YENI YIL SÜRPRIZI #3

Başlatan hanac, 18 Aralık, 2010, 22:30:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Sevgili Arkadaslar!!!

Iste Üçüncü Sürprizimiz:

31 Aralik 2010 tarihine kadar bu baslik altinda Captain America'yi tartisacagiz.

Seneye filmi de vizyona girecek olan bu karakter hakkinda ne düsünüyorsunuz ?
Türkiye'de yayinlanmasini ister misiniz ? Iç Savas'daki tutumunu nasil degerlendiriyorsunuz ?

Katilan, yorum yazan arkadaslardan birine asagidaki ingilizce çizgiromanlari veriyoruz.

The Death of Captain America, Vol. 1: The Death of the Dream
The Death of Captain America, Vol. 2: The Burden of Dreams
The Death of Captain America, Vol. 3: The Man Who Bought America

Bize kitaplari gönderip destek olan degerli üyemiz Saint2'ye tesekkür ederiz.

Hadi arkadaslar klavye basina.

rumar80

Captain America ABD rüyasini pompalamak için yapilmis, bu konuda da çok basarili bir çizgi romandir. Alfa'nin yayinladigi dönemde Watergate skandalina gönderme de yapilmistir.

Mark Gruenwald döneminde biraz daha ayaklari yere basmistir. Ama Captain America nasil "basarili" bir tez ise, Red skull da ayni derecede basarili bir antitezdir.4

Tekrar haline gelen Captain America Ed Brubaker'in yazarliga geçmesi ile bence çok basarili bir yola girmistir.
Özellikle Iç savas sirasinda herkesin bekledigi gibi hükümetin yaninda yer almamasi çok basarili bir dönüstür. Ölümü, geri dönüsü ve yeni Captain America da çok güzel.

Yayinlanmasini istemem. Neden derseniz, ülkemizde gelecegini hiç umutla görmedigim bir dizi. Yarida kalmasindansa yayinlanmasin daha iyi.

V

Captan Amerika milliyetçi duygularla,2. Dünya Savasi'nda Amerikan halkinin milliyetçilik duygularini

pompalamak için yaratilmis "pozitif" bir  kahraman.Anti-kahramanlari seven birisi olarak

(Civil War'daki mualif tutumunu saymassak) milliyetçi,muhafazakar bir çizgi kahramani çokta

sevimli bulamiyorum malesef.(Çelik Blek,Swing ve bu kahramanlarin yan karakterleri hariç )

"İstemem,eksik olsun.."

devrimk

"Çizgiroman Seçkisi" basligina Iç savas'i (Civil War) yazmistim burada konuyu biraz daha açayim.

Kaptan Amerika'nin maalesef geçmisten gelen bir yükü var. Ülke ismi almak bir süper kahraman için pek parlak bir fikir degil. Amerika'nin son yillardaki prestijinin ne kadar kötü oldugunu düsünürseniz bu da algi olarak direk karaktere yansiyor.

Iç savas'ta Kaptan Amerika Amerika'nin nasil bir ülke oldugunu degil nasil bir ülke olmasi gerektigini göstermistir.

Bundan sonrasi Iç savas kitabi ve Gran Torino filmi hakkinda bilgi içerir.

Kaptan Amerika'nin Iç savasin sonunda öldürülmesi de aslinda konuyu tamamlayan bir ögedir. Amerika artik asla eski güzel günlerine dönemeyecek, asla özgürlük savasçisi oldugunu insanlara kanitlayamayacak ve bunu savunan "eski" zihniyet (ülkesini seven, inanan, ülkesinin iyi seyler yaptigina inanan) yok olacaktir.

Çok benzer bir tema Clint Eastwood'un Gran Torino'sunda da vardir. Kore gazisi Walt Kowalski'nin mahallesi Korelilerle dolmustur. Yasli aksi ihtiyar'in bir de arabasini çalarlar. Walt'in da geçmisten gelen bir yükü vardir, savastigi insanlarin dünyasina girmek istese de saglikli bir iliski kuramaz. "Eski" zihniyetli Walt için tek kurtulus yok olmasidir o da Kaptan Amerika gibi vurulmayi kabullenerek öldürülür.

Bazen basit görünen filmler ve çizgi romanlar baska kimsenin cesaret edemedigi sert mesajlar verirler. Iç savas aslinda böyle bir çizgi romandir.

pizagor

Kaptan Amerika milliyetçilik kavramini günün gerekliliklerine göre tanimlayan bir karakter bana kalirsa. Karakterin gelisiminde de çesitli evreler oldugunu düsünüyorum. Ilk çikis noktasi savas zamaninin gerektirdigi, bütünlestirici bir kör milliyetçilik... Bu 'geber pis nazi' döneminde 'yapmasi gerektigi gibi' savci – hakim – yargiç – efendi – emperyal Amerika'nin yüzü...

Savas sonrasi ise bu sipsivri milliyetçilik törpüleniyor. Tek kurtarici Amerika 'gerçegi' degismese de milliyetçilik tanimlamasi ve düsünceler, dolayisiyla karakter degisiyor. Kaptan Amerika'nin yanina Afro Amerikali bir Falcon koyarak, en azindan Amerika'nin sadece 'wasp'lardan olusmadigi mesajini vermeyi akil edebiliyor Marvel...

Son degisim ise Iç Savas hikayesinde ortaya çikan ütopik milliyetçilik safhasi, yani Amerika'nin ne oldugunu degil de nasil olmasi gerektigini tanimlamasi. Ancak yine de bunun savasimini verebilecek kadar Amerikan degerlerinden soyutlayabilmis degil kendini. Anarsist olabilecek, düzene karsi çikabilecek kadar güçlü degil. Bu mücadelenin mevcut düzene zarar verdigini görünce kendini düzene ve onun adaletine birakan bir teslimiyetçi...

Bu arada tipki Kaptan Amerika gibi ezeli düsman Red Skull da ihtiyaçlar dogrultusunda degisen bir karakter. 3 Red Skull'dan ilk ikisi nazi, sonuncusu ise Rus...

Alfa'nin yayinladigi dönemde Steve Rogers Kaptan Amerikaligi birakip Nomad oluyordu... Hiç hatirlayamiyorum, nasil olmustu bu dönüsüm?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Sonuncu red skull rus degil. Johann Schmid (gerçek red skull) kozmik küpün etkisi ile bilincini rus is adaminin vücuduna yerlestirir. Ayni plani Steve Rogers'in üzerinde denemeye kalkmasi Rogers'in dönmesine ve planin geri tepmesine yol açar.

Underfined

Aslinda çok severek okumak istedigim ve hep idolüm gibi gördügüm bir karakter olmustur Captain America...Bence milliyetçilik duygusunu en iyi anlatan karakterde diyebiliriz aslinda.Iç Savas taki tutumunuda sahsen ben olumlu buldugumu söyleyebilirim.Ancak ABD Milliyetçiligini son derece fazla bir sekilde kullanan bir Kahraman olmasida ne yalan söyleyeyim hosuma giden bir durum degil.Ancak Avengers serisindeki tutumundan dolayi da sevdigim bir karakter diyebilirim.Filminin de yakinda geliyor olmasi çok iyi olacak belki de çok iyi bir film olacak ama belkide bir çok kesim tarafindan ABD muhafazakarligi sebebiyle de elestirilecek.Bekleyip görecegiz...

rumar80

Filmde olay Captain america'nin orijinine endeksli. Ikinci dünya savasinda geçecegi görülüyor film. Sanirim sonunda Captain americanin donmasi ile final olacak ve Avengers filminde bulunmasi ile olay baslayacak herhalde

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 19 Aralık, 2010, 12:35:43
   Sonuncu red skull rus degil. Johann Schmid (gerçek red skull) kozmik küpün etkisi ile bilincini rus is adaminin vücuduna yerlestirir.

Donör olan kisinin milliyetinin Rus olmasi sadece beni mi killandiriyor :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Alperen

Normal Marvel 616 evreni ile Ultimate Marvel evrenindeki Steve Rogers tipleri arasinda da daglar kadar farklar var. 616'daki Steve Rogers tipi hoslanilacak bir tipken, 616'daki Rogers tipi yere duseni tekmeleyebilecek bir tip. Ultimate evreni gunumuz icin kahramanlarin yeniden dusunulmus hali oldugundan guncel Rogers/Kaptan Amerika tipi beni cok korkutuyor. Hoscakalin.

devrimk

Buradaki bir çok kisinin belirttigi gibi Kaptan Amerika'nin geçmisten gelen bir yükü var. (Milliyetçiligi, Amerika'nin eli bayrakli savunucusu olmasi, Amerikanin simdiki prestiji vs.) Üstelik zamanimizda pek popüler olmayan (Süpermen gibi) izci çocuk karakterinde. Ülkemizdeki Amerikan antipatisi'de hesaba katilirsa basilmasinin yayincisina hüsran getirecegi kanisindayim.

BAHADIR

Ben olaya ülkemizde ki Amerikan antipatisi açisindan hiç yaklasmamistim...Klise olarak Amerikan milliyetçiligi,"Kafamdaki "A" harfi Fransa'yi mi temsil ediyor" demogojisi bir tarafa olaya zamaninda Alfa döneminde yayinlanan masum köylü çocugu Steve Rogers maceralarinin nostiljisi olarak bakmak istiyorum...Kaptan Amerika'nin niye yaratildigi ne söylemeye çalistigi ve su an ne söyledigi malum...Dedim ya ne kadar Amerikan milliyetçisi olsa da sirf Demir Adam'a karsi geldigi için gözümde su an baska görünüyor...

Artik Türkiye'de süreli yayindan ziyade seçme maceralarin ve saga'larin yayinlanmasi gerekliligi ile film ile es zamanli bir Kaptan albümü güzel olur...Hatta ve hatta konusu ve okunabilirliligi hakkinda hiç bir fikrim olmamakla birlikte Villa'nin çizdigi Daredevil ve Kaptan albümü konusunda bilenler yorum yaparsa sevinirim...Diger bir sekilde de Jack Kirbyli Essentiallere ve devamina herzaman varim diyesim geliyor...Tabi bu Fantastik Dörtlü ile birlikte olursa tam bir Alfa nostaljisi olur...

devrimk

Aslinda ayip olmasin diye irkçi demiyoruz da milliyetçi diyoruz. Süper insan serumu kullanip bir insanin fiziksel olarak ulasabilecegi en üst seviyede olmasi gibi bir "üstün insan" fikri yatiyor Kaptan Amerika'nin altinda. Tabii yaratildigi yillarla ilgili bir durum.

Amerikali çizgi romancilar bu tip yöntemlerin yanlis oldugunu su an biliyor.
Örnegin Süpermen
"Hakikat, adalet ve Amerikan tarzi" için savasirken (truth, justice and the American way.)
artik
"Hakikat, adalet ve umut için savasmaktadir. (truth, justice and hope)

Blindman

Kaptan amerika'nin Türkiye'de essentials ve son dönem öyküleriyle yayinlanmasi taraftariyim. Hele ki son zamanlarda mangalar disinda diger türde çizgi romanlarin Türkçe çevirisi olanlari satin alma kararimdan sonra... (Batman hariç..Hala aylik olarak takip etmeyi birakamayacagim bir seri) Örümcek Adam ve bir iki Marvel karakterini "azar azar ve düzensiz" de olsa  son aylarda yayinlanan, Türkçe okudugumuz her seri ile Marvel gibi büyük bir evrende olan biteni anlamamiz kolaylasacak. Ikinci Dünya Savasi'nda Amerikan halkina gaz vermek amaciyla yaratilmis bir karakter elbette vatanperverligin en yogun halini sergileyecektir ama Iç Savas gibi son dönem serilerde 11 Eylül sonrasi dönemin o büyük güvensizligi Kaptan Amerika gibi en sabit görüslü karakterlere de bulasmistir. Iç Savas serisi olsun ya da Siege serisinde ABD'nin ele geçirmeci tutumunun elestirisi olsun insani gerçekten politik yönden elestirecek yönlerde düsünmeye tesvik edebiliyor. Hem öykü olarak da insani meraklandiran gelismeler oluyor ve bunlari takip etmek gerek düsüncesindeyim. Bu arada söylemeden geçemeyecegim, Dark Reign serisi de epey ilgi çekici. 50lerde 60larda yayginlasan dünya istilasi, uzayli istilasi metni üzerinden anti-komünizm propagandasi yapan öykülerden beslenen ve günümüz global dünyasindaki süpheciligi ortaya koyan güzel bir seri...

rumar80

Son dönem Captain America'nin yayinlanmasina ben de taraftarim. Daha önceki yazilarimda da yazmistim. Ed Brubaker'in anlatimi ile çok akici bir yolda gitmekte. Hele yeni Captain america seçimi, Steve Rogers'in geldigi nokta çok güzel. Keske yayinlansa. Ama comicslerin yayimlanmasi istenirken o kadar çok tercih var ki, satista amaca ulasabilmesi çok zor gibime geliyor