Türkiye'de çıkan Batman'ler

Başlatan mcyz, 08 Mart, 2011, 20:21:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyz

Herkese merhaba..

Bugünkü büyülü rüzgar ziyaretimde, "Batman: İlk Yıl" adlı macerayı aldım ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bitirdim. Çok hoşuma gitti gerçekten. Bundan başka Türkiye'de çıkan hangi yayınları tavsiye edersiniz Batman'le ilgili? Okuma sırasıyla beraber önerirseniz sevinirim.

Benim gördüklerim
Arkabahçe'den;
Batman ŞŞŞ serisi - 3 kitap -
Superman - Batman : Halk Düşmanları
Superman - Batman : Supergirl
Batman Begins - Film özel sayısı
BATMAN Şövalyenin Dönüşü cilt
Bir de fasikül olarak "şövalyenin düşüşü" diye bir seri var sanırım. Kaç sayı çıktığını bulamadım.
Diğer yayınevlerinden;
Joker
Batman - öldüren şaka (stoğu bitmiş, hiç bir yerde bulamadım)

V

Ahmet Kocaoğlu "Büyük Mavi Yayıncılık " logosu altında 15 sayılık ilk Batman
serisini yayınladı."Şövalyenin Düşüşü" bu seri de başladı.Ama sonlanması ise
yine Ahmet Kocaoğlu'nun "1Numara Comics" logosu altında 9 sayı süren
seride oldu.Bu serinin 6. sayısında devam öyküsü "
"Knightquest" başladı.Yine Ahmet Kocaoğlu bu kez "Arka Bahçe" logosu
altında 7 sayı süren "Knightsend" öyküsünü yayınladı.

"Batman Forever" film özel sayısını ise "Büyük Mavi Yayıncılık " logosu altında yayınladı.

"İstemem,eksik olsun.."

V

Batman'ın Ahmet Kocaoğlu serüvenini dışında Türkiye'de geçmişi hayli eski aslında.
1001 Roman'ın 2. serisinde(1948'de,bu seri elimde var  ;)) "Yarasa Adam" olarak,daha sonra 1964'ye Çocuk Haftasında "Uçan Adam ve Yarasa Adam" olarak,1965'te Bahadır Dergisinde "Bet-Man"
olarak boy gösterdi.1967 yılında Ceylan yayınları "Betmen" logosuyla yayınladı.1975 yılında
"Ajan X" dergisinde ve 1981 yılında da 1001 Özel "Yarasa Adam" sayısıyla yayınlandı.
Milliyet Gazetesi Frank Miller'ın comics tarihinde devrim yaratan öyküsü Dark Knight Returns'unu gazete ilavesi olarak 4 sayıda yayınladı.

1990 yılında Bando dergisi aralarında "Killig Joke"'un da bulunduğu bir çok macerayı bastı.(Reaper'li macera yarım kalmıştı.)1989'da Güneş Gazete'si Tim Burton'un Batman filminin çizgi romanını yayınladı.Bir de tek sayı
basılan ve bende telifsiz olduğu izlenimi bırakan Cengiz Aynaz'ın "Betmen" dergisi var.
"İstemem,eksik olsun.."

mcyz

Şövalyenin dönüşü hangisi oluyor bu maceralardan? (Knightquest ve knightsend arasından)
Bunlardan -bulabileceklerim arasından- öncelikle hangilerini okumalıyım sizce? İlk Yıl'ın üzerine, milliyetin yayınladığı Dark Knight Returns iyi gidermiş ama,bulması pek kolay olmaz herhalde :)

V

"İlk Yıl "ve Milliyet'in yayınladığı "Kara Şövalye'nin Dönüşü" bağımsız öyküler.
(Milliyet'in gazete kağıdına 4 renk yaptığı baskı hiçte iyi değil bu arada)
Ahmet Kocaoğlu'nun yayınladıkları için verdiğim bilgi krolonojik sıralı.
Yani Knightfall(Şövalyenin Düşüşü) 15 sayılık seride başladı.Devam öyküsü
"Knightquest"(Şövalyenin Arayışı) 9 sayılık seride 6.sayıda başladı.Bu iki
öykünün devamı "Knightsend" (Şövalye'nin Dönüşü) 7 sayılık Arka Bahçe logosuyla
çıktı.Tabi "cross over" şeklinde DC'nin diğer Batman serilerinde devam eden bu maceraların Türkiye'de yayınlanmayan kısımları da var tabi ki.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Gelişimin Bandosunda Death in the family yayınlanmıştı diye hatırlıyorum.

Batman ilk yıl normal Batman devamlılığının dışındadır. Frank Miller eseridir. Dark knight returns de yine bir Miller ürünüdür ve o da bütünlük dışındadır.
  Batman'i knightfall öncesinden okumak istiyorsan öncelikle "A death in the family" okunmalı ardından da "a lonely place of dying" ile devam edilmelidir.
  Knightfall serisi Knightfall ile başlar, Bane'in Batman'in belini kırması ile iki yöne ayrılır: Jean Paul Valley'in yeni Batman olarak Gotham'da mücadelesi olan "Who rules the night" ve Bruce Wayne'in Shondra Kinsolvig'i aradığı "Knightquest"
Son olarak Bruce Wayne'in Batman rolüne döndüğü "Knightsend"
  Buradan devam etmek istersen sıra şöyle gider: Prodigal-Contagion-Legacy-Cataclysm-Aftershock-Road to no man's land-No man's land (Cataclysm ve sonrası bence süper bir seri Gotham'da sağlam bir deprem olur ve.... inanılmaz iyi bir seridir.)-Officer down-Bruce Wayne murderer?-Bruce Wayne fugitive
   Bunlar rölatif olarak eski seriler. Yeni seride de bir çok değişik macera var ama nedense bu serileri çok beğenemedim. O nedenle bence eski sayıları okumak güzeldir.
   Bu arada devamlılık dışı olarak Long Halloween-Dark victory mutlaka okunmalı.
   Umarım biraz fikir verebildim

V

Death in the Family Bando'da yayınlandı.

Ben de Cataclysm'in Batman'ın öykü ve çizim olarak
iyi serilerinden birisi olduğuna inanıyorum.

Ne desek boş Umar'ım.Batman'ı yılmadan yayınlayan Ahmet Kocaoğlu
dışında bir umudumuz da kalmadı gibi..
"İstemem,eksik olsun.."

mcyz

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..

Umarım yavaş yavaş bu serileri toparlayabilirim. İnternette de cbr olarak buldum ama son seçeneğim bilgisayardan okumak olduğu için, sahaflardan şansımı deneyeceğim.

Batman ŞŞŞ (orjinali Hush! sanırım) serisi nedir acaba?

rumar80

Sahaflardan önce GON, gerekli şeyler ve 13 gezegeni dene
   Hush'a gelince..... Jim Lee çizimleri ile farklılaşan bu dizide Batman'e musallat olan yeni bir kötü (Hush) var. Batman ve catwoman arasında aşk ilişkisi, yüzü düzelmiş bir two face vs
   Detaylar tam aklımda değil toparlarsam yazarım, ama benim bilidiğim Engin durmaz hemen cevap yazar

V

Jeph Loeb iyi bir yazar.Jim Lee ise bu alemdeki en iyi on çizerden birisi.Üstelik
bu öyküyü Alex Sinclair renklendirmiş.Bütün bu artılarına rağmen öyküden aklımızda kalanlar
Batman-Catwoman ikilisinin romantik sahneleri,Zehirli Sarmaşığın etkisinde kalan
Süpermen'in Batman'la kapışmaları (ki Batman'in kriptonit yüzüğü ona üstünlük
sağlar) ve Batman'in iyi-kötü karakterlerinin hemen hemen hepsinin öyküde yer alması.
Tabi konuyu bu kadar dağıtan Loeb'e kızmadan edemiyor insan.Neyse ki Lee
çizimleriyle bütün hikayeyi kurtarıyor.Malesef Arkabahçe'nin seriyi cep boy olarak 3 cilt
halinde basması biz Türk okurlar için büyük bir eksi.Lee'nin o tablovari çizimlerindeki
ayrıntılar kaybolmuş ister-istemez.Yine de buna da şükür diyoruz.
"İstemem,eksik olsun.."

superzagor

Bando dergisi Batman - Öldüren Şaka'yı da yayınlamıştı diye hatırlıyorum. Birde Batman in evlatlık aldığı kzıl saçlı bir çocuk Robin yerine geçmek isterken öldürüldüğü hikaye var...

Bando küçük boy halinde gerçekten güzel sayıları yayınlamıştı.

rumar80

Sevgili süperzagor son yazdığın o macerayı hatırlayamadım. senden ya da bilen bir dosttan detay alabilir miyim?

superzagor

Kitaplarımın arasına bakayım Eğer kutuların içinde değil ise örnek bir kaç sayfa ekleyebilirim.

V

Yoğun mesaj trafiğinden sorunu atlamışım Umar.Akşam arşive bakar,Bando Batman'ın tam dökümümü yapmaya çalışırım.
"İstemem,eksik olsun.."

V

Alıntı yapılan: superzagor - 10 Mart, 2011, 17:08:57
Bando dergisi Batman - Öldüren Şaka'yı da yayınlamıştı diye hatırlıyorum. Birde Batman in evlatlık aldığı kzıl saçlı bir çocuk Robin yerine geçmek isterken öldürüldüğü hikaye var...

Bando küçük boy halinde gerçekten güzel sayıları yayınlamıştı.

Evet..Öykü ilk kez 1969 yılında Brave and the Bold serisinin 83. sayısında yayınlanmış.

Bando'da yayınlanan ise 1989 yılında yayınlanan The Best of the Brave and the Bold'ın 6. sayısı.

Öyküler aynı ama 89'da çıkan sayı yeni çizimlere sahip.Konu kısaca şöyle:Bruce Wayne'nin
babası Thomas Wayne yakın dostu Prof. Bruner'le imzaladığı protokol gereği,Prof. Bruner öldüğünde oğlu Lance Bruner'in Wayne ailesine evlatlık verilmesini vasiyet eder.Aileye katılan Lance Robin'i kıskanır vs.Petrol şirketlerinin bir entrikasını araştıran Batman'a yardım etmek için Robin kılığına giren Lance,Bruce'u korumak isterken öldürülür.Maceranın
sonunda Bruce tarafından anıtı dikilir.Macerada Teen Titans'ta yer almaktadır.
"İstemem,eksik olsun.."