Hangi tür çizgi romanlari daha çok seviyorsunuz?

Başlatan kültürelgüncel, 19 Aralık, 2010, 21:14:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Hangi tür çizgi romanlari daha çok seviyorsunuz?

* Amerikan (comics)
* Japon (manga)
* Italyan (siyah-beyaz)
* Çizgi dünya klasikleri
* Diger(belirtin)

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Tarkan Kurt

Aslinda hepsini severim ama siralamam söyle olabilir:

1. Yerli (Tarkan, Kara Murat, Karaoglan, Tolga vs.)
2. Frankafon (Fransiz)
3. Comics (Amerikan)
4. Fumetti (Italyan)
5. Manga (Japon)

gamlıbaykuş

Benim için sadece çizgiroman vardir. Yine de agirlikli olarak comics ve fumetti... (Hep var olsun çizgiroman :))
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Ben de sevgili Ekrem gibi fark gözetmem (manga disinda, bir türlü isinamadim vallahi), çocuklugumda çocuk dergileri sayesinde bolca frankofon da okumus ve halen özlemlerini çeken biriyimdir. Ama yine de comics ve fumetti açik ara önde giderler

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Aralık, 2010, 00:03:49
   Ben de sevgili Ekrem gibi fark gözetmem (manga disinda, bir türlü isinamadim vallahi), çocuklugumda çocuk dergileri sayesinde bolca frankofon da okumus ve halen özlemlerini çeken biriyimdir. Ama yine de comics ve fumetti açik ara önde giderler
Ben de pek manga sevmem :) Bana göre Türk çizgi romanlari ile Italyan fumettiler en iyileri... Tabii arada digerlerini de okurum.

inuen40

pizagor

Ankette çizgi klasikler seçeneğini (ki hiç oy almamıştı) Amerikan Bağımsız seçeneğiyle değiştirdim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Öncelikli olarak Fumetti ve Comics. Sonra da Frankofon ve Türk çrler. Mangaya başlamayı pek düşünmüyorum :D
Crom! Ölüleri Say...

altay1944

Bu kadar söyledik fumetti fumetti diye .Ne oldu hep yarım kaldı hevesler kursakta.Türk çr desek Tarkan,karaoğlan,karamurat,tolga...desek birşeymi değişecek...kamuoyu oluşturup zengin kuruluşların bu işe soyunmasını beklemekten başka.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Lami Tiryaki

Benim sıralamamda şöyle:
1-Seri halindeki İtalyan fumettileri ve amerikan klasikleri (Gordon, Mandrake vs)
2-Franko-Belga
3-Yerli
4-Belli bir ekole girmeyen eserler(Vertigo, One Shot fumettiler vb)
5-Çocuk çizgi romanları, The Wich, Winxclub, 99 vb...
6-Amerikan Süper Kahramanları
7-Denemeler (klasiklerin uyarlamaları vb, bunları önemsemekle beraber düz kitaplarından okumayı tercih ederim)
Manga'ya bir türlü alışamıyorum. Bir kaç defa denedim ama olmadı. Yalınayak Gen gibi sıradışı eserleri hariç tutuyorum bildiğimiz anlamdaki sayfa sayısı olmayan iri gözlü tekno magalardan bahsediyorum.

Bir başka alışamadığım türde mizah dergilerinden fırlamış Şerafettin, Hilal vb çizgili eserler. bana çizgi roman gibi gelmiyor. Çizgi romana benzeseler dahi içeriğindeki itici üslubu, dışkı edebiyatını vs düşününce zaten liste brakırdım herhalde(buradada Gırgır ekolünden Rıdvan, Galip Tekin Öyküleri gibi bazı eserleri hariç tutuyorum).

Selamlar
Lami

kedidiro

ben fumettiler dışında diğer seçeneğini işaretledim.belki ana başlıklarla izah edilebilir ama benim diğer derken meramım filistin,paris komünü,yalınayak gen, bağdat'ın aslanları gibi kendi içinde sosyolojik,siyasal bir takım kaygılar da taşıyan ve zaten bu amaca hizmet için çizilmiş eserler...farklı kültürlere ait bu çizgi romanların derdi beni daha fazla ilgilendirmeye başladı... bu belki yaşla da ilgilidir.

V

Tür ayırdetmeksizin okurum ama bana okumayı sevdiren ilk gözağrım frankofonları tek geçerim her daim.Son 25-30 yıl içerisinde çizgi roman sanatına büyük prestij sağlayan,çizgi roman okuma keyfimizi yepyeni tatlarla bambaşka boyutlara taşıyan Vertigo ve türevi çizgi roman-grafik roman serileri ise ikinci sıradadırlar.
"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

itlayan çizgi romanları çok severim hele swing ve martin forever amerikan çizimlerden de Batman'ı çok severim
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

darkwood

Öncelikle Fumetti, sonra Frankofon, Türk ve American comics..
Darkwood Sakinleri..