Teksas Tommiks'i döver (mi?)

Başlatan tommikser, 20 Aralık, 2010, 12:22:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Evet gene kafami kemiren aslinda dönem çocuklarinin hatta simdiki babalarimizin en büyük tartismasini ben açayim dedim. Belki de sitede vardir ama ben görememis olabilirim.
Yok efendim italyanmis yok efendim amerikanmis. Falan filan tartismalari geçin. Bu tartismalar çok az kisiyi ilgilendirmistir. Ama Teksas mi Tommiks mi tartismasi bir kusagi cart diye ortadan ikiye ayirmistir.
      Bu gün Teksas ve Tommiksleri okumaya basladim. Gerçekten çok naif is yapmis esseGesse sanirim bu kadar hos ve basit anlatim az gelir. Bir çizgi romanada bir kusagi etkilemek her zaman nasip olmaz.
Merak ettim sizce hangisi sizi neden etkiledi ? Çocuklugunuza gençliginize hatta ortayasiniza ne gibi katkilari oldu bu iki karakterin. Ben sanirim Teksas'in vatan sevgisini çok sevdim.
Amerika'nin aslinda nasil bir hayal oldugunu ve nasil bir ülküye hizmet ettigini anlatti. Bizi biraz bize anlatti sanirim. Tüm farkliliklarimiza karsi birlesebilecegimiz hissini verdi bize.
Sanirim bu zamanda iyi bir Teksas'a ihitiyacimiz var.
      Ben bu nedenle Teksas'i kendime yakin hissettim ya siz ?

Shevarash

Ikisini de okumama ragmen Tommiksi daha çok severdim. Neden?

Bu çizgiromanlari okurken 13-17 yas arasndaydim. Sanirim öncelikle yas olarak daha yakin buldugumdandir. Bir diger sebebi Teksas`ta agirlikli olarak kirmizi urbalar (ingiliz askerleri) düsman olurken Tommiks`te çok daha genis çerçeveye yayilmasiydi. Ayrica Konyakçi ve özellikle de favorim Dr. Salasso`yu Gamli Baykus ve ismini unuttugum digerine tercih ediyordum.

darkwood

Özellikle ilkokul ve Ortaokul dönemlerimde severek takip ettigim bu 2 karakterinden Teksas benim ilk favorim olmustur. Özellikle Rodi ile Profosorün atismalarini çok severdim.  ;)
Darkwood Sakinleri..

hanac

Ben de Tommiks'i daha çok severdim.

Konyakçinin hastasiyim. Bence en iyi yan karakterlerden.

Bu çizgiromanlar o kadar güzeldirlerki tekrar tekrar okunurlar.

BAHADIR

Sevgi ve yakinlik hususunda belki de çocuklugumda bu iki karakteri de okumamis olmamdan dolayi aralarinda en çok sunu severim demiyecegim ama konu basligina müteakip Teksas'in Tom Miks'i dövmesi hususunda aralarinda bir kaç yüz yil olsa da Blek,Tom Miks'i dalga geçercesine evire çevire döver gibime geliyor...Ben de okuma konusunda aralarinda bir tercih yapsam Teksas'i tercih ederdim diyesim geliyor...Ama okunmayi bekleyen bir dünya Teksas-Tom Miks su an rafta yatiyor o ayri...

rumar80

Teksas'i mi seversiniz Tommiks'i mi deseniz kesinlikle Tommiks derim, ama is dayaga kalinca: Blek dizine yatirir da saglagi vurur bence

tommikser

Dövmek konusunda valla blek kiyamazdi bence tommikse.

kedidiro

bir çogumuz için çizgi romanin adi uzun yillar boyu 'teksas-tommiks'di.o yüzden kiyamam ikisine de...ama çocuklugumuz pazar günleri kovboy filmlerini iple çektigimiz günlerdi. bu yüzdendir ki tommiks bir adim öndedir.hele binbir suratla albümler boyu süren maceralarini unutmak mümkün degil

rumar80

Alıntı yapılan: Kagan - 20 Aralık, 2010, 15:34:36
Zagor hepsinin suyunu çikarir...

Dogru söze ne denir?
Ama Conan da ortaligi fena dagitir

tommikser

Gerçekten deminden beri okuyorum konyakçi deli gibi içiyor ama bu bizim için iyi bir veri neden derseniz bu çryi okuyan abilerimiz,babalarimiz hiç biri konyakçi gibi alkolik olmamistir.Buda demektir ki kimse Mister No gibi sigaraya içmeye özenmemistir.Tam tersi olarakta hiç birimiz Beyoglu'nda bara oturdugumuzda süt içmemisizdir.Buna bakmak lazim.
Zagor'a gelince bu gidisle Allah'tan bulacak zaten birinin bisey yapmasina gerek yok bence. :D

Shevarash

Alıntı yapılan: Kagan - 20 Aralık, 2010, 15:34:36
Tommiks'te anlayamadigim bir tezat vardir: Tommiks içki içmeyerek çocuklara iyi örnek olur ama konyakçi ile doktor tam tersine, sisenin dibini aramaya devam ederler...
Tommiks basrolde oldugu için bu bilinçli bir tercih esasinda. Digerleri içip baslarini belaya sokarlarken seker oglan, ayik kafa sayesinde sürekli onlari kurtarir ve belirgin zayifliklar (dostlarina ve kanua baglilik disinda) göstermez.

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 20 Aralık, 2010, 15:46:02
hiç birimiz Beyoglu'nda bara oturdugumuzda süt içmemisizdir.

Beyoglu'nda bara oturuyorsan zaten süt içmemelisin.  ;)

tommikser

Evet süt içmeyi özendirdi mi acaba o dönemin çocuklarina? Baris Manço iyi alistirmisti bizi dis firçalamaya, ispanak yemege, ön koltukta oturmamaya, emniyet kemeri takmaya, gece de süt içmeye.Vay be Baris abi acaba Tommiks te ayni etkiyi yaratmismiydi acaba o dönemin çocuklarina...

tommikser

Ben hala Teksas diyorum ama o kadar çok ör okudum ki bu arada aklıma Teksas kimden dayak yer sorusu yer etmiş durumda  ;D

hanac

Alıntı yapılan: gunessemerci - 05 Haziran, 2012, 11:22:35
ama o kadar çok ör okudum ki

What is ör ?

Güneş açık ve net yaz, ne demek istiyorsun.  :)