Ana Menü

Northlanders

Başlatan rumar80, 13 Şubat, 2011, 22:20:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Birkaç ay önce Kadıköy toplantılarımızın birinin ardından Sevgili Altan'ın dükkanına uğramıştık. Rafta benim hiç bilmediğim bir comic'le karşılaşmıştım ki sevgili Ümit Kireççi bu kitabı övmeye başladı. Kitabın adı Northlanders idi. O gün kitabı göz ardı ettim, ama birkaç hafta önce 4 cildini de aldım. Bugün birinci cildini bitirdim. Sevgili forum arkadaşlarımla paylaşayım dedim.
     Genel olarak kitap vikingleri anlatmakta. İlk kitap Sven'in dönüşü. Yıllardır ülkesinden uzakta olan Sven'in babasının ölümü üzerine herşeyi ele geçiren amcasından geri almak için dönmesini anlatıyor. Toprak, hava ve insanların sert olduğu zamanlar. Güzel bir dilde anlatılmış ve çizilmiş. Biraz Conan'ı andırmıyor değil.
    En ilginç yanlarından biri Sven'in hayatının bir döneminin İstanbul'da (o zaman için Constantinople) geçiyor olması. Ayasofya çizimi de arada bir yerde gözümüze çarpıyor.
   Yeni bir tat aramak isteyen dostlara öneririm. Umarım diğer üç cilt te ilki kadar ilgi çekici olabilir.

emre ozdamarlar

Altan Abi orjinal Vertigo ciltleri de mi satmaya basladi?

Huma

Okumak lazım :). Ayrıca Vikingler ve İstanbul ile ilgili şöyle bir şey var : http://en.wikipedia.org/wiki/Varangians

V

Birgün bizde de   Vertigo serisinde çizgi romanlar yayınlanması dileğiyle..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Altan şu sıralar Kadıköy civarında ikinci el comics satışında en hareketli sahaf arkadaşlar. Özellikle sık sık (nereden geliyorsa?  :D) Batman satıyor. Arada diğer comics'ler de satıyor. Northlanders da taksit taksit eline düştü. Önce 3 ve 4. cildini aldım, ama ilk ikiyi ararken okumadım. Gene Altan'dan buldum.

emre ozdamarlar

Bu serinin ilk 3 cildini gectigimiz gunlerde okudum.
Ilk cilt cok hosuma gitti, özellikle cizimler harikaydi, yine fumetti ekolunden gelen Davide Gianfelice harika sayfalar yaratmis. Bir de Istanbul'un seride övulmesi insanin ister istemez hosuna gidiyor, buyuk bir sehir olarak, farkli kulturlerin, milletlerin kaynastigi, birbirleri ile etkilesimde, iletisimde bulunarak daha guclu bir kulturun ortaya ciktigini uzerine basa basa anlatmis Brian Wood. (Tahminim Amerika'daki dunyanin geri kalanini umursamayan zihniyete, irkciliga bir ders niteliginde bu kisim)

2. cilt ise hem hikayesiyle hem de cizimleriyle buyuk bir hayal kirikligi yaratti bende. Ne anlatiyor, neden anlatiyor, Vertigo nasi olmus da böylesine berbat bi cizere kitap cizdirebilmis anlayamadim. Oflaya, puflaya bitirdim.

Neyseki 3. cilt biraz toparladi kendini, farkli artistler tarafindan farkli kisa hikayeler yazilip cizilmis. Oldukca hosuma gitti. Ayrica 3. cilt 1. ciltte tanistigimiz Sven'e ait bir hikaye ile sonlaniyordu. Bu da arti bir puan. yalniz 3. ciltte en hosula giden cizimler Daniel Zezelj'e ait. Siyah beyazi böyle etkili kullanan az artist var piyasada.

kalidor

Dün Gerekli Şeyler'den Northlanders'in 1. cildini aldım. Bitirmek üzereyim. Beğendim, devamını da okumayı planlıyorum :)
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Haziran, 2012, 08:36:22
Dün Gerekli Şeyler'den Northlanders'in 1. cildini aldım. Bitirmek üzereyim. Beğendim, devamını da okumayı planlıyorum :)

Northlanders'in 1 cildine ben de hayran olmustum, 2. cilt ise buyuk hayal kirikligi yaratmisti. hem hikaye hem cizimler cok vasat gelmisti. Ama sona yine toparliyor 3 ve 4. ciltlerde.

kalidor

1. ciltte tüm olaylar MS 980'de başlayıp bitiyor, hayli uzun bir yılı anlatıyor. Yalnız flashbacklerde  Costantinople bir Bizans şehrinden çok ekzotik bir Ortadoğu ülkesi gibi. İnsanların giyinişinden, mimariye kadar bir Arap ülkesi tasvir etmişler. Klasik bir Amerikan cahilliği ve kıroluğu deyip geçiyorum. Bir de istilacı Saksonlara gizli bir övgü de var gibi. Adamlar kendi köklerini düşman olarak bile yazsalar bir şekilde kolluyorlar. 
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Dün gece ve bu sabah serviste 2. cildi bitirdim. The Cross and the Hammer. Tarihi olayları baz alıyor.  MS sonra 1014 yılında  Viking Kralı Sigtrygg'in İrlanda'yı işgali, Clontarf Savaşı ve kızını korumak isteyen eski asilzade ve savaşçı ölüm makinası Magnus Mac Rodain ve peşindeki "okullu" asker Ragnar Ragnarsson. Aslında tüm öykü Magnus'un kaçışı ve Ragnar'ın onu kovalaması ile geçiyor. Ragnar'ın kendine güveni ve kullandığı taktikler ve iz sürüşü çağından daha modern bir teknik gerektirmiyor değil.

Öykü sona doğri acayip bir yön izliyor. Sonunu anlamak için birkaç kez okudum, bazı boşluklar yok değil. Fakat kültürler arası çatışmalar, fetih ve istilanın geçişmesi ve sağlam tasarlanmış iki karakterle beğendiğim bir kitap oldu. Çizimleri Emre beğenmemiş ama bence idare eder, daha kötü çizimli bir sürü çizgiroman okuduk.

Crom! Ölüleri Say...

Ras Al Ghul

Dün gördüm remizde keşke alsaydım :'(

pearl jam

bu seriye niye kimse bulaşmıyor anlamıyorum. satış potansiyeli en yüksek vertigolardan bence. vikingler her zaman ilgi çeker hem kuzeyliler game of thrones sayesinde şu anda daha da revaçta  :)

ümitkr

İlgili olup okumak isteyen, pahalı diye alamayanlara: Büyülü Dükkan'da fasikülleri 3 TL'ye, ciltleri ise ikinci el fiyatına satılıyor arkadaşlar.

Bir de yakın zamanda bir duyum aldım, galiba birileri basacakmış bu 50 sayı-7ciltlik seriyi haberiniz olsun... Ama daha da önemlisi bu paylaştığım bilgi gerçek olsun :)

İşte ilk sayının ilk sayfası "İstanbul Boğazı"

Sayı Dört sayfa 20 :) Minaresiz Ayasofya

Mrtekin

Bunu da listeme dahil ettim, güzele benziyor, Thorgalın yerini bunla dolduralım bari.

Tanıtım için çok teşekkürler.
They drew first blood...

kalidor

Genel olarak kaliteli bir çizgiroman ama Thorgal'in yerini dolduracak bir çizgiroman değil dostum. 8)
Crom! Ölüleri Say...