Daredevil Reborn

Başlatan hanac, 07 Ocak, 2011, 09:33:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Marvel Daredevil'in yeni bir mini-serisine başlıyor. (4 sayılık)

Daredevil Reborn

emre ozdamarlar

Cizer Davide Gianfelice'de fumetti orjinli anlasilan, Goran Parlov falan derken Italyanlar Marvel'i DC'yi yavas yavas ele gecirecekler gibi : )

rumar80

Bu konuda kısa birşeyler yazmak isterim:
  Daredevil ülkemizde de bir dönem yayınlanan bir marnel karakteri. Küçük yaşta geçirdiği kaza sonrası görme duyusunu yitiren ancak diğer duyuları gelişen Matt Murdock'un öyküsü.
  New York'un Hell's kitchen bölgesinde büyüyen Matt (bu bölge kanunsuzluğun kol gezdiği bir yer. Herkes başına buyruk burada. Bakınız sleepers, bu çocuğun hayatı filmleri) avukat olur. Ciddi bir adalet anlayışı ile gece ve gündüz haksızlıklara karşı mücadele eder.
  İlk başlarda çok parlamayan daredevil asıl çıkışını Kingpin'in örümcek adam sayfalarından buraya terfi etmesi ve daredevil'in baş düşmanı olması ile ivme kazanır. Frank Miller'ın karakteri ele alması ve Elektra karakterini yarataması ile tepeye çıkar.
 Dennis O'neil'in yazarlığı altında altın dönemini geçiren kitap sonraları bir düşüşe girer. Onu tekrar ayağa Frank Miller'ın da katkıda bulunduğu "Born Again" serisi çıkarır. Bu seride Daredevil'ın uzun süre sevgilisi olan ama artık uyuşturucu bağımlısı Karen Page Daredevil'ın kimliğini uyuşturucu karşılığı satar ve bu bilgi Kingpin'e gider. Kingpin kanuni yollar ile Murdock'ın elinden herşeyini alır ve onu çıldırma noktasına getirir ta ki....
  Sonrasında tekrar vasat maceralarla ilerleyen Daredevil Kevin Smith'in yazdığı ve ülkemizde de yayınlanan ikinci serisi ile yayın hayatına geri döner. Kevin Smith, ardından Brian Michael Bendis ve Ed Brubaker Daredevil'ı belli bir çizgide tutmayı başarır.
  Peki nedir Daredevil reborn?
  Herşey Daredevil'ın ninja katillerinde oluşan Hand (El) birliğinin Amerika şubesinin başına geçmesi ile başlar. Murdock Hand'i yararlı amaçlarda kullanmayı planlamaktadır. Bu arada Dark reign serisi içinde Norman Osborn'un Avengers grubunda Hawkeye kostümü ile dolaşan Bullseye Hell's kitchen'da boşaltma kararı olan ancak kiracılar tarafından boşaltılmayan bir binayı içindekiler ile birlikte havaya uçurur (Dark Reign: The list: Daredevil) Bunun üzerine Murdock aynı alanda eskilerin deyimi ile kurtarılmış bir bölge inşa ettirir ve adını Shadowland koyar. Marvel'ın aynı adlı serisinde (ki daha okuma şansına ulaşamadım) birçok kahramanla kapışır ve en sonunda New York'u terk eder. Yerine Black Panther geçer. Daredevil reborn işte bu andan sonra başlar.
  Kısa (hatta çok kısa) bir daredevil özeti geçtim. Umarım memnun kalmışsınızdır.
  Sevgiler

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Ocak, 2011, 10:15:34
Kısa (hatta çok kısa) bir daredevil özeti geçtim. Umarım memnun kalmışsınızdır.

Çok teşekkürler dostum.

Daredevil karakterine bir türlü ısınamadım, filmi de fiyasko idi zaten.

tommikser

Çok sağol abim güzel bir vtr geçmişsin. Bende fazla hiristiyanlık kokuyor diye pek sevemedim.

Bir tek Arkabahçenin tek sayılık bir macerası vardı onda da kostüm giymiyordu o öykü süperdi.

alan ford

Bilka döneminde Gözüpek adıyla zuhur etmişti ve zannımca bu çeviri çok daha güzeldi Korkusuz'dan.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Deredevil Gözüpek demektir zaten.
  "Man without fear" sıfatı nedeniyle korkusuzu da kullanan oldu, ama benim için de o Gözüpek'tir.
  Örümcek deyince Örümcek ve Daredevil'ın Bilka döneminde yayınlanan iki macerası vardır benim sevdiğim. Biri Örümceğin siyah kostümle dünyada ilk göründüğü team up macerası (tefeci önünde soygunla başlar ve bir genç vurulur).
  Diğeri de Peter David'in yazdığı "günah yiyen" macerası. Süper bir maceradır. Hatırlayan var mı?

V

Daradevil'a ısınamayan arkadaşlara üstad Frank Miller'ın yazdığı junior John Romita'nin çizdiği
"The Man Without Fear" isimli mini seriyi öneririm.Ülkemizde de Arka Bahçe tarafından "Korkusuz"
ismiyle yayınlanan seri benim okuduğum en iyi Daradevil serisidir halihazırda.Ve hatta ilk yirmime girer
bu macera.Arka Bahçe albümü haketmediği şekilde kötü bastı ama türkçe arayanların bulacağı şekli de bu malesef.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Daredevil bütünlüğü dışında farklı bir hikayedir korkusuz. Gerçekten güzel bir öyküdür. Frank Miller Daredevil'ı en iyi anlatan yazar/çizerdir. Okumak isteyenlere Frank Miller visionaries'i ve mutlaka Reborn'u öneririm.

emre ozdamarlar

Arka Bahce'nin yayinladigi Korkusuz, Frank Miller, John Romita Jr'in ortak calismasi harika bir eserdir. Turkce versiyonunu da begenmistim ben, orjinalini bilmiyorum ama Arka Bahce'nin de hakkini yemeyeyim simdi, sayelerinde okudum kitabi :)

rumar80

Soruma cevap alamadım...
  Günah yiyeni hatırlayan yok mu??? Bir tek beni mi etkiledi ya... ???

hanac

Sin-Eater / Günay Yiyen

V

Dardevil asıl doğuşunu Frank Miller'a borçlu kesinlikle.Miller'ın Daradevil'ı etiyle-kemiğiyle bir karakterdi.
Miller Daradevil'da başladığı comic evrenini dönüştürme sürecine Batman'ı emeklilikten döndürerek devam etmişti.

"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

Daradevil korkusuz'u demin bitirdim keyif ile okudum.Marmara'nın Daradevil sarısı ile karşılaştığım bu karakteri bu kitap ile zirvede gördüm.Çocukluğundan babası ile yaşadığı günlerden okuluna kadar Batman gibi bir amaç uğruna yola çıkan ve bu konuda bir hocası olan.Ve kingpin ile amansız mücadelesi.Kitabın sonundaki kiralık katil ile karşılaşması seni öldürmek istemiyorum deyişi o sahneleri Frank miller'in muhteşem anlatışı ile keyif alarak okudum kesinlikle okunması gereken bir çizgi roman....

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

FrankMiller'ın azıp çizdiği dönem, Born again macerası ve bence ülkemizde yayınlanan DD ve devamı okunası maceralardır.