Çizgiroman Dağıtım Sorunu Üzerine

Başlatan darkwood, 20 Kasım, 2010, 15:18:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1001roman

Selamlar,
Uzun zamandır dağıtım konusunda kafa patlatıyorum ve "altay1944"'ün yazısından sonra buldum galiba.
Forum üyelerinin coğrafik dağılım şeması varsa birşeyler yapabiliriz gibi geliyor.
Örnek olarak .... şehrinde ortalama 10 forum üyesi olduğunu farzedelim.Ben gider oradaki bir kırtasiye mağazasını çizgi roman satar hale getirebilirim.Sadece 1001roman'ın değil tüm yayıncıların yayınlarını gönderip bir köşe oluşturtabilirim.Böylece sadece forum üyeleri değil diğer insanlar da çizgi romanları görebilirler ve belkide alabilirler.
Anadolu'daki üye dağılımı ile ilgili bilgiler var mı ?
Fuat AKTÜRE

tommikser

Aslında benim aklımda çılgın bir proje var ama olur mu bilmem?Ben mesleki bir derginin Erzurum temsilcisiydim.Orada iş şu şekilde yürüyordu.
Ben derginin satış bürosu gibi oluyordum.Dergiden her ay istediğim kadarı geliyor ve ben onu satıyordum.Bunun karşılığında da komisyon alıyordum.Bu şekilde dehşet satış yaptım ve para kazandım ;D Babamdan para almadığım aylar oluyordu.

Bulunduğu yerde veya şehirde oranın temsilcisi olan arkadaş dağıtımı yapabilir.Belli sayıda ki bu oranın potansiyeline göre değişir,kitap yollanarak elden satış yapılabilir.Bunun gibi fikirleri tartışabiliriz.

kedidiro

Alıntı yapılan: 1001roman - 01 Temmuz, 2011, 14:42:08
Selamlar,
Uzun zamandır dağıtım konusunda kafa patlatıyorum ve "altay1944"'ün yazısından sonra buldum galiba.
Forum üyelerinin coğrafik dağılım şeması varsa birşeyler yapabiliriz gibi geliyor.
Örnek olarak .... şehrinde ortalama 10 forum üyesi olduğunu farzedelim.Ben gider oradaki bir kırtasiye mağazasını çizgi roman satar hale getirebilirim.Sadece 1001roman'ın değil tüm yayıncıların yayınlarını gönderip bir köşe oluşturtabilirim.Böylece sadece forum üyeleri değil diğer insanlar da çizgi romanları görebilirler ve belkide alabilirler.
Anadolu'daki üye dağılımı ile ilgili bilgiler var mı ?
Fuat AKTÜRE
fuat beyin bu sözleri benim de uzun zamandır merak ettiğim bir konuya değiniyor...altın madalyoncular nerelerde yaşıyor? mesela forumda benden başka manisa'da olan var mı? bunu bilmek hem büyük toplantılara katılamayan ama birbirine yakın yerlerde yaşayan çizgi roman sevdalılarını bir araya getirir, hem de buralara yolu düşecek dostlara yardım imkanı doğar...en önemlisi de fuat beyin işaret ettiği dağıtım sıkıntısı probleminin aşılabilmesinde yardımı olur belki... yöneticilerimize iş düşüyor...bir çizgi romancı popülasyonu haritası istiyoruz...

hanac

Alıntı yapılan: kedidiro - 01 Temmuz, 2011, 16:52:37
yöneticilerimize iş düşüyor...bir çizgi romancı popülasyonu haritası istiyoruz...

En kısa zamanda bununla ilgili bir çalışma başlatılacaktır.

sulkesen

arkadaşlar genelde çizgi roman'ın fazla satılmamasının en büyük sebepleri olarak fiyat ve dağıtım sorunu gösteriliyor. Ben bu görüşe çok katıldığımı söyleyemem.Ülkemizde ucuz çizgi roman yayınlandığı zaman da çok talep olmuyor. mesela kara kule serisi çok uygun fiyatı çok kaliteli bir şekilde yayınlandı.creepy ve eriie serileri yanlış hatırlamıyorsam Amerikada 50 $ aynı şekilde fransız çizgi romanları son derece uygun fiyatlı fakat yeterli talep gelmiyor. dağıtım içinde artık internet üzerinden indirimli bir şekilde eve teslim edilen çizgi romanlar var belli bir fiyattan sonra kargo da ödemiyorsunuz. reklam olmaması için söylemiyorum ama böyle çok site var % 20-25 indirimle ve kargo parası ödemeden eve teslim alabiliyorsunuz herhalde bu konuda fazla bilgisi olmayan yoktur. teşekkürler

yalcinerol345

İdefix,DR ara sıra da Kertenpelex bir kere de ikmal istasyonu.Bu sitelerden kargo ödemeden alış veriş yapardım.Yaklaşık bir senedir EsseGesse'ye özel mesaj atarak siparişimi veriyorum ve kargo parası ödemeden evde ödeme yaparak çizgiroman alıyorum.Sadece İdefix'in kitap fuarı olduğunda toplu sipariş verdim.
Sonuç olarak çizgiromanı etiket fiyatının bayağı altında olarak satın aldığımdan etiket fiyatı beni pek ilgilendirmiyor.

hanac

Evet çr satın almak isteyenler için seçenek bol.

İsteyen 2. elde buluyor, sahaflar zaten aramızda.

Esas sorun çr okuyan kişi sayısının az olması.

alan ford

Kadıköy esnafı ve internet siteleri hemen bütün Türkiye'ye dağıtım yapıyorlar elbet. Yukarıda ismi zikredilen sitelerin yanında 13. Gezegen ve Gon ecnebi çizgi romanlar için de iyi bir alternatif. Ama bu hala bir dağıtım sorunumuz olduğu gerçeğini değiştirmesin.Buralardan habersiz büyük bir kitle var. hani derler ya yastık altındaki birikimler diye. Bizim de yastık altı çizgi roman severlerimiz var. Bunları kazanmak lazım tekrar. Bu da çizgi romanı daha görünür kılmakla mümkün.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

konnektör

Bence çizgi romanların gazete bayilerinde ve makul fiyatta satılması gerekir. Şu anda yayıncılar yüksek fiyata dobişko albüm satmak istiyorlar. İstanbul ve birkaç büyük şehir dışında çizgi romanları bulmak mümkün değil.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

pearl jam

Eskiden müzik dvd leri pahalı gelirdi bana. Bu eskiden dediğim zaman da çizgi romana ara verdiğim dönem oluyor.Geçenlerde çok almak istediğim bir dvd çıktı, fiyatına baktım 30-TL resmen bedava gibi geldi. Şimdi 3 ihtimal var; ya bu  müzik dvd leri çok ucuzladı ( sanmıyorum filmler evet ama konser dvdleri pek ucuzlamadı bildiğim kadarıyla ) ya ben zenginleştim ( maalesef hayır :) ) ya da çizgi romanlar o kadar pahalı ki dvd ler ucuz gelmeye başladı. Ben bu son şıkka yordum durumu. Etrafımdaki çizgi romanla alakası olmayan herkes de pahalı olduğunu söylüyor. Ben alıştım artık, etiket fiyatından da almadığım için belki bana pek pahalı gelmiyor. Eyyorlamam bu kadar :)

darkwood

Çizgiromanlardan daha fazla kitlenin haberdar olması için ise bazı hususlar önemli. Özellikle anadoludaki okuyucu için dağıtım, büyük şehirlerdeki okuyucu için ise reklama ihtiyaç var.
Kitap satın almak konusunda, herkesin gelir-gider durumu farklı; öğrencisi var, emeklisi var, çalışanı var, çalışmayanı var.
Satın alma imkanı az olanlar için, büyük şehirlerde belki ikinci el çözüm olabilir, fakat yeni kitapların 2.ele düşmesi için en az 1 yıl bir zaman dilimi gerekiyor.
Kitap fiyatları için genel olarak makul ve üzeri olmak üzere 2 şekilde fiyatlandırma piyasada mevcut durumda.
Örnek; aylık ve onbeş günlük yayınlanan; Lal Zagor, M.No ve Oğlak Tex ler gibi.
Bazı yüksek fiyatlandırmalar ise genel olarak, az sayıda kitap basılması, dağıtım sorunlarından ve bazı yayınevlerinin düzensiz uzun aralıklar ile yayın çıkarmalarından kaynaklanan genel giderlerin artmasından kaynaklanıyor.
Anadolu ya internet satışları dışındaki alternatif ise reklam ve dağıtım sorunlarının çözülmesidir. Bu konuların ivedilikle halledilmesi ile daha fazla kitap yayınlanması ve düzenli baskı periodları ile maliyetlerin büyük ölçüde düşmesi sağlanabilir.
Bu konuda her zaman aynı noktada maalesef kilitleniyoruz, yayıncıların birlikte hareket edememeleri veya hareket etmemeleri !!
Umarım yeni yıl ile çizgiroman derneği yapısı altında elbirliği ile toplanıp, çizgiroman severler ve kendileri içinde bir şeyler yaparlar...
Darkwood Sakinleri..

Vega

Çizgi roman alışverişini idefix'ten yapan biri olarak, çizgi romanın internette ucuza satılıp, bedava gönderildiğini söyleyip dağıtım sorununu daha doğrusu dağıtılmama sorununu göz ardı etmek yanlıştır. Burada "internette satılıyo arkadaş, almaya niyeti olan nerden nerden gider, bulur, alır" demek sorunu hafife almaktır.

Bir kere şunu kabul edelim. Bu foruma bir kere bile girip bir başlığı inceleyen bir insanın çizgi roman sevgisi ortalamanın üzerindedir. Mesaj yazan, inceleyen, irdeleyen, yorumlayan çizg iroman hastalarına değinmiyorum bile. Evet. Bu tip insanlar bir şekilde kendi kişisel çabaları ile bir şekilde okumak istedikleri yayını elde ederler ve okurlar. Eğer burada amaç kendi zevkimizi tatmin etmekse internet siteleri, yahut adrese gönderim yapan dükkanlar bizim için yeterlidir.

Peki ortalamanın altında görmese aklına bile gelmeyen, görse büyük ihtimal alabilecek potansiyel okur kitlesi ne olacak? Hayatında internetten alışveriş yapmamış, yapmayacak (eğitim yada kültürle de alakalı değil, internetten alışveriş yapmaya korkan bir sürü doktor, avukat, hakim tanıyorum ben) insanlar nasıl çizgi roman alacak peki? "Çizgi roman oumayı seviyorsa bir yolunu bulacak abi" mi diyeceğiz? Ya (çocukluğunuzu hatırlayın) anne babasından gizli gizli, harçlıklarından biriktirerek çizgi roman almak isteyen ilköğretim öğrencisi çocuklar ne yapacak? Kredi kartı nı nereden bulacak?

Ben 30 yaşındayım ve sanırım çizgi roman seven neslin en genç üyelerindenim. Korkarım benden genç arkadaşların sayısı çok yaz. Çizgi roman okurunun yaş ortalaması her an yükseliyor. Eğer ben okuyayım yeter, gerisi ne olursa olsun değil de, yeni nesil de çizgi roman okusun diyorsak dağıtım işine çözüm aramalıyız. Gazete bayiilerinde çizgi roman satılmasını belemek tatlı bir hayal olsa da, en azından büyük marketlerin kitap reyonlarında bulunabilirliği artırılsa, yada her ilde en az bir kitapçıya konsinye ürün verilebilse kartopunu yuvarlamaya başlamış oluruz.

Not: Bazı arkadaşlar üzerine alınmış, yanlış anlaşılmayı gidermek için mesajı editledim.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

yalcinerol345

Sayın Vega.Beni bencillik ve düşüncesizlikle suçlamışsınız.Dağıtım sonurunu ben mi çözeceğim?Bunu yayınevlerinin çözmesi gerekmiyor mu?Ben nereden nasıl aldığımı yazdım.Belki bir kaç kişi daha bu aldığım yerlerden kitap alır diye.
Yazınızın sonunda yayıncılara  akıl da vermişsiniz.Ben yayıncı değilim ama o kadar basit olsaydı her halde tüm yayıncılar bu yola giderdi.Sonuçta kim kitap satmak istemez ki?

pizagor

Arkadaşlar, benzer 2 başlığı birleştirdim. Buradan devam edelim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

korsanmurat

İnternetten satanlar ya satışdışı ibaresi koyuyor yada İstanbul okurunun yaklaşık iki misli fiyat veriyor belirli bir meblağın altında kargo ücreti maliyeti yükseltiyor ondan sonra çizgi roman sadece büyük şehirlerin ulaşabileceği bir şey durumuna düşüyor.