Hayal Kahvem'den Zagor Hikayeleri

Başlatan Hayal Kahvem, 01 Ocak, 2011, 19:10:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Zagor kendine babasının yaptığı haksızlığı ve ailesine yapılanların bir daha olmaması, beyazlarla kızılderililerin barış içinde yaşamaları şartını misyon edinmiş biri olarak düzenli bir yaşama geçmek değil romantik bir ilişkiye bile girmeye vakti yoktur. Devamlı hareket halinde olan birinin de buna maalesef zamanı yoktur. Bir de o göreve gittiği zaman arkasında bırakacağı kişinin yaşayabileceği tehlikeler rahat hareket etmesini de sağlayamayacağından müzmin bekar olması daha iyidir.

Lami Tiryaki

Zagor niye evlenmek istemez? Bir an Zagor'un baştan daha çok çocuklara ya da dönemin nahif eğlence amacına yönelik yaratıldığını unutalım ve ciddi ciddi düşünelim. Patrick daha çocukken huzurlu yaşadığı nehir kenarındaki kulübeleri, bir beyazın yönettiği Abenaki kızılderililerinin saldırısına uğrar. Annesi Betty Wilding ve babası Mike Wilding, var güçleriyle evlerinden kendilerini müdafaa etmeye çalışırlarken kaçınılmaz sonu farkedip küçük Patrick'i nehre atıp ona zaman kazandırmak için kendi canlarını feda ederler. Patrick, nehirden kaçabilmesi için geçen zamanda annesi ve babasının kulübelerinde yakılarak katledilişini çaresizce izler. Ormanda tek başına yaşam mücadelesi verirken Gezgin Fitzy'ye rastlar ve onu baba beller. Yeni ailesi Fitzy onu bir orman adamı gibi yetiştirir. Ona romantik bir yaşamdan çok bir erkek olarak prensipli bir yaşam ve hayatta kalma güdüsü aşılar. Bir gün Patrick ailesini katleden adamın izini bulur. Fitzy'nin intikam almamasına yönelik tüm telkinlerine rağmen Patrick Abenaki köyünü basar ve neredeyse bütün köy halkını katleder. Yerlileri kışkırtan Saleman Kinsky'i en sona bırakır. Ancak o final hayatını geri dönüşsüz bir trajediye dönüştürür. Aslında baba Wilding örnek bir insan olmaktan çok kızılderili katliamcısı eski bir subaydır ve öldürdüğü yerlilerin haddi hesabı da yoktur. Kinsky böylece Zagor'a ölmeden önce iki büyük darbe vurur. İlkinde babası hakkındaki gerçeklere dair tüm belgeleri gösterir. İkincisinde o anda içeri giren baba Fitzy'i öldürür... Zagor Abenaki köyünü terkederken arkasında hem o gün hem geçmişinde ailesiyle ilgisi olan her kesi ölü bırakmıştır. Üstelik bunların çoğunu o gün bizzat kendisi öldürmüştür!

Zagor okuyan tüm çizgi romanseverlerin bildiği bu hazin hikayeyi bu konunun başlığıyla birleştirirsek Baltalı İlah'ımızın ev, aile, çoluk çocuk gibi kavramlar için ne kadar yabancılaştığı ortaya çıkar zaten. Böylesine sert bir geçmişe sahip olan bir insan kendini rehabilite etmek için katlettiği yerlilerin koruyuculuğunu üstlenmiştir. Çiko gibi katlanılması hakikaten güç bir ortağı yanına alıp belkide kendisine sıkı bir de ceza vermiştir kimbilir. Dahası Gökkuşağı Köprüsü'nü geçip gittiği öbür tarafta baba Wilding'in katlettiği yerlilerle barış içinde yaşadığını, yerlilerin babasını affettiğini öğrenip bir başka ağır depresyona girmiştir.

Bence zavallı Patrick Wilding kadar huzurlu bir aile ortamına girip insanlığını bulmaya muhtaç bir başkası daha yoktur. Ama bunu yapabilecek irade Zagor'da bile yoktur... Olmamasıda bizim lehimize zaten.

Selamlar
Lami   

tommikser

Kadın forum sitelerinden-ki hepsi aynı noktada birleşmiş nasıl olduysa?-aldığım bir alıntıyla Zagor'un evililik korkusuna kadınların gözünden bakalım isetdim birde.Bu sitelere göre

Erkekler evlenmekten neden korkar?

James Douglas Barron'un kız arkadaşı ne zaman evleneceklerini sorduğunda James uzun süreli bir bağlılığın ilişkilerine zarar vereceğinden korkmuş ve içinde inanılmaz bir ürperti duymuş.

James şu an evli ve evlilik fikrine soğuk bakmanın yanlış bir şey olduğunu düşünüyor ve kaleme aldığı 'She Wants a Ring-and I Don't Wanna Change a Thing' adlı kitabında söz konusu evlilik olduğunda erkeklerin girdiği psikolojik süreçlerden bahsediyor.

Erkeklerin evlilik lafını duydukları an kendilerini uçsuz bucaksız bir denizin ortasında küreksiz bir kayığın içinde kalmış biri gibi çaresiz hissettiklerini söyleyen Barron erkeklerin evlilikten korkma nedenlerini şöyle sıralıyor:

- Dünya üzerinde bulunan her çeşit 'meyveyi' tatma hayalleri suya düşüyor. Aşk ve şevhet denizinden çıkma vaktinin geldiğini düşünmek korkmalarına neden oluyor.

- 'Ya bir kadına aşık olup onu onun beni sevdiğinden daha çok seversem?' sorusunu kendilerine sorup içten içe uzun bir ilişkiden çekiniyorlar.

- Bu işin sonunda boşanma da var diyerek böyle bir ihtimal karşısında 'boşanırsam kendimi tam bir beceriksiz olarak görmeye başlarım' korkusu yaşıyorlar.

- Hayatlarının sıkıcı bir rutine dönüşmesi düşüncesi onları çileden çıkartıyor.

- Evliliklerinin anne-babasının evliliğine dönüşeceğinden korkuyorlar. Önlerinde kötü bir örnek varsa bu dönüşme olasılığı onları daha da rahatsız ediyor.

- Arkadaşlarıyla istediği zaman maç izleyip içki içemeyeceğini düşünüp evlilik fikrinden uzaklaşıyorlar. Tek gecelik aşklarla zenginleşen fantazi dünyalarından uzaklaşacaklarını düşünüp korkuyorlar.

- Bir bara gidip ilk gözüne kestirdikleri kadınla tutku dolu bir gece geçirme olasılığının artık sona ereceğini bilmekten rahatsız oluyorlar.

- Kendilerinden başka insanların da sorumluğunu alma hissi onları ürkütüyor.

Buna göre ya bizim kadın sitelerimiz fazla feminist yada Zagor ve bizde bir arıza var ;D

devrimk

Zagor'un evlenmemesinin nedeni cinsel tercihlerinin farklı olması olmasın sakın?
Ben hiç bir kıza böyle göz süzdüğünü hatırlamıyorum.

Hayal Kahvem

Vay canına sayın seyirciler! Ben bu muhabbetleri atlamışım :)

Affedersiniz cahilliğime verin ama bir şey soracağım.. 
Evlenmiş çizgi roman kahramanı var mı acaba?
Son çizgi roman öyküsünde mi evlendi yoksa?  Bitti mi çizgi roman serisi sonra?

Eğer yoksa evli çizgi roman kahramanı, çizgi roman kahramanı olabilmek için evlenmemek gerek diyebilir miyiz bu durumda?

Peki, çizgi romanları yaratan yazar ve çizerlerin (Ki erkektirler çoğunlukla)  evlenmemek hayalleri olabilir mi  acaba?
Gerçek hayatta gerçekleştiremediklerini, yazdıkları, çizdikleri çizgi romanlarda yaşamak istiyorlardır belki, kimbilir?

Neyse, önce evli, evlenmek üzere, evlenmiş çizgi roman kahramanı var mı gerçekten öğrenmeliyim? Merak ettim ???

rumar80

Hemen sayalım:
  Kızılmaske-Diana Palmer
  Mandrake-Narda
  Martin Mystere-Diana Lombard
  Spider man-Mary Jane Watson
  Superman-Lois Lane
  Reed Richards-Susan Storm Richards
  Green arrow-Black Canary
  Bunlar bir nefeste aklıma gelenler. Evlenip eşleri ölenler de var ama onları eklemedim

alan ford

Ve tabiiki Conan. Elinde kılıcıyla Kimerrya'dan gelen bu yiğidi bile evlendirdiler ya, Zagor'da hayli hayli evlenir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

devrimk

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 07 Şubat, 2011, 19:34:58
Peki, çizgi romanları yaratan yazar ve çizerlerin (Ki erkektirler çoğunlukla)  evlenmemek hayalleri olabilir mi  acaba?
Gerçek hayatta gerçekleştiremediklerini, yazdıkları, çizdikleri çizgi romanlarda yaşamak istiyorlardır belki, kimbilir?

Konuyla ilgili ilginç bir site var.
Buzdolabındaki kadınlar. (Women in Refrigerators) http://www.unheardtaunts.com/wir/
Çizgi romanda sadece hikaye çıkış noktası olsun diye ölen, tecavüze uğrayan, güçlerini kaybeden, sakatlanan, işkence gören kadınları ele almışlar, bayağı uzun bir liste var.

Hayal Kahvem

Vallahi bu kadar evli çizgi roman kahramına hazırlıklı değildim. Şok olduğumu söyleyebilirim :-[

Olsun bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler bizim köyde.

Demek böyleyken böyle...

Hey, bir dakika. Buldunuz beni cahil cühela.. Ne deseniz inanıyorum. Eczacı dedemin hileli ilaçları adına!!!
Nerden bileceğim doğru söylediğinizi?
Bana bu çizgi roman kahramanlarının düğün törenlerinden bir kaç kare gösterin olmaz mı? Lütfen! :'(

rumar80

Bu konuda maalesef ben özürlüyüm. Benim yerime bu görevi Hasan tamamlıyor. (Haydi Hasan) Sevgili Hayal kahvem biraz daha evli çift yazarsak:
  Bruce Banner (Hulk)-Betty Banner
  Kaptan Swing-Betty
  Han Solo-Prenses Leia Organa (çizgi romanda)
  Anakin Skywalker-Padme
  Storm-Black Panther

V

Bu konuyu bir anket altında geniş bir tartışmaya açalım diye düşünüyorum ve sizleri

ankete katılmaya ve gerekçelerinizi açıklamaya davet ediyorum..
"İstemem,eksik olsun.."

Tarkan Kurt

Harika olmuş  :D :D :D Çikoya'da Müslüm Gürses şarkısı yakışmış  ;D

Hayal Kahvem

İnanmıyorum.. Bütün çizgi roman kahramanları evli mi yani?
Bir yaşıma daha girdim  :D

Eee.. Zagor'u da başgöz edelim olsun bitsin bari:)

Judas, nerelerdesiniz siz? Edebiyat Muhabbetleri ni bana yıktınız gittiniz değil mi?
Karamba karambita :)

Bakayım şu oylamaya...

darkwood

Kahramanların her çeşidi mevcut; bekarı, evlisi, sevgilisi olanı, eşi öleni.
Evlilerden sizin yazdıklarınız dışında aklıma gelenler, Thorgal - Aaricia, Tarzan - Jane

Eşi ölen kahramanlardan şimdi aklıma gelenler. Teks-Lilyth, Kinowa "Sam Boyle" ve eşi "adı şu an aklıma gelmedi  ??? )
, Conan ve Belit

Sevgilisi olanlar, sabit Tommiks-Suzi, Flash Gordon-Dale Arden, Mister No ise sevgilileri yazmakla bitmez, ama maceralarında en çok birlikte olduğu Patricia Rowland ı ona yakıştırabiliriz.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Evlenip karısı ölenlere ekleme yapalım:
Nathan Never-(kitabın başında bile ölü olduğu için hatırlayamadım)-Susan(dev albümdeki hatun)
Wolverine-silver fox
Magneto-Magda
Scarlet witch-Vision (hem de kendi öldürdü adamcağızı)
Cyclops-Jean Grey (abla ölüp ölüp dirilir ama şu sıralar ölü)

Evliliği sürenlerden:
  Buddy Longaway-shinook
  Conan-Zenobia
  Barry Allen(Flash)-Iris Allen