Tex Çizerleri

Başlatan hacibabs, 20 Ocak, 2011, 16:32:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Altın Madalyon Teks tutkunları yok mu 21 çizer hakkında yazacak bir şeyiniz ?

Ben pek beğenmediklerimi yazayım: Capitanio, Giolotti, Brindisi. De La Fuente'nin Teksi oldukça farklı.
Ticci, Galep, Nicolo, Villa, Letteri, Civitelli sevdiklerim. Klasik çizer Muzzi eski gözağrım.
Blasco, Ortiz, Marcello, Font, Cestaro da iyi çizerler.

Pek ümidim yok ama bu çizerlerin çizdikleri maceraları bizlere hatırlatanlar çıkar mı acep?
Blasco'yu pas geçebilirsiniz. Çizdiği maceralar bir önceki mesajda sıralandı. Daha önce Letteri ve Ortiz'i de yazmıştım.

gamlıbaykuş

Bu görselden sonra Repetto, Cestaro ikilisi benim için en kötü Teks çizeri oldu.
Nicole ve Civitelli'  nin çizimlerini ise her zaman sevmişimdir...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

memospinoz

Galep, Villa ve Civitelli.  :)

ferzan

Halen Oğlak Süper Cilt 'lere devam ettiğimden, Oğlak Altın Seri 'nin başlarında olduğumdan ve Dev Albümler'i azar azar eritip (okumaya kıyamadığımdan)  Efsanevi Maceralar, Maxi ve Almanak 'lardan da bazı isimlere aşina olduğumdan, Teks okurken gördüğüm yerde saygı duruşuna geçtiğim ve okurken gözlerimin bayram ettiği çizerleri kendi içerisinde kategorize ederek listelemeye çalıştım...

Her zaman favorim olanlar;
    - Giovanni Ticci
    - Fernando Fusco
    - Claudio Villa
    - Jose Ortiz
    - Alfonso Font

Her zaman aramasam da karşıma çıktığında hoş karşıladıklarım;
    - Fabio Civitelli
    - Manfred Sommer
    - Miguel Angel Repetto
    - Andrea Venturi
    - Victor De La Fuente

Eski altın yıllardan olup da bugün her karşılaşmamda gönlümdeki kredileri azalmayan ve okurken beni bunaltmayan klasik isimler;
    - Aurelio Gallepini
    - Guiglerimo Letteri
    - Vincenzo Monti
    - Erio Nicolo
    - Alberto Giolitti

Tex çizdiğini görünce (Dev Albüm ya da Maxi) evvela dumura uğrayıp sonradan bağrıma bastıklarım;
    - Guido Buzzelli
    - Roberto Diso

Seride Dev Albümler vesilesiyle yalnızca bir kez yer almalarına rağmen coşkuyla karşılayıp aylık seriye katılmalarını arzuladıklarım;
    - Colin Wilson
    - Enrique Breccia
    - Carlos Gomez

Final üçlüm, çizdikleri Teks'leri her daim ayıla bayıla okuyacağım ustalar;
    1. Giovanni Ticci
    2. Alfonso Font
    3. Fernando Fusco
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

köstebek

Bence fusco ve font'un avurtları çökük, kavruk Tex'i sanki bir adım daha önde gibi.

HacıGeraltEmmi

Favoriler
    - Giovanni Ticci
    - Fernando Fusco
    - Jose Ortiz
    - Alfonso Font

Okurken daral getirtenler
    - Aurelio Gallepini
    - Guiglerimo Letteri
    - Vincenzo Monti
    - Fabio Civitelli (gitsin güzel güzel MisterNO çizsin)

yalcinerol345

Gallepini bir numaram

Nemo

Villa en sevdigim.

Civitelli demek isterdim ama onu hep Mister No ile ozdeslestirdigim icin. Eskilerden de Fusco ve tabi ki Galep :)
Özel Alfa Ajanı

NIC

Ticci ve Ortiz bir yana diğerleri öte yana...
Yenilerden de Mastantuono'nun sert bakışlı Teksi favorim
Alfonso Font konusunda arkadaşlarla aynı fikirde değilim,hiç beğenmiyorum Teks yorumunu

darkwood

- Claudio Villa
    - Jose Ortiz
    - Civitelli
    - Font
Darkwood Sakinleri..

caretta

caretta

Bugün 27 Şubat 1983'de vefat etmiş olan Teks çizeri Erio Nicolo'nun
35.ölüm yıldönümü.Tam 23 Teks macerasına imza atmış bu müstesna
çizeri saygıyla anıyorum.

yunusmeyra

"Il grande intrigo" tex`in efsanevi maceralarından... 511 sayfalık macera bir çok yabancı sitede, "şimdiye kadar Gianluigi Bonelli tarafından yazılmış en uzun Teks hikayesi" olarak tanıtılır. ayrıca en sevilen ilk on macera içinde anılır çoğu zaman. çizeri de usta Nicolo`dur tabii. "büyük entrika" adıyla bizde de yayınlanmıştır. 70`li yıllardaki "süper teks fasikül" yayınında da en uzun süren maceraların başında gelir (137-147 no`lu fasiküllere yayılır macera ve peşinden de bir mefisto macerası olan "kabus" başlar ki o yıllarda okur daha ne ister!)... oğlak`in efsanevi teks maceraları dizisinde de yayınlanmıştı ( bir kaç baskı da yapmıştı)  "büyük entrika" macerası... yayının giriş bölümünde, Zeynep Akkuş`un yazısı içinde bizlere usta`yı kısaca tanıtan bölümü buraya da almış olalım:

"Büyük Entrika" adlı maceranın çizeri Erio Nicolo 11 Ekim 1919'da Floransa'da doğdu ve mesleğe ilk adımını 1939'da, L' Avventuroso dergisi için hazırladığı Le Due Orfenelle ile attı. Savaş sonrası dönemde, dergide daha önce yayımlanan ama yaşanan karışıklıkta kaybedilen Cino e Franco ve Agente Segreto X9'un ilk sayılarının çizimlerini yeniden hazırladı. Böylece büyük hayranlık duyduğu Alex Raymond'un karakterleri üzerinde çalışma fırsatı da bulmuş oluyordu.

1948'de Universo Yayınevi'yle 1964'e kadar sürecek uzun soluklu bir çalışmaya girdi. Il Cavaliere Della Serenissima'nın, 1949 yılında Luigi Grecchi'nin yazdığı Forza John!'un ve L'Intrepido'da yayımlanan Chiamodoro il Principe Del Sogno'nun çizimlerini üstlendi. Il Monello için Superbone adlı strip'i ve Karate, Il Lupo Bianco ve I Laramy Della Valle adlı dizileri hazırladı. 1964 yılında Bonelliyle çalışmaya başladı ve yalnızca Teks için beş bin sayfanın üzerinde çizim yaptı. 27 Şubat 1983'te doğduğu kentte öldüğünde, en sonuncusu yarım kalan ve Vincenzo Monti tarafından tamamlanan yirmi üç Teks macerasına imza atmıştı.

Erio Nicolo ustadan bir çizim
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

caretta

Nicolo ile ilgili tanıtıcı, çizdiği maceraları anımsatan, görsellerle desteklenmiş bir yazı yazdım ama Altın Madalyon'da paylaşmadım. Yazdığım yazı da bilgisayarda kayboldu, resim yüklemenin de acemisiyim. Zaten kim ilgilenecek derken Yunusmeyra'nın yanıtını görünce bir şeyler de ben ekleyeyim.

Çizgi Düşler şimdilerde yoğun olarak Nicolo çizimi maceralar yayınlıyor.
Külliyatın tamamlanmasına 5 macera kaldı. 245-283 sayılar arasında 5 Nicolo çizimi macera var.
Nicolo'nun vefatı üzerine yarım kalan macera orijinal 282-283 sayılar olan "Un Mondo Perduto"adlı fantastik macera. 69'luk Ceylan Teks Serisi'nin 27-29 sayılarında yayınlanmıştı.

Martin Mystere, Zagor maceralarındaki fantastik unsurları taşıyan ilginç bir macera. Nicolo'nun çevreyi çok detaylı çizdiğini, Teks'i yakışıklı çizdiğini, kadınları çok güzel çizdiğini, meymenetsiz haydutları bile az çok yüzlerine bakılır çizdiğini, tabanca kemeri gömleğinin üstüne bağlanmış Carson çizimini, ağızlarında bitmeye yakın puro benzeri sigara bulunan tiplerini.

Asi, Kırık Ok, Çöl Hayaletleri, Traper, Gilas, Elk City'de Bir Yabancı adlı unutulmaz maceralarını biliyorsunuz.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: caretta - 01 Mart, 2018, 21:53:18
Nicolo ile ilgili tanıtıcı, çizdiği maceraları anımsatan, görsellerle desteklenmiş bir yazı yazdım ama Altın Madalyon'da paylaşmadım. Yazdığım yazı da bilgisayarda kayboldu, resim yüklemenin de acemisiyim. Zaten kim ilgilenecek derken Yunusmeyra'nın yanıtını görünce bir şeyler de ben ekleyeyim.

abi siz yazılarınızı ve tanıtımlarınızı ekleyin biz takipteyiz. belki her okuyan cevap yazmıyor olabilir ama yazılarınızı, tanıtım ve notlarınızı keyifle okuyoruz. muhakkak sizin "teks hassasiyetiniz" hepimizden daha çoktur, ama bizim kuşak, şimdilerde seyreltmiş olanlarda dahil teks hakkında konuşmayı, teks`le ilgili yazılanlar hakkında en azından malumat sahibi olmayı sever :) belki İtalyanlar kadar değil ama teks bir ayrı sevilir çizgi roman sevdalıları arasında. hazır İtalyanlar`ın teks sevgisinden bahsetmişken "büyük entrika" macerası cildinin girişinde yine Akkuş`un bizlerle paylaştığı bir kısımdan alıntılayalım:
"ltalyanlar, ağır vergiler altında ezilmeye, sağ, sol, orta, hangi politik görüşe mensup olursa olsun kötü hükümetler tarafından yönetilmeye, yabancıların kendileriyle İtalya, pizza, spagetti, mandolin, Schilacci diye dalga geçmesine ses çıkarmaz belki ama dört şeye dil uzatılmasına da asla izin vermezler: Annelerine, otomobillerine, televizyonlarına ve TEKS'e!"

teks ve arkadaşlarının açıksözlülüğünü çok severim; Nicolo`nun çizdiği 511 sayfalık devasa maceranın ortalarında tüm maceranın özeti gibi konuşur ya Carson; işte teks maceralarının duygusu böyledir bende, duru ve güçlü...

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR