Gönderen Konu: Müjdelenen Çizgiromanlar  (Okunma sayısı 89476 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı memospinoz

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 1,604
 • No Mistakes Just Happy Little Accidents
Ynt: Müjdelenen Çizgiromanlar
« Yanıtla #1035 : 16 Kasım, 2017, 19:53:42 »
2018'de Versus & Aylak Kitap'tan:

https://www.bdgest.com/preview-2016-BD-pereira-pretend-recit-complet.html?_ga=2.190614635.158667016.1510130643-1586826530.1505894477

Yıl 1938. Lizbon. İspanya'da iç savaş, İtalya'da faşizm, Portekiz'de Salazar diktatörlüğü. Bir akşam gazetesinin kültür sayfasını hazırlayan Pereira'nın 'ölümcül' bir gazetecilik anlayışı vardır: Ölmüş yazarlarla ilgili anma yazılarına ve yaşayan yazarlar için önceden yazılmış ölüm yazılarına meraklıdır. Tıpkı kendi yaşamının da geçmiş ve anılar üstüne kurulu olması gibi. En yakın dostu, ölmüş karısının resmidir. Monteiro Rossi adında bir delikanlı ve sevgilisi Marta'yla tanışması, yaşlı gazetecinin yaşamını temelden değiştirecek, onu içsel bir olgunluğa, acılarla yüklü bir bilinçlenmeye yöneltecektir. Fernando Pessoa'nın Son Üç Günü, Hint Gece Müziği, Ufuk Çizgisi adlı kitaplarını yayınladığımız Antonio Tabucchi, çağımızın en hümanist başyapıtlarından biri sayılabilecek Pereira İddia Ediyor'da, yakın geçmişimizin, belki de belirsiz şimdimizin düşüncelerini sorguluyor, okurun belleğinden uzun yıllar silinmeyecek bir başkişi yaratıyor.

Baskı Yılı: 2005
Sayfa Sayısı: 167
Etiket Fiyatı: 15 TL

Alıntı
antonio tabucchi'nin 1994 tarihli bu romanı salazar diktatörlüğündeki 1938 lizbon'unda yerel bir gazetede kültür sayfasından sorumlu olarak çalışan yaşlı, dul ve de karısını kaybettikten sonra hafiften psikolojisi bozulmuş olan pereira'nın söz konusu politik gerginlikler içerisindeki içsel hesaplaşmalarını anlatır. 1995 senesinde sinemaya da uyarlanmıştır bu roman marcello mastroianni'nin pereira başrolüyle. filmin soundtrack'indeki mühim bir çalışma için ise:
(bkz: a brisa do coração)

Alıntı
a brisa do coração. fado üstadesi dulce pontes bu şarkısında otuzların ikinci yarısının lizbon'unun atmosferini yakaladığını iddia ediyor. daha doğrusu bunu doksanlı yılların italyan sineması iddia ediyor veya pereira iddia ediyor*. 1994 yılında antonio tabucchi'nin sostiene pereira (türkiye'de pereira iddia ediyor adı altında yayınlandı) isimli romanı yayınlanır ve bundan yaklaşık bir yıl sonra da işbu roman marcello mastroianni 'nin pereira başrolünü üstlenmesiyle beyaz perdeye uyarlanır. film faşizmin gölgesindeki 1938 lizbon'unda geçmekte, yaşlı gazete yazarı pereira dönemin yazında lizbon yokuşlarını kah yürüyerek, kah tramvayla ama her halükarda atlantik rüzgarlarını içine çekerek tırmanmakta, akabinde evindeki gramofonunda sabit olarak duran 78 devirlik plağından dulce ablanın paella misali 7 çeşit mahsulle harmanlanmış (keder, lizbon yokuşları, porto şarabı, deniz, atlantik rüzgarları, entrika ve yalnızlık) sesiyle teselli bulmaktadır:

o segredo a descobrir está fechado em nós
o tesouro brilha aqui embala o coração mas
está escondido nas palavras e nas mãos ardentes
na doçura de chorar nas carícias quentes

no brilho azul do ar uma gaivota
no mar branco de espuma sonoro
curiosa espreita as velas cor de rosa
à procura do nosso tesouro

a brisa brinca como uma gazela
sobre todo o branco e a rua do ouro
curiosa espreita a fenda da janela
a procura do nosso tesouro

özetle çok şey ifade eden bir şarkı bu.. filmin değişik yerlerinde birbirinden tamamen alakasız sahnelerde çalan giriş melodisinin her seferinde insanda yaratıyor olduğu farklı etki de bunu adeta doğruluyor zaten.

Alıntı
kita avrupasi fasizmin golgesi altindadir: almanya'da hitler, italya'da mussolini, ispanya'da franco, ve portekiz'de salazar. pereira ise sozde siyasete karismak istemeyen, bir aksam gazetesi olan lisboa'nin kultur sayfasini tek basina basima hazirlayan bir gazeteci. gazete, o siralar portekiz'deki butun gazeteler gibi sansure ugramakta, ve hatta gazete sahipleri, gazeteler otosansur uygulamaktadirlar. ilk baslarda pereira politikadan uzak bir yasam surdugunden sansuru ya da otosansuru kafasina takmamaktadir. fakat pereira'nin hayati doktoruyla giristikleri kisilik uzerine diyaloglardan ve monterio rossi isimli siyasete merakli bir genci stajyer olarak ise almasindan sonra degisir. kitap silvio berlusconi hukumetine karsi bir direnis sembolu olarak italya'daki unlenmistir.

IMDb: tt0115479

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5-aHGpUvSWg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=5-aHGpUvSWg</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=5TebnhW2QnU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=5TebnhW2QnU</a>

Çevrimiçi Nightrain

 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 3,805
Ynt: Müjdelenen Çizgiromanlar
« Yanıtla #1036 : 19 Kasım, 2017, 22:24:23 »
2018'de, Dokuzuncu Sanat'tan:

“Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!”

Çevrimdışı memospinoz

 • Bölüm Yöneticisi
 • Çizgi Roman Sevdalısı
 • *****
 • İleti: 1,604
 • No Mistakes Just Happy Little Accidents
Ynt: Müjdelenen Çizgiromanlar
« Yanıtla #1037 : 09 Aralık, 2017, 11:31:06 »
Alıntı yapılan: Desen Yayınları
2018 yayın programımızda yer alan, Yeni Zelandalı Brent Williams'ın kaleme aldığı, sanatçı Mehmet Korkut Öztekin'in resimlediği "Out of the Woods", dünya satış listelerine girdi.

Projenin ayrıntılarını Anadolu Ajansı'na anlatan Öztekin, "Out of the Woods"un amazon.com adresinde en çok satan grafik roman ve manga, biyografi ve tarihi çizgi roman ile anksiyete ve fobi kitapları kategorilerinde liste başı olduğunu söyledi.

Kitabın sitesi:
https://www.outofthewoods.co.nz