Yayınevlerinin Fiyat Politikaları

Başlatan tunaorhun, 25 Ocak, 2011, 21:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: omega red - 06 Mart, 2012, 15:31:20
...
bu konu yine dağıtımcı komisyon oranlarına gelir.

Oraya hiç gelmeyelim, fiyatları çizgiromanevlerindeki fiyatlara göre değerlendirelim... Biliyoruz ki çizgiromanevleri bu kitapları üzeri fiyatının %40-50 arasında bir iskontoyla alıyor ki bu durumda yayıncı kitabı Yaysat'a ve çizgiromanevine hemen hemen aynı fiyattan veriyor (Tabi burada yayıncının avantajı Yaysat'tan parasını çok uzun sürede almasına rağmen çizgiromancı sıcak parayı yayıncıya sayıyor). Çizgiromancımız bunun üzerine işletme giderleri gibi kendi maliyetlerini ve kendi karını koyuyor ve bize satıyor. Ve satış fiyatı da üzeri fiyatının ortalama %20-25 altında oluyor. Satılan çizgiromanın ne kadarı bu dükkanlar üzerinden oluyor bilmiyoruz ama yine de mevcut haliyle Yaysat aradan çıkmış gibi düşünebiliriz sanki...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

altay1944

Kaliteden (!)asla ama asla taviz verilmemeli .Zaten bir çok yayın çamur gibi.Siz şimdi çok kaliteli yayınlar okuduğumuzu mu düşünüyorsunuz.Birde kaliteden ödün verelim ,ucuzlasın diyorsunuz.Bırakalım bu tür tartışmaları...Eğer pahalı buluyorsanız almayarak o yayınevine zaten gerekli cezayı vermiş olursunuz.Bir yerlere mesaj verircesine ucuzlatın demek hiçte etik değil.Çok daha düşük kar marjıyla,sürümden kazanmak yerine 500-1000 sayısını hedefleyen yayınevi elbet fiyatı yüksek tutacaktır.Sağmallar (kimseyi kastetmiyorum kendim diyeyim)hazır nasıl olsa.Merak etmeyin ,bu gidişle o kendine çok güvenen yayınevleri bu fiyat politikaları ile zaten piyasadan çekilmek zorunda kalacaklar.Yeterki gerekli dik duruşu sergileyin.Ama dediğim gibi ben herşeye razıyım derseniz ağzınızı bile açmayın.(Tüm söylenilenlerde hedef kendimdir 2.şahıslarla doğrudan veya dolaylı ilgim yoktur.)
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

omega red

kaliteden taviz verilirse zaten kısıtlı olan çizgiroman piyasası biter. şimdiki okuyucunun çoğunluğu aynı zaman da koleksiyoner olduğu için yayınlar kalitesiz olmaya başlarsa bu kitle de bırakır almayı.

ucuz ve düşük kalitede basılı yayınlar çizgiromanın yaygınlaşması için anadoludaki gazete bayilerine bakkallarına dağıtımla kullanılabilir belki. yani imkanı olamayan çocuklar vs için.

dursar

Çizgi roman okumayı yaygınlaştırmak renkli yayınla daha lyl olur kanatindeyim.ucuzluk yaratmanın kalite olmayınca faydasının olmayacağını düşünüyorum.

pearl jam

Alıntı yapılan: omega red - 06 Mart, 2012, 17:08:58
kaliteden taviz verilirse zaten kısıtlı olan çizgiroman piyasası biter. şimdiki okuyucunun çoğunluğu aynı zaman da koleksiyoner olduğu için yayınlar kalitesiz olmaya başlarsa bu kitle de bırakır almayı.

ucuz ve düşük kalitede basılı yayınlar çizgiromanın yaygınlaşması için anadoludaki gazete bayilerine bakkallarına dağıtımla kullanılabilir belki. yani imkanı olamayan çocuklar vs için.

Aynen katılıyorum.

Fiyatları düşürmenin tek yolu satışların artması veya ntv yky gibi güçlü yayınevlerinin çizgi roman basması. Aksi halde bu satış adetleriyle fiyatların yüksek olması kaçınılmaz gibi duruyor.

pizagor

Alıntı yapılan: altay1944 - 06 Mart, 2012, 16:32:24
Kaliteden (!)asla ama asla taviz verilmemeli .Zaten bir çok yayın çamur gibi.Siz şimdi çok kaliteli yayınlar okuduğumuzu mu düşünüyorsunuz.Birde kaliteden ödün verelim ,ucuzlasın diyorsunuz.Bırakalım bu tür tartışmaları...Eğer pahalı buluyorsanız almayarak o yayınevine zaten gerekli cezayı vermiş olursunuz.Bir yerlere mesaj verircesine ucuzlatın demek hiçte etik değil.Çok daha düşük kar marjıyla,sürümden kazanmak yerine 500-1000 sayısını hedefleyen yayınevi elbet fiyatı yüksek tutacaktır.Sağmallar (kimseyi kastetmiyorum kendim diyeyim)hazır nasıl olsa.Merak etmeyin ,bu gidişle o kendine çok güvenen yayınevleri bu fiyat politikaları ile zaten piyasadan çekilmek zorunda kalacaklar.Yeterki gerekli dik duruşu sergileyin.Ama dediğim gibi ben herşeye razıyım derseniz ağzınızı bile açmayın.(Tüm söylenilenlerde hedef kendimdir 2.şahıslarla doğrudan veya dolaylı ilgim yoktur.)

Lal'in fumettolarında daha da kaliteyi düşüremezler zaten... Lal'in fumettolarını çizgiromanevlerinden 6 TL'ye alabiliyorsunuz. Bir paket sigaranın 10TL'ye dayandığı bir ülkede 6TL makul gibi. Tartışmanın çıkış noktasına dönersek Lal'in çizgiromanları henüz orta sınıfın özelinden çıkmamış. Bu ülkede ucuz fumetto okuyabilirsiniz ama ucuz comics bulamazsınız. O nedenle burada kaliteden tavizle ifade ettiğim pahalı olan 'comics'de birşeylerden vazgeçmek. Kaliteli kağıtlara rengarenk basılmış albümlerin yerine essential gibi siyah - beyaz yayınlansa ne kadar ucuzlar bu albümler ve okur olarak bu ödünü kabul eder miyiz?

Altın Madalyon'da yıllardır essential isteye isteye dilimizde tüy bitti. Bunların da renkli seçeneği olmadığına göre demek ki okur siyah - beyazı seviyor...

rumar80

Mesele comics okumaksa çözüm renkli yerine siyah beyaz basılması değil bence. New Avengers'In iyi satıldığı yayınevi tarafından bile kabul ediliyor. AYrıca gereklinin yaptığı iskonto da az değildi.
  Örümcek adam ve diğer seriler de renkli olarak çıkarken hem güzel ve kaliteli hem de çok da pahalı değil. Bu forum değil miydi HOZ'a örümcek adamı kaliteli bastığı için teşekkür eden.
   Fumettilerin ucuz alınabilmesi argümanını neden comicste kullanamıyoruz?
   Renkli yayınları artık hayatımızdan çıkaramayız. Bundan vaz geçmeyelim lütfen.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 06 Mart, 2012, 21:26:09
  Mesele comics okumaksa çözüm renkli yerine siyah beyaz basılması değil bence. New Avengers'In iyi satıldığı yayınevi tarafından bile kabul ediliyor. AYrıca gereklinin yaptığı iskonto da az değildi.
  Örümcek adam ve diğer seriler de renkli olarak çıkarken hem güzel ve kaliteli hem de çok da pahalı değil. Bu forum değil miydi HOZ'a örümcek adamı kaliteli bastığı için teşekkür eden.
   Fumettilerin ucuz alınabilmesi argümanını neden comicste kullanamıyoruz?
   Renkli yayınları artık hayatımızdan çıkaramayız. Bundan vaz geçmeyelim lütfen.

Kesinlikle çok doğru bir tespit Umar abi..............Şu an çıkan örümcek olsun Hoz un çıkardıkları olsun çok güzel ve kaliteli idi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

SARACEN

2 li baski olabilir. Koleksiyonerler icin, kaliteli kagit, kaliteli kapak vs. Ve dusuk kalite kagit, ucuz kapak seklinde. Okuyup atacaklar ikinci tur baskiyi secer. Ben biriktiren olarak kaliteden odun vermeyi istemem ama biriktirmeyen okuyucularin da okuma zevkinin yuksek fiyatlarla engellenmesi de hosuma gitmez. Nathan Nev. gibi sert kapak surum ve normal surum mantikli bir yaklasim. Daha da ileri goturulup, yumusak kapak, daha dusuk kalite kagida sayi kapaksiz basilip sadece okuma amaciyla alanlarin yuku hafifletilebilir. Renkliler renkli ama samana veya kuseye baski olarak cesitlendirilerek satilabilir. Bu forum koleksiyoner agirlikli ama genis kitle hedefse bence cesitleme yapilmali. Satislar 500lu rakamlari ancak boyle gecer diye dusunuyorum.
To Boldly Go Where No Man Has Gone Before

pizagor

Pazar günü Büyülü Rüzgar'da otururken içeriye giren çıkanları da takip ettim. Daha ortaokul ya da lise çağında görünen kızlar erkekler dükkanın büyüsüne kapılıp içeri giriyorlar. Bu gençler Zagor'u ya da Conan'ı merak etmiyorlar. Bunların bir kısmı doğrudan mangalara ayrılmış bölüme yöneliyorlar, bir kısmı da orijinal ya da Türkçe 'comics'e meylediyorlar. Ben fiyat faktörüne yordum, 8-10 TL'lik mangaları alıyorlar ama comics alanına denk gelmedim. Güzel olmaz mıydı bu yeni kuşağa 8-10 TL'ye comics okutmak, yeni yeni çizgiroman okurları kazanmak?

Tarkan Kurt

Zaten kaliteli basılan kaç yayın var? Ondan da taviz vermeyelim. YKY ve NTV bu işlere el attıkça bence kaliteliyi daha ucuza okuyabiliriz.

Mister NO

Alıntı yapılan: pizagor - 06 Mart, 2012, 23:34:21
Güzel olmaz mıydı bu yeni kuşağa 8-10 TL'ye comics okutmak, yeni yeni çizgiroman okurları kazanmak?

Biz yandık onlar yanmasın.  ;D  ;D  ;D

rumar80

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 07 Mart, 2012, 00:08:44
Zaten kaliteli basılan kaç yayın var? Ondan da taviz vermeyelim.

Katılmamak mümkün değil.

darkwood

Alıntı yapılan: Mister NO - 07 Mart, 2012, 00:10:12
Alıntı yapılan: pizagor - 06 Mart, 2012, 23:34:21
Güzel olmaz mıydı bu yeni kuşağa 8-10 TL'ye comics okutmak, yeni yeni çizgiroman okurları kazanmak?

Biz yandık onlar yanmasın.  ;D  ;D  ;D

Aslında bu fiyatlar ile satış yapılabilir. Bunun çözümü, aylık ve düzenli olarak daha fazla kitap basmaktan ve dağıtım sorununu çözmekten geçiyor.,
Bu şekilde hem genç okuyucuyu kazanmak geleceğe yatırım yapmak, hemde para kazanmak mümkün.
Darkwood Sakinleri..