Kinowa ile ilgili bir soru

Başlatan rumar80, 28 Mart, 2011, 22:09:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abselemon

Merhaba, benim bir sorum olacaktı. Kinowa toplamda kaç sayı olarak yayınlanmıştır? Ve bizim ülkemizde toplam kaç sayı yayınlanmıştır? Seri tam olarak mı yayınlandı yoksa eksik mi kaldı? Bilen bir arkadaş yanıtlarsa çok ama çok sevinirim.

DAMPYR

Türkiye'de Kinowa... 8) :D ;)
Kinowa Ceylan Yayınları tarafından yayımlanmaya başladığı 1950'lerden itibaren büyük ilgiyle karşılanmış, yine Ceylan Yayınları tarafından 1959 yılından başlayarak yerli yapım Kinowa fotoromanları da yayımlanmıştır. Ancak, daha sonraları Teksas, Tommiks, Kaptan Swing gibi diğer EsseGesse çizgi romanlarının gölgesinde kalarak, unutulmaya yüz tutmuştur. 2000'lerde Demirbaş Yayıncılık ve Aksoy Yayıncılık tarafından albüm formatında yeni basımları yapılmıştır.

1970'lerin başında Çetin İnanç'ın yönettiği üç filmde (Kinova, Kara Şeytan, Kamçılı Kadın) Hüseyin Zan tarafından canlandırılan "Kinova" adında bir karakter yer almasına karşın, bu karakterin de maskeli olması dışında orijinal çizgi romanla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

abselemon

Kızılmaske kardeşim cevabın için teşekkür ederim, ama yazdıkların benim hiçbir soruma cevap değil. Ben sorularımı bir kez daha net yazayım.

1- Kinowa orijinal olarak toplamda kaç sayıdır?

2- Türkiye'de kronolojik sıraya göre mi basıldı? Basıldı ise kaç sayı basıldı?

3- Seri tam olarak Türkiye'de tam olarak basılıp tamamlandı mı? Aksoy yayıncılığın bastığı seri tüm seri midir?

Bilen arkadaşlardan bu sorulara cevap rica ediyorum.

Saygılar

DAMPYR

Çizgili forumdan alıntı yaptığım yazıya göre az çok sorunu yanıtlıyor.... ::) :D :)

Standart Kinowa'nın Türkiye Yayın Periyodu
KİNOWA'nın macera sayısı çok az olmasına rağmen devamlı tekrar yapılarak yayınlanmıştır.

Macera çakışma listesini yapmadım.İleride belki forumda birlikte yaparız.(Daha yolumuz çok uzun)

Genelde TEKS ile birlikte anılır.Hatta bir çok seri kapağında da isimleride yanyanadır.

Daha çok eski çizgiroman okuyucusunun vazgeçemediği farklı biraz da ürkütücü bir karakterdir.(Yakışıklı hiç değildir.)

İlk defa 1950'lerde Bill KİT isimli çizgiroman dergisinde dolgu olarak gözükmüştür.
4 sayfa 'lık renkli formattadır.

Özelliği KİNOWA'nın ilk ve son renkli kareleri olmasıdır.

TÜRKİYE'DE ÇIKAN KİNOWA SERİLERİ
(Listeyi detaya girmeden yazıyorum isteyen konuya mesaj yazsın cevaplamaya çalışayım)

01.KİNOWA KİNOWA 1959 77 fasikül 60 krş. --------------CEYLAN
02.TEKS 1960 36 fasikül 60 krş. -------------------------CEYLAN
03.TEX(DOLGU KİNOWA) 1961 135 fasikül 60-75 krş. ------CEYLAN
04.KİNOWA 1960 6 fasikül 75 krş. ------------------------GÜMÜŞ YILDIZ YAYINLARI
05.KİNOWA ÖZEL 1960 60 fasikül 75 krş. -----------------CEYLAN
06.KİNOWA KİNOWA 62(+)fasikül 75 krş. -----------------CEYLAN
07.YENİ KİNOWA 1963 15(+)fasikül 75 krş. ---------------YURDAGÜL
08.KİNOWA İki ayrı formatta yayınlanmış tarih adet(?) -----BİLGİ YAYINLARI
09.KİNOWA(PİJAMA) 1965 64 fasikül 75 krş. --------------CEYLAN
10.KİNOVA 1968 ?? fasikül 75 krş. ------------------CEYLAN
11.KİNOWA 1969 34(+)fasikül 100 krş. -------------------CEYLAN
12.KİNOWA 1972 52 fasikül 125 krş. ---------------------CEYLAN
13.KİNOWA 1974 4 fasikül 150 krş. -----------------------------CEYLAN
14.KİNOWA-(İNTER) 1978 5(+)cilt 10-15-20-30 Lira -------İNTER
(4 fasikül-5Lira)
15.KİNOWA-(İNTER) 1(+)60 Lira --------------------------İNTER
16.YENİ KİNOWA 1983 24 cilt 50 Lira -------------------CEYLAN
17.YENİ KİNOWA 1984 16 cilt 100 --------------------- CEYLAN
18.KİNOWA(H.COVER) 6+1 cilt ------------------------- AKSOY
19.KİNOWA 3 cilt ----------------------------------- DEMİRBAŞ

Yanılmıyorsam orijinal seriyi
eksiksiz yayınlayan Aksoy Yayıncılık oldu. 1971-72
52'lik Ceylan Kinowa serisi 24.fasikülden sonra Türk çizimi maceralar yayınladı

abselemon

Benim için cevabı vermişsin. Aksoy tam olarak yayınladıysa olay bitmiştir. Hedef artık aksoy basımlarını satın almak ;D

caretta

Evet Abselemon dostum.Kızılmaske benim de üyesi olduğum refikimiz Çizgili Forum'dan gerekli bilgileri derlemiş.Birşeyler de ben ekleyeyim.Kinowa
İtalya'da 1950-53 arası 136 sayı yayınlanmış.36 sayı da 1960'da yayınlanmış.Ama bu sayılar strip mi dergi halinde mi hiç fikrim yok.Aksoy,sıra
takip ederek Kinowa'nın tamamını yayınladı.Bir cilt de Yıldırım Örer'in ürettiği bir Türk çizimi macera yayınladı. Yani 5+1=6 cildi alırsan tam külliyata
sahip olursun.Ceylan Yayınları birçok tekrarlar yaparak Kinowa'yı defalarca yayınladı.Birçok da Türk çizimi macera yayınladı.Asıl ilginç olan İtalyanların bu Türk çizimi Kinowa'ları Türkiye'den toplamış olmaları!Bu sayılar sahaflarda bile bulunmuyor.
        Piyasadan takım olarak bulabileceğin Aksoy serisi senin için yeterli.Eski,bulunmayan,eksik serilerle hiç uğraşma.

DAMPYR

Atilla Bey çizgi roman konusunda sadece Tekste değil diğerlerindede ayaklı kütüphane gibisiniz.Size hayran kaldım valla... 8) 8) 8)

caretta

Sağol Yahya Bey.Sizin de listeleriniz bizim için çok önemli.

s.b

Aksoy Yayıncılk Kinowa'yı 6 kalın cilt olarak yayınlamıştır.

Ayrıca Kinowa'nın Dönüşü adlı tek cilt ile tamamlamıştır.

Yukarıda sıralanan sayılardan 4. sayı ile Orijinal EsseGesse maceraları tamamlanmıştır.

İşte Aksoy'un 4. sayısının son sayfasında yer alan EsseGesse'ye ait Kinowa'nın son sayfası.

5. sayıdan itibaren EsseGesse harici yerli veya yabancı çizimler başlar.

5. sayının ilk sayfası aşağıdadır.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Gabby

Alıntı yapılan: s.b - 01 Temmuz, 2014, 20:50:01Aksoy Kinowa yayını 4. sayı ile Orijinal EsseGesse maceraları tamamlanmıştır.
5. sayıdan itibaren EsseGesse harici yerli veya yabancı çizimler başlar.

Aksoy Kinowa serisinde  1. ve  2.sayının tamamı  ve 3. sayının da sadece 53. sayfasına  -sayfanın ilk üç karesi dahil-  kadar olan çizgiler EsseGesse çizimidir.
Yani 3.sayıdaki Uçurumun Esrarı adlı macera Trio tarafından yarım bırakılmış, 53. sayfadan itibaren seriyi başka çizer veya çizerler  devam ettirmiştir.
Bu zor geçiş döneminde bayrağı devralanlar da, daha önce  birçok işte yardımlaşan iki akraba çizer Pietro ve Francesco Gamba kuzenler olmalıdır.

caretta

Uzun zaman sonra Kinowa konusunda bayağı bilgili Gabby'den yanıt geldi.

1970 Öncesi Teks listeleri gibi bir liste de Kinowa ile ilgili yapılabilir.

Konuda gördüğünüz gibi tam 19 seri Kinowa yayınlanmış.

Yani listesi var da her seriden örnek kapaklar ve sayfalar...

s.b

Bu eski klasikler hakkında engin bilgiye sahip olduğu anlaşılan Gabby'e hoşgeldiniz diyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN