One Piece - Gerekli Şeyler (Devam ediyor)

Başlatan michel, 24 Şubat, 2011, 23:33:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Mangalar Türkiye'de henüz yeni sayılır.(Yayıncılar açısından)Ben netteki paylaşımlardan dolayı
oldukça geniş bir fan gurubunun mangalara ilgi gösterebileceğini düşünüyorum.Nitekim U.S.A. ,İtalya gibi ülkelere giriş yaptıktan sonra piyasa üzerinde ağırlık kazandılar.Bir yayıncı olarak Türkiye şartlarında mangaların çizgi roman piyasasındaki yeri ne olur?Bu konudaki öngörünüz nedir?
"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Sevgili Mişel Bey açıklamalarınız için teşekkür ederim. Daha önce de belirttiğim gibi Manga konusunda hiç bilgim yok. Okumuşluğum da izlemişliğim yok, ama burada yazılan yazılar, sizden ve Cenk'den aldığım duyumlar beni merak ettirtti. Bu da ilk sayıları almama neden olacak. Umarım beğenirim de devamını da alırım.
  1) Dağıtım sorununuzu ve çalışmalarınızı bizzat bana anlatmıştınız ve ben de burada arkadaşlara iletmiştim. Hatta o gün bana mangalardan da bahsetmiştiniz ama resmen açıklamadığınız için yazmamıştım. Son zamanlarda sizin de farkında olduğunuz gibi çizgi roman piyasasında bir yerinde sayma gözükmekte ve yayınevlerinin tümünün temel sorun olarak gösterdikleri şey dağıtım. Bu sorunun çözümü geciktikçe bizi de merak ve endişe alıyor. Bunu da haklı görmeniz gerekir. Sonuçta bizim de beklentilerimiz var.
  2) Başlangıç yazımda da yazdığım gibi manga konusunda tam bir cahilim ama üç ayrı manganın birden gelmesi farklı bir tat oluşturacaktır. Günümüzde yayınevlerinin one shot'lara ağırlık vermesi, ayrıca devamlı bir serinin başlayıp yarıda kesilmesi olasılığı fikir jimnastiği yapmamıza yol açıyor. Açıkçası hangi tür olursa olsun ortada kalan bir yayın beni ciddi olarak rahatsız ediyor. (Nathan Never, Dampyr, Örümcek adam) Hal böyle olunca hele bir de yeni bir "yolculuğa" çıkarken acaba? sorusu kafaya bir virüs gibi bulaşıyor.
  3) Bu ülkede tek çizgi romanların biz olmadığımızın farkında olacak kadar zeka düzeyindeyiz. İnternetten kitap okumanın da hem yasal olmaması hem de çekici olmaması nedeniyle zaten desteklediğimiz bir şey değildir. Ayrıca emeğe saygı göstermek istiyorsak (ki bu forum olarak bizim en önemli kuralımızıdır) kitabı almalıyız. Tutmaz diye düşünen mutlaka olacaktır. Ben bile bu konuda bilgisiz ve ilgisiz olduğum için herkesi kendim gibi görüp bu sonuca varmıştım. Sonuçta bireysel düşünceler sizi etkilememeli. Yine söylüyorum ki internetten okumak asla kitap okumak gibi değildir.
  Çalışmalarınız ve cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.
  Sevgiler

siyahderikoltuk

Bu konu kırpıldımı, yoksa banamı öyle geliyor?

hanac

kafkaesk

satar. one piece de naruto da satar. özellikle fiyatları 9.90-14.90 aralığında tutulabilirse ve aylık periyodlara oturtulabilirse çıkışları, liseliler bayıla bayıla alır ne yalan söyleyeyim ben de alırım üstüne gider kuzenime ve kardeşime hediye olarak alırım. one piece ilk sayfasından itibaren inanılmaz eğlenceli ve absürt derecede komik bir macera. animesi de çok keyiflidir buarada.

naruto'da ise mangayı okumak animeyi izlemekten çok daha mantıklı ve keyifli bir tercih olacaktır zira anime'de sık sık ana hikayeden kopup araya "filler" denen doldurma bölümler girer, can sıkar. mangada böyle bir sorun yaşamaz, olduğu gibi ana hikayeyi okursunuz.

baba-oğul/baba-kız için de bulunmaz fırsat bence. hem kendiniz okuyup hem oğlunuza/kızınıza hiç bir baskı yapmak zorunda kalmadan ve çekinmeden okutabileceğiniz seriler her ikisi de. okuyup üstüne çocuğunuzla/kardeşinizle geyik yapmaya da paha biçilmez.

"amma övdü" demeyin. okumaya başladıktan sonra beni anlayacaksınız :)

HacıGeraltEmmi

Bana görede her iki tercih de doğru ve çok iyi satacaklarını düşünüyorum (inşallah yanılmıyorumdur). Özellikle genç kesimin çizgi romana ilgi duymasını sağlayabilecek yayınlar. Çizgi roman dünyasında değişik tatlar denemek güzeldir ayrıca. Sahip çıkıp uzun soluklu olmalarını sağlamak elimizde...

tommikser

Mişel abi One piece nerede kaldı?Meraktan çatlatacaksınız adamı

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: michel - 25 Mayıs, 2011, 17:16:36
Daha satışta değil ama eli kulağında

Hala bekliyoruz. Şu durgunluğunuzu üstünüzden atınca süper şeyler başaracağınızdan kuşkum yok. Ha gayret  8)

HacıGeraltEmmi

rumar80

michel

ONE PIECE FUARDA FİYATI 12 TL 200 SAYFA
FUAR FİYATI 6 TL

pizagor

Yayın periyodu Naruto gibi olacaksa (ki 2. sayısı henüz yayınlanmadığı için daha Naruto'nun yayın periyodunu da bilemiyoruz!) One Piece için hiç heveslenmeyelim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

HacıGeraltEmmi

İlk sayısını aldım. Biraz inceleyebildim, Naruto gibi eğlenceli bir manga izlenimi edindim ilk bakışta. Ses Efektlerinin (zorunluluktan dolayı) çıkartılmış olması üzücü, halbuki çok güzel bir tat katmıştı Naruto'ya. :'( Neyse böyle de güzel.

Ayrıca fuardan gözlemleyebildiğim kadarı ile (bütün manga stantlarında) genç nesilin ilgisi yoğundu ;)

yalcinerol345

İlk sayıyı yarısına kadar okudum.Ses efeklerinin kaldırılması bence daha iyi olmuş.Zevkle okuyorum.
Şu anda yayını devam eden üç Manga'yı beğenime göre sıralayacak olursam; birinci kesinlikle Ölüm Defteri(belki diğerlerine göre daha ciddi olduğundan),İkinci One Piece,üçüncü Naruto.
Daha önceden de yazdığım gibi Manga buysa eğer,zevkle okunur.