Blacksad - YKY

Başlatan rumar80, 20 Kasım, 2010, 17:30:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili arkadaslar,
   Geçen hafta sonu toplanti amaci ile Prag'a gittim. Cuma günü havaalaninda uçagi beklerken D&R'a ugrayip yeni birseyler var mi diye bakarken karsima Blacksad çikti. Yapi Kredi Yayinlarinin çikardigini biliyordum, hatta ilk macerasini Dogan Kardes'te okumustum, ama çizgi roman dergilerinde karsilasilan en önemli sorun olan parça parça maceralari okuyup bir ay beklemekten dolayi birsey anlamamistim. Yine de bir sans verip aldim.
    Uçakta hemen açip bir solukta bitirdim. Çizimler gerçekten çok hosuma gitti. Ama beni en çok etkileyen hikayeler oldu. Gerçek anlamda birer "kara film" senaryosu gibi düzenlenmis ve yazilmis çok güzel öykülerdi. Amerikan sinemasinin en ilginç sekillerinden olan "noir" kara filmlerdeki karakterler ayen karsimda idi: Hikayeyi anlatan sorunlari olan sert dedektif, kanunlari uygulamakla yozlasmis sistem arasinda sikismis komiser, paranin yozlastirdigi is adamlari, hele arktik irk macerasindaki "femme fatale" karakter.
    Gerçekten çok sevdigim bu seriyi tüm çizgi roman seven arkadaslara öneririm.
    Sevgilerimle

kafkaesk

ben önce önyargiyla yaklastim açikçasi. isim olmaz kedili medili çizgi romanla diyordum ama çizgisi o kadar iyiydi ki karsi koyamadim! :)
kesinlikle katiliyorum hikayeler ve karakterler de müthis. son zamanlarda okudugum en iyi serilerden biri oldu diyebilirim.

emre ozdamarlar

idefix sanal kitap fuari ile fiyati 14.7 liraya kadar dusmus. ben bile ismarliyorum, ki eseri daha önce okumustum.

muzafferg

Gerçekten çok siki bir seri.Son dönemde çikan yeni çrler arasinda en çok begendigim bu oldu diyebilirim.Mutlaka okunmali :)

pearl jam

:D :D :D :D :D :D :D :D bu abümü okuduktan sonra işte bu kadar mutlu oldum.

2. sayıyı sabırsızlıkla bekliyorum.

tommikser

Yapmayın arkadaş lütfen yapmayın, Allah aşkına yapmayın. Cebimde ne kadar para varsa çizgiromana gidiyor. Şimdi bu yazıdan sonra nasıl almasın insan.

Okko'yu da sizin gazla aldım. Hanım 3 gündür durmadan okuyor yeni sayı ne zaman çıkacak diye sıkıştırıyor. Hep sizin yüzünüzden, hep.

rumar80

İyi çizgi roman kendini okutturur. Blacksad'ı al pişman olmazsın.

tommikser

Abi aslında senin odana geldiğimde araklayacaktım ama olmadı.Tuttun o gün Zagor okun olacak iş mi?Şimdi mis gibi araklama kitabım olacaktı.Ah ah.... ;D

rumar80

Yapı kredi yayınlarını seçtiği kaliteli çizgi romanlardan dolayı kutlamak lazım. Şu ana kadar bir kişiden bile Okko, Tetikçi ya da Blacksad için olumsuz eleştiri okumadım.
   Tercihler güzel ve kalitelii bence tek sorun Doğan kardeş. Gerçekten saygı duyuyorum, bu ülkede böyle çizgi roman dergileri olmalı ama periyodunun uzunluğu (bizim çocukluğumuzda dergiler haftalıktı) dikkati dağıtıyor.
   Yine de sağolasın YKY.
   Peki YKY hiç uzun vade basım planları ile ilgili bir yerlere bir açıklamada bulundu mu?
   Diğer çizgi romanları da böyle yayınlayacak mı? Tekrar Blueberry okuyabilecek miyiz?

tommikser

YKY Doğan Kardeş sorumlusu Füsün Hmn'a mail attım hangi yayınları ne zaman çıkarmayı düşünüyorsunuz diye.Bakalım ne cevap alacağız.

emre ozdamarlar

Asagidaki cizimin guzelligine gelin arkadas. Hikayesi kötu olsa bile ben böyle bir kitaba asik olurum ama hikayesi de gayet guzel. O yuzden bu kitabi alan birinin pisman olacagini sanmiyorum.
Gectigimiz yil cikan 4. Blacksad kitabi Fransa'da heyecanla beklenen eserler arasindaydi ki cikar cikmaz da en cok satanlar listesine girdi. Fransa gibi senede 3000 yeni BD basan bir ulkede böyle bir basariyi yakalamasi Blacksad'in kalitesi hakkinda biraz da olsa fikir verir sanirim.

Yeni kitaptan pek cok örnek cizimin bulunabilecegi bir adres:
http://blacksad-gallery.blogspot.com/

Tarkan Kurt

Geçenlerde D&R da gördüm. Oturdum birkaç sayfasını okuyayım dedim. Kendimi öyle bir kaptırmışımki sonuna kadar okumuşum  ;D o gün satın almadım ama mutlaka alacağım. Gerek çizim gerekse hikaye çok güzel, herkese tavsiye ederim.

darkwood

Her ne kadar bu tarz hayvan kahramanlı çizgiromanları sevmesemde, Yukarıdaki çizimleri ve yorumları görünce benide bir merak sardı.
Kadıköye gittiğimde unutmazsam bir tane almayı düşünüyorım.  :D
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Aman mesut bey sakın unutmayın da alın, pişman olmayacaksınız. hem öyle hayvan karakterli çr gibi de değil tam olarak. daha çok hayvan suretindeki insanlar gibi karakterler.

Bu sene çıkanlar içinde 1 numaram kesinlikle bu kitap. 2 ve 3 de yürüyen ölüler ve tetikçi olur. aslında okko yu da çok beğendim ama bence baskı boyutu nedeniyle olduğu kadar iyi gözükmüyor. çizimleri çok ayrıntılı ve güzel ama sayfa başına düşen kare sayısı çok olunca  bu küçültülmüş baskıda resimlerdeki ayrıntıları görmeye çabalamak yordu beni.  keşke blacksad gibi orijinal boyutunda bassalardı okkoyu da. yky nin blacksad i 21 tl ye sattığını da düşünürsek, orijinal basmanın fazla bir maliyeti de yok galiba. ya da olsa da biraz daha pahalıya satabilirler bence.

Sitede yeniyim ama gördüğüm kadarıyla okko yla ilgili bir başlık açılmamış ben de buraya yazmış olayım. aslında tetikçi de aynı boyda yayımlandı ama onda kare sayısının az oluşundan veya  kalabalığı ve ayrıntısı daha az çizimlerinden mi bilmiyorum ama böyle bir sorun yoktu. 

rumar80

Sevgili pearljam, yeni ve hızlı girdin. Gerçekten Okko ile ilgili bir başlık göremedim. Bunu bize hatırlattığın iyi oldu. Sağol. Sitede herkes konu açabilir. Bence bu da senin hakkın. Açarsan sevinirim.