Hayal Kahvem'den Zagor Hikayeleri

Başlatan Hayal Kahvem, 01 Ocak, 2011, 19:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Sıtkı Sıyrıl, "Zagor Baltası Yapıyoruz" başlıklı yazısını "Gerçekçi olalım dostlar. Zagor gibi hastası olduğumuz süper bir kahramanın yanına, taştan yapılmış güdük bir baltayı hiç yakıştırmamıştım. "Aa, evet yaa" dediğinizi duyar gibiyim.  Evet, işin bir sürü detayı var. Zagor bu güdük dediğimiz baltayı abuk subuk yerlerde bile, bir taş, bir sopa ve biraz sarmaşık bulup yapabiliyor, bu anlamda bu silah her yerde. Ayrıca bu balta nice düşmanını yere yıktı, ergonomik, hafif, kullanımı kolay..." diye anlatmaya başlamış. Kendisi hocamdır. Zagor uzmanlık alanıdır. Zagor Baltası'nın  nasıl yapıldığını, açıkça itiraf etmeliyim ki Sıtkı Hoca'nın bloğundaki ders notlarından öğrendim. Demek ki neymiş bu silahı her yerde yapabiliyormuşuz bir... Sonra ergonomik, hafif, kullanımı kolaymış iki... Eee... Bu balta nice düşmanı yere yıkmış..yani yıkmalı... üüççç! Bu yazıyı okuyunca bunları anlıyoruz öyle değil mi?

Tamam, ben de Kız Zagor Baltası yapmaya niyet edince bu maddeleri göz önünde tuttum. Zagor Baltası'na nerede ihtiyacımız olacağını bilemeyiz, öyle değil mi? Farzedin ki mutfaktayım. Sokak kapısının dışarıdan  zorlandığını duydum. Durum hiç tekin değil. Hemen gardımı almalıyım. Elimde Zagor Baltam olsa korkmayacağım. Yok ama. Eee, ne yapacağım bu durumda? Bakın şimdi... Derhal  koca bir patatesi kaparım. Kabak soyacağı ile altına bir dakikada minikçe delik açarım. Hemen köşeye dayalı oklavayı dizimde ikiye kırarım. Yarısını patatesin altına açtığım deliğe sokarım. Ya üzerimdeki kazağın ucundan çekeceğim iplikle ya da  çekmecedeki  kurdeleyle patatesi  oklavaya hızla bağlarım. Bak hayallerimden birini anlatıyorum zannetme gene. İnan ki  bu anlattıklarım tamamen doğru. Zaman tuttum. Patatesten Kız Zagor Baltası yapma süresi  tam üç dakika sürdü. Hemen sokak kapısının arkasına geçtim. Kapının dışarıdan halen zorlanmakta olduğunu farkettim. Elimdeki patatesten imal ettiğim Zagor Baltası tam da Sıtkı Sıyrıl'ın anlattığı gibi, ergonomik, hafif ve kullanımı kolay oldu.  Aman Allahım! Kapı usulca açılıyor. Kötü adam şaşırarak benimle göz temasına giriyor. Oh, hazır bir hedef bulmuşum... Baltanın etkisini  Zagor'un klasik, "omuzun üzerinden ters sıyırtmaç" hareketi eşliğinde  gerçekleştirmenin tam zamanı. Kocaman bir THUD efektiyle patatesten yapılma Kız Zagor Baltası'nı hedefin bıngıldağına ekleştiriyorum. Hey! Atalarımın bütün bıyıklıları ve eli hamurluları aşkına! Doğruymuş. Kötü adamın bıngıldağının çatladığına ve içinden pekmez aktığına kendi deneyimimle şahit oldum.

Sıtkı Sıyrıl diyor ki,  "Zagor bu baltayı beş dakikada nasıl yapabiliyor?" "Bu ufacık balta gördüğümüz kadar etkileyici mi gerçekten?" "gene bir çizgiroman kolpasıyla mı karşı karşıyayız?" gibi soruların cevabını bulmak ve Zagor'un balta motivasyonunu biraz olsun çözebilmek için bir balta yapmaktan başka çare yoktur" Çok haklı. Ne yalan söyleyeyim  Zagor Baltası yapmadan önce tüm bu soruları ben de aklımdan geçirmiştim. İşte patatesten Kız Zagor Baltası nasıl yaptığımı ve nasıl tecübe ettiğimi açık açık anlattım. Üstelik patatesten imal edilen bir Kız Zagor Baltası'yla Darkwood ormanında olduğumu düşünsenize. Karnım acıktı misal. Yakarım ateşi. Koyarım kabuklu patatesi kor ateşin içine. Pişiririm  mis kokulu odun ateşinde. Sonra mı? Ne olacak? Hapur hupur yerim. Fena mı yani? Bende muhtelif Kız Zagor Baltası çeşitleri mevcut. Yukardaki fotoğrafta gördüklerinizin birini patatesten, birini taştan yaptım. Bilin bakalım ortadakini hangi malzemeden yaptım? Şaşıracaksınız! Mum! Ortadaki Kız Zagor Baltası'nı taş şeklindeki  mumdan yaptım. Dün gece elektrikler kesildi bir ara. Yılbaşıydı ya. Koydum mumdan yaptığım Kız Zagor Baltası'nı masaya. Ellerimi dayadım yanağıma. Ateşini yaktım. Seyrine baktım. Yaaa!

"Asla Kız Zagor Baltası çantamda olmadan bir yere gidemem." diyorum ya... Kız Zagor Baltası o kadar faydalı ki. Gördüğünüz gibi kullanıyorum her ihtiyacım olduğunda. Sizin de Zagor Baltanız varsa, gidelim mi Darkwood Ormanı'na kampa? Ne dersiniz? Hey, kaçmak yok! "Nehirde yüzen kütük üzerinde birbirini devirmece" oynayacağız ama!!

Baltanın Yapım Aşamaları!

Hayal Kahvem

- Kardeşimi kurtaran adam olmasan da seni deli gibi seviyorum.
- Kim olduğumu bilmeden mi ?
- Evet
- İnanmam be olamaz.
- Evet, yemin ederim

- Bir insan senin kadar iyi olamaz, ya ben bir serseri olsaydım?

- Beraber serserilik ederdik.

- Ya ben viranelerde sabahlayan, yiyecek bir lokma ekmek bulabilmek için köpek gibi dolanan, yerden izmarit toplayan bir berduş olsaydım?

- Gene yanında bulurdun beni..

- Ya herkesin alay ettiği, tekmeleyip attığı bir ofsayt olsaydım? ofsayt nedir bilir misin  hayatta bi... bişey yapamamış, dikiş tutturamamış, bir... bir kere bile gol atamamış bir beceriksiz olsaydım?

- Golünü atıncaya kadar sana top taşırdım.

- Olamaz be.. sen bir rüyasın...

NOT: Sadri Alışık ve Filiz Akın'ın oynadıkları  bir zamanların çok meşhur Şakayla Karışık adlı filmin replikleri www.cilekindunyasi.blogspot tan alınmıştır.

Tarkan Kurt

Hayal Kahvem

Selam Tarkan Kurt, beğendiğinize sevindim :D

Peki, Sadri Alışık rolünde Zagor oynuyor da, Filiz Akın rolünde oynayan çizgi roman kahramanı kızımız kim?  ???

rumar80

Zagor denince benim aklıma hemen Frida Lang geliyor, hele ilk karşılaştıkları macerayı düşünürseniz....

Hayal Kahvem

Yooo Rumar, Frida Lang esmer bi defa ???

Sıtkı Sıyrıl'dan haber alan var mı? Çok merak ediyorum. İyi mi acaba?

Lami Tiryaki

Vildan hn kaç zamandır Zagor maceralarının duygusal anekdotlarıyla ilgili kolajlarınızı okuyorum. Bunca yıllık Zagor okuruyum ama olaya bu şekilde bakmamıştım. Zagor ve duygusallık yanyana hiç fena durmuyor. Bu tarz detayların yoğun olduğu öyküler de yazılsa keşke...

Selamlar
Lami

Hayal Kahvem

Selam Lami,
Size bir şey söyleyeyim mi en romantik erkekler çizgi roman kahramanları bence :D

Mesela V for Vendetta'yı düşünsenize.. V sanki sadece "Fikirlere kurşun işlemez ve intikamı hiç bir şey unutturmaz." diyen bir
devrimci diye düşünülür. Oysa o maskenin altında fena halde romantik bir ruh gizlidir.

Sonra Zagor... Tamam evlenmekten acayip korkar. Ama kızlarla birlikte olduğu kareleri bir inceleyin. İfadeleri tatlı bir şekilde
romantik çizilmiştir. Tabii okur gördüğünü okur... Benim çizgi romanlarda okuduğum budur.  ;)

Zagor duygusal bir adamdır Lami.. Gerçekten... Onu sevmem zaten tamamen bu sebepten :D

Selam ve sevgiler.

rumar80

Sevgili Vildan hanım,
  Sarışın bir bayan aradığımızı düşünmediğim için Frida Lang'ı belirttim. Bence ideal bayan o.  Ama illa sarışın arıyorsanız Patricia Rowland'ı öneririrm. Güzel, kendi işlerini yapabiliyor, ormanda yaşayabiliyor, maceraperest ve zeki. Güzel olduğu kadar küstah ta!!  ;)
  Bu seçime ne dersiniz.

Hayal Kahvem

Rumar, benim sorum şu... Bu yukarıda Zagor'un yanındaki sarışın çizgi roman kahramanı kadın kim :D
Yoksa film çevirtmek değil ki niyetim... Valla sadece merak ettiğim için sordum.

Lami Tiryaki

Oradaki kadın karaktere fiziksel olarak benzeyen üç aday mevcut:

-Gambit
-Virginia (Kaptan Fishleg'in Yeğeni)
-Blondie (Esrarengiz Atlı macerasındaki Belalı Sarışın)
Karakter olarak benzeyeni derseniz bence uygun aday Virginia'dır. Amcasına rağmen Zagor'la her şartta bir ömür geçirmeye her zaman hazırdır. 

Bu arada Zagor yakışıklı adam. Maceracı, duygusal, dürüst, iyilikten yana, prensiplerine bağlı ve fedakar. Çiko gibi birine sürekli katlanabilen bir adam. Bir kadın için daha uygun kim olabilirki...

Selamlar
Lami

Hayal Kahvem

Sevgili Lami Tiryaki

Çok güzel yazmışsınız Zagor'un özelliklerini..  Amaa.. Bir özelliği var ki... Hımm... Kadınlar ne der bilmiyorum.
Zagor asla evlenmek istemiyor.   :D

Zagor'un Batı Yolu ve Sierra Blanca maceralarını çok severim. Hatırlar  mısınız,
bu maceralarından birinde Mormonlar'ın reisinin iki kızı vardır. Sara ve Raşel... Sara sarışın peri gibi bir kızdır.
Aaa.. Yukardaki kız acaba Sara olabilir mi? Raşel ise kara çiroz bir şeydir. Sara Zagor'a, Raşel'de Çiko'ya takılır.
Babaları Zagor'a kızlarının bekar olduğunu söyler. Hatta isterlerse kızlarla evlebileceklerini söyler ki.. O karelerde
var ya Zagor çok alem çizilmiştir. Allahım nasıl ödü kopar... Evlenmek lafı geçti ya.. Hiç unutmuyorum hava sıcak ama
Zagor bu soğuk espriden resmen HAPP ŞUUU diye hapşırır  :D Ben o kadar kar kıyamet, fırtına macerası okudum.
Bir kere hapşurduğunu görmemişimdir. Diyeceğim o dur ki... Zagor iyidir hoştur ama evlenecek biri maalesef değildir  :D

Allahım ben ne yapıyorum. Kırk yıllık çizgi romancılara neler yazıyorum... Cahil cesur olur hesabı... Yazıyorum yani..
Siz artık beni idare ediverin  ;)

Hayal Kahvem

Umrumda değil yaşamak ölmek
Canımdan geçerim senden vazgeçmem
Olur mu bu aşkı bir anda silmek

Dünya tersine dönse vazgeçmem
Gökteki güneş sönse vazgeçmem
Sensizlik inan ki ölümden beter
Senden vazgeçmem ölsem vazgeçmem

Artık bundan sonra sensiz olamam
Kendime başka bir dünya kuramam
Mümkün değil benim sensiz yaşamam

NOT: Zagor çizgi roman kareleri ile Müslüm Gürses'in söylediği Vazgeçmem adlı şarkının sözleri eşleştirilmiştir.

Lami Tiryaki

Sanırım şimdiye kadarki en sevimli eşleştirme bu oldu :) Bir şey dikkatimi çekti. Bizim gözümüzde mükemmel olan Zagor'dur. İnsanüstü bütün özellikleri üzerinde taşıyan odur. Ondan kalan karakter artıkları da Çiko'ya kalmıştır(Arnold Schwarzenegger ve Danny De Vito'lu The Twins filmini hatırlayın). Ancak o muhteşem Zagor'a hiç bir kadın bu kadar ihtirasla sarılıp öp(e)memiştir. Her ilahın bir kusuru oluyor demek...

Selamlar
Lami

darkwood

Zagor'un bazı maceralarında Çiko'nun romantik takıldığını, bunun genelde midesine olan düşkünlüğünden kaynaklandığını ve sırf bu yüzden bazı kadınlara yaklaşıp sonunda bir araba sopa yediğini keyif ile okuyoruz.
Sevgili Hayal Kahvemin, şarkı sözleri ile çiko ve kabak çiçeğine ait bu güzel "sevgi dolu" karelerini eşleştirmeside gerçekten hoş olmuş..
Darkwood Sakinleri..