Tasslehoff'dan Anime Tanıtımları

Başlatan Tasslehoff, 06 Ocak, 2011, 17:31:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tasslehoff

Cowboy Bebop, yönetmenliğini Schinichiro Watanabe' nin yaptığı, müziklerini ise Yoko Kanno' nun yaptığı 1998 yapımı 26 bölümlük efsanevi bir animedir.

2100' lü yıllarda galaksideki gezegenlerde yaşam başlamış ve gezegenleri birbirine bağlayan uzay otoyolu diyebileceğimiz uzay gemisi yolları kurulmuştur.

Ana kahramanımız Spike, ortağı Jet ile Bebop adındaki uzay gemisinde çalışan iki kelleavcısıdır.

Kelleavcılarının sürekli takip ettiği, yeni kaçakların ve yakalayanın ne kadar kazanacağının anlatıldığı Galactic Cowboys programı sayesinde dizi adını alır.

Seri diğer animelerden farklı olarak, gerçekçi karakterleri, sinema filmine benzer görüntü yönetmenliği ve Yoko Kanno' nun Bebop adı verilen Jazz' ın bir altgrubu ve elektronik füzyonu eşşsiz müzikleriyle farklı birşey yapmaya çalıştığını göstermiştir.

Her bölümü OVA kalitesinde yapılmış ve diğer serilerde alıştığımız filler bölümleriniin olmaması dizinin en kuvvetli yanlarındandır.

Bu yazı dizi için sadece farkındalık yaratma amaçlıdır. Karakterleri özellikle anlatmak istemiyorum ki bu muhteşem, bilimkurgu, polisiye diziyi sonuna kadar izleyin.

Diziyi izledikten sonra aynı ekibin yaptığı Cowboy Bebop the movie' yi de kaçırmayın.

emre ozdamarlar

Izlemeye baslayacak herkese tavsiyem en az ilk 5 bölumu izleyin, cunku 5. bölum efsanedir.
Ilk 4 bölum eglenceli eglenceli giderken karakterleri tanirken, saka komiklik derken, öyle bir 5. bölum vardir ki insana felegini sasirtir.

V

Tadı damağımda kalmış bir seridir.
Her bölümü orjinaldir,kendini izlettirir.Espri dozu-kalitesi tartışılmaz bir seridir.
Şimdi birçok seri 400-500 bölüm demiş almış başını gidiyorken Cowboy Bebop gibi kalite
yapımlar 26 bölümde kalıyor.Jazz severler bu diziye bayılacak kesinlikle..

"İstemem,eksik olsun.."

hanac

26 bölüm ise bana uyar.

Reşat'dan alayım da izleyeyim.

Sizin tavsiyelerinize güveniyorum.

Tasslehoff

Yasuhiro Nightow' un aynı adlı mangasından uyarlanan 1998 yapımı Satoshi Nishimura' nın yönettiği 26 bölümlük seri.

Komedi unsurlarının da ağır bastığı bir bilim kurgu western.

Serinin geçtiği gezegen; Firefly dizisine çok benzer bir yapıya sahip bir çöl gezegeni.

İnsanlar bu kurak gezegende nereden geldiği belli olmayan ve hayatın idame ettirilebilmesi için şart olan eski teknoloji santrallerin etrafında kurulan şehirlerde yaşamaktadır.
Vash The Stampede adında sarı saçlı ve kırmızı pardesü giydiği bilinen bir silahşörün bu şehirleri, kimseyi öldürmeden yerlerbir ettiği bilinmektedir.

Hatta gezegende Vash' i ölü veya diri getirene 60.000.000 $$ ödül verilecektir.
Vash' in peşine sayısız kelle avcısı ve ödülün büyüklüğünden etkilenen halkın düşmesi yetmezmiş gibi şehirlerdeki zararı karşılayan Bernardelli Sigorta şirketinin olayı incelemek üzere gönderdiği iki şirin sigortacı vardır.
Meryl ve Milli adındaki bu iki sigortacının ilk önce Vash' i bulmaları ve şehirlerdeki zararları engellemek için aksiyon alması gerekmektedir.
Fakat gezegenin en azılı suçlusu sanılan kişisinin arış ve aşk kovalayan, hiç bir işe yaramayan komik bir adam olması onları çok şaşırtmıştır.

Dizi 5-6 bölümde bir tempo ve ciddiyet artırmasıyla, muhteşem karakterleriyle, silah ve endüstriyel tasarımlarıyla, güzel western rock müzikleriyle dikkat çekmiş bir dizidir.

Ayrıca bu dizi mangası olup da uzun sürmeyen sadece 26 bölümle hikayesini anlatabilmiş özel bir seridir.

Bu özelliği nedeniyle Bleach, Naruto gibi mangasının yetmediği yerlerde filler diye tabir edilen, anime yazarlarının ana konunun etrafından dolaşarak yarattıkları hikayeler olmadan başarı yakalanabileceğinin göstermiştir.

rumar80

Sevgili arkadaşlar "itkiyi" kullanmayalım.
  Benim Japon çizgi film deyince aklıma Robotech ve Voltron gelir. Bu kadar çok çeşit ve tanıtım varken kendimi zor tutuyorum.
  Bana ilk olarak hangisini önerirsiniz. Bir de bunları nerelerden bulabilirim?
  Not: Yine de manga okumayacağım. Çizgilerini sevemedim. Bir ara Kia Asimaya adında biri X-men çizmişti de.... Az kalsın "X-men benim için btmiştir. Bi daha da okumam" diyecektim.  ;D

alan ford

Eski kafalı biri olarak hala Space Adventura Cobra'nın üzerine anime tanımam. Ama hemen söyleyeyim ben fazla anime de tanımam. Fullmetal Alchemist de pek güzeldi , adını anmadan geçmeyeyim.
  Bu arada Umar Gon'u dahi sevmiyor musun hakikaten?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Sevgili Doğa inanmayacaksın ama ilk manga deneyimimi Yalınayak gen ile yapacağım. Nedense manga çizimlerinden hiç tat alamadım. O nedenle maalesef Gon'u da okumadım. Senaryo benim için önemlidir evet, ama sayfaları karıştırırken alacağım tat ta önemlidir.

Tasslehoff

Manga ve anime takipe edenler arasında bir efsanedir Ghost in the shell. Özellikle ilk OVA en az Akira kadar meşhur olmuş, 1999' da Matrix' in çıkışıyla ve Matrix' te bu OVA' dan etkilenmeler olduğunun belirtilmesiyle popülerliği artmıştır.

Stand Alone Complex ya da kısaca SAC, filmlerden bağımsız olarak aynı karakterlerin; filmler yokmuşçasına, farklı hikayelerinin anlatımıdır.

Yıl 2030. Çoğu insan vücudunun protezlerle desteklemekte ya da zihnini bir Cyborg' a yükleyerek yarı insan yarı robot olarak hayatına devam etmekte. Yer yüzündeki tüm insanlar beyinlerindeki chipler yardımıyla internete bağlı durumdalar. Böyle bir toplumda en büyük suç işleme yolu doğal olarak hackerlık. Çok başarılı hackerlar insanların beynini hackleyerek protez vücutlarını ele geçirmekte hatta istemedikleri hareketleri yaptırmakta.

Hikayenin ana kahramanları ise bu tip suçları engellemeye çalışan Japonya' daki Public Security Section 9 elemanları. Bu ekibin başında aynı filmlerdeki gibi Major Motoko Kusanagi var.

Dizinin 26 bölümden oluşan iki sezonu ve bir de kendine ait OVA' sı bulunuyor.

Müziklerinin bir anime efsanes Yoko Kanno yapmış. Müziklerde bu sefer ortama daha uygun olan elektronik müzik kullanılmış. Kanno' nun her zamanki müzikleri gibi bölümden bölüme Rus müziği, Bebop, Blues, Jazz, Funk' tan etkilenmeler bulabilirsiniz.

Uzun zamandır iyi bilimkurgu izleyemedim diyenleri müzik, sinematogrofi, teknoloji ve senaryo bakaımından tatmin edecek; filmlerdeki karanlık ortamla karakterleri iyice harmanlamayı başarmış bir seri.

Tasslehoff

Japon anime ve mangaları genellikle; fantazi, bilimkurgu veya masalsı olduğu düşünülür.

Ama aslında hem manga hem de anime hikaye anlatmak için farklı mecra çeşitleridir.

Great Teacher Onizuka bunun en güzel kanıtlarından biri.

Dizinin kahramanı 22 yaşında 6 denedir Tokyo' da yaşamakta olan Eikichi Onizuka. Onizuka açık öğretim benzeri bir okulu bitirerek lise öğretmeni olmak istemektedir. Fakat aslında ne bilgi düzeyi ne de kişiliği bu işi yapmaya uygundur. Çünkü Onizuka Tokyo' ya gelmeden önce en belalı motorsiklet çetelerinden birinin efsanevi lideridir ve karatede kara kuşağı vardır.

Onizuka' nın öğretmen olmak istemesinin tek nedeni 40 yaşında 16 yaşında bir kızla evlenme ihtimalinin olduğu bir meslek olmasıdır.
İşe girdiği okulda Hababam Sınıfı benzeri, okulun en dertli ve sınıf öğretmenlerinin psikolojik dengesini bozmasıyla ünlü bir sınıfa atanır.

Kendine has tarzı ve eğitim anlayışıyla kısa zamanda tüm öğrencilerin arkadaşı olur ve öğretmen/ öğrenci arasındaki bariyeri kaldırmayı başarır.

Az erotik gönderme, maksimum seviyede komedi ve orta seviyede aksyon içeren bir lise komedisi.

Alperen

Hepsini seyretmistim. Guzeldi. Kamen Teacher diye benzeri bir manga da var (GTO'nun kendi mangasi da oldugu gibi). Ayni zamanda Onizuka'nin tonu azaltilmis TV dizisi de var. 2 bolum seyretmistim. Ama cizgifilminin daha guzel oldugunu dusunuyorum.

Kamen Teacher

roy

Alıntı yapılan: rumar80 - 10 Ocak, 2011, 21:33:39
  Sevgili arkadaşlar "itkiyi" kullanmayalım.
  Benim Japon çizgi film deyince aklıma Robotech ve Voltron gelir. Bu kadar çok çeşit ve tanıtım varken kendimi zor tutuyorum.
  Bana ilk olarak hangisini önerirsiniz. Bir de bunları nerelerden bulabilirim?
  Not: Yine de manga okumayacağım. Çizgilerini sevemedim. Bir ara Kia Asimaya adında biri X-men çizmişti de.... Az kalsın "X-men benim için btmiştir. Bi daha da okumam" diyecektim.  ;D
Sevip sevmemen kişiden kişiye göre değişir. Ben anime'de başlangıç olarak Hellsing, Death Note gibi kısa ama öz animeleri öneririm. Bende manga haricindeki çizgiromanları okuyamıyorum garip geliyor okuma isteğim kaçıyor.

V

Alıntı yapılan: Tasslehoff - 31 Ocak, 2011, 16:28:05
Japon anime ve mangaları genellikle; fantazi, bilimkurgu veya masalsı olduğu düşünülür.

Ama aslında hem manga hem de anime hikaye anlatmak için farklı mecra çeşitleridir.

Great Teacher Onizuka bunun en güzel kanıtlarından biri.

Dizinin kahramanı 22 yaşında 6 denedir Tokyo' da yaşamakta olan Eikichi Onizuka. Onizuka açık öğretim benzeri bir okulu bitirerek lise öğretmeni olmak istemektedir. Fakat aslında ne bilgi düzeyi ne de kişiliği bu işi yapmaya uygundur. Çünkü Onizuka Tokyo' ya gelmeden önce en belalı motorsiklet çetelerinden birinin efsanevi lideridir ve karatede kara kuşağı vardır.

Onizuka' nın öğretmen olmak istemesinin tek nedeni 40 yaşında 16 yaşında bir kızla evlenme ihtimalinin olduğu bir meslek olmasıdır.
İşe girdiği okulda Hababam Sınıfı benzeri, okulun en dertli ve sınıf öğretmenlerinin psikolojik dengesini bozmasıyla ünlü bir sınıfa atanır.

Kendine has tarzı ve eğitim anlayışıyla kısa zamanda tüm öğrencilerin arkadaşı olur ve öğretmen/ öğrenci arasındaki bariyeri kaldırmayı başarır.

Az erotik gönderme, maksimum seviyede komedi ve orta seviyede aksyon içeren bir lise komedisi.

Oldukça keyifli bir seriydi.Nedense iyi seriler kısa sürüyor.. :(

"İstemem,eksik olsun.."

Pulluk

Onizuka'ı ben de çok severim ama finali çok oldu bittiye gelmişti  :(
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!