Hayal Kahvem'in izledikleri

Başlatan Hayal Kahvem, 21 Aralık, 2010, 19:39:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Kung Fury'i bugün öğle arası seyrettim. Fantastik-aksiyon-komik desem  abartmış olur muyum acaba? Yoo... Olmam valla. Abartının kralı bu film. Bayıldım ne yalan söyleyeyim. Teee 1980 li yıllar...  Kahramanımız Kung Fury, bir bilgisayar aracılığıyla zamanda yolculuk yapıyor. Hey! 1980'ler bilgisayarların evlerimize girdiği ilk yıllar değil mi? Koca koca kutulardı ya hani...

Film bahanesiyle memleketime bilgisayarın giriş tarihlerini şöyle bir gugılladım. Üretici olmaktan çok sosyalleşmeye yatkın yurdum insanı  1960'da bilgisayarla, 1993 de ise internetle tanışmış. İlk kez  bilgisayar Karayolları Genel Müdürlüğü'ne alınmış. Ve karayolundaki çalışmaların modernize edilmesinde kullanılması  amaçlanmış. Sonra şirketlere yayılmış gitmiş. 1980'ler itibariyle evlerimiz bilgisayara kapılarını açmış.

Yukarıdaki Time'ın kapağı 3 Ocak 1983 yılına ait.  Her yıl bir ünlüyü yılın insanı seçen Time dergisi, tarihinde bir geleneği yıkımış. 1993'te, bilgisayarı  kapak yapıp  "Yılın İnsanı" daha doğrusu yılın makinesi seçmiş. Aaa... Bi dakka... Arkadaşım konumuz Kung Fury değil miydi? Nasıl geldim ben buraya şimdi? Gene mevzuyu dağıttım di mi?

Sözün Özü: 1980'li yılların popüler kültür imgelerini  seyretmek, müziklerini hatırlamak, İskandinav tanrılarının hükmettiği dönemde Thor'la karşılaşmak,  Nazi Almanyasının lideri Hitler'i, filmdeki adıyla Kung Führer'in ucubikliklerine,  nazilerin dünyasına, dinazorlara, dev robotlara, Kara Şimşek'e yine yeni yeniden tanıklık etmek isterseniz ve  elbette o yılların Kung Fu filmlerine bayılan bencileyin bir bünyeye sahipseniz, asyatik sporlarla polisiyeyi harmanlamış yarım saatlik bu aksiyon filmi keyifle seyredeceğinize eminim. İlk fırsatta yeniden seyreceğim:)

tommikser

Sevgili Hayalkahvem 2 yıldır film izlemiyorsunuz demek ki. Gerçekten sanattan bu kadar uzak kalmanıza üzüldüm.

Hayal Kahvem

Son haftalarda seyrettiğim filmler... Seyrettim. Beğendim. Tavsiye ederim. :)

Hayal Kahvem

O değil de, böyle bir klasör olduğunu hiç hatırlayamadım:) Madem varmış. Çekmeceyi doldurayım.  :D

ümitkr

Veeee bombardıman geldi :) Güzel de geldi

Hayal Kahvem

Hayal Kahvem

Hayal Kahvem

Hayal Kahvem

Seyrettim. Beğendim. Devamını Merakla Beklemekteyim.

Hayal Kahvem

Seyrettim Beğendim. Tavsiye ederim.

Hayal Kahvem

Seyrettim. Beğendim. Tavsiye ederim. :D

Hayal Kahvem

Bayıldığım  komik adamlardan biridir Kevin Hard.

Mini dizisi True Story'yi seyretmeye başladım. Henüz ikinci bölümü yeni bitirdim.
Valla ne yalan söyleyeyim, şahane bir komedi bu, diyebilmem mümkün değil. Komedi değil çünkü...
Polisiye, gizem, entrika tadında tam hafta sonu seyredilecek şahane bir dizi. Bayıldım.

Durun bi... Seyretmeye devam edeceğim.😅

Hayal Kahvem

Gabby

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 20 Şubat, 2022, 19:22:21

Ridley Scott'ın dönem atmosferini yansıtmada ne kadar işinin ehli olduğu, orta çağ karanlığını iliklerinize kadar hissettiren bu filmde bir kez daha kendini gösteriyor. Matt Damon, Ben Affleck, Adam Driver, ciğeri beş para etmez üç erkek rolünün hakkını fazlasıyla vermişler. :) Hele Matt Damon... Bir aralar James Hetfield'i çok karizmatik gösteren sakal modeli Damon'ı tam bir orman kibarına dönüştürmeye yetmiş, makyözlere de çok iş düşmemiş... :D

Yönetmenin, kırılma noktası diyebileceğim olayı üç farklı bakış açısıyla anlatma sevdası benzer sahnelerin gereksiz tekrarı olmuş, bu bölümler bana sıkıcı geldi. Bunun dışında sıkılmadan seyredilebilen bir film olmuş.

Hayal Kahvem

Thelma Schoenmaker ve Sally Menke  Amerikalı film editörüymüş.
Hem de en sevdiğim yönetmenlerden  Martin Scorsese ve  Quentin Tarantino'nun en sevdiğim filmlerinin film editörleri...

İnanın aşağıda linkini bırakacağım podcasti dinlemeden önce,  Thelma Schoenmaker ve Sally Menke'nin adını hiç duymamıştım.

https://www.youtube.com/watch?v=ZcjlKcjVxTc

Google'a, film editörü ne yapar, diye sorduğumda şu cevabı aldım:
Bir filmin ham görüntülerini alma, en iyi seçimlerini seçme, sırayla yerleştirme, ses, grafik ve özel efektler eklemekten sorumludur. 

Scorsese ve Tarantino'nun uzun uzun  çektiği filmleri, kesip biçip en etkileyici sahneleri bir araya getirip sıraya sokan o güzelim filmleri ortaya çıkaran bu  iki şahane  kadınmış meğer. Vay canına sayın seyirciler.  Bayıldım.

Bir kaç film ismi vereyim mi? Kalanını meraklısı araştırır bulur zaten... Bakar mısınız? Hey yavrum hey!.. 😀