Bağdat'ın Aslanları - Baykuş / İthaki

Başlatan kedidiro, 26 Aralık, 2010, 17:09:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kedidiro

İDEFİX sanal kitap fuuarından sipariş ettiğim kitaplar nihayet geldi ve bir solukta '' Bağdat'ın aslanları'nı okudum bitirdim...tablo güzelliğinde çizimler,dokunaklı bir hikaye...ırak bombardımanı sırasında hayvanat bahçesinden kaçan dört aslanın kısa ve yakıcı özgürlük macerası.aslanların gözünden bir savaş hikayesi...baykuş kitap yayınlarından çıkmış...sırada paris komünü- halkın çığlığı var.bana ve tüm çizgi roman severlere iyi okumalar

rumar80

Bu aralar forumda okuduğum bazı yazılarda Bağdat'ın aslanlarının siparişlerinin verildiği yazmakta. Ne tesadüftür ki birkaç hafta önce ben de bu dergiyi almıştım. Dün okumayı bitirdim. Bence güzel bir çalışma. Bağdat hayvanat bahçesinden Amerikan uçaklarının bombalaması sonrası kaçan dört aslanın gözü ile savaşa göndermeler mevcut. İnsanların nasıl hayatta  kalmaya çalıştıkları, Savaşın nedenleri (petrol) ve eski iktidar yanlılarının yaşadıkları boşluk ve kabullenememeleri güzel anlatılmış.
  Çizimleri de güzel olan bu kitabı tavsiye ederim. Sipariş eden vu okuyan arkadaşların görüşlerini de bekliyorum.
   Sevgiler

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: rumar80 - 19 Şubat, 2011, 20:27:28
  Bu aralar forumda okuduğum bazı yazılarda Bağdat'ın aslanlarının siparişlerinin verildiği yazmakta. Ne tesadüftür ki birkaç hafta önce ben de bu dergiyi almıştım. Dün okumayı bitirdim. Bence güzel bir çalışma. Bağdat hayvanat bahçesinden Amerikan uçaklarının bombalaması sonrası kaçan dört aslanın gözü ile savaşa göndermeler mevcut. İnsanların nasıl hayatta  kalmaya çalıştıkları, Savaşın nedenleri (petrol) ve eski iktidar yanlılarının yaşadıkları boşluk ve kabullenememeleri güzel anlatılmış.
  Çizimleri de güzel olan bu kitabı tavsiye ederim. Sipariş eden vu okuyan arkadaşların görüşlerini de bekliyorum.
   Sevgiler

Bağdat'ın Aslanları'nı yeni aldım. Henüz okuma fırsatım olmadı ancak okuduktan sonra bir değerlendirme yapacağım.

emre ozdamarlar

Özellikle sade cizimlerine ve canli renklerine hayran oldugum guzel bir eserdir ama konusu biraz daha derin olabilirmis gibime gelmisti okuduktan sonra. Yine de derli toplu bir hikaye islenmis. Cizgi romanda cok da fazla örnegi olmayan fabl tarzinda guzel bir deneme ve basarili bir kitap. Turkce'ye cevrilmis olmasi sevindirici.

kedidiro

bazı karelerinin tablo güzelliğinde olduğu, döneminde gazetelerden okuduğumuz bazı bilgileri de kullanan,aslanların kaçınılmaz sonlarına doğru ilerlerken okuru da içine alabilen bence gayet okunası bir eserdir...

pearl jam

yayımlandığı yılın bana göre en iyisiydi. müthiş çizimleri ve dokunaklı bir öyküsü olan harika bir albüm. baykuş kitapın sahibi levent bey satışlardan pek memnun değildi malesef. yayımlamayı düşündüğü başka fabl tarzı eserlerde olduğunu ama bu kitabın satışlarının düşük olması nedeniyle vazgeçtiğini söylemişti. 

rumar80

Ülkemizde bazı çizgi romanların kaderi bu.... Yeni bir eser çıkınca bazen en sıkı okuyucu bile maddi nedenlerle bildiği dergiden vazgeçmeyip yeniye şans vermiyor. Ben de bu kategoriye girenlerdenim. İmkanım olduğunda tüm çıkan dergileri almaya çalışıyorum ama öncelşk listesi bazen böyle neticeler yaratabiliyor. Bu da bu tür çizgiroman ların maddi geri dönüşünü geciktiriyor.

mcyz

Bugün Bağdat'ın Aslanları'nı okudum; gerek çizimleri gerekse hikayesiyle baya etkileyiciydi. Sanırım satışlarından pek memnun değilmiş Baykuş Yayınları ama "Büyülü Rüzgar" daki son sayıyı ben aldım ve neredeyse tükendiğini söylediler. Bu tarz kaliteli yapımlar geç de olsa hakettiği değeri buluyor bence, keşke daha önce haberim olsaydı da daha önce alsaydım. Umarım "Baykuş Yayınları" vertigo tarzında kaliteli çizgi romanları basmaya devam eder. Öldüren Şakayı'da tekrar bassalar hiç fena olmaz. Bir türlü bulamadım  :(.

rumar80

Maalesef bazı çizgi romanlar hak ettikleri tirajı çok sonra yakalayabiliyor ülkemizde. Bunun en sağlam örneklerinden biri senin bahsettiğin Bağdat'ın aslanları. Belki çok fazla bir tiraj yine de sğlamamış olabilir. Son bir ay içindeki yazılara bakarsan birçok üyemizin (buna ben de dahilim) bu çizgi romanı daha yeni aldıkları ortaya çıkıyor. Bunun nedenleri tabii ki tartışılır, ama bu yayınevini olumsuz etkiliyordur bu da bir gerçek.

Solomon Kane

harika bir çizgi romandı. uzun zamandır bir solukta okuduğum yoktu diyebilirim :) çoğaltılıp orta okul ya da lise öğrencilerine okutulması lazım :)
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

Chuck

Geçenlerde okuduğum hikayesine ve özellikle bir kaç sahnenin çizimine hayran kaldığım sanat eseri. . Hayvanların gözünden insanları ve savaşı iyi aktardığını düşünüyorum. Comics sevmeyenlerde bence bir denesinler illaki beğenirler :)
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Nightrain

Bir kaç sitede gördüm, stok var gözüküyor. Sanırım hala bulunabiliyor?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Çıktığı dönem alamamıştım. Önceliklerim farklıydı. Altı sene sonra tekrar baskı yapmamış (ki keşke yapsaydı) bu eseri bulabildiğime çok mutlu oldum. Böyle tek cilt ve bir parça derinliği olan eserleri yeri bende ayrı (Güngezgini, Joe Sacco'nun Filistin ve Gorajde albümleri vs. ). Baykuş Kitap iyi ki dilimize kazandırmış. Baskı renkler açısından güzel olmakla beraber iki detaya takıldım. Birincisi cilt epey narin. Daha sağlam hatta sert kapak olsaydı keşke diyorum (ama satışından memnun olunmayan bir seri için anlamsız bir temenni oluyor.). Bir de balonlar içerisinde kullanılan yazı tipi çok göze batıyordu. Uyumsuz, sanki bir parça amatör.

Eser ise aşikar kötülükler dışında kendi kafa karışıklıklarını da yansıttığı bir metaforlar dünyası çiziyor ve okurun alabildiğince ve kendi süzgecinden geçtiği ölçüde hissesini almak üzere kitapla baş başa bırakıyor. Sanatsal bakış açısıyla öyle bir kaç sayfa var ki kendine tekrar tekrar baktıracak güzellikte (o balon içleri bana yine sırıtıyor orada bile ama...) ve belki de daha önemlisi insanı düşünmeye iten karelere sahip bir senaryosu olması. Özgürlük/esaret, savaş/barış, suç, kavmiyetçilik, egemenlik, bilgelik, petrol... Bunlar hakkında öyle eşsiz önermeler, yorumlar veya çözümlemeler falan içermiyor. Yanlış anlaşılmasın. Ama zihinde tetiğe basması yeterli. Okuyanda nereyi vurursa (veya vurmazsa) artık.

battlehammer

Eşe dosta favori hediyelerimden biri bu kitap, gerçekten çok seviyorum. Uçma sanatıyla birlikte son yıllarda okuduğum en etkileyici çizgi romanlardan biri. Bulursam bir yerlerde, bir kaç tane daha alasım var.

Mrtekin

Arkadaşlar gerekli Tanıtımı yapmışlar zaten, üzerine eklenecek artı bir nokta yok, şiddetle tavsiye ediyorum. Y'nin yazarı Brian Vaughan çok iyi bir iş çıkarmış ama çizer Niko Henrichon adeta döktürmüş, tablo gibi paneller çıkarmış.

Dün, Levent Bey ellerinde en fazla 25-30 tane kaldığını söyledi, almak isteyenler ellerini çabuk tutsun derim.
They drew first blood...