Agatha Christie

Başlatan hennessy, 29 Mart, 2011, 20:30:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

8)Agatha Christie dehşet eseri. Ne doğu ekspres cinayeti nede on küçük zenci.Poirot'un giri hücrelerini çalıştırarak bulduğu son sayfasında ağınızı bir karış açıkta bırakcak polisiye romanların ders niteliğindeki kitabı.

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=KN5AZBD04A7AF3LHNTPR

King's Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. Köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve Roger Ackroyd'un onun gizli aşığı olduğu söylentileriyle çalkalanmaktadır. Fakat Ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. Kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için King's Abbot köyüne yerleşen, Hercule Poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kedidiro

kesinlikle haklısın...pek çok agatha christie kitabı sonunda ağızda keçiboynuzu tadı bırakabilir...çok okursanız bir yerden sonra yazarın hep aynı formülü izlediğini dahi düşünebilirsiniz... ama ' roger ackroyd cinayeti' başka... bu kitap kesinlikle polisiye edebiyatında bir zirvedir...polisiye sever dostlar kesinlikle kaçırmasın derim ben.

rumar80

Bir yerde okumuştum. Bu kitap anlatım dili ile de bir ilk. Hele final inanılmaz. Poirot'nun katille nasıl kedinin fare ile oynadığını okuyunca bu küçük Belçikalı'ya bir kez daha hayran kalacaksınız.
  Bu konu açılmışken birşeylerden daha bahsetmek isterim:
   Agatha Christie kitaplarında birçok kahraman kullanmıştır. Bunlar arasında en bilineneri Hercule Poirot ve Jane Marple'dır. Bence tüm bu kahramanlar içinde de Poirot bir efsenedir.
   Poirot'yu beyaz perdede en iyi canlandıran ünlü oyuncu Peter Ustinov'dur, ancak İngiliz televizyonunca çekilen, şu anda 10 sezonu biten (sezonlar yine kuş gibi) ve bir aralar biz de izlediğimiz Poirot adlı dizide Belçialı dedektifi canlandıran David Suchet de inanılmaz başarılıdır. Bu filmler ve diziyi Christie sevenlere şiddetle tavsiye ederim.

hennessy

agatha nın şahaseri emekliliğe ayrılmış bir dedektifin bizi ters köşeye yatırdığı efsane roman. Finalde katilin bile şoke olduğu eser polisiye tarihinin en iyi 10 romanından biri

rumar80

Agatha Christie'nin en güzel yanlarından biri de finallerin bazen klişeler dışında olmasıdır:
   Şark ekspresinde cinayet, Noelde cinayet, 10 küçük zenci, Roger Ackyord cinayeti ve Perde indi çarpıcı sonları ile de okuyucuyu şoke eden büyüleyici polisiyelerdir.

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 29 Mart, 2011, 22:07:31
    Agatha Christie'nin en güzel yanlarından biri de finallerin bazen klişeler dışında olmasıdır:
   Şark ekspresinde cinayet, Noelde cinayet, 10 küçük zenci, Roger Ackyord cinayeti ve Perde indi çarpıcı sonları ile de okuyucuyu şoke eden büyüleyici polisiyelerdir.

perde indi bir vedanın anca bu kadar iyi olacağının göstergesidir tekerlekli sandalyeye mahkum dedektifimizin hayattan intikamıdır :)

hanac

Arkadaşlar ben bütün Agatha'ları yıllar önce okumuştum.

Bunu tam hatırlayamadım, sonu şu şekilde mi bitiyor ?

Neyse burada sormayayım, Umar'a özel mesajdan sorayım en iyisi.

hennessy

İngiliz yazar Agatha Christie`nin ölümünden 30 yıl sonra yayınlanmamış iki yeni hikayesi ortaya çıktı.

Ünlü polisiyecinin Devon şehrindeki yazlığında dedektif Hercule Poirot serisisine ait iki kısa kitabı bulundu. 1976 yılında ölen Agatha Christie`nin kitabının yazarın el yazısıyla yazıldığı ve kağıt üzerinde mavi tükenmez kalemle notlar alındığı açıklandı.

KORKUNÇ EL YAZISI!

İngiliz Dail Mail gazetesinin haberine göre İngiliz araştırmacı John Curran`ın hayranı olduğu yazarın evinde yaptığı incelemede bulduğu hikayeler Eylül ayında Harpercollins yayımevi tarafından yayımlanacak. Kitapları bulan John Curran, Agatha Christie`nin korkunç el yazısını çözebilmek ve 73 defteri okumak için çok emek harcadığını söylerken kitap Agatha Christie`s `Secret Notebooks- Fifty Years Of Mysteries In The Making` adıyla satışa çıkacak.

http://www.amazon.co.uk/Agatha-Christies-Secret-Notebooks-Unpublished/dp/0007310560

türkçeside çıkmıştır

alan ford

Roger Ackroyd Cinayetini okuyacaklara önemli bir not düşeyim bende. Kitabın "altın kitaplar" baskısı piyasada Roger Ackroyd'u Kim Öldürdü adıyla bulunabiliyor. Ancak bu çeviri biraz sorunlu. İlk baskısında doktorun evindeki Mah -Jong oyun partisini            " Bizimkiler bu oyunu bilmez " diyerekten "go"  oyunu olarak çevirmişlerdi.( allahtan okey partisine dönüştürmemişler) Sonraki baskılarda ,bildiğim kadarıyla, bu ayıbı düzelttiler ama çevirideki diğer sorunlar baki kaldı.

Merak edip okumak isteyenler Pınar Kür'ün güzel Türkçesiyle çevirdiği  Metis baskısını arayıp bulsunlar. Sahaflarda ya da internette kolayca bulunabiliyor hala
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Zeki dedektif Hercule Poirot, romatizma ağrılarından bıkınca Styles Köşkü'ne taşınır.Styles Köşkü'nü emekli bir İngiliz Albay ve karısı pansiyon olarak işletmektedir.Bu sırada albayın karısı cinayete kurban gitmekten son anda yaralı olarak kurtulur.Ne yazık ki son kurban o olmayacaktır.Bu sebeple Hercule Poirot rahatsız olduğundan eski dostu Arthur Hastings'i yanına çağırır.Hercule Poirot katilin kim olduğunu bilir ancak ismini söylemez ve ondan sık sık X olarak bahseder.İki dost muhtemel cinayetleri önlemek için harekete geçerler.

http://www.idefix.com/kitap/ve-perde-indi-agatha-christie/tanim.asp?sid=C1KIBPIRVP6PX81OWHWR

rumar80

Agatha Christie'nin son Poirot romanı. Gri hücrelerini son kez çalıştıran Belçikalı dedektifimize veda ediyoruz. Yoksa o mu bize ediyor? Hem de nasıl.
   Poirot sevenlerin MUTLAKA okuması gereken bir eser.

hanac

Bence en iyi Agatha Christie romanı.

Yeniden okuyayım.

hennessy

Oldukça havalı biri olan Bay Shaitana evinde bir briç partisi düzenler. Ev sahibinin ansızın öldürülmesi, eğlenceli briç partisini bir cinayet soruşturmasına dönüştürür.

Partiye davetli olan dört soruşturmacı -Hercule Poirot, Müfettiş Battle, Albay Race ve Ariande Oliver- diğer dört davetliden birinin cinayeti işlediğini düşünmektedir. Üstelik dört davetleninin de bu cinayeti işlemeleri için uygun fırsatları ve gizleyecek önemli sırları olduğu soruşturmalar sonucu ortaya çıkar.

Acaba soruşturmacılar, hangi davetlinin ev sahibini öldürecek kadar önemli sırlar ve sönmeyen bir nefret taşıdığını bulabilecekler midir?

Yoksa tüm davetliler ortak bir sırra ve geçmişe mi sahiptir?

rumar80

Gri hücrelerini çalıştıran Belçikalı dedektifimizin olduğu her macera gibi (Miss Marple'ı hiç sevemedim) bu da bir okuma zevki.
   Sevgili Murat Agatha Christie'yi hatırlattığın için sağol.

hennessy

Agatha dan muhteşem bir eser daha

Yazarların yemeği Bayan Oliver dikkatle aynaya bakıyordu. Bir ara şöminenin rafında duran saate bir göz attı. Saatin yirmi dakika geri olduğunu düşündü. Sonra tekrar aynada saçlarına baktı. Bayan Oliver' ın bütün kusuru saç biçimini sık sık değiştirmesiydi. Bunu kendisi de itiraf ediyordu zaten. Hemen her modeli denemişti. Ciddi havalı, kabarık saç... Buklelerin zeka dolu alnı ortaya çıkacak şekilde, geriye doğru taranması...Daha doğrusu Bayan Oliver alnına bakanların zeki olduğunu düşüneceklerini ummuştu. Yazar bundan başka kıvırcık saçlarını hafifçe dağıtarak sanatkarca bir şekilde de denemişti. Ama bugün saç modelinin önemli olmadığını o da biliyodu. Çünkü bu sabah pek ender yaptığı bir şeye kalkışacak, yani şapka giyecekti.