Kinowa ile ilgili bir soru

Başlatan rumar80, 28 Mart, 2011, 22:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Cumartesi toplantı öncesi İlyas ile sohbet ederken laf Aksoy'un Kinowa'larından açıldı. Tam seri mi diye sorduğumda Türklerin çizdikleri yok dedi. Bunu ilk defa duyuyordum.
   Bu konuda detaylı bilgileri olan varsa sevinirim.

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Mart, 2011, 22:09:46
   Cumartesi toplantı öncesi İlyas ile sohbet ederken laf Aksoy'un Kinowa'larından açıldı. Tam seri mi diye sorduğumda Türklerin çizdikleri yok dedi. Bunu ilk defa duyuyordum.
   Bu konuda detaylı bilgileri olan varsa sevinirim.

Eğer Aksoy'dan çıkansa Yıldırım Örer'in yazıp çizdiği Kinowa'nın Dönüşü var benim bildiğim.

Ama eğer Ceylan Yayınları'ndan çıkan yukarıda fotoğrafı olan kitaplarsa Yener Çakmak şöyle yazmış Facebook'taki bir grupta;

"Bu serinin yazar çizerliği ; Samim Utkun başta olmak üzere Orhan Tunçdemir ve Nejat Erhan tarafından yapılmış.Dünya çizgi roman tarihinde ilk Türk çizerleri tarafından yapılmış KİNOVA serisidir."

rumar80

Sevgili kültürel güncel,
   İkinci yazdığın benim bahsettiğim. Sağolasın. Daha detaylı bilgisi olan var mı?

Lami Tiryaki

Rivayete göre Kinowa, ilk yayınlandığı 50'li veya 60'lı yıllarda Türkiye'de olağanüstü bir popülarite yakalamış. Öyleki İtalya'dan gelen sayılar- tekrarlar dahil-yetişmemeye başlamış. Ceylan, bunun üzerine kapak çizeri Samim Utkun'dan bir çözüm yolu bulmasını istemiş. Usta, bunun üzerine oturup yerli Kinowa senaryoları yazarak resimlemiş. Orijinal maceraların arasına bunları sıkıştırarak Kinowa'nın yayınına devam edilmiş. Bu maceraların bir kısmını 70'li yıllarda yayınlanan Kinowa sayılarında bulabilirsiniz. esseGesse çizimlerinden farklılığı nedeniyle kolayca ayırt edilebilen bu maceraların tamamını biraraya getirip yayınlamakta arşivler açısından büyük yarar vardır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye ayrıca Çizgili Hayat Kılavuzu kitabından da ulaşabilirsiniz.

Selamlar
Lami   

rumar80

Bana bilgileri ile yardımcı olan sevgili Kültürel Güncel ve Lami'ye çok teşekkür ederim. Bu konu kafamda başka bir soru yarattı:
   Kinowa dışında bizim "müdahalemiz" ile yayınlanan çizgi romanlar oldu mu? Olduysa neler?

kalidor

Yerli malı 3 sayı Tenten de varmış. Yanılmıyorsam Hipnoz'un 7. sayısında Hakan Alpin'in bununla ilgili 3-4 sayfalık bir yazısı vardı.
Crom! Ölüleri Say...

Lami Tiryaki

Usta Özcan Eralp'in çiizmleriyle İsveç'te Amerikan lisansı ile üretilmiş çok sayıda Kızılmaske maceraları mevcuttur. Bunların arasında Uçan At Efsanesi gibi Wilson Mccoy dönemi çizimlerin yeniden çizilmesi çalışmaları da mevcuttur.

Tay Yayınlarının 279-281 numaralı Zagor fasiküllerinde(cilt 75-76) Esrarengiz Ada isminde bir macera mevcuttur. Bu maceraya bildiğim kadarıyla Bonelli veya herhangi başka bir kaynakta rastlanmamıştır. Fake bir macera olması kuvvetle muhtemeldir.

Yıldırım Örer tarafından Conan'ın Tarzan'la karşılaştırıldığı bir macerayı bizzat kendisi forumumuzda paylaşılmıştır.

Zıp Zıp döneminde orijinalleri yayınlanan bazı frankofon maceraları Yüzbaşı Volkan'a uyarlanarak(Suikast Zinciri galiba bir tanesi birebir uyarlanarak) yayınlanmıştır. Kaptan Venüs'te de "uyarlama" maceralar vardır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

Selamlar
Lami 

1001roman

Ben de ekleyeyim,
Türk'lerin çizdiği Swing'ler var,Redkit var ve tabii ki Teksas ve Tommiks var.Özellikle Tenten'de çok ilginç bir hikaye var."yıllar önce Ercüment KARACAN Belçika'da dostu olan HERGE'ye gidiyor ve hatıra olarak bayiden aldığı bir Tenten kitabını götürüyor.Herge,kitabı görünce;
-Bunlar benim çizgim ama böyle bir kitabım yok diyor...
Daha sonra Ercüment beye göndediği mektupta şöyle diyor;
-Bunu kim yapmışsa kutlarım.Benim diğer maceralardan kareler almak suretiyle senaryosunu kendi belirlediği bir macera icat etmiş ! "

darkwood

Alıntı yapılan: 1001roman - 15 Haziran, 2011, 16:46:05
Ben de ekleyeyim,
Türk'lerin çizdiği Swing'ler var,Redkit var ve tabii ki Teksas ve Tommiks var.Özellikle Tenten'de çok ilginç bir hikaye var."yıllar önce Ercüment KARACAN Belçika'da dostu olan HERGE'ye gidiyor ve hatıra olarak bayiden aldığı bir Tenten kitabını götürüyor.Herge,kitabı görünce;
-Bunlar benim çizgim ama böyle bir kitabım yok diyor...
Daha sonra Ercüment beye göndediği mektupta şöyle diyor;
-Bunu kim yapmışsa kutlarım.Benim diğer maceralardan kareler almak suretiyle senaryosunu kendi belirlediği bir macera icat etmiş ! "
Gerçekten ilginç bir hikaye.  :)
Bu bahsedilen kitap, Armağan yayınlarının bastığı yerli üretim Tenten'lerden biri olabilirmi?
Darkwood Sakinleri..

demirbaş

Evet arkadaşlar bu türk çizimi kinowalar toplam 36 sayı yapılmış ve özel seri adı altın da 1958 yılında  başlayan kinowa fasikülleri olarak çıkmıştır..Eger demirbaş olarak 3 sayı çıkardığımız kinowa serisine devam edebilseydik bunları da orjinal türk kapakları ile basacaktık.Belki ileride olur.

1001roman

Mesut selam,
Yerli imalat Tenten'ler Burhan yayınlarından çıkmıştı...
Fuat AKTÜRE

kuzguncuklu

kinowanin bir macerasi kizilderililere karsi savasiyorlar. Aklimda kaldigi kadariyla kizilderililer gölden kanolar yardimiyla saldiriya geciyorlar.sonunda kizilderili sefini ormanda yakalayip öldürüyor kinowa hatirladigim kadariyla agactan atlayarak yakaliyordu kizilderili sefini acaba bu macerayi bilen arkadas varmi bilen varsa  hangi sayi oldugunu bir zahmet söylesin ?saygilar 

caretta

Sevgili Kuzguncuklu,
    Bahsettiğin macera Aksoy Kinova Cilt 2-Saklı Vadi adlı macera.Kinova bıçak düellosu yaptığı şef Kızılyüz'ü
öldürüyor...

kuzguncuklu

demirbaş yayıncılık

Evet arkadaşlar devam edebilseydik dediğim kinowa ya devam ediyoruz ve yeniden basılan ve arslan şükür kapaklarıyla tam seri yi yayınlayacağız .Şu anda ğeçen ay çıkanla birlikte sıralı olarak 5 cilt yayınlandı.Kapakların hepsini arslan abi çizecek ve seri sonunda türkiyede çizilen yerli kinowalarda yayınlanacak böylece tam külliyat olacaktır.
Türkiyede 1958 yılında 64 sayfa fasikül olarak basılan kinowa yayınlandığı dönemde teksas ve tommiksten daha fazla okuyucu bulmuştur fakat italyada az basıldığından bizde yerli çizimlerle boşluk doldurulmuştur.