Yayınevlerinin Fiyat Politikaları

Başlatan tunaorhun, 25 Ocak, 2011, 21:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tunaorhun

Lal kitap aylık seriler 7 lira, Klasik Maceralar 28 TL olmuş, bu durumda yaklaşık % 16 zam gelmiş. Ben kendi adıma bu zamma alışana kadar en az 1 yıl lal yayınlarından almayacağım.

Saint2

Bir an önce alışman dileğiyle....

:-[ :-[ :-[

hanac

LAL en son ne zaman zam yapmıştı ?

BAHADIR

En son zammı ne zaman yapıp yapmadığı kanaatimce önemli değil eğer elinde marka yayınlar bulunduruyorsan ve bunlarda günümüz ekonomisinde fiyat olarak idealain  biraz üstündüyse zamma ne gerek var diye sorarlar...(Benim idealim Laller için 5 Tl) Ama nerde? Millet hala durumu sigarayla kıyaslıyor...Allah aşkına birisi açıklasın sigara ile çizgiromanın ne alakası var...

İnsanı okumaktan bile bezdiriyorlar...La havle...

hanac

Ömer Abim sinirlenme  :)

LAL yaklaşık 2 yıldır zam yapmıyordu, bu arada maliyetlerinde bir artış olmuş mudur ?

Kağıt kalitesini düşürdüğü için olmamıştır belki.

Ama atladığımız bir konu var,

LAL'in elindeki telifler 2010 sonunda bitmişti.

Başka yayınevleri de devreye girdi ama telif yine LAL de kaldı.

Ama telif miktarı artmış diye duyduk, bunun fiyatlara etkisi olmuş olabilir mi ?

pizagor

Prensip olarak kötü örnek örnek değildir deriz ama Teks'in yanında LAL albümleri fiyat bakımından iyi kalıyor. Bunu yazmamın sebebi sadece LAL'i hedef tahtasına koymak etik olmaz, bu fiyatlar yüzünden tüm yayıncıları sorgulamak lazım. Gerçi alacağımız yanıtların, gösterilecek nedenlerin kendini tekrar etmekten öteye geçmeyeceğini de çok iyi biliyoruz ya.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Sinan Başak

Bu fiyat artışında koparılan yaygaranın yarısı, malum şahsın! (anlayan anlamıştır) muhteşem kitaplarının fiyatlarının kazıklığı konusunda koparılmamıştı. Adamlar 2 senedir fiyat artışlarını, okuyucuya maddi olarak yansıtmadan halletmişler, 1 TL.'lik artışın yaygarası koparılıyor. Açıkçası bana komik geldi.

hanac

Alıntı yapılan: sinan basak - 26 Ocak, 2011, 14:08:10
Bu fiyat artışında koparılan yaygaranın yarısı, malum şahsın! (anlayan anlamıştır) muhteşem kitaplarının fiyatlarının kazıklığı konusunda koparılmamıştı. Adamlar 2 senedir fiyat artışlarını, okuyucuya maddi olarak yansıtmadan halletmişler, 1 TL.'lik artışın yaygarası koparılıyor. Açıkçası bana komik geldi.

Sinan Bey merhaba,

Bu konuda ayrı düşünüyoruz, bence yaygara falan koptuğu yok.

Tunaorhun ve Bahadır arkadaşlarımız biraz tepkililer.

Tunaorhun 1 yıl almayacağını söylemiş.

Onun dışında hadi boykot yapalım tarzı yazılar yok.

Malum şahsın kitapları zaten fazla ilgi çekmediği için yorum da yapılmamıştı.  :)

tunaorhun

Alıntı yapılan: sinan basak - 26 Ocak, 2011, 14:08:10

Önemli olan artış miktarı değil, artış oranıdır. Öncelikle yapılan zammın oranı %16, benim maaşıma % 4 zam gelirken, %16 zam, bu ekonomik koşullarda biraz fazla.
Bu kadarcık bir eleştiriye bile "yaygara" denilmesi  nezaketsizliktir.

rumar80

Bu konuda telif kavgası unutulmaması gereken bir noktadır. Biz bunu telifi almaya çalışan (ya da çalışmayıp ortalığı bulandıran) kişiden zamanında yapacağım dediğinde duymuştuk. Lal'i savunmak amacında değilim ama böyle bir gerçeği de göz ardı etmemeliyiz.
   Bazı arkadaşlarımız kendileri açısından haklı olarak zamma tepki gösteriyorlar. Sonuçta az bir zümre var ve herkes para basmıyor (Asla alınmadım Underfined  ;) :D) haklı olarak zevklerine ulaşırken hayatı idame ettirmek de istiyorlar. Bu tepkiye biraz olsun saygı göstermeliyiz.
   Herkes biraz haklı ama sonuçta en çok sıkıntıyı çeken okurlar oluyor bu da bir gerçek.

BAHADIR

Kimsenin yaygara kopardığı filan yok...Kimsenin boykot edelim dediği filanda yok öyle bir şey olsa kalkıp Oğlak'ın kitaplarını ilk önce boykot ederdim...Sırf Lal yayınlarını hedef alarak yazılmış bir şeyde yok...Ama hiç bir şeyi de eleştirmeyeceksek oh ne ala mualla...Kimse hiç bir şey demesin iyiyi övüp kötüyü yermesin o zaman biz ne işe yarıyoruz...Niye yazıyoruz...

Çizgiroman piyasası ve sorunları başlığında şöyle demişim;

Alıntı YapPiyasadaki şu son dönem abartılı fiyat konusu irdelenmesi ve acilen önlem alınması gereken bir konu...Çizgiromancılığımızı geliştireceğiz, piyasada ki çeşidi arttıracağız, maliyetleri kurtaracağız derken...Çizgiroman alan 300-500 kişinin sırtına tüm maliyeti yüklemek ne kadar doğru olur bilmiyorum...Çünkü yakında o 500 kişiyi bile bulmakta zorlanacakları bir gerçek...Aklıma çizgiromanların 70.000 - 100.000 sattıkları dönem geldi...Nasıl olsa her bastığımız satılıyor diye edisyon, kondisyon ve yeni maceralar bazında kendini geliştiremeyen sektör bugün kü içler acısı duruma düşmüştür...Yarın daha kötü olmayacağının da bir garantisi yoktur...1994 ile 2000 arsındaki o dönemi hepimiz hatırlarız...Gerçi durgunluk dönemini biraz daha geriden 1988 - 2002 arası almak daha mantıklı...Durumun vehamiyetide ortada...Düşük fiyat ve promosyonlarla her noktaya ulaşmak yerine yüksek fiyat ile sadece elit bir kitleye hitap etmenin bir mantığı yok...

Direk yayın ismi verip kimseyi hedef göstermenin bir anlamı da yok...Bu yayıncıların taşın altına elini sokması gereken bir konu...Başka ne denilebilir bilmiyorum..

Zagorun 50.000 sattığını düşünün, her ay...Yayınevinin kendi maliyetlerini bilemem ama kabaca etiket fiyatı 3,5 Tl'yi geçmez diye düşünüyorum...Ki bu rakam üstünden bu gün ekmek yiyen herkes gene ekmeğini yer
...

Bu bindiğin dalı kesmek değilde nedir...Sırf Lal için söylenmiş bir şey yok ama piyasanın marka kitaplarını elinde bulunduran (Lal ve Oğlak'ı kastediyorum-anlayan anladı demiyorum) yayınevlerinin daha ılımlı ve makul olup piyasayı dengede tutmaları gerekiyor...

Başka bir yerde de yazdım düz mantıkla gider ve kalkıp Maceraperestin Teks'lere uyguladığı iki katı fiyat politikasını da işin içine katarsak onlarda 15 tl olsun...Ortalama yaklaşık 30 tl fiyat aralığında okuduğumuz comics ciltlerini 40-50 tl gibi rakamlara çekelim...Tabi Frankofonları unutmamak gerek telifleri fumettilere göre hem maliyetli hemde baskı maliyeti daha fazla bir de onları 1. hamur yada kuşeden başka kağıt kurtarmıyor...20.00 tL den aşağısı kurtarmaz...Birde Hard olursa Haşırt diye fiyatı katlamak lazım...

Ne olacak haklılar, tepkisiz kalalım boynumuzu bükelim.Bize verilene razı olalım...

Son olarak anlayan anlamıştır ama anlamayanlar için şu malum şahıs kim acaba bazı şeyleri açık olarak ifade edelim ki yorumlarımız doğru yerlere gitsin...

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 26 Ocak, 2011, 15:32:10
Son olarak anlayan anlamıştır ama anlamayanlar için şu malum şahıs kim acaba bazı şeyleri açık olarak ifade edelim ki yorumlarımız doğru yerlere gitsin...

Benim anladığım Demirbaş Yayıncılık, sanırım Sinan Bey de onu kastetmiştir.

BAHADIR

Sayın Tuna;
Lal yaklaşık 2 yıldır zam yapmıyordu...6 ayda bir  % 4 zam aldığınızı düşünürsek buda 2 yıl sonra ortalama % 16 ya tekabül eder ki o zaman haklılar diyebiliriz...
Ama değiller tabiki. Zammı sadece devlet geri alır % 4 ile verir 6 ile geri alır... Yayıncılarımıza ne oluyor...
Çizgiroman okuyan herkesinde memur olması gibi bir zorunlulukta yok... İşin diğer boyutuda asgari ücretle çalışan biri ne yapsın... Mümkünse çizgiromanlardan uzak dursun...

Sinan Başak

Hanac'ın dediği gibi kimi kastettiğim çok net. Ayrıca yaygara kopartmaktan kastım sadece bu sitede yazan 2-3 yorum için değildi. Bu konu ile ilgili öbür sitede de çok şey yazıldı. Kastım geneldi. Burada Tunaorhon ve Bahadır adlı kullanıcılar üzerlerine alıp alınganlık gösterdiler. Yazdığım şeyin nezaketsizlik olarak algılanmasıda üzücü, nezaketsizliğin ne olduğunu gayet iyi bilecek bir yaştayım.
Yayınevi ismi vermek istemememin sebebi açık olmamak değil, direkt hedef göstermek gibi bir isteğim olmaması idi.

Saygılar

tommikser

Bence bu işin çözümü kolay. Benim gibi sonradan alacaksın ben 5 yıl geriden gidiyorum. O zaman sıfır ikinci eller bulabiliyorsun.

Sıkıntı sadece bir anda 50 tane alıp hepsini aynı anda okumaya başlamak. Bu yüzden bir ara Zagor manyağı olduydum  ;D