Green Lantern Sohbet Odası

Başlatan hanac, 28 Kasım, 2010, 21:21:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaslar, ben bu Green Lantern'i çok seviyorum.

Ilk okudugum comics'lerden biri oldugu için olabilir.

Ama Umar (rumar80) dostumuz yeni maceralarin çok iyi oldugunu anlattikça bende bir takinti olmaya basladi.

Ciddi ciddi kampanya baslatacagim.  :)

Seri su anda ABD de en çok satanlar arasinda ve seneye 17 Temmuz 2011 de filmi vizyona giriyor. bkz.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1351.0.html

Film vizyona girene kadar mümkün oldugunca bilgilerimizi burada paylasalim ki filme hazir gidelim.

Peki Green Lantern'in ne gibi süper yetenekleri var ?

Mesela uçabiliyor mu, kaç kilo kaldirabiliyor ?  :)

Yaralandiginda yüzük ona iyilesme gücü ya da dokunulmazlik sagliyor mu ?

Wikipedia dan gördügüm kadari ile "zaman yolculugu" da yapabiliyormus.

Bu bana oldukça ilginç geldi.

rumar80

Yüzügün iyilestirme gücü yok ama bunun disinda yapacagi hersey kullananin hayal gücüne kalmis durumda.
  DC'nin dünya için yarattigi 5 green lantern vardir:
    1) Alan Scott: Ilk yesil fener. Hala JSA'in üyesi
    2) Esas oglan Hal Jordan parallax diye bir yaratigin etkisine girerek cinayet isler, ardindan ölür (ne süpriz!), Ruhaani güç olan Specter tarafindan konak vücut olarak kullanilir sonra da geri döner. Bu konuyu daha detayli islemeye çalisacagim.
   3) Guy Gardner: Egomanyak kisiligi ile Green lantern ordusuna ve Adalet birligine farkli bir "tat" katar. Yesil fener ordusunun merkez gezegeninde bar bile açmistir.
   4) John Steward: Zenci Green lantern çok fazla bilgim yok. Bir dönem JLA üyesi idi. Su anda Hal Jordan ile dünyanin da içinde oldugu sektörden sorumludur.
   5) Kyle Rayner: Genç çizgi roman çizeri yüzügün gücünün sari renk üzerinde de etkili oldugunu gösterdi. Çok tutuldu. Bir dönem JLA'deydi. Daha sonra Green lantern'larda son nokta olan Ion adli karaktere dönüstü ama gücünü kaybetti.

rumar80

Sevgili arkadaslar,
  Ülkemizde çok taninmadigi için ve filmi de gelecek yil gösterime girecegi için burada araliklarla Green lantern hakkinda bilgiler vermeye devam edecegim.
Daha önce DC kahramanlari içinde Batman'den sonra en çok ilgimi çeken kahramandi Green Lantern (evet Superman'den bile) ama dogru düzgün okunacak bir sey yoktu.
Sonra dünya dagitim ve gerekli seyler dönemlerinde özellikle JLI (Uluslararasi Adalet Birligi) döneminde Guy Gardner ile tanistim, ama ilk gördügüm Hal Jordan'in tadini vermedi.
Yillar sonra Gon'da Rebirth macerasini okudum ve Hal Jordan geri döndü. Hem de ne dönmek. Neyse bu baska bir yazi konusu.

Daha önceki yazimda da belirttigim gibi, Hal Jordan düsen bir UFO'ya rastlamisti ve içindeki uzayli ölürken Hal'e yüzügünü vermisti. Peki bu yüzügün kaynagi nedir ?
Uzayda Oa adinda kirmizi entari giyen cüce mavi adamlarin yasadigi bir gezegen vardir. Bu cücelere "guardians" denmektedir.
Çok güçlü olan bu gardiyanlar evreni korumak için kendi adlarina çalisacak bir kolluk gücü kurmayi planlarlar ve yesil fener gücü (Green lantern corps) böylece dogar.
Gücün üyeleri kendilerine verilen belli bir sektörü korumakla görevlidirler. Suçlulari öldürmek disinda her türlü etkisiz hale getirmek onlarin isidir. (Size birilerini hatirlatmiyor mu ?)

Dünyanin da içinde bulunan sektörü korumakla görevlendirilen Hal'i egitmek için zamanin en basarili yesil feneri Sinestro görevlendirilir.
Sinestro gerçekten çok güçlüdür ama bu gücü artik kötüye kullanmaya baslamistir. Kisa bir süre sonra da Hal'le çatismaya baslar ve en büyük düsmani olur.
Sinestro sonrasinda Hal'i bir dönem de yeni baslayan tüm yesil fenerleri egiten Kilowog (Bilka'nin Superman kitaplarinda da görülen kocaman ayi cesametindeki uzayli) egitir ve Hal sektöründe görevine baslar. DC evreninde kahramanlarin yasadiklari sehirler kendi dünyamizdaki sehirlerle ayni adlari tasimayan ayali sehirlerdir ve Green Lantern'in sehri de Coast City'dir. Hal burada yasarken görevlerini de sürdürür ta ki...

Bir sonraki yazida görüsmek üzere ...

hanac

V

Green Lantern'i yakindan tanimak isteyenlere geçtigimiz yil gösterilmis olan animasyon filmi

Green Lantern: First Flight
'i tavsiye ederim.Hal Jordan'in Green Lantern olusu ve yeteneklerini

gelistirme süreci bu animasyonda gayet basarili islenmis.Izledigim en iyi DC animasyonlarindan birirsiydi.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Herkese merhaba,

Dün gece biraktigimiz yere dönmeden bazi ek bilgiler vermem gerekiyor.
Hal Jordan ve yüzügünün sinirsiz güçlerine karsi en önemli zaafinin sari renk üzerinde etkisiz oldugunu belritmistim.
Bu fikiri baz alan DC yazarlari Green Lantern'in karsisina yüzügüne direnebilecek bir düsman yaratmayi planlamislar ve ortaya Mongul çikmistir.
Mongul sapsari teni ve iri cüssesi ile savas dünyasi denen bir gezegeni demir yumrugu ile yönetmektedir.
En büyük zevki adam dövmek olan bu sadist kisilik ayrica gezegende gladyatör dövüsleri düzenlemektedir.
Bu nedenle de kiraladigi serseriler uzayda arenada dövüsecek canlilar toplamaktadirlar.
Bir gün böyle biri bulunur ve gezegene getirilir. Bu kisi Hulk'tur (pardon yanlis kitap  :D). Bu kisi Superman'dir.
General Zod ve arkadaslarini öldürdügü için kendini dünyadan süren Superman'in oksijen tüpünde hava kalmadigi için bayilmis ve ele geçirilmistir.
Superman arenada dogal olarak çok basarili olur, ancak rakiplerini öldürmeyi reddetmesi tepki çeker ve sonunda Mongul ile dövüsür.
Buradan da görüldügü gibi Mongul yüzyüze dövüsmeyi çok sevmektedir. Bu nedenle de siklikla Superman ve Green Lantern'in yoluna çikar.

Bahsetmek istedigim bir diger hikaye yine Superman dergilerinden.
Ünlü bilim adami Hank Henshaw, esi ve iki arkadasi bilinmeyeni arastirmak üzere roketle uzaya giderler ancak burada radyasyona maruz kalirlar ve gemileri dünyaya düser (bu tanidik geldi mi ?).
Dört insan da degisik güçler kazanmistir, ancak güçleri onlari ayni zamanda yoketmektedir. Zamanla üyelerden ikisi ölür, Henshaw'da aklini kaçirir ve ortaliga zarar vermeye baslar.
Superman'in müdahalesi ve karisi ile yaptigi konusma sonrasi sakinlesen Henshaw bilincini makinalara aktarir ve onlarin araciligi ile Superman'in savas gezegeninde bulup yaninda getirdigi Kripton yapisi küçük alet ile bilincini uzaya geri gönderir.

Son olarak ta hepimizin zamaninda okudugu Superman'in ölümü macerasina dönmek istiyorum.
Hatirlarsaniz Doomsday ile yaptigi dövüs sonrasi Lois Lane'in kollarinda can veren (her fani ölümü birgün tadacak lafi bu anlar için söylenmemisti ama) Superman'in cenazesi sonrasinda Metropolis'te 4 farkli Superman ortaya çikmisti: Zenci Superman, Superboy, Kriptonlu Superman ve Cyborg Superman.
Iste bu 4 Superman'den cyborg olani uzaydaki yolculugunu tamamlayip, oradayken iyice çildiran ve dünyaya dönen Hank Henshaw'dur.
Henshaw uzayda ögrendigi bilgileri gücü ile birlestirip kendine Superman'e benzeyen cyborg bir vücut yapmistir.

Bu kadar bilgiyi Green Lantern'a nasil baglayacaksin diyorsaniz..... O da bir sonraki yazida.

Görüsmek üzere.

Not: Bir gün bir konu hakkinda hele de Green Lantern hakkinda arkasi yarin tarzinda yazi dizisi yazacagimi asla düsünmezdim.

kafkaesk

yazi süper gidiyor. arkasi yarin olmasi konuyu daha da canli tutmayi saglamis. öyle oturup uzun uzun 8-10 sayfa okumaktansa kisa kisa okumak daha zevkli.
ben de bilmedigim seyleri ögreniyorum bu yazidan. zaman zaman da unuttuklarimi yeniden hatirlamami sagliyor.
ellerinize saglik :) ( buarada planet hulk esprisinde bastim kahkahayi! ;D )

hanac

Arkadaslar merhaba,

Benim bu basliktaki görevim adi geçen isimlerin neye benzedigini resimlerle belgelemek.  :)

Iste bunlardan biri, Mongul

rumar80

Selam arkadaslar,
   Green lantern tefrikasinin yeni bir bösümünde daha karsinizdayim.

Hatirlarsiniz bir önceki yazimda Hank Henshaw'un nasil cyborg Superman olarak dünyaya döndügünü yazmistim. Uzayda geçirilen onca zaman Henshaw'un iyice çildirmasina sebep olmustur.
Artik tek amaci vardir: Dünyayi yok etmek (Ne siradan) Superman kiliginda oldugu için birçok insanin güvenini kazanmistir. Amacina ulasmak için kendine bir ortak seçer: Mongul.
Birlikte planlarinin ilk asamasini gerçeklestirirler ve Coast City'i tüm yasayanlari ile birlikte yol ederler.
Hal Jordan ve yalnizliklar kalesindeki teknoloji sayesinde hayata dönen Superman ve diger yeni Superman'lerin yardimi ile yenilirler ama artik olan olmustur.

Coast city'nin yikimi Hal Jordan'i uçurumun esigine getirir. Artik saglikli düsünememektedir.
Yüzügünün gücünü kullanarak Coast city ve yasayanlari kendi hayalindeki gibi yasatmaya çalisir, ama yüzügün enerjisi bitince bu da ortadan kalkar.
Gardiyanlar bencilce hareketinden dolayi Hal'i cezalandirmaya karar verirler ve Oa'ya dönüp yargilanmak için teslim olmasini isterler. Oysa Hal'in plani baskadir.
Oa'daki ana güç fenerinin gücünü ele geçirmek ve böylece sonsuz güç ile Coast City'i tamamen canlandirmak.
Oa'ya giderken diger yesil fenerler ona engel olmaya çalisir ancak Hal onlarin çogunu öldürür ya da ölüme terk eder ve yüzüklerini ellerinden alir.
Oa'da önce Kilowog sonra da Sinestro ile çarpisir. Ikisini de öldürdükten sonra fenerin içine girer.

Hal fenerin içinde iken gardiyanlar yesil fener birliginin selameti için içlerinden Ganthet adinda olani son yesil feneri seçmek için uzaya yollarlar ve kendilerini feda ederler.
Fenerden çiktiginda Hal artik gücün yozlastirdigi bir kisilik, Parallax olmustur. Uzunca bir süre DC dünyasinda eski arkadaslari ile savasir.

Yillar sonra son gece (final night) kisa serisinde dünyanin günesi söner, gezegen buzullar altindadir. Kahramanlar Lex Luthor'un da yardimi ile günesi canlandirmaya çalisirlar.
Ancak bunu kendini feda edip tüm gücünü günese veren Parallax yapar ve ölür. Ancak bu yaptigi fedakarlik Intikam ruhu Specter'in gözünden kaçmaz ve Hal'in bedenini kendisine konak yapar.
Hal tekrar Green Lantern olana kadar (Rebirth macerasi) Specter olacaktir. Rebirth'ü bir sonraki yazida anlatacagim.

Hal parallax iken Ganthet kimi yeni yesil fener olarak bulur dersiniz: Genç bir serbest çizer olan Kyle Rayner'i. Kyle güce kavusur ama ona gücü nasil kullanacagini ögretecek kimse de yoktur.
Her seyi kendi basina ögrenmek zorundadir.

Rebirth'de görüsmek üzere

Sevgiler

hanac

rumar80

Hasan bu görev dagilimi süper. Ellerine saglik. Umarim yazdiklarimiz arkadaslarin ilgisini çekiyordur.

pizagor

Iste yine Altin Madalyon Itkisi görev basinda :)

Simdiye kadar pek de önemsemedigim bir karakterle ilgili istahim kabarmaya basladi...

Green Lantern'i TPB'lerinden tanimak isteyen bir okura en önemli TPB'ler olarak hangilerini öneriyorsunuz ve bunlar hangi sirayla okunmalidir?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Bence su anda en uygun baslama sekli Green Lantern Rebirth ve Green Lantern Corps Recharge ile baslamak.

Daha eski dönemlerle ilgili yayinlar da var ama su anki yükselen trendi saglayan seriler bunlar. Buradan baslayip hosunuza giderse devam edebilirsiniz.

No Fear, Wanted: Hal Jordan vs bir çok trade var ardindan da Blackest night trade'leri okunabilir.

Simdi de Brightest Day var ama trade'i daha çikmadi, eli kulaginda.

pizagor

Tesekkürler Umar... Brightest Day 2 fasikülüyle birlikte 2010 Ekim en çok satanlar listesinde de en tepeye oynuyor. Bu seri keyifli okumalar vaadediyor, kayitsiz kalamayacagim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Sevgili Özgür,
  Brightest day yanlis hatirlamiyorsam 26 sayi sürecek bir çalisma. Fasikülleri GON'da ve 13gezegen'de var. Ama ona baslamak için EN AZINDAN Blackest night'i okumalisin. Aslinda Green Lantern ve Green Lantern Corps serilerinde yavas yavas bu olaya gidis yillar önce baslamisti.
  Su anda iki seriyi de tekrar eksikleri de tamamlanmis olarak bastan okumaya basladim. Rebirth okunmakta. Tefrikanin yeni bölümünde kismetse özetleyecegim. Sevgiler