leman 1000. sayı özel

Başlatan kedidiro, 15 Ocak, 2011, 00:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

hayatımın uzunca bir dönemi boyunca cumartesi sabahlarını iple çektim...o sıralarda görev yaptığım küçük ilçelere leman ancak o gün gelirdi ve benim için çok özeldi...çocukluğumun gırgır'ının mirasçıları oradaydı.galip tekin'in fantastik serüvenleri,ilban ertem'in 'vicdan'ı,suat gönülay,gönül adamı güneri içoğlu, kemal aratan,can barslan ve diğerleri...cem yılmaz'ı henüz karikatürist olduğu günlerde tanıyıp gülmüştüm.sonra bölündüler,bölündüler,bölündüler ve kaç mizah dergisi haline dönüştüler.leman'da; 'şurda bu kadar satıyoruz,burda şu kadar satıyoruz...daha çok satalım' türü dip notlar başladı o ara , ardından kupalar,tişörtler,çöp kovaları, takvimler...belki doğrusu buydu ama ne bileyim serbest pazar ekonomisi insanı olamadım hiçbir zaman ve sessiz sedasız ayrılıverdiğimi farkettim dostumdan ki benim alameti farikalarımdan biriydi : ' haa kedidiro mu ? hep leman okur' derlerdi bilenler...ayrı olduğumuz yıllar boyunca ancak uzun otobüs yolculuklarına çıkarken başka bir dergi değil de leman almaya çalıştım yine de , ama bir gün farkettim ki gülemiyorum,tamamen koptum gitti...ama leman kendi yatağında akmaya devam etti ve 1000. sayıya ulaştı.bu hafta özel sayıyı aldım ve bu dergiyi bir zamanlar niçin tutkuyla sevdiğimi bir kez daha hatırladım...evet leman ve öncesindeki adıyla limon herşeye rağmen gırgır geleneğinin en sağlam devamıydı...o günlerden yazarlar çizerler bu özel sayı için tekrar bir araya gelmişler ve çok iyi etmişler...özellikle çizgilerine 'balat hikayeleri'nden hayran olduğum ve çok uzun zamandır nerelerde olduğunu bilmediğim sencer'in çizgileriyle karşılaşmak bana iyi geldi...
    1000. yıl özel sayısını alın dostlar ve koleksiyonunuzun değerli bir parçası olarak sizden sonrakilere saklayın...bu ülkede nasıl sağlam bir mizah geleneği olduğunu , nasıl iyi çizerlere sahip olduğumuzu unutmamak için...

tommikser

Bu güzel yazıdan sonra yola çıkacak olan ben ve sevgili karım artık leman'ı alalım.

ferzan

Sencer kesinlikle güzel bir sürpriz oldu...3 sayfalık da olsa (çizgi öyküsü eski mi yoksa yeni mi emin değilim) Sencer okuduk ya...Leman-Charlie Hebdo özel sayısından beri bu denli doyurucu başka bir özel sayıya rastlamamıştım...1000.sayı,Charlie Hebdo özel sayısının yakınına yaklaşabildi en azından...Penguen ve Uykusuz'dan da sürpriz isimler var...Bir de Suat Gönülay olsaydı bu sayıda...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Hayal Kahvem

Gerçekten Kedidiro şahane bir yazı yazmış. Yüreğine sağlık. Ben de Leman için yazdığım yazımı buraya alacağım.

Haftalık mizah dergilerini okumayı çok severim. "Can sıkıntısını, aşk yarasını, karı koca kavgasını, şip şak keser. Her derde devadır, Gırgır da gırgır" bu sloganı
ezbere bilirim. 1972 den 1989 yılına kadar yayın hayatı süren Oguz Aral'ın kurucusu  olduğu Gırgır adlı mizah dergisi zamanı çocuğuyum ben. 
Bu yazdığım da bildiğiniz gibi Gırgır'ın sloganıydı.  Gırgır o vakitler ailem "kızlara göre değil" dese de, gizli gizli ama illa ki  okuduğum bir dergiydi.
Çizgileri ile beni büyülerdi. Taşra şehrinde yaşayan benim gibi hayalperest biri için Gırgır okuldan daha okul olmuştur bile diyebilirim.
O günlerden kalma gizli bir sevda  vaziyeti vardır haftalık mizah dergileriyle aramda... Kitapçılarda, alışveriş merkezlerinde, marketlerde gazete ve dergilerin
sergilendikleri bölüm vardır ya hani. İşte orada haftalık mizah dergilerini önce karşıdan hayran hayran seyrederim. Nasıl işlemiş içime mahalle baskısı.
Bu yaşımda bile acaba aileden kimse var mı diye etrafı usulca kolaçan ederim. Sonra tabii ki bu halime gülerim. Mizah dergilerinden ikisi zaten bizim mahallenin
bakkalı tarafından her hafta eve gönderilir. Hepsini satınalabilsem keşke... Ama hepsini satınalabilmem mümkün değil. Olsun..
Diğerlerine bakarım, dokunurum, şöyle bir gözden geçirmek isterim.  Hatta kimi zaman haftalık mizah dergileri daha görünür olsunlar diye,
yerlerinden çıkarırıım da gazetelerin üzerlerine  üzerlerine sererim. Gülmeyin ama bir şey itiraf edeceğim.  Gizlice ellerimi açıp "Allahım,  ne olur çok satsınlar!.."
diye dua ettiğim de çok olmuştur biliyor musunuz? Çünkü ben memleketimde haftalık mizah dergilerinin kapanmamasını bilakis çok ama çok fazla satılmasını istiyorum.
Hey, bir şey söyleyeceğim...  Leman 1000. saysını çıkardı. Ne hoş! Leman 1000. sayısını çıkardı ya, Allahım dualarımı kabul ettiğin için çok teşekkür ederim.

Tarkan Kurt

Kedidiro'nun muhteşem yazısını okuduktan sonra bu sayıyı almamak olmaz  :)