Yayınevlerinin Fiyat Politikaları

Başlatan tunaorhun, 25 Ocak, 2011, 21:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Abilerim, kardeşlerim birbirimizi üzmeyelim.

LAL kararını vermiş. Bundan sonra isteyen alır, isteyen almaz.

BAHADIR

Birbirimizi kıracak bir şey yok abi...Elalemin ticareti için niye kırıcı olalım...Kimse kırılmasın biz bizeyiz şunun şurasında... :)

konnektör

Fiyat maliyet dengesini göz önüne alırsak 7 TL çok pahalı sayılır. Tabii birde burada baskı adedi önemli. İtalyada 2,9 euro ya satıldığına göre 6 TL eşdeğer fiyat oluyor, 7 TL İtalyanında üzerinde bir fiyat. Fakat bildiğiniz gibi benzin, et, elektrik gibi birçok malda avrupa hatta dünya birincisi olduğumuz için çizgi romandada pahalı olsak ne çıkar bizler alışığız.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

aaciltan

Sevgili arkadaşlar;
Ben yayınevleri arasında tarafsız duran birisiyim ama Lal kitap hakkında bir antipati var herhalde...
Oğlak yayıncılık onbeş günlük Teks'leri uzun zamandır  12 TL etiket fiyatı ile satıyor ama çıt yok...
Lal kitap uzun zamandır Teks'in yarı fiyatına piyasaya sürüyor yayınlarını.
Bir yerde bir dengesizlik ya da benim bilmediğim etkenler var sanıyorum...

rumar80

Sanırım olay Lal değil. Lal burada son damla oldu. İnsanlar zevklerini doya doya yaşamak isterken bu zevklerin biraz pahalıya patlaması onları rahatsız ediyor gibi.

hanac

Alıntı yapılan: aaciltan - 26 Ocak, 2011, 23:25:41
Oğlak yayıncılık onbeş günlük Teks'leri uzun zamandır  12 TL etiket fiyatı ile satıyor ama çıt yok...

Ahmet Bey zamanında Oğlak'a da eleştirilerimizi yazdık.

(O zamanlar bu forum yoktu, başka ortamlarda uzun uzun tartıştık)

Ama Oğlak kimseyi dinlemedi 12 TL ye çıkardı.

Baktı çekirdek kitle ile bu iş oluyor 15 günlük periyoda döndü.

Teks okuyucusu gerçekten farklı.

Ama bunu Zagor, Mister No, Martin, Büyülü de yapamazsınız.

Okuyucu hemen bırakır gider.

rumar80

Alıntı yapılan: hanac - 27 Ocak, 2011, 09:20:00
Alıntı yapılan: aaciltan - 26 Ocak, 2011, 23:25:41

Gerçekten bu yazdığına inanıyor musun? Eğer Lal (ki tartışma yine Lal'e doğru kaydı) bunu önemsese idi okuyucu ile ilişkiye girmez miydi?
    Yeterli bul-bulma beğen-beğenme HOZ, 1001 roman, JBC, gerekli şeyler bir şekilde bilgilendirme ve sorgulama yapıyor. Lal??  Oğlak??? Dampyr kampanyasında sevgili Ümit ile görüşme dışında hangi yetkili bir açıklama yapmak ihtiyacı duydu?
   Elinde SAĞLAM yayınlar olan bir yayınevi, kendi borazanını kendi dilediği gibi öttürüyor

BAHADIR

Umar abinin mesajının üzerine pek birşey söylemeye gerek yok..Konu Lal,Oğlak,Hoz,1001 Roman,Demirbaş,o,şu,bu değil tabiki...Belki herkes hafife alıyor ama çok büyük bir sorun var...Biz çizgiroman okuruyuz...Bunu 1 ay 2 ay gibi kısa süreli vadelerle takip etmiyoruz...Her ay cebimizden gayet yüklü bir meblağ çıkıyor...Çıkacak tabi...Bu keyif meselesi...Çizgiromanı okumak sana keyif veriyorsa bunun bedelini ödemek zorundsın...Ama gelecek adına sektörü baltalamadan ve fahiş fiyata kaçmadan yapılması en mantıklısı demiyorum...En hayırlısıdır diyorum...

Bu gün durum normal ama piyasa bir kaç yıl sonra öyle bir duruma gelecek ki aradığınız bir tane kitabı bulamayacaksınız...Bu gün fahiş fiyat diye düzenli almadığınız kitaplar yarın düşük baskı adetlerinden ötürü hiç bulunmayacak...Bulunanlarda el yakacak ve alınmayacak değerde olacak...Örnek vermek gerekirse Lal Zagorun ilk sayısına bu günkü rakamlarla 1000 tl vermeyi gözünüz kesiyor mu? Şaka gibi geliyor ama bir 5 yıl 10 yıl sonra durumun ehemmiyeti ortaya çıktığında demedi demeyin...Aynı şey Tex içinde geçerli...Zamanında On binlerle basılan sayıları bile bu gün bulmakta zorlandığınız bulsanız bile kolleksiyon değerinin ve fiyatlarının nasıl abartılı olduğunu biliyorsunuz...

Tamam bir sayının kolleksiyon değeri olsun...Olmasın demiyoruz velakin o bile makul ve mantıklı seviyelerde olsun...

"Abi bu sayı zamanında 3000 basılmıştı...Şimdi kolleksiyonlarda olanlar ve kullanılmaz durumda olanlar haricinde 2 tane bir yer de buldum ama 1.500 tl den aşağı olmaz diyor" derse gülerim...O da Allahtan 2 tane olursa ya bir tane ise ne olacak...Belki bir komplo teorisi ama olmaz olmaz demeyin...Düşük fiyat bol baskı...Çizgiroman okumak istiyorsak başka alternatifimiz yok...

Bu arada Hasan abi...Marka yayınların Türkiye de  okuyucu kaybetmesi çok zor...Tex 15 günlük 12 tl gibi bir rakamla hala yayınlanıyorsa emin ol Lal 7 Tl değil 10 tl yapsa bile o yayınlar kendini kurtaracak satış grafiğini yakalar...örnek veriyorum yayın bu gün 1500 ile kar ediyorsa 10 Tl olduğunda 750 satış ile kar eder...Oğlak mantığında olduğu gibi 1500 kişi ile uğrşacağıma 750 kişi ile uğraşırım der ve yoluna devam eder...

Sayın aaciltan bu gün her yayın evi bu forumları günlük takip ediyor...Daha önce yazanlar yorumda bulunanlar paylaşanlar nerde...Fazla eleştiriyi kaldıramadıkları için ne yazık ki fiili olarak yoklar...Ama sesimizi duyurabildiğimizi (Bir işe yaramayacak olsa da) bilmek te bize yeter

Bu forumlarda en büyük eleştiriyi ilk önce Oğlak yayıncılık aldı...Arkasından Arkabahçe gelir...Daha önce övdüğümüz takdir ve teşekkür ettiğimiz Lal yayınlarını bu gün eleştiriyorsak ne kadar objektif olduğumuzun bir göstergesidir bu...

Sevgiyle kalın...

tommikser

Ben daha önce demiştim. italyancam olsa aslından okurum sadece baskı kalitesi bozukluğundan dolayı. Ama bu sefer para açısından da oradan alırdım.

İtalyada 6 lira bizde 7 lira. Hem batma kalma derdi de yok. Bence Altın madalyon olarak İtalyanca kursuna yazılalım. Ne gerek var Allasen milletle uğraşmaya.

alan ford

Kırmızı Horoz'un hikayesini bilir misiniz ? Ben vakti zamanında Yıldırım Türker'in kaleminden okumuş ve çok sevmiştim bu halk hikayesini. Durumumuzu çok iyi anlattığı için alıntılıyorum buraya

" "Eski zamanlarda sessiz ve sakin insanların yaşadığı bir köy varmış. Ama bir gün birileri, köyün kırmızı ibikli, kırmızı başlı güzel horozunu öldürmüş. Olayı duyanlar, 'Yazık oldu, sevimli bir horozdu' demişler, ama çok da aldırmamışlar. Sadece köyün yaşlı ninesinin tepkisi çok farklı olmuş. Feryat figan 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' diye herkese seslenmiş. Ama 'Ne çok gürültü yaptı bir horoz için!' demişler. Kısa bir süre sonra da köydeki kınalı kuzuyu öldürmüşler. Köylü ona olayı anlatıp ne yapmak gerektiğini sorunca 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' demiş. 'Nine bunadı herhalde' demişler, 'ölen bir kuzu'. Sonra sarı öküz katledilmiş. Köylü yine nineye fikrini sormuş; o yine 'Kırmızı başlı horozun katilin bulun' demiş. Sonra doru tay öldürülmüş, köylüler öfkeyle 'Artık bu kadarı da fazla!' demişler ve doru tayı öldüreni bulmaya çalışmışlar. Ancak onlar doru taydan bahsederken daha büyük bir felaket yaşanmış ve köyün bir delikanlısı öldürülmüş. Onu da başka cinayetler izlemiş. İnsanlar öldürülürken her seferinde nine, 'Kırmızı başlı horozun katilini bulun' diyormuş..."
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Bu hikaye bana başka bir alıntıyı hatırlattı:

Hitler döneminde rahiplik yapan biri anlatıyormuş.
"Hitler iktidara gelince önce zenginlere bulaştı. Ne yapacaksın dediler? Birşey yapmadım. Çünkü zengin değildim. Sonra yahudilere saldırdı. Gene birşey yapmadım, çünkü yahudi değildim. Sonra zencilere baskı geldi. Yerimde durdum. Çünkü zenci değildim. Sonra bir gün kiliseme saldırdılar, kimse birşey yapmadı. Çünkü ses çıkaracak kimse kalmamıştı.

aaciltan

Alıntı YapTeks okuyucusu gerçekten farklı.

Sevgili Hanac;

Sen çizgi romana bir çoğumuzun olduğu gibi yüksek meblağlar ödüyorsun. Bu bir zevk işi.

Çocukluktan gelen zevklerimizle bazılarımız sınırlarımızı zorlayarak bu sevdaya devam ediyor.

İtalya'da Zagor ve Teks ayrı fiyatlarla mı satılıyor ?

Neden Teks okuyucusu farklı oluyor ?

Teks'in telif hakları daha mı pahalı ?

Teks 14 sayfa daha fazla diye mi bir fark oluşturuyor...vs...

Bunlar kafamdaki yanıtını öğrenmek istediğim sorular...

Ben şahsen Zagor, Teks, Martin Mystere arasında ayrım yapamıyorum...

hanac

Ahmet Bey merhaba, sorduğunuz sorulara kendimce cevaplar verdim

Alıntı yapılan: aaciltan - 27 Ocak, 2011, 15:52:42
İtalya'da Zagor ve Teks ayrı fiyatlarla mı satılıyor ?

Tam emin değilim ama sayfa sayısı nedeni ile Teks daha pahalı olabilir.

Neden Teks okuyucusu farklı oluyor ?

Çünkü, orta yaş üstü ve maddi olanakları nisbeten daha iyi.

Teksi çok seviyorlar, bütün çizgiromanlar bir yana Tex bir yana.

12 TL olmasına rağmen vazgeçmiyorlar.

Teks'in telif hakları daha mı pahalı ?

Emin değilim ama mantığım evet diyor.

Teks ile Kaptan Swing'in telifinin aynı olmasını bekleyemeyiz.

tommikser

Bonelli İtalya Fiyatları en son sayıları şu şekilde:

Zagor aylık: 2,70 Avro=2,70*2,158=5,80
Zagor Maxi:6,20 Avro 288 sayfa=6,20*2,158=13,37
Tex Aylık 600.sayı renkli =2.70 yani 5.80 lira
Tex 601. sayıda 2,70 yani 5,80 lira.Ben diyorum size İtalyanca kursuna gidelim diye ama sakalım yok diye dinleyen yok arkadaş.Şu andaki koleksiyonumuzu daha ucuza hallederdik haberiniz olsun.
Bu durumda Oğlak yayıncılık sanırım bize iyi bir kazık atmış oluyorç.Nasıl oluyorda iki yayının parası aynı iken telif ücreti farklı olur.Yok bunda Oğlağın bir suçu yoksa Bonelli onlara iyi bir kazık atmış.

BAHADIR

Bunun boykotla bir alakası yok...Ama enayi yerine konulmayıda hazmedemiyorum...Sayın Güneş'in dediği gibi bu olayların telif ile yakından uzaktan alakası yok...Tamamen duygusal ve belli bir kesime yüklenme olayıyla alakalı...5000 satıp 5 lira kazanacağıma 1000 satar aynı parayı kazanırım zihniyetinden başka bir şey değil Alternatifsiz olursan marka ve tekel olursan bu olur...Birinde Zagor (Hadi nispeten eyvallah 10 Tl olsydı ne olurdu.) birinde Teks, umurumdamı dünya...(Bir elimde cımbız bir elimde ayna umurumda dünya...)

Buna bir çözüm şart...Böyle gitmez...Açıkçası ben götüremem...Bazı arkadaşlar diyor "çizgiromana ayda 50 Tl ayırıyorum" diye...Bunun formulünü bilen birisi varsa beri gelsin...% 35 ile çizgiroman alıyorum...Şu son dönemde Mübalağa  etmiyeyim ama asgari ücret gibi bir meblağ tutuyor...(Tamam biraz Mübalağa ettim ama olmasa bile yakındır.) Hele kazara bir iki ay üst üste bindirmeye gör ekonomi alt üst oluyor...İMF bile kurtaramaz Alim Allah (Zaten kimi kurtarmışlar ki.)

Bir malın bir ederi, bir değeri vardır..Bir malı değerinden fazlaya satmak bir kere etik değildir...Daha ne söyliyelim...Bu yorumları muhakkak okuyan yada takip eden yayınevi sahipleri vardır...Çok yanlış bir şeyler söylüyorsak lütfen çıkıp düzeltsinler...Burası bizim olduğu kadar onlarında forumu,Burası yada başka bir yer seslerini duyurabilmek ve kendilerini afade edebilmek için daha iyi bir yer olduğunu zannetmiyorum...Çıkıp bir şeyler bile söyleme zahmetine katlanmıyorlarsa İçten içe bize kızmaya devam etmenin yanında..."Ulan forumdaki 15-20 kişi kafa kafaya vermiş bilip bilmeden konuşuyorlar...Eğlensinler garipler kendi aralarında" diyorlardır,demeseler bile düşünyorlardır...

Bundan sonra kim zam yaparsa yapsın ilk önce elimdeki okunmamış çizgiromanları okuyacağım...Çok nadir illa ki hemen okumam gerek dediğim bir yayın çıkarsa da gider % 35 imle de alır okurum...Ha benim alıp almamam onlar için çok önemli değil tabi ki piyasa mı geriler? Hayır. Batar mı ? Hayır...(Batmış batacağı kadar zaten) Ama kafam huzurlu olur ve kazıklanmamanın verdiği iç huzurla elimdekilerle idare ederim...Gerekirse elimdeki kolleksiyonu en eskiden yeniye doğru tekrar ederim...

Çok mu ağır yazdım şu an için kestiremiyorum...Ama ağır değildir herhalde...Aslında yazacak çok şey var ama yazmaya korkuyorum...