Fear Itself - Korkunun Kendisi - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 19 Ocak, 2011, 12:04:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sakızlı Ohannes Paşa

Şu event olayı hiç bana göre değil. 500 tane karakter, kozmik güçler, paralel evrenler vs. insanin içini bayıyor. House of M ile Civil War dışında sevemedim.

battlehammer

Alıntı yapılan: Nightrain - 07 Kasım, 2015, 11:51:02
O kadar çok çizgi roman çıkıyor ki, Avengers ve New Avengers'ları almaktan vazgeçtim. Avengers'lara harcayacağım parayı Guardians of the Galaxy ve Star Wars'lara harcayacağım. Hani olurda bi ihtimal dobişko Infinity cildini basarlarsa o zaman alırım (ki hiç sanmıyorum). Aslında benim istediğim Infinity Gauntlet cildini basmaları fakat ufukta görünmüyor o da.

Marvel'in sakız gibi uzatılmış serilerini alayım mı diye bakınırken sonraya erteleme  rutinim haline geldi benim. avengersıdır, x-menidir derken herhalde son 25 yıldır erteliyorum.

ghostrider

X-Men Klasik seri oku çok iyi bir seridir.Pişman olmazsın piyasada rahatlıkla bulunabilen bir seridir.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 07 Kasım, 2015, 16:11:52
Şu event olayı hiç bana göre değil. 500 tane karakter, kozmik güçler, paralel evrenler vs. insanin içini bayıyor. House of M ile Civil War dışında sevemedim.

+1.
They drew first blood...

darkwood

Geçen hafta okuduğum kitaplardan. Evren karmaşası beni de pek sarmadı ama okunur mu okunur,
sıkılmadan sonunu getirdim en azından.
Darkwood Sakinleri..

dean

Merhaba arkadaşlar. Bu Marvel ve Dc Event'ları ile ilgili bi'şeyler söylemek istiyorum. Daha önce de bu benzer konular forumda konuşmuştuk aslında. Şimdi ben Marvel bilgim daha çok olduğu için Marvel üzerinden gideceğim. American çizgi romanlarında bütün olayları takip etmek son derece zor biliyorum. Ülkemizde yayın çeşidinin artmasıyla gerek forumda gerekse de internetteki diğer kanallarda bu kafa karışıklıklarının daha da arttığını görüyorum. Türkiye de yayınların çok fazla sıralı çıkmaması daha doğrusu yeni başlayan bir serinin devam ederken tie-in maceralarının orijinal Event'a, o Event'ın Türkiye yayınından sonra anca yetişmesi gibi sorunlar yüzünden daha da sıkıntı olabiliyor. ( New Avengers: Civil War cildi yayınlandığı zaman hatırlıyorum internet şoka girmişti. Zaten Civil War yayınlanmadı mı diye. Aynı şekilde Siege'de de öyle.)

Event olaylarının en iyi takibi orijinal çıkış anında yapılır aslında. Yani iki ay önce America'daki bir çizgi romancıya gittiğinizde alacağınız Marvel çizgi romanlarının yüzde 95'i Secret Wars'ı anlatıyordu. İster istemez o macerayı kaçırma gibi bir olanağınız tie-in'leri ile birlikte yoktu. Ama bizim ülkemizde zaten cilt mantığı var. (Bizim ülkemiz için şu anda tek ve en doğru seçenek olduğunu düşünüyorum.) Üstelik yayınlar tek yerden gelmiyor. Bir çok yayıncıdan karakterlerin en iyi maceralarının olduğu dönemden başlatılıyor. Mesela şu an ki Daredevil çizgi romanları 2003 maceralarındayken, Iron Man 2010'da, Avengers 2014'de yani kabaca şu an da yayınlanan Marvel'ların ciddi bir kısmı 10 yıllık zaman diliminde milyon tane maceranın olduğu dönemlerde yaşanıyor. Bu durumda karışıklık olması normal.

Bütün bu olayların hepsini takip etmek çok ciddi bir mesai gerektiriyor. Kendimden örnek verirsem. Marvel'ı takip etmeye 90'lı yılların sonunda başladım. Bu da zaten okuma öğrenmem ile paralel neredeyse. O dönemden beri sayısız çizgi roman okudum. Orta okul yıllarımda defterlerce karakterler ve olaylar hakkında notlar tuttum. O zaman internetim yoktu. İnterneti olan arkadaşlarımdan karakterler ile bilgilerin çıktılarını rica ederdim. Orta okul ve Lise zamanlarında korkunç derece Marvel ile ilgilendim. Girmediğim internet sitesi kalmadı. İnsanlar internet cafe'de counter oynardı, ben saatlerce Marvel ile ilgili yazılar okurdum. Daha sonra güncelleri İngilizce takip etmeye başladım. Günümüzde bile hep okuduklarımı bir yere yazıyorum. Aslında buraya ciltleri yazma sebeplerimden biri de unutmamak. Ders çalışır gibi. Marvel'ı yazarak çalıştım resmen. 

Şimdi normal hayatı olan, normal bir insanın böyle yapmasının imkanı yok. Zaten tavsiye de etmem. O yüzden bence yapılacak üç şey var bu karışıklık olayı için;

- Comics türünün diğer markalarına yönelme; Hiç event felan olaylarına bulaşmadan Vertigo, Image gibi serilere yönelin. Kendi içerisinde hikayesi olan, crossover yapmayan, event nedir bilmeyen maceraları okuyun. (Üstelik hikaye kalitesi olarak, Marvel ve Dc'den çok daha üstündür.)

- Marvel ve Dc okuyun ama event ve crossoverlardan uzak durun: Mesela bu konuda Dc daha iyidir. Batman'in bir çok graphic novel tarzı macerası vardır. Hakeza Superman'in tekil çizgi romanları vardır. Kingdom Come felan gibi maceralar vardır. Diğer seçenek eventlardan uzak duran karakterlerin maceraları olabilir. Mesela Daredevil(Bendis ve Mark Waid dönemleri), Iron Fist(Ed Brubaker dönemi) vs.

- Event, crossever ne varsa, elinize ne geçerse okuyun, ama kafaya takmayın zamanla oturur: İnanın bana bu çizgi romanların arkasındaki isimler bazen bizden daha az kafaya takıyor bu işleri. Mesela Secret Wars ana serisi uzadı. Bütün serilerin yeni evren maceraları başladı ama Secret Wars'ın sonu belli değil. Şu an yayınlana All-New All-Different Marvel serilerinin alayı aslında spoiler. Aynı şey Avengers vs. X-Men'de de olmuştu. Birleriyle ilgili spoiler verip durdular. Ya da karakterlerin devamlılığı. Bir karakter 50 yerde çıkıyor. Üzerinde durulmuyor bile.

Yani işin özü demeye çalıştığım Marvel ve Dc takip ederken genel hatlar dışında fazla kafayı ne oldu ne bitti diye takmamak gerektiği. Olan olsun, siz okuyun keyfini çıkarmaya çalışın zaten süreklilik işi zamanla oturur.

pearl jam

Comics alemine girmek isteyenler  icin faydali bir yazi olmus, teşekkürler. ( bugun teşekkür günüm  :D )

Nightrain

Comics alemine yeni giriş yapan birine Türkiye de basilan Vertigo ve Images serilerini öneriyorum. 50-60 sayi suruyor ne guzel. Yok paralel evrenmis, yok alternatif hikayeymis falan gibi kafa karistirici ve insani cr okumaktan soguan seyler yok.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Animvader

Marvel'ın yeni serisi Epic Collection alın.Geneli 1-2 senelik periyodu kapsıyor ve içerisinde bağlantılı olan bütün sayılar yer alıyor.Fiyat olarak da uygun.

rumar80

Alıntı yapılan: Animvader - 08 Kasım, 2015, 15:53:32
Marvel'ın yeni serisi Epic Collection alın.Geneli 1-2 senelik periyodu kapsıyor ve içerisinde bağlantılı olan bütün sayılar yer alıyor.Fiyat olarak da uygun.

Alıyorum ve alacağım.

connyapku

Alıntı yapılan: Animvader - 08 Kasım, 2015, 15:53:32
Aynen katiliyorum. Hem klasik  hem de renkli olsun diyenler icin birebir. Marvel'in en sevdigim yayini. Butun donemleri yayinliyorlar.

hanac

HacıGeraltEmmi

Yarım bıraktığım nadir kitaplar arasına girdi. Ki genelde sarmasa bile okuyup bitirmeye çalışırım başladığımı. Çizimler bile yetmedi sayfaları çevirmeme. Bir garip ruh halindeyim sanırsam :-\

İdrava

Kitabı şimdi bitirdim. Saygı duymakla birlikte olumsuz yorumları analyamadım. Bence kitap çok güzeldi. Çizgileri de hikayede güzeldi. Ben okumanızdan yanayım.

İdrava

Ha şunuda ekleyeyim. Kitabın aksiyonu yanısıra duygu yoğunluğu daha fazlaydı. Bu da kitapta daha güzel bir hikaye derinliği yaratmış.