Kerry - 1001 Roman

Başlatan hanac, 06 Şubat, 2011, 23:43:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

essegesse

Herkese selamlar.

Bu Kerry konusunda acizane benim de yazacağım bir kaç yorumum olacak.

Bildiğiniz gibi ben siteye pek fazla yazıp göze batmamayı tercih ediyorum.Beni tanıyanlar nasıl bir kişiliğim olduğunu az çok bilir.

Kerry hakkında yazılanları okudum ve herkesin kafasında oluşan soruları bildiğim kadarıyla ilk elden cevaplamak istedim.

Arkadaşlar,daha önce Fuat beyin de yazdığı gibi,çr dağıtımı çok zor ve zahmetli bir iş.Her çr'den 1000 adet basıp sadece 300 adet satılıyorsa bu işin içinde bir yanlış var demektir.Bu sayıya pasaj dahil.

Takdir edersiniz ki 300 adet satış maliyeti kurtarmaz.

Herkes Julia diyor.Maceraperest niye Julia basmıyor sizce.Çıktığı dönemde toplam 300 adet cildi zor sattılar.1001 roman basınca 1000'mi satacak sizce? İşin mutfağı böyle arkadaşlar.

Bu yüzden Fuat bey Kerry'yi sadece 300 adet bastırdı.Tabii ki matbaa baskısı değil (öyle olsa maliyet çok artardı)

Tamam kitap diğerleriyle aynı kalitede değil.Ama baskısı çok güzel.Sadece kapak kartonu ince seçilmiş.Bir de boyutu küçülmüş.Ama inanın koleksiyona konmayacak ya da okunmayacak kitap değil.

Hasan kardeş,senin imza gününde aldığın baskı ile şimdiki aynı,merak etme:)

Buraya kadar bir anlaşmazlık yoktur herhalde.Şimdi gelelim pasaj durumuna.

Yayıncılarla problemi olmadığını söyleyip,onlara destek vermek isteyen pasaj sakinleri acaba kaçar tane sipariş vermişler sorararmısınız?

Ne hikmettir ki bu sipariş sayılarından sonra pasaja kitap vermeme kararı alınmış.

Ben iki kararıda onaylamıyorum ama iki karara da saygı duyuyorum.Ben pasaja kitap verilmesi yönünde baskı bile yaptım.İsteyen istediği gibi düşünmekte özgürdür.

İşin tam aslını yazmaya çalıştım.Olaya objektif yaklaştığımı düşünüyorum.

Sorusu olan özelden ya da burdan yazabilir.

Herkese saygılar,sevgiler.

Altan.

hanac

Alıntı yapılan: essegesse - 08 Mart, 2011, 17:59:28
Buraya kadar bir anlaşmazlık yoktur herhalde.Şimdi gelelim pasaj durumuna.
Yayıncılarla problemi olmadığını söyleyip,onlara destek vermek isteyen pasaj sakinleri acaba kaçar tane sipariş vermişler sorar mısınız?
Ne hikmettir ki bu sipariş sayılarından sonra pasaja kitap vermeme kararı alınmış.
Ben iki kararıda onaylamıyorum ama iki karara da saygı duyuyorum.Ben pasaja kitap verilmesi yönünde baskı bile yaptım.İsteyen istediği gibi düşünmekte özgürdür.Herkese saygılar,sevgiler
.

Sevgili Altan bu bilgilendirme için çok teşekkürler.

Umarım bu anlaşmazlık güzellikle hallolur ve herkes işine bakar.

rumar80

Altan teşekkürler, Hasan'ın da dediği gibi umarım sorunlar çözülür

pearl jam

kalite düşüşü cok can sıkıcı. cahilliğimi mazur görün ama bir şey sormak istiyorum; bir kitabı 300 tane basacaksanız iyi kalitede basmak mümkün değil mi? eğer mümkünse sadece fiyat düşük olsun diye baskı kalitesizleşmişse saçma bence. sonuçta 20tl de olsa 15 tl de olsa alacak kişi sayısı değişmez. ama 300 baskıyı kaliteli basmak mümkün değilse bilemem tabii. yine de can sıkıcı...

hanac

Alıntı yapılan: pearljam - 08 Mart, 2011, 23:35:29
Bir şey sormak istiyorum; bir kitabı 300 tane basacaksanız iyi kalitede basmak mümkün değil mi ?

Bildiğim kadarıyla matbaalar 1000 adetden aşağısını basmıyorlar.

300 den fazla satılmayacağı için boşuna 700 adet basmak istememişler anlaşılan.

Bu yüzden dijital baskı yapılmış, bu tabii ki göze farklı geliyor.

Beni esas rahatsız eden boyutları oldu, cep kitap boyutu hoşuma gitmedi.

rumar80

Eskiden annelerimiz, teyzelerimiz hatta ablalarımız cep fotoroman okurdu. Şimdi biz cep ÇİZGİ roman okuyoruz.
  Nereden nereye.... :D

HacıGeraltEmmi

aslında matbaalar adet farketmeden baskı yaparlar. ancak en düşük baskı miktarı olarak 1000 adeti baz alıp maliyet hesaplarlar. yani 300 adet ile 3000 adet arasında baskı maliyeti farkı yoktur, sadece kağıt maliyeti değişir. bu da doğal olarak her kitabın birim fiyatının artması demek olur.

pearl jam

Öncelikle bilgilendirme için designer 73 ve hanac a teşekkür ederim.

Bilgilendirmeler ışığında şunu sormak istiyorum : Madem bu kitabı 300 kişiye satmak amacıyla basıyorlar bu 300 kişinin fikirlerine başvurmaları gerekmez mi? Bana göre bu 300 kişi ( 300 spartalı gibi oldu bu da  :) ) kaliteli ama 5 - 10  tl daha pahalı kitabı daha düşük kalitedeki ama daha ucuz kitaba tercih eder. bu 300 kişinin herbiri kendi çapında çr koleksiyoneridir.  Bu kadar az basarsan başkasına ulaşma imkanı da yok zaten. ancak bu ktleye ulaşabilir bu kitaplar. o zamn bu kitlenin istekleri göz önüne alınarak yayınlanması bir zorunluluktur yayınevleri için. kitle adına konuştum ama bu konuda sitede bir anket yapılsa  ne güzel olur. haklılığım ortaya çıkar ( çok iddialıyım  :) )

Az basıp daha ucuza satmaya çalışmak da saçma bana göre.  Genel kuraldır, bir şeyden ne kadar az üretirsen o kadar pahalı olur. Başka türlüsü mümkün değilse bu kitapların sınırlı sayıda ama kaliteli olarak 5-10 tl farkla satılmasına razıyım ben açıkçası.
( bu arada hep 5-10 tl lik farktan bahsediyorum, bir şey bildiğimden değil ama daha fazla olacağını tahmin etmediğimden.  )

Yukarıda yazdıklarım daha önce sitede de tartışılan, önsipariş üzerine kitap basma düşüncesini aklıma getirdi. 1001 roman böyle bir projeleri olduğundan bahsetmişti zaten. bu fikir pek rağbet görmemişti ancek bence sürekli seriler için değil ama bir veya birkaç kitaplık çizgi romanlar için çok güzel bir fikir. Aklıma gelen yöntem de şu: bir yayınevi sitesinde yayınlayabileceği 3-4 adet çizgi romanın orjinalinin kapakları ve iç sayfalardan bir kaç örnek ile beraber konusu vs. ile birlikte tanıtır, her kitap için önalım açar, bu önalımlar belli bir tarihe kadar belirlenen sayıya geldiği takdirde kitabı basacağını taahhüt eder ve basar. Tabi burada bazı hukuki zorluklar olabilir ama hem telif sahbi firmayla hem de müşterilerle bu zorlukları aşacak sözleşmeler hazırlanabilir ( ve bu sözleşmeler telif sahiplerine silah zoruyla imzalatılabilir  :)  )

darkwood

Alıntı yapılan: pearljam - 17 Mart, 2011, 21:08:08
Az basıp daha ucuza satmaya çalışmak da saçma bana göre.  Genel kuraldır, bir şeyden ne kadar az üretirsen o kadar pahalı olur. Başka türlüsü mümkün değilse bu kitapların sınırlı sayıda ama kaliteli olarak 5-10 tl farkla satılmasına razıyım ben açıkçası.
( bu arada hep 5-10 tl lik farktan bahsediyorum, bir şey bildiğimden değil ama daha fazla olacağını tahmin etmediğimden.  )

Yukarıda yazdıklarım daha önce sitede de tartışılan, önsipariş üzerine kitap basma düşüncesini aklıma getirdi. 1001 roman böyle bir projeleri olduğundan bahsetmişti zaten. bu fikir pek rağbet görmemişti ancek bence sürekli seriler için değil ama bir veya birkaç kitaplık çizgi romanlar için çok güzel bir fikir. Aklıma gelen yöntem de şu: bir yayınevi sitesinde yayınlayabileceği 3-4 adet çizgi romanın orjinalinin kapakları ve iç sayfalardan bir kaç örnek ile beraber konusu vs. ile birlikte tanıtır, her kitap için önalım açar, bu önalımlar belli bir tarihe kadar belirlenen sayıya geldiği takdirde kitabı basacağını taahhüt eder ve basar. Tabi burada bazı hukuki zorluklar olabilir ama hem telif sahbi firmayla hem de müşterilerle bu zorlukları aşacak sözleşmeler hazırlanabilir ( ve bu sözleşmeler telif sahiplerine silah zoruyla imzalatılabilir  :)  )
Evet katılıyorum, bana görede 5 tl.pahalı olsun iyi baskılı olsun, digital baskılı kitapları ve cep formatlı çizgiromanları almamayı tercih ediyorum.
Bu tür piyasa araştırması sadece yayınevlerini ziyaret eden okur kitlesi için yapılabilir. Buda pek tatmin edici olmaz. Çünkü okuyucu kitlesinin çok azı yayıncıların sitelerini ziyaret ediyor. Yayıncıların çoğunun siteleri maalesef güncelde değil. Bu yüzden ben bir çoğuna 2.kez bakmıyorum bile.  :)
Darkwood Sakinleri..

hanac

Alıntı yapılan: pearljam - 17 Mart, 2011, 21:08:08
Kaliteli olarak 5-10 tl farkla satılmasına razıyım ben açıkçası.

Kesinlikle doğru bir teşhis.

Daha önce Fuat Bey foruma Tex Almanak'ı nasıl basalım diye sormuştu.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2411.0.html

Sonuç ortada.

esattr

Madem 300 kişiye basılıyor o zaman o 300 kişi bu çizgiromandan haberdar edilmeliydi. Böylece diğer çizgiroman severler merak içinde olmazdı ???

darkwood

Alıntı yapılan: esattr - 18 Mart, 2011, 08:30:47
Madem 300 kişiye basılıyor o zaman o 300 kişi bu çizgiromandan haberdar edilmeliydi. Böylece diğer çizgiroman severler merak içinde olmazdı ???
Bu 300 kişi belli olsaydı, sanırım bunu yaparlardı. Ama bu baskı tekniği ile bu sayıyıda tutturmak çok zor gibi görünüyor.
Darkwood Sakinleri..

can amca

Arkadaşlar, benim bir koleksiyoncu olduğumu çoğu kişi biliyor. Fakat gözü kara koleksiyonculardan da değilim yani ne "illa bende olsun" diye eski bir çizgi romana ederinin kat kat üstü para veririm, ne de "her çıkan ÇR ne olursa olsun koleksiyonumda olsun" diyerek herşeyi alırım.

Eğer 1001 romanın sattığı ÇR'lar 300 adette kaldı ise bu 300'ün içinde ben de varım. Kitabın edisyon kalitesine ve içeriğine göre makul fiyatlarla satılan her ÇR'ı aldım. 1001'in çıkardığı Bandidos, Billy the Kid, Pis İşler de buna dahil, ama Kerry ve Lejyoneri almadım. Çünkü bu kitaplar benim toplam kalite kriterlerimi karşılamıyorlar.

Sonuçta biz 300 kişi isek bu 300'ün çoğu benim gibi düşünüyor olabilir. Bu nedenle önsiparişli satış ile sadece bu 300 kişiye yönelik, fiyatı belki 5-10 TL fazla ama daha kaliteli bir baskı mümkünse ben varım.

altay1944

Sanırım yakında 300 ler diye bir başlık açılacak ...Gidiş o yöne doğru .Bu 300 içinde bende varım.Çıktığı gün almadım-alamadım.Ama şu anda koleksiyonumda tüm 1001 ler var.Kalitesiz çizgiroman asla itibar görmez...EEE.bu arada daha kerry i alamadım...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

s.b

Kerry mükemmel çizimi ve Sclavi'nin büyülü hikayesiyle harika bir çizgiroman ama, işte aması var.
Evet, ne yazık ki çizimler nokta nokta gözüküyor. Yani fotokopiyle çoğaltılmış gibi. Ancak çizimlerin orijinali o kadar güzelmiş ki, yayınevinin bozmaya uğraşması pek başarılı olamamış. Aşağıda ilk sayfalarını gördüğünüz Kerry, her ne olursa olsun okunmaya değer . Bence alın ve kitaplığınıza koyun. Beğeneceğinizden eminim. Olması gerektiği kalitede basılmayan zavallı Kerry diyorum.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN