200 bin TL ile çizgiroman için ne yapardınız?

Başlatan kalidor, 10 Şubat, 2011, 00:53:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Vay canına...6 sene önce, daha 23-24 yaşlarındayken yazmışım o iletiyi...6 sene içerisinde fikirlerimde değişiklikler olmakla birlikte 200.000 TL'nin bunlara asla yetmeyeceğini bugün daha iyi kavradığımdan, yukarıda bahsettiklerim arasında yalnızca Ersin Burak, Suat Yalaz, Sencer ve diğer birkaç çizgi roman emektarının çalışmalarını muhafaza etmeye ve düzgün bir arşiv oluşturmaya çalışarak, paranın geri kalanıyla 5 yıl eve kapanıp kendi kitaplarımı üretmeye başlardım...Kendi albümlerimi yapabilmek için (yaklaşık 15-16 tane kadar ve her birinin yol haritası da belli) tam zamanlı başka işlerde çalışıp yılda yapacağım maksimum birkaç maaş birikimle en fazla 3 ay idare edebilirim çalışmadan, 3 ayda da değil albüm, konseptin ilk taslakları bile çıkmaz...O sebeple o kadar param olsaydı, sadece kendi üretimlerim için yatırım yapardım ve bu üretimlerde de bugüne dek forumda eleştirdiğim şeylerin hiçbiri olmayacağı için gönül rahatlığıyla yoluma devam ederdim...

6 sene önceki kadar idealist olamadığım için üzgünüm ama bugün hem pek çok üreticiyi ve yayıncıyı tanıyorum, hem de insanoğlunun dengesizliğinden ve ikircikliğinden daha fazla haberdarım...O sebeple sadece kendi üretimlerime yatırım yapardım ve bu üretimleri yaparken beklentim çok satılması yahut okunması olmazdı, yalnızca her kitapta kendi çıtamın üzerine çıkıp gerçekten kaliteyi amaçlayan idealist ve özgün işler olmasına gayret ederdim...30 yaşındayım, 6 senedir çizgi film, reklam ve saire şirketler için binlerce çizim yaptım...Öncesinde de 17 yaşımdan bu yana irili ufaklı ücretlerle çocuk kitapları için, dergiler için üreterek erken yaşlardan beri kendimi ıslah ettim ama artık çok sıkıldım...Üretim enerjimi özgün eserler ortaya koymak yerine hayatta kalmak için harcamak, potansiyelimi günden güne köreltmek ve ezbere doğru hızla ilerlemek çok canımı sıkıyor...

Bir an önce kendi kitaplarıma başlamak isterdim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

aa

Esse Gesse Hayranı...

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darkwood

Bu rakam, bu günün şartları ile düşündüğümüzde son 20 yılda çıkan çizgi romanları almayı ancak kurtarır, sanırım.  :P
Darkwood Sakinleri..