Caveman'ın yaratıcısı Tayyar Özkan'la röportaj yaptım

Başlatan kültürelgüncel, 24 Şubat, 2011, 20:06:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kültürelgüncel

Mart başında Postiga Yayınları'ndan çıkacak olan Caveman'ın yaratıcısı Tayyar Özkan'la röportaj yaptım. 

" Dünyaca ünlü çizgi roman ve karikatür ustamız Tayyar Özkan'ın yapıtı Caveman (Mağara adamı) Mart başında renkli olarak ilk kez Türkiye'de satışa sunulacak.

Yeni kitap öncesi Tayyar Özkan'la hayatı, Caveman, Türkiye'de çizgi roman gibi konularda bir röportaj yaptım. Kendisine beni kırmayıp, teklifimi kabul ettiği ve sorularıma bu güzel yanıtları verdiği için sonsuz teşekkürler!.. Umarım diğer yapıtları da en kısa zamanda ülkemizde renkli olarak basılma imkanına erişir. (Düzeltiyorum, umarım biz o güzel eserleri okuma imkanına erişiriz. :) )

Fazla söze gerek yok. Tayyar Özkan'la birlikte "insanlığın modern görünümlü barbar yanı"nı vurucu bir şekilde dile getiren Caveman'ın dünyasına gidiyoruz... İyi okumalar...

Kültürel Güncel: Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Tayyar Özkan: Ne diyeyim şimdi; "seyahati, müzik dinlemeyi ve kitap okumayı..." diye başlasam bana gülerler.. Onun yerine "Yaşamak için çizen değil, çizmek için yaşayan biri" filan gibi edebi bir laf etsem o da çok felsefi kaçar. "Ooo mirim gene yumurtladınız" derler. :) Ama gerçeği de bu aslında.

Her türlü psikolojik anımda beni en rahatlatan, kendimi en iyi ifade edebildiğim, artı bana geçim kaynağı olan(kira-faturalar, bebek bezi vs.) bir üretkenlik, bir çalışma, bir yaşam tarzı bu. Velhasıl çizerliği bir iş olarak değil bir yaşama biçimi olarak görüyorum..(da 40 senedir bunu babama anlatamadım o ayrı- hala pizza restoranı açmamı ister). Yani lafın kısası, eşe dosta vs. ye karşı bencillik düzeyinde belki de ama, her an ve mekanda, beni düşünsel ve fiziksel en çok meşgul eden, hep en öne koyduğum bir olgu.. bu olgu da ben. "

Röportajın devamını Kültürel Güncel'den okumak için tıklayın; http://kulturelguncel.blogspot.com/2011/02/tayyar-ozkan-roportajm.html

alan ford

Güzel bir ropörtaj olmuş bu. Caveman'a gün sayıyoruz yani ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: alan ford - 24 Şubat, 2011, 21:41:28
  Güzel bir ropörtaj olmuş bu. Caveman'a gün sayıyoruz yani ;)
Teşekkürler. :) Evet, Postiga Yayınlarına e posta yoluyla sordum bir iki gün önce...
Mart başında çıkacağını söylediler. Çıktığı gün gidip almak lazım  ;)

hanac

Tayyar Özkan çok güzel cevaplar vermiş.

Çok iyi olmuş, eline sağlık.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: hanac - 25 Şubat, 2011, 11:13:51
Tayyar Özkan çok güzel cevaplar vermiş.

Çok iyi olmuş, eline sağlık.

Teşekkürler...