Hayal Kahvem'in izledikleri

Başlatan Hayal Kahvem, 21 Aralık, 2010, 19:39:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Son zamanlarda siirlerle fazla hasir nesir oldugumdan midir nedir artik her seyi siir olarak görmeye baslamistim. Filmleri bile.
Misal Ingmar Bergman'in iki filmini seyretmistim ve o kadar siirsel gelmisti ki bu filmler bana. Kizmistim kendime. Artik filmlerde bari siir arama demistim.
O nedenle dün gece  Johnny Depp'in  basrolünü oynadigi  Ölü Adam'i seyretmek için seçtim. Amacim romantik olmayan bir film seyretmekti.
Görüntüler siyah beyaz olacakti.  Filmde ölüler falan...  Filmin adi Ölü Adam ya, sanirim  baskahramani ölü bir adamdi.  Ne bileyim?
Bir gece bari siir düsünmeyecektim de bodosloma ölülere gömülecektim. Niyetim öyleydi.

Ingiliz sair ve ressam  William Blake'i (1757-1827) bilir misiniz? Ne hayalperest birisidir anlatamam size. Küçüklügünden beri melekleri gördügünü,
ruhlarla konusabildigini söylemistir. Güzelim dizeleri "bir kum tanesinde dünyayi görmek... ve bir yaban çiceginde cenneti... avucunda sinirsizligi tutmak...
ve bir saatte sonsuzlugu" ya da  bir diger söylemi  "zihninde ve düsüncelerinde cennete hiç yolculuk etmemis bir insandan sanatçi olmaz." demistir.
Simdi neden William Blake'den söz ediyorum biliyor musunuz? Inanmiyorum!  Johnny Depp'in canlandirdigi Ölü Adam'in filmdeki adi neydi bilin bakalim?
William Blake? Sairin adi. Inanin bana ben saka yapmiyorum. Resmen sanki kamera sakasi yapiyordu  bana biri...

Size bir sey söyleyeyim mi, "yüksekten konusup, hiçbirsey söylemeyen" Hiçkimse adli kizilderili ile sair William Blake'in ruhunu tasidigini düsündügü
film kahramani William Blake'in özenle çekilmis  bu siyah beyaz film, görüntüleriyle, düsündürücü muhabbetleriyle  resmen olaganüstü bir siirdi sanki.
Hele o güzelim gitar ezgileriyle, Ölü Adam adli bu film çoktan  siir olarak yüregime yerlesti. Baska ne diyebilirim?
Düsünsenize seyrettigim Ölü Adam adli filmin baskahramaninin adi zaten bir sairin adiydi. Daha en basindan olay bitmisti yani.
Ne yapabilirim kaçamiyorum siirden. Her yerde siir gelip buluyor beni. Bu felegin nefis bir kiyagi bana biliyor musunuz?
Her seyde siir sezinlemek. Tanrim, filmleri bile hele Ölü Adam adli filmi bile siir gibi hissettirdigin için tesekkür ederim.  :D
Inanin bana bu film mutlaka seyredilmeli... Mutlaka... Halen tesirindeyim.  :)

Shevarash

Çok hos anlatmissin dogrusu, artik izlememek olmaz en kisa zamanda izleyecegim.

Hayal Kahvem

Heyy, shevarash  

Ben Altin Madalyon'da yazi üzerinde  deneme yapiyorken okumussunuz yaziyi.. harfleri büyütmek, renklendirmek falan yani..
Ögreniyorum.. Anlayacaginiz Altin madalyon'un acemi bir üyesiyim de... Baksaniza olmamis yazi.. Cümleler kaymis...
Of, ugrasmayacagim... Kalsin böyle ne yapayim? Madem siz okumussunuz ve izlememek olmaz demissiniz. Ne güzel! Iyi bari

Shevarash

Affola ben de neden bu yazilarin fontu, basi sonu vssi bu kadar garip diyordum :) Kolay gelsin...

Shevarash

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 21 Aralık, 2010, 20:06:04

Teessüf ederim Shevarash..  Askolsun yani!

Denir mi simdi bana böyle seyler!  :-[

Inanin çikacagim simdi Altin madalyon'dan... Kendime ceza verecegim. Peki .  >:(

Kardesim ben de yeniyim zaten burada :) Garip demek her zaman kötü anlamda garip degil, degisik/siradisi anlaminda da kullaniliyor biliyorsun. Yanlis anlama olmasin diye affola demistim zaten. Degisik bir hava vermis, bana bakma sen yola devam :)

V

Vildan Hanim,aksam isten çikmis eve dogru salinirken aklimdan "Dead Man" ve Neil Young'un film için hazirladigi
müzik dolasiyordu desem inanmazsiniz bana.Bu filmi begendiyseniz arayi sogutmadan bir baska Jim Jarmusch
filmi Ghost Dog: The Way of the Samurai izleyin derim.

"İstemem,eksik olsun.."

Shevarash

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 21 Aralık, 2010, 20:58:50

Shevarash,hazir yakalamisken bir sey sorabilir miyim size? Hani benim yazdiklarimi kutu içine almissiniz ve sonra cevap yazmissiniz ya bana..
O benim yazdiklarimi nasil öyle kutu içine aliyorsunuz? cevap alabilir miyim lütfen..

Basligi çok karistirmamak için özel mesajla cevap verdim :)

Hayal Kahvem

Hey, selam JuDaS,

Size bir sey söyleyeyim mi çok begendim ben Ölü Adam'i... Uzun zamandir böyle etkilendigim bir film seyretmemistim.
O gitar sesi esliginde... Of, bu filmden sonra bile siir yazmak gelmedi içimden.  :( Ne fena! Ümitsiz vakayim ben.

Tamam... Tavsiye ettiginiz filmi bulup seyredeyim o zaman! Seyrettikten sonra yazarim Altin madalyon'a bir seyler!

JuDaS Hayal Kahvem'de sizin Batman'e bugün bir Türk Sanat Müzigi sarki sözleri uyarladim haberiniz olsun. Bakin, Batman'imle yapmayin böyle
seyler diyorsaniz, pesin pesin söyleyin yani... Yoksa JuDaS sürekli siir yazan biri... Ben de onun bayildigi Batman'e Türk Sanat Müzigi
icra ettireyim de görsün gününü diye kiskançlik falan yaptigimi sanmayin olur mu? Asla aklimin ucundan bile geçmez böyle numaralar yani..
Mümkün degil... Bilmiyorum anlatabildim mi ;)

rumar80

Alıntı yapılan: Shevarash - 21 Aralık, 2010, 21:08:06
Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 21 Aralık, 2010, 20:58:50

Shevarash,hazir yakalamisken bir sey sorabilir miyim size? Hani benim yazdiklarimi kutu içine almissiniz ve sonra cevap yazmissiniz ya bana..
O benim yazdiklarimi nasil öyle kutu içine aliyorsunuz? cevap alabilir miyim lütfen..

Basligi çok karistirmamak için özel mesajla cevap verdim :)

Sevgili  Hayal kahvem sordugunuzu dogru anladiysam cevabi alinti yap tusu olmasin???

alan ford

Jim Jarmusch sahsina münhasir yönetmenlerden. Madem hazir bahsi açilmis bende gireyim topa, bu çok sevdigim yönetmen için. Dead Man'i severim. Hayalet Samuray'i da keza öyle.  Mystery Train ise baska yerdedir. Muhtesem müzikleri,kisesel kahramanlarimdan Joe Strummer'in varligi ,rock'n roll ruhu. Her sey bu filmde. Yine de Jim Jarmusch deyince aklima Night on Earth geliyor. Özellikle Roma'da geceyarisi. Roberto Beningi'nin muhtesem performansi ile her seyrettigimde beni koltuktan düsürmeyi beceriyor.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Shevarash

Umarim attigim özel mesaji da bulmussundur :)

V

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 21 Aralık, 2010, 21:18:33
Hey, selam JuDaS,

JuDaS Hayal Kahvem'de sizin Batman'e bugün bir Türk Sanat Müzigi sarki sözleri uyarladim haberiniz olsun. Bakin, Batman'imle yapmayin böyle
seyler diyorsaniz, pesin pesin söyleyin yani... Yoksa JuDaS sürekli siir yazan biri... Ben de onun bayildigi Batman'e Türk Sanat Müzigi
icra ettireyim de görsün gününü diye kiskançlik falan yaptigimi sanmayin olur mu? Asla aklimin ucundan bile geçmez böyle numaralar yani..
Mümkün degil... Bilmiyorum anlatabildim mi ;)

'

Valla Vildan Hanim Batman yayinlansin diyerek yola çiktik,herkes elinden geldigince,gönlüne,tarzina göre "Batman Istiyoruz".Ben siirle meramimi söylerim,siz sanat müzigyle,Pizagor opera ile Rumar bale
ile ister Batman'i. :D
"İstemem,eksik olsun.."

V

Alıntı yapılan: alan ford - 21 Aralık, 2010, 21:29:00
Jim Jarmusch sahsina münhasir yönetmenlerden. Madem hazir bahsi açilmis bende gireyim topa, bu çok sevdigim yönetmen için. Dead Man'i severim. Hayalet Samuray'i da keza öyle.  Mystery Train ise baska yerdedir. Muhtesem müzikleri,kisesel kahramanlarimdan Joe Strummer'in varligi ,rock'n roll ruhu. Her sey bu filmde. Yine de Jim Jarmusch deyince aklima Nigth on Earth geliyor. Özellikle Roma'da geceyarisi. Roberto Beningi'nin muhtesem performansi ile her seyrettigimde beni koltuktan düsürmeyi beceriyor.

Mystery Train'de Steve Buscemi filmin içinde film olmustur adeta.Ve görsel bir sölen Stranger Than Paradise'ye ne demeli?Yasasin
bagimsiz sinema!

"İstemem,eksik olsun.."

Hayal Kahvem

Alan Ford Selam,
 Bu film saniyorum bahsettiginiz. Tamam.. Ayni yönetmenin tüm filmlerini seyredeyim bari  :D

Tesekkürler.

Hayal Kahvem

JuDaS ben BATMAN'i istiyoruz diye baslik mi atayim yani?  Hos bilmiyorum ise yarar mi?