Green Lantern Sohbet Odası

Başlatan hanac, 28 Kasım, 2010, 21:21:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

rumar80

Sevgili Mr Q
  Her yazimin basinda hangi kitabi tanitacagimi yaziyorum. Bunlari da kronolojik sira ile okuyor ve bitince paylasiyrum. Mesela en son yazdigimi kitap Green Lantern: Sinestro corps war idi.
Ara bilgilere gelince:
  Mongul ve Superman'in karsilasma ve kapismasi Superman: exile
  Hank Henshaw'in ilk çikisi Superman sayi 42
  Coast city'nin yikilmasi Reign of supermen ve Return of superman
  Hal Jordan'in parallax olmasi Green lantern emerald twilight
  DC evreninde düzenin degisip alterne evrenlerin yok olmasi: Crisis on infinite earths
  Sue Dibny'nin öldürülüp Batman'in beyninin yikanmasi: Identity crisis
  OMAC olusumu ve Maxwell Lord'un yaptiklari: Prelude to infinite crisis ve OMAC limited series
  Superboy prime ile dünyayi yok etmeye çalismasi: Infinite crisis

Mr.Q

Çok tesekkür ederim :)

Bir de küçük bir ayrinti ilgimi çekti. Bu yazi dizinizin baslarinda söyle bir bölüm var "...Bir gün böyle biri bulunur ve gezegene getirilir. Bu kisi Hulk'tur (pardon yanlis kitap  Kahkaha). Bu kisi Superman'dir.
General Zod ve arkadaslarini öldürdügü için kendini dünyadan süren Superman'in oksijen tüpünde hava kalmadigi için bayilmis ve ele geçirilmistir..."

Superman'in oksijene ihtiyaci var mi? :S

rumar80

Güzel bir soru:
 Superman: exile'i yazan Jerry Ordway Superman'i uzaya göndermeden önce Prof Emil Hamilton'dan kullanmak üzere oksijen tüpüne benzer bir nesne aldirir. Sonra uzayda meteorlar arasinda giderken sizinti olusturur. Bu sizinti sonucu yeterli oksijen alamayan Superman önce halüsinasyonlar görmeye baslar, ardindan da daha önce belirttigim gibi bayilir.
 Buna karsilik baska maceralarda kahramanimizin hiçbir seye gerek duymadan uzayda dolasabildigini görebiliyoruz. Bu sorunu (oksijene ihtiyaç duymamayi) nasil çözdü bilmiyorum. Belki bir yerlerde anlatildi. Ya da oksijen tüpü Superman'in sürgününün bitmesi için olusturulan mizansende bir araç olarak kullanildi.
 Yorum okuyucunun.

rumar80

Yeni yil sürprizi 2'ye cevaplar gelirken arkadaslarin konuya hakimiyetleri de gözden kaçmiyor. Sevgili arkadaslar sizlerin de Green lantern ve diger comicsler için yorumlarinizi bekliyoruz. Klavyeler tozlanmasin.

devrimk

Exile'da aklimda kaldigi kadariyla söyle bir açiklamasi vardi olayin. Süperman normalde uzayda ilerlerken nefesini tutuyor fakat bu seferki yolculugunun uzun olmasi sebebiyle oksijen tüpü kullaniyor.

tommikser

Ben olayi su sekilde biliyorum: Superman sari isiktan gücünü aldigi için bizim günes sisteminde rahatça gezebilmektedir. Yalniz baska gezegenlere giderken uzay gemisi kullanmaktadir. Bu gemiyi de günes sisteminin sinirina kadar getirmekte sonrasinda da gemiyle yolculuguna devam etmektedir. Bu sekilde olabilir. Bilemiyorum.

rumar80

Selamlar, Sinestro birligi svasinin ikinci bölümü ile birlikteyiz.
   Öldürme iznini alan yesil fenerler Mogoya saldiriyi engellemeyi basaririlar. Bu konuda en basarili olan da genç Sodom Yat'tir. Yat, kripton kökenli biridir, sari günesle güçleri artmaktadir, ancak yasadigi gezegen irkçilarla doludur gezegen disi canlilarla iliski kurulmasi yasaktir. Sodom ve arkadaslari yardim için dünyaya yönelirler.
   Dünyada Hal ve arkadaslari Kyle'i parallax'tan ayirirlar. Ganthet ve Sayd'in da yardimi ile parallax'in benligi dünyali dört fenerin güç kaynaklarina dagitilir. Ganthet Oa kitabindaki kehaneti anlatir. Buna göre artik her duygunun degisik renkte bir yüzügü olacaktir ve bu da en karanlik güne tüm evreni götürecektir.
   Sinestro birliginin saldirisi büyük bir hizla sürmektedir. Dünyali kahramanlar ve fener birligi savunmaya devam etmektedir. Sinestro ise Hal ve Kyle'a saldirir. Öldürme yetkisi herseyi degistirmistir. Yesil fenerler kazanmaktadir. Ama Sinestro bundan memnundur, çünkü onun amaci yesil fener birligini yikmak degil, gardiyanlara korku salip birligin önünde engel gördügü öldürmeme kuralini kaldirmak ve evrende dengeyi saglamaktir.
   Anti monitör superboy tarafindan yok edilir, gardiyanlar da birlikte hareket ederek Superboy'u yok ederler. Hank Henshaw'un asil amaci ise ölmektir. Sonunda yesil fener birligi sayesinde bunu basarir ancak avcilar tarafindan tekrar hayata döndürülür.
  Bol aksiyonlu bu bölümün finalinde ufukta siyah bir fener görülmektedir. Bunun sonuçlari ileri maceralarda görülecektir.
  Bir sonraki yazida görüsmek üzere,
Sevgiler

Mr.Q

Ilginçmis. Çocukken izledigim Superman çizgi filmlerinde Luis Lane'in kafasina bir fanus geçirip uzaya çikariyordu (bu olayin gerçekçiligine girmeyecegim) ve sakir sakir konusuyordu. Nefesini tutuyorsa iyi ciger varmis tosunda :D Neyse, burasi Green Lantern sayfasi, konuyu dagittiysam kusura bakmayin.

rumar80

Neden kusura bakalim ki?
  Burada birsey okudun, sorunu sordun, soru soruyu dogurdu. Forumun özü bu
  Asil sordugun için sen sagol

rumar80

Herkese selam, yeni yazimizla karsinizdayim: Green lantern corps: ring quest
  Sevgili admin'imiz Hasan'in tekrar kapaklari yayinlamasini umarak kitabi özetliyorum.
  Dünyada yasamak Kyle ve Guy'i artik sikmaktadir. Uzayda yasamak içlerine islemistir. Bunun üzerine Oa'ya tasinmaya karar verirler. Guy hatta Oa'da bar açmayi planlar. Bu arada yesil fenerlerden kaçan bir sinestro birlik üyesi Mongul'un yasadigi gezegene gelir. Burada Mongul tarafindan öldürülür ve yüzük Mongul'a geçer. Bundan yararlanan Mongul daha önce babasinin kullandigi ve yapistigi insanlari hayal dünyasina hapseden bir çiçek olan "black mercy"i korku salan bir güç haline getirir.
   O bölgedeki artmis yüzük aktivitesinden rahatsiz olan gardiyanlar Kyle ve Guy'in da oldugu bir birligi arastirmaya gönderirler. Burada çiçegin aslinda gezegenle bütünlesmis bir anne çiçek tarafindan üretildigini farkederler. Onun yardimi ile Mongul'u durdururlar, ancak sinek yapisinda olan arkadaslari savas sirasinda hayatini kaybeder. Burukbir zafer ile Oa'ya geri dönerler.
  Aksiyon agirlikli bir macera, kisa bir özet. Umarim hosunuza gider. Gelecek yazida görüsmek üzere.
  Sevgiler

V

Hasan senelik izne ayrildi.Yil boyu gösterdigi yüksek performansa karsi Altin Madalyon yönetimi olarak,
kendisini Havai Adalari'nda muhtesem bir tatile göndererek ödüllendirdik.
Yerine resimleri ben ekliyorum dostum. ;)

Mongul..

Sauron'u  ve Mongul'u kiskandiracak yüzükler..

"İstemem,eksik olsun.."

V

Black Mercy..

10 Yesil Fener,her parmaga bir yüzük eder..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Yüzüklerin hepsinin zamani gelecek.

rumar80

Sevgili arkadaşlar,
   Bildiğiniz gibi uzun bir zamandır sizlere Green lantern ve green lantern corps'un maceralarını tefrika halinde yazıyordum. Bir süredir buna ara verdim. Bunun nedeni de artık sona yaklaşmış olmamızdı. Son derken yayınlar hala ABD'nde devam etmekte ama olay yaratan Blackest night ve Brightest day'e gelmek üzereyiz. Bu nedenle artık daha fazla detay vermemeyi düşünerek diziyi sonlandırıyorum. Budan sonra serileri okuyan arkadaşlarla tartışmayı planlıyorum. Ülkemizde ASLA yayınlanamayacağı kesin olan bu seriler birinci sayıdan Blackest night'a gelecek şekilde hazırlanmış. Yani bu olay 5 yıl önceden planlanmış. Bu şekilde yazan ve planlayan yazarları takdir ediyor, bugüne kadar yazılarımı okuyan tüm arkadaşlara ve anında resimleri paylaşan Hasan ve Engin'e teşekkür ederim.
   E artık okuyuverin gari.   ;)

Bu arada Green lantern omnibus adlı bir kitap okumaktayım. 600 küsur sayfa. Hal Jordan'ın ilk 27 kitabı. 1959 ilk sayının tarihi. O zamanı okumak ayrı bir tat, ayrıca nereden nereye gelindiğini görmek için de birebir.
  Sevgilerimle