Sıradaki Macera; "Kurt Kanı"

Başlatan Lami Tiryaki, 17 Ocak, 2011, 22:43:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Tan bey'le yaptığım yazışmalarda Gümüş Eyer öykülerini Kurt Kanı'nı eserin kronlolojik döngüsündeki yerine oturtarak yayınlamak istediklerinden bahsetmişti. Ancak bu olmadı. 1969-1970 yılarında çizilen Gümüş Eyer maceraları tamamlanarak 1973 yılında çizilen Kurt Kanı'na geçiliyor. Kurt Kanı orijinanilnde üç bölüm olarak tasarlanan Gümüş Eyer'in 1. ile 2. bölümü arasındaki olayları, Tarkan'ın gençlik dönemini, Alanlılara kan kusturan Kurt Çocuk hikayeleri biçiminde anlatır. Bu macera Turkuvaz'ın yayınladıklarının tam 4. bölümü olmalıydı. Son yayınlanan sayılarda 5 ve 6. bölümler. Yayınlanmış olan Gümüş Eyer 4. bölüm, tam Kurt Kanı'nın bittiği yerden başlıyor. Aslında Tarkan ciltleri sıra numarası verilmeksizin yayınlanıyor. Hani macerayı alıp araya da koyabiliriz, ama Gümüş Eyer'in kendi iç sıralaması nedeniyle bölüm sayıları var ve bunu koleksiyon mantığıyla yapamıyoruz. Keşke hikayeler anlatım sırasına göre yayınlansaydı. Kurt Kanı öyle çok ahım şahım bir hikaye olmamasına rağmen Gümüş Eyer öykülerini birbirine bağlaması açısından çok önemli bir mihenk taşıdır.

Hala macerayı okumamış olan var mıdır bilmiyorum ama öyküyü ilk kez okuyacaklara ya da Turkuvaz'dan ilk kez okuyacaklara bir sonraki sayıyı bekleyip yukarıda bahsettiğim sıralamayla okumalarını öneririm.   

Kurt Kanı, hem Gümüş Eyer hem de Kurt Kız Aybiçe isimli filmlerle Yeşilçamda da iki defa ele alınmıştır.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Öncelikle bu bilgi notu için teşekkürler. Turkuvaz Kitap yayın periyodunda önemli bir aksaklığa mahal vermeden okuyuculardan gelen eleştirileri de dikkate alarak (ilk sayılardaki resimlerdeki koyuluğun düzeltilmesi) Tarkan'ı yayınlamaya devam ediyor. Kurt Kanı ve ondan sonra yayınlanacak Viking Kanı maceralarını sabırsızlıkla bekliyorum. Merak edenler ve hiç okumamış olanlar için Kurt Kanı macerasından iki sayfayı ekliyorum.

s.b

İki sayılık Kurt Kanı macerasıyla Tarkan'ın çocukluğu hakkında bilgi sahibi olduk. Tarkan'nın Kurtlar tarafından büyütüldüğünü hepimiz biliyoruz ama, bu macerayı okuyarak konuya daha iyi vakıf olduk.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN