Agatha Christie

Başlatan hennessy, 29 Mart, 2011, 20:30:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Jane, kocası ile arasının açıldığını ve ondan kurtulabilmek için cinayeti bile göze alabileceğini söylediğinde Dedektif Poirot da oradaydı. Şimdi, o korkunç adam öldürülmüştü ve ünlü dedektif oyuna getirildiğini hissediyordu.Ayrıca, ortada çözüm bekleyen sorular vardı: Jane bir yandan arkadaşlarıyla yemek yerken bir yandan da aynı saatlerde kütüphanesinde akşam vaktinin keyfini çıkaran Lord Edgware`i nasıl bıçaklayarak öldürebilirdi? Üstelik lord, boşanmaya razı olduğuna göre Jane`in adamı öldürmesi için nasıl bir nedeni olabilirdi?... Poirot`nun özel yetenekleri sayesinde olay zaferle çözümleniyor. Times Literary Supplement
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Murat "The Hennessy" nin gazına gelerek satın aldım ve okudum.

Gerçekten müthiş bir final, ağzım açık kaldı diyebilirim.

Bu sayede yeniden Agatha okumaya başlayabilirim.

hennessy

Alıntı yapılan: hanac - 18 Ekim, 2012, 21:37:45
Murat "The Hennessy" nin gazına gelerek satın aldım ve okudum.

Gerçekten müthiş bir final, ağzım açık kaldı diyebilirim.

Bu sayede yeniden Agatha okumaya başlayabilirim.

Abi beğenmene sevindim evet final hakketten okuyucuyu sol köşeye yatırıyor.Bunun üzerine okumadıysan fillerde hatırları oku

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 18 Ekim, 2012, 21:56:18
Bunun üzerine okumadıysan fillerde hatırları oku

Valla henesi ne okuduğumu hatırlamıyorum.

20 yıl önce 30-40 tane Agatha okumuştum.  :)

Bu Filler de Herkül Puaro'lu mu ? Kendisini pek severim.

Vega

Ahmet Ümit'in neredeyse birerbir araklayarak Beyoğlu Rapsodisi'ne uyarladığı kitaptır aynı zamanda. Hiç kimse esinlenme falan demesin, zira bu kurgunun esinlenecek bir tarafı yok. (spoiler vermemek için detaylandıramıyorum, bu kitabı okuyanlar ne demek istediğimi anlamıştır)
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

hanac

Kısa bir araştırma ile Filler de hatırlar'ın da Hercule Poirot'lu olduğunu öğrendim.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Filler_de_Hat%C4%B1rlar

Sanırım satın alıp okuyacağım, Agatha 82 yaşında iken yazmış.

Yorumumu da buraya yazarım

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3185.0.html

kedidiro

acaba bir 'roger ackroyd cinayeti' daha bulabilir miyim diye neredeyse elime geçen her agatha christie'yi okurum. ( en son elmayı yılan ısırdı'yı okudum) ama mümkün değil. bu arada hennesy murat bey belki kızacak ama onun itkilemesiyle alıp okuduğum sarı odanın esrarı bile bu kitabın eline su dökemez..

hanac

Alıntı yapılan: kedidiro - 18 Ekim, 2012, 22:26:37
hennesy murat bey belki kızacak ama onun itkilemesiyle alıp okuduğum sarı odanın esrarı bile bu kitabın eline su dökemez.

Selami Hocam haklısın, Roger Ackroyd Sarı Oda'nın Esrarı'ndan çok daha iyi.

hennessy

Alıntı yapılan: kedidiro - 18 Ekim, 2012, 22:26:37
    acaba bir 'roger ackroyd cinayeti' daha bulabilir miyim diye neredeyse elime geçen her agatha christie'yi okurum. ( en son elmayı yılan ısırdı'yı okudum) ama mümkün değil. bu arada hennesy murat bey belki kızacak ama onun itkilemesiyle alıp okuduğum sarı odanın esrarı bile bu kitabın eline su dökemez..

Saygı duyarım zevkler ile renkler tartışılmaz benim çin sarı oda bir efsanedir.

hanac

Hennessy "The Murat" ın gazına gelerek Filler de Hatırlar'ı satın aldım.

Bakalım Roger Ackroyd Cinayeti gibi güzel çıkacak mı ?

Bu arada fiyatı da çok uygun sadece 12 TL ye aldım.

hennessy

Simeon Lee,Gorston Hall köşkünün sahibi ve civar kentlerin en zengin,kinci ve cömert adamıdır.Oğlu Alfred ve gelini Lydia'yla yaşayan Simeon,ayrıca ayak işlerinde kapıları dinlemeye meraklı Horbury'i kullanmaktadır ve evde ayrıca sadık uşak Tressilian ve yardımcısı Walter'la oda hizmetçileri de bulunmaktadır.Noel'de çocuklarını birbirine düşürmek ve eğlenmek isteyen Simeon,tüm oğullarını ve torununu davet eder.Ayrıca eve gelen beklenmedik Stephen Farr da özel bir niyet peşindedir.Simeon Lee de yapmaya çalıştığı oyunu gerçekleştiremeden boğazı kesilerek öldürülür ve Güney Afrika'da onu zengin yapan elmas çıkarma günlerini hatırlamak için sakladığı,çakıltaşlarına benzeyen yontulmamış elmasları da kaybolur.Cinayeti çözmek için Hercule Poirot,Johnson ve Sugden elele verirler ve korkunç gerçek ortaya çıkar.

Agatha'dan güzel bir hikaye daha okuyun tavsiye ederim

hennessy

Polisiye roman yazarı Ariadne Oliver, arkadaşının verdiği Cadılar Bayramı partisine katılmak için Woodleigh Common'a gider.Partide genç bir kız herkesin yanında Ariadne Oliver'e bir cinayete tanık olduğunu söyler, ancak kimin öldüğünü ve öldüren kişiyi açıklamaz.Kıza hiç kimse inanmaz.Ancak kız aynı gece, parti sırasında, su dolu küvette ölü olarak bulunur.Daha sonra Ariadne Oliver kızın gerçeği söyleyip söylemediğini merak eder.Ancak kimse kızın cinayete kurban gittiğine inanmaz.

Bir süre sonra Ariadne Oliver yakın dostu dedektif Hercule Poirot'a başvurur.Dedektif araştırmalara başlar ancak işi çok zordur.Çünkü kimse cinayete inanmamaktadır.Hercule Poirot ise ilk önce öğrenmesi gerekenin kızı susturmak isteyenin kim ya da kimler olabileceğidir.

Hasan abi sana bahsettiğim ismini hatırlamadığım kitap bu idi.

hanac

Alıntı yapılan: hennessy - 21 Ekim, 2012, 21:04:53
Hasan abi sana bahsettiğim ismini hatırlamadığım kitap bu idi.

Teşekkürler Murat.

Bunu da alır okuruz.

rumar80

Sonu Roger Ackroyd'dan doğal olarak farklı ve klasik bir cinayet romanı olsa da Poirot'nun olduğu her Christie eseri benim için güzeldir.

rumar80

İlk okuduğum romanlarındandır. Sürpriz sonu ile ilginçtir de.