Pekos Bill

Başlatan hacibabs, 18 Ocak, 2011, 16:48:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hacibabs

Merhaba, Pekos Bill Türkiye'nin ilk çizgi roman kitabı olarak yayın hayatına 1951 yılında başlar.

Alaattin Kral ilk sayıyı İtalya'da ofset olarak bastırdıktan sonra anlaşmazlığa düşülmüş ve uzun bir süre sonra Türkiye'ye ilk ofset baskı makinasını getirerek 2. sayıdan itibaren kendisi basmaya başlamıştır.

2 sayfa siyah beyaz 2 sayfa renkli olarak orijinali gibi basılan Pekos Bill 70. sayıdan sonra ahlaka mugayir (o dönemin lafıyla)b ulunarak yasaklanıp toplatılınca ismi Koca Teks olarak değişerek yayın hayatına 38 sayı devam etmiş bu arada açılan dava kazanılarak 70+38=108 109. sayıdan itibaren eski ismini alarak 214.sayıda ilk seri sona ermiştir.

2.seri 50 adet ve3 .seri 70 adet çıkmış olup farklı versiyonlardır yani aslında 334 fasiküldür. Sıralama ise İtalyadaki gibi değildir aslında 50-214-70 olmalıydı.
Son olarak monocram (tek renk) 70 adet daha çıkmış bir 4. seri vardır ama daha önce çıkmış olan 70 lik 3. serinin tekrarıdır.
334 fasikül kabartma kapaklı 26 orijinal bez cilde girmiştir. 3 adet özel sayısı çıkmıştır ve gerçekten çok nadir bulunur.

1-BAKS, 2-FAKİRİN SIRRI,3 -ÖLDÜREN ŞUA bu sayıların içeriği Pekos Bill'le alakalı değildir farklı karakterlere ait çizimlerdir.
Daha sonra Pulhan yayınları tarafından 1.serisi 30 adet 2. serisi 5 fasikül sonrasını hiç görmedim 35 adet fasikül çıkıp 5 er 5 er 7 cilde girmiştir.
Pulhan tekrar maceralardır. 1970 lerde Tay yayınları 28 fasikül çıkarıp bunları 4 er 4 er 7 cilde sokmuş olup bu maceralar farklı versiyondur.

Yine Hürgün 1980 lerde 59 sayı tekrar maceraları çıkartmıştır. Son olarak Hoz yayınları iki adet İtalyada sonradan çizilen macera içerikli kitap bastı ve eski maceraları içeren yeni bir seri çıkaracağınıda bildirdi. Sağlıcakla kalın. Tayfun Alemdağ

s.b

Tayfun Bey verdiğiniz bu eşsiz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Demek ki Pekos Bill ince fasiküller halinde uzun soluklu bir dizi olarak yayınlanmış.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Tarkan Kurt

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Pekos Bill'in Hoz tarafından ikinci sayısı bu ay yayınlanan serisini takip etmiyorum ama gelecek aydan itibaren yayınlanacağı ve orjinal formatına uygun olacağı (iki sayfa renkli, iki sayfa siyah-beyaz) söylenen yeni seriyi takip etmeyi düşünüyorum.

darkwood

1981 yılında basılan 2 sayfa renkli 2 sayfası siyah beyaz sayılarından, 10 fasikül kadar bulup okudum. Gerçekten güzeldiler.
Umarım Hoz'un yeni çıkacak sayılarıda, bu şekil ama kalın cilt olarak devam eder.
Darkwood Sakinleri..

V

İtalya'da 1978 yılında yayınlanmış bir Gigante Pecos Bill albümü..

"İstemem,eksik olsun.."

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 04 Mayıs, 2011, 01:06:08
İtalya'da 1978 yılında yayınlanmış bir Gigante Pecos Bill albümü..

Hoz ile birlikte Pecos Bill'de tarih oldu sanırım...

caretta

Arşivimi düzenlerken Tay Yayınları'nın 1970 'lerde çıkardığı Pekos Bill'ler buldum.İlk fasikül 3.8.1970'de çıkmış.
Hacıbabs Tayfun Bey'in yazdığına göre bu seri 28 fasikül çıkmış.Çok az eksikle bu 28 fasikül bende var.
Maceraları yazıyorum:
1.İntikam Yemini.
2.Korkunç Takip.
3.Teksas Yanıyor.
4.Büyük Yemin.
5.Kanlı Kılıç.
6.Dehşet Vadisi.
7.Devy Kroket'in Sırrı.
8.Canavar Pençesi.
9.Ölüm Avcıları.
10.Canavar Kanı.
11.
12.
13.
14
15.Ölüm Bataklığı.
16.Kanlı Plan.
17.Kutsal Mızrak.
18.Beyaz Ölüm.
19.
20.Ölüme Randevu.
21.Puma Kid.
22.Son İtiraf.
23.Kartal Yuvası.
24.Ceronimo.
25.
26.
27.Son Savaş.
28.Kurt Dişi.
        Gördüğünüz gibi sadece 7 eksik var.Birileri Hacıbabs Tayfun Bey'e ulaşıp kalan 7 sayının isimlerini tamamlarsa
memnun olurum.Fasiküller cep boy.Kapaklar Yücel tarafından çizilmiş.Her fasikül 60 sayfalık bir tam macera.Kalan
dört sayfa Mini Cango isimli sürekli western türü karikatür maceralara ayrılmış.

hanac

Atilla Abi'nin yolladığı Pecos Bill kapakları.

caretta

1970 Yılında Tay Yayınları tarafından çıkarılan bazı Pecos Bill fasikül kapaklarını Hanac benim adıma yayınladı.Özellikle
Gandalf dostum için bunları taradım.Pecos Bill'i o dönem Yücel Köksal ve Sezen Yalçıner ortak çıkarıyorlardı galiba.Künyede
Yücel Köksal ve ortağı yazıyor.Kapaklar Yücel Köksal çizimi.İlk sayılardan sonra kapaklardaki Tay logosu yok.
     Forumda Yücel Köksal niye yok bilmiyorum.Teks ve Zagor'a ve daha birçok çizgi romana kapak çizmiş biri.Hep Arslan
Şükür söyleniyor.Niye Samim Utkun,Yücel Köksal ve Ömer Muz yok bilemiyorum?

Gandalf

Alıntı yapılan: caretta - 06 Ekim, 2012, 11:20:55
1970 Yılında Tay Yayınları tarafından çıkarılan bazı Pecos Bill fasikül kapaklarını Hanac benim adıma yayınladı.Özellikle
Gandalf dostum için bunları taradım.Pecos Bill'i o dönem Yücel Köksal ve Sezen Yalçıner ortak çıkarıyorlardı galiba.Künyede
Yücel Köksal ve ortağı yazıyor.Kapaklar Yücel Köksal çizimi.İlk sayılardan sonra kapaklardaki Tay logosu yok.
     Forumda Yücel Köksal niye yok bilmiyorum.Teks ve Zagor'a ve daha birçok çizgi romana kapak çizmiş biri.Hep Arslan
Şükür söyleniyor.Niye Samim Utkun,Yücel Köksal ve Ömer Muz yok bilemiyorum?

Sevgili Atilla , Öncelikle bu kapaklar için sana ve yardımları için dostumuz Hasan'a  teşekkürlerimi sunuyorum.  Forumda Yücel Köksal hakkında ve diğer ustalar hakkında neden yeterli bilgi yok demişsin , buna binaen  ben de Yücel Köksal kimdir adlı bir başlık açtım ve elimden geldiğince bilgi vermeye çalışdım. İlerleyen dönemlerde umuyorum  arkadaşlar, diğer büyük ustalar hakkında da  bizleri bilgilendireceklerdir. :)

Selamlar
Serdar

demirbaş yayıncılık

pulhan yayın pekosbill 30 değil 32 fasiküldür 2 adedi cilt dışın da kalır.İstenirse kral , pulhan, tay, aradada hürriyet matbasında basılan fasiküller tam takım elimde mevcuttur.