En Çok Satan Fumettiler

Başlatan kahramanlarsinemada, 06 Aralık, 2010, 17:11:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kahramanlarsinemada

Gölge dergisinin Aralik sayisinda Manfredi ile yapilan röportajda asagidaki gibi bir ifade geçiyordu:

(http://golgedergi.blogspot.com/2010/12/golge-e-dergi-39-say.html)

- Italya'da 20 tane Tex satinca 1 tane Zagor satar. 20 tane Zagor satinca da 1 tane Büyülü Rüzgar satar. Iste bu yüzden Büyülü Rüzgar bitti.

Açikçasi çoçuklugumda okudugum Zagor ve Tex'den sonra çok sayida yeni karakterler çikmis. Dylan Dog, Martin Mystere ve Nathan Never ilk aklima gelenler.

Acaba Fumettilerin hangisi daha çok ilgi görüyor diye merak etmeye basladim. Bu baslik altinda Fumettilerin satis adetleri ile ilgili kaynaklari paylasmak aklima geldi.
Bakalim neler çikacak?

hanac

Italyadaki satis rakamlarini konusursak;

Su anda elimde satis rakamlari yok ama satislarin her yil düstügü biliniyor.

En çok satan hep Tex olmustur, degismeyen 1 numara.

2. Sirada ise Diabolik var. Bunu da Gerekli Seyler bu serinin yayinina basladiginda açiklamisti.

3. Sirada ise Dylan Dog var diye biliyorum.

Belki bu durum degismistir, satis rakamlarina ulasabilirsek ne güzel olur.

Belki Fuat Bey bize bu konuda bilgi verebilir.

s.b

Türkiye de en çok satan bildigim kadariyla Tex.
Ikinci sirada ise Zagor Klasik geliyor diye biliyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Lami Tiryaki

Türkiye çizgi roman piyasasinin su andaki durumunu arastirmak oldukça yararli bir çalisma olabilir. Bu çesit bollugunda yol gösterici bir veri olurdu.

Lalkitap'in çizgi romanlari ilk yayinlandigi yillarda, siralamada Martin Mystere basi çekiyordu. Eger yanlis bilgilendirilmediysem aylik 5000 civariydi. Onun arkasindan Zagor geliyordu ki o da 4500 civariydi. Teks hakkinda hiç bir fikrim yok. Teks'in az yada çok sattigindan ziyade Zagor gibi sadik bir okur ve alici kitlesinin oldugunu düsünüyorum. Istikrarli yayin  politikasindan çikardigim bir sonuçtur bu. Bir baska tahminimde her Zagor okurunun Teks okudugunu sanmiyorum. Mayasi farkli bu iki fumettinin fanlari da bir miktar farkli. Özellikle Teks fanlari diger fumettiler konusunda çok seçici olabiliyorlar.

Selamlar
Lami  

darkwood

Bu konuda en saglikli bilgiyi yayinevleri verebilir. Bu dernek olaylari gerçeklesirse güncel olarak bu bilgileride belki paylasima açabilirler.
Zagor, Teks ve Martin'in ilk siralarda oldugunu tahmin ediyorum. Yalniz Teks ifiyatini bayagi yükselttigi subat 2009 ayinda, üretim adetini düsürmüstü,  Fakat aylik yayinlarida 15 güne indirdiginden, çok daha fazla kitap çikariyor. Lal ler ise aylik devam ediyor. Bu sekilde hesap yaniltici olabilir.
Darkwood Sakinleri..

kahramanlarsinemada

Italya'daki satis adetleri ile ilgili kaynak bilgilerin paylasilmasi da güzel olur.

tommikser

Beni sabah sabah yordunuz valla.Uzun bir arastirmadan sonra Ekim ayinda ki Bonelli satis adetlerini buldum.Bizim için bir veri olacagini düsünüyorum.Bu rakamlara bakilinca Büyülü Rüzgar görünmemekte.Anlasilan satis adeti gerçekten çok düsük.

hanac

Günes tebrikler.

Gerçekten çok önemli veriler bunlar.

tommikser

Daha da önemli verileri size ulastirayim isterseniz.Son iki yil içerindeki ortalama kopya sayisi olarak açiklamis Italyan'lar.Buna göre:

1) Topolino 320.000 copie

2) Tex 240.000 copie

3) Dylan Dog 210.000 copie

4) Witch 150.000 copie

5) Diabolik 100.000 copie

6) Dago 70.000 copie

7) Nathan Never 60.000 copie

8 ) Julia 57.000 copie

9) Dampyr 54.000 copie

10) Zagor 50.000 copie

11) Demian 45.000 copie

12) Volto Nascosto 40.000 copie

13) Nemrod 38.000 copie

14) Lupo Alberto 36.000 copie

15) Martin Mystère 35.000 copie

16) Brendon 33.000 copie

17) Rat-Man 32.000 copie

18) Magico Vento 31.000 copie

19) Alan Ford 30.000 copie

20) Khor 28.000 copie

21) Uomo Ragno 20.000 copie

22) Jonathan Steele 18.000 copie

23) John Doe 17.000 copie

Bir çogunu bilmedigimiz görülecektir.Topolino adli çizgiroman ise Disney yayinlarindanmis.Topolino Italya'nin Miki fare maceralarinin yer aldigi bir yayin.

rumar80

Valla satisi düsük denen Büyülü Rüzgar 30000 satiyor ya helal olsun. En çok satan derginin Mickey Mouse olmasi ilginç.
  Günes sagol

tommikser

Geçmis olsun abi yakinda yayini duracamis.Yeter artikin demis adamlar  ;D

BAHADIR

Ben Tex'in bir ara 400.000 sattigini yada kopya yaptigini biliyordum...240.000 lere düsmesi gerçekten düsündürücü bir durum...Miki Farenin bile Tex'i sallamasi  içler acisi...Tex'i saymazsak tüm Bonellilerin 2o ile 60 bin arasindaki kopya adetleri göz önüne alindiginda eger biz de 3-5 bin barajini koruyabilirsek hiç fena bir rakam degil diyecegim çünkü üretimin yapildigi bir ortamda maliyetlerin ne kadar fazla olacagi asikar...20.000 altina düsen satislarin Bonelli politikasi geregi yayindan kaldirilmasi tevekkeli degil...

V

1001 Roman'in yayin programindaki Julia ve Brendon fena durumda görünmüyorlar.Zagor ve Martin gibi köklü yayinlari göz önünde tutarsak tabiki.
Ben de Tex'in bir zamanlar 500 binlerde sattigini duymustum.Kan kaybi fumettilerin tümünde geçerli demek ki.Çok sevilen Diabolik'te ayni durumda.
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Açik arttirma gibi oldu ama Dylan Dog'un ve Tex'in bazi sayilarinin 1.000.000 (evet evet bir milyon) kopya basildigini okumustum bir yerlerde. Var mi arttiran :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Brendoni Martin ve Büyülü Rüzgar iki ayda bir yayinlandiklari halde 30000'lerde satiyorlar ki bu da iki ayda bir satilma nedenlerini açikliyor. Tex ise köklesmis okuyucusu ile agir top olarak devam ediyor. Tanidik diger dostlar 50000'lerde.
 Millet 30000'e yayin kapatiyor, biz 1000'i bulunca göbek atiyoruz, 200 garanti sayi ile dergi çikarmaya çalisiyoruz (Unutamadim gitti su 200'ü  ;))