunun %10 undan daha azina denk gelir. Baz? örnekler Gambit, Prof X, Colossus, Emma Frost, Apocalypse...

Görünümleri insansidir ve güçleri üzerinde tam kontrol sahibidirler.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Alpha_Level_Mutants

Beta Mutants
Betalar esasen Alpha mutantlarla ayni güçte sayilabilirler. Fakat aralarindaki esas fark bazi küçük kusurlar? olmasidir. Bunlarin genel mutantlar içindeki popülasyona oranlari yine %10 kadardir. Bazi örnekler Wolverine, Mystique ve Sabertooth.

Yine insan görünümünde ve güçlü ancak daha az kontrol edilebilir mutasyonlari vard?r. Misal Cyclops kendi güçlerini açip kapatamaz, güçler sürekli afktiftir. Bu yüzden onlari baski altinda tutacak ekipmana ihtiyaci vardir. Keza Wolverine`de ayni durumdadir. Hizli iyilesme gücü sürekli aktiftir, iyilesip iyilesmemeyi seçemez.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Beta_Level_Mutants

Gamma Mutant
Gammalar çok güçlü olmalarina güçlerine ragmen hayatlarini zorlastiracak sekilde ciddi kusurlari vard?r. En iyi örnegi muhtemelen Rogue`dur. Gücünü kontrol edemedigi için diger insanlara dokunamaz ve saglikli iliskiler yasayamaz. Alpha ve Beta mutantlarin aksine bazilarinin güçleri dis görünümlerini de Blob yada Marrow gibi ciddi bir sekilde degistirebilir.

Gamma siralamasinda olabilmek için güçlü, kontrolsüz ve normal hayat sahibi olmayi çok ciddi olarak zorlastiracak görünüm sahibi olmak gerekir.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Gamma_Level_Mutants

Delta Mutant
Delta mutantlar tipki alphalar gibi, herhangi belirgin kusurlar içermezler. Ancak farklari alpha, beta yada gammalar kadar kuvvetli mutasyonlara sahip olmamalaridir. Bu yüzden mutant popülasyonunun yaklasik %50si olduklari tahmin edilir. Yaygin örnekleri Forge, Domino, Callistro.

Siralamada Delta olabilmek için insan görünümlü, kontrollü güçler gerekir. Ancak güçleri digerleri kadar beklenmedik seviyelere ulasmaz.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Delta_Level_Mutants

Epsilon-Delta Mutant
Bu seviyedeki mutantlar güçlerini her istediklerinde ortaya seremezler. Güçler ancak belli durumlarda ortaya çikar ve siklikla kullanilamazlar. Misal belli bir travma, stres yada belli psikolojik yada fiziksel durumda ortaya çikarlar. Örnegin Andrea von Strucker...

Görünmleri insani olsa da güçleri görece olarak daha zayif ve genelde kontrolsüzdür.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Epsilon-Delta_Level_Mutants

Epsilon Mutant
Epsilon mutantlar, talihsiz mutantlardir. Normal bir yasam sürme sanslari yoktur Çok büyük kusurlari vardir. Ayni zamanda güçleri de daha zayiftir. Tahmini mutant nüfusundaki oranlari %20 civarindadir. En iyi örnek Beak sayilabilir.

Görünümleri kesinlikle insanlik disidir ve güçleri onlarin normal yasam sürmelerine izin vermez. Güçleri de genelde süper güç demekten biraz daha uzaktir. Gammalardan farklari, güçlerinin zayif olmasidir.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Epsilon_Level_Mutants

Zeta mutant
Zeta mutantlar X-Men ve diger mutantlar gibi degillerdir. Bunlar genetik manüpilasyonlar yada benzeri yollarla X-Gen sahibi olanlardir. Örnegin, Deadpool...
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Zeta_level_Mutants

Omega mutant
Omega mutantlar her bakimdan en güçl? mutantlar olarak siniflandirilirlar. Madde ve enerjiyi kontrol edebilirler, zaman zaman ölümsüz sayilabilecek oranda sinirsiz potansiyele ulasabilirler.

Tüm Omega mutantlar ayni zamanda Alpha sinifina dahildirler. Ancak tüm aplhalar omega sayilamazlar. örnegin Jean Grey çok az kusurlari ve güçleri nedeniyle aplhadir ancak çok güçlü oldugu için ayn? zamanda Omega olarak da nitelendirilir. Bir diger örnek de Gambittir. Alpha olmasina ragmen Omega sinifina dahil edilecek kadar güçlü de degildir.

rumar80

Yeni üyemize ilk günden bu kadar detayli bilgiler paylastigi için çok tesekkür ederiz. Yazilarina devam etmesini dileriz.

pizagor

Sevgili Shevarash, bilgi için tesekkürler... Yazdiklarindan sunu çikariyorum : Filmlerde bahsedilen 5. seviye mutant nitelendirmesinin çizgiromanlarla herhangi bir baglantisi yok, uydurmuslar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dorukgs

Shevarash arkadaşımız paylaştıktan sonra ben de bir araştırdım ve bu konudaki en tartılışan soruyu buldum ; Storm Omega Mutant sınıfına dahil mi değil mi ? Ben de açıkçası tam karar veremedim Sizin düşünceniz nedir?

rumar80

Omega sınıfı mutantların listesi bir yerlerde yayınlanmıştı. Onu şu an için bulamadım, ama Thor'un hemen hemen tüm güçlerie sahip biri olan Storm'u mantık olarak omega seviyesinde sayabilmeliyiz bence.

berkuralcan

Bu mutant "seviyelendirmesi" olayı aslında pek çok okurun bir türlü kafasına yatmayan, resmiliği bir türlü açıklanmayan / netleştirilmeyen ve sonuç olarak da sürekli değiştirilen bir konsept. Şu an hala çeşitli yerlerde bu tarz sınıflandırılmalar yapılıyor, fakat kimse fazla ciddiye almıyor. Zira Shevarash'ın verdiği linklerdeki listelerin tamamının kullanım dışı olduğunu da görebilirsiniz eğer linkleri kontrol ederseniz, bir var - bir yok denebilecek bir olay mutantların sınıflandırılması.

Omega - Level Mutant kavramı ise bunlar içinde aktif ve resmi olarak tek kullanılan aslında.

Storm, Omega Level bir mutant değil. Omega seviyesinde olmak, biraz potansiyelle alakalı bir şey: Bu seviyedeki karakterlerin güç potansiyelleri çoğu zaman sınırsız oluyor. Storm, evet çok güçlü bir mutant, fakat yine de yapabileceklerinin bir sınırı var. Omega Level kabul edilen mutantlardan Jean Grey, full potansiyelinde, bir yıldızı süpernova haline getirerek milyarlarca yaşam formunun yok olmasına yol açmıştı; ki bu daha sonra Jean'in Phoenix Force ile birleşmesiyle açıklansa da, o dönemde Phoenix Force ayrı bir kozmik güç değil, Jean'in kendisini mutant güçlerine tamamen teslim etmiş haliydi.

616 Evreni'nin Iceman'i, bir türlü olgunlaşmayan karakteri nedeniyle tam potansiyeline ulaşamasa da, AoA Evreni'nin Iceman'inin insanların etrafındaki oksijen moleküllerini dondurarak herkesi nefessiz bırakmak gibi abartılı hareketleri bulunuyor. Yine full potansiyelinde Omega seviyesinde olan Cable'ın, bir üzümün moleküllerinin sırasını değiştirerek onu zehirli hale getirmek, ölmüş bir kızı hayata döndürmek gibi vukuatları var. Nate Grey'in telekinezi güçleri, istediği takdirde Ay'ı zorlanmadan paramparça edebilecek seviyede.

Bir başka Omega Level mutant olan Franklin Richards'ın, geçtiğimiz iki yıldaki Fantastic Four hikayelerinde, dolabında yeni bir evren yaratmasına, full potansiyeline ulaşmış halinin binlerce yıl yaşamasına ve hatta Galactus'u kendi yardımcısı haline getirmesine şahit olduk.

Kısacası, Omega Level mutantlar genellikle yapabileceklerinin sınırı olmayan, en küçük atomlardan, en büyük yıldızlara kadar her türlü maddeyi manipüle edebilen, ölümsüz olan, biraz fazla abartılı karakterler. Başta da dediğim gibi, bu sıfatlar bir türlü doğru düzgün açıklanmayan, resmileştirilmeyen olaylar, o yüzden kesin ve net kriterler yok ortada - fakat Storm bu saydığım karakterlerden bir küme aşağıda bulunuyor potansiyel olarak.