Amerikan Çizgi Roman tarihindeki "Filipino" sanatçılar

Başlatan nacho_grande, 30 Mart, 2011, 01:03:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nacho_grande

Konuyu Conan ve Barbarlar bölümüyle kısıtlamaktansa burada açmayı tercih ettim. Moderatör arkadaşlar, eğer lüzum görürseniz oraya da taşıyabiliriz.

Amerikan Çizgi Roman tarihindeki "Filipino" sanatçılarını tabii ki Conan başta olmak üzere diğer Marvel yayınlarından da hatırlayacaksınız. Fikirlerinizi, beğeni ve eleştirlerinizi burada paylaşalım.

Benim içlerinde en çok beğendiklerim, Alfredo Alcala, Tony DeZuniga, Rudy Nebres, Alex Nino, Rudy Florese ve Nestor Redondo' dur. Ernie Chan' ı ise hiç sevmem, bana çok amatör gelir ve hatta "Big John" ın çizimlerini katlettiğini düşünürüm. Tabii bu benim kişisel bir eleştirim, seveni çoktur o ayrı. :)

Kaynak:

http://www.alanguilan.com/museum/artists.html

nacho_grande

Bir kaç örnek vermek gerekirse:

Rudy Nebres' in detaylı çinisi ve muhteşem anatomisi:

[IMG]http://i101.photobucket.com/albums/m74/nacho_grande/nebresconan-1.jpg[/img]

Alfredo Alcala' nın detaylı çinisi:

[IMG]http://i101.photobucket.com/albums/m74/nacho_grande/talcala.jpg[/img]

Tony DeZuniga' nın seksi kadın portrelerini çizebilen çok azdır:

[IMG]http://i101.photobucket.com/albums/m74/nacho_grande/Untitled-1.jpg[/img]

hanac

Bir 10 yıl içinde "Turko Sanatçılar" da çıkacaktır inşallah.

Tek tek isim vermeyeyim ama bu dediğim olacaktır.  :)

nacho_grande

Alıntı yapılan: hanac - 30 Mart, 2011, 10:46:55
Bir 10 yıl içinde "Turko Sanatçılar" da çıkacaktır inşallah.

Tek tek isim vermeyeyim ama bu dediğim olacaktır.  :)

Gurur duyarız. :) Yıldıray, Mahmud ve Melike azmedip bir yerlere geldiler. Konuları itibarıyla çok tarzım olmasa da yürekten destekliyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: nacho_grande - 30 Mart, 2011, 01:17:26
Bir kaç örnek vermek gerekirse:

Rudy Nebres' in detaylı çinisi ve muhteşem anatomisi:

[IMG]http://i101.photobucket.com/albums/m74/nacho_grande/nebresconan-1.jpg[/img]

Bu çizim bana bir miktar sorunlu geldi. Karın kaslı olmaktan ziyade sanki cüzzam vs. bulaşıcı bir hastalığı varmış gibi yumru yumru...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

nacho_grande

Alıntı yapılan: pizagor - 30 Mart, 2011, 16:47:38Bu çizim bana bir miktar sorunlu geldi. Karın kaslı olmaktan ziyade sanki cüzzam vs. bulaşıcı bir hastalığı varmış gibi yumru yumru...

Demek ki ABD çizgi romanlarından anatomi abartısı o dönemden başlamış. :D

V

Conan'ın yaşam tarzına ve yaptığı işlere bakacak olursak ,kılıç sallamakla böyle bir kas gelişiminin olması imkansız zaten.Vücut hatlarının gerçekçiliği açısından Conan'ın ilk  çizeri
B.W.Smith'in çizimleri daha gerçekçi durur.
"İstemem,eksik olsun.."

ferzan

Herşey bir yana,her biri birer çini dersi,siyah beyaz dersi...Gerçekten de klasik dönemden popüler comics dönemine uzanan yoldaki eski toprak öncüler hepsi de...Rudy Nebres'li bir Conan okuma fırsatım oldu...Hikaye idare ederdi ama çizimler her türlü kurtarıyordu macerayı...Çizgiromanda hikayeyi çizgiden birkaç adım önde tutan benim gibi bir çr tutkunu için bile istisnai bir örnektir Rudy Nebres...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 30 Mart, 2011, 17:00:20
Conan'ın yaşam tarzına ve yaptığı işlere bakacak olursak ,kılıç sallamakla böyle bir kas gelişiminin olması imkansız zaten.Vücut hatlarının gerçekçiliği açısından Conan'ın ilk  çizeri
B.W.Smith'in çizimleri daha gerçekçi durur.

Üstelik sürekli yürüyen, koşan ve ne bulduysa yiyen(ağaç kökleri bile yiyorlar gerektiğinde) birisinin de böyle muhteşem kaslar biriktirme şansı yoktur(O dönemlerde steroidler biliniyorduysa başka tabii :) . Conan'ın anatomisi diğer süper kahramanlar gibi aşırı abartılıdır. Ancak diğerlerine göre muhteşem bir estetik içerir. O nedenle bazıl karakterlerde olduğu gibi itici değil çekici durur.

Çizgi roman sanatıyla ilgili bir kitapta okumuştum. Çizgi roman çizerinin erkek vücudunu daima kaslı çizmesi gerektiğinden böylece ilgiyi ayakta tutabileceğinden bahsediyordu. Hakikaten adamlar ne kadar göbekli olursa olsun bir yerlerinden mutlaka kas fışkırıyor. Normalde hemen hemen imkansız.

Selamlar
Lami

nacho_grande

Haklısınız, böyle vücut o dönemde nerdeeeee? :D Ama ben yine de BWS' in değil de Buscema' nın Conan yorumunu hepsinden çok beğenirim. Kaslıdır, ama anormal abartılı değildir.

hanac

Benim favorim Tony DeZuniga'dır.

Buyurun ustadan bir Sherlock Holmes.

V

BWS,yeteneğiyle nadir bir çizer bence.Onun kalın kaşlı,iri gözlü,kirli uzun saçlı,yaptığı işlere göre "tıfıl" görünen ama "gerçekçi"Conan tiplemesi zamanla kasları abartılı,dev yapılı,keskin ifadeli,Apollon vari kusursuz ama bir o kadar da "abartılı" çizimlere yenik düşmüştür doğal olarak.
"İstemem,eksik olsun.."

kalidor

İlk resimdeki karın kasları benim de dikkatimi çekti ama üstad daha iyi biliyordur diye ses çıkaramadım. Fazla stereoidli duruyor gerçekten de :) Bunun yanında Lami abi zamanında vücut geliştirme salonlarına giderken orada kocaman göbekli fakat kaslı adamlar görüyordum :) Karın kası yapmak nispeten zahmetli bir iş olduğundan babalar o eforu kol ve göğüs için harcıyorlardı.
Crom! Ölüleri Say...

nacho_grande

Judas, zaten Robert E. Howard' ın orijinal Conan hikayelerindeki karakterle bire bir oturan sadece BWS' in çizimleridir, o konuda kesinlikle haklısın. Fakat, dediğin gibi -popüler kültürde kendine yer bulabilmesi için- gerekli müdahaleler yapılmış. Sonuçta ABD ana akım yayıncılıkta tiraj herşeydir.

Ben çizim olarak Buscema' yı tercih ediyorum. Bu da tamamen estetik kaygılı, subjektif bir söylemdir.

V

Buscema'yı sevmemek ne mümkün.Üstadın müthiş bir disiplinle çalıştığını,asla şişirme yapmadan
çizdiğini biliyoruz.Buscema, elinde olgunlaşan Conan'dan çok Silver Surfer'i büyük haz alarak
çizdiğini belirtmiş bir röportajında..Hakketen bizde de Ali Recan tarafından yayınlanan Buscema imzalı Silver Surfer'ler
comicsler içerisinde apayrı bir yer etmiştir gönlümde.
"İstemem,eksik olsun.."